לכתבה הקודמתלמה יותר ויותר חברות עוברות להשתמש במכוניות היברידיות לכתבה הבאהמ-CFO ל-CEO, כמה פשוט?!

נושאים הקשורים לכתבה

לא מנהיג. מעצב

בעולם שבו תיאוריות ואופנות ניהוליות צומחות ונעלמות במהרה, המודל של מנהיגות מעצבת, בהחלט מעורר השתאות. חוקרים בולטים בתחום מנתחים את נוסחת ההצלחה

17/10/2011, 12:12
ענת כהן
מנהל
מנהל

וכרים את התקופה שבה מנהלים אהבו לנכס לעצמם את הכינוי "מנהיג"? ובכן, עידן זה פס מן העולם כאשר היום לתוך שיח המנהלים הבכירים חדרה מטבע לשון חדשה - "מנהיגות מעצבת", שאותה הם אוהבים לפזר בנדיבות על כל במה ותחת כל עץ רענן ("לא מנהיג. מנהיג מעצב").

בעולם שבו תיאוריות ואופנות ניהוליות צומחות וגם נעלמות לכל היותר תוך עשור, המודל של מנהיגות מעצבת, שמשתמר מזה שלושה עשורים, בהחלט מעורר השתאות. הוא מחזיק מעמד, מתקיים במרחבים מגוונים (בפוליטיקה, בצבא ובזירה העסקית) ומתבלט כמאפיין המועדף על בעלי מניות כאשר הם עומדים לשכור לעסקיהם מנכ"ל.

גם באקדמיה הצטברו אינסוף מחקרים שממצאיהם מובהקים: מנהיג מעצב משביח כל פרמטר אפשרי בביצועי הארגון. ד"ר רונית קרק מאוניברסיטת בר אילן, פרופ' גבריאל שפר מן החוג למדע המדינה באוניברסיטה העברית וד"ר טלי איכנולד-דביר - מנהלת היחידה להכשרת מנהלים בבינתחומי - כולם חוקרי מנהיגות מעצבת מובילים, מפצחים כמה אניגמות: כיצד הפך מודל הניהול הזה לבר-קיימא במשך שלושה עשורים, מדוע מדינת ישראל לא משופעת במנהיגים מעצבים, ומי במרחב העסקי הישראלי מהווה סמל למנהיגות מעצבת.

מעצבים את העתיד

כדי להבין מדוע דרך כוכבה של מטבע הלשון "מנהיגות מעצבת" בשנים האחרונות בקהילת הניהול בעולם ובארץ ומדוע היא מחליפה, לפחות בשאיפה, את סגנון המנהיגות המתגמלת, חישבו על ההבדל בין אסטרטגיה וטקטיקה. "בסגנון מנהיגות מתגמלת" מסביר פרופ שפר, "אין למנהיג יכולת לקבוע מדיניות או כיווני פעולה. המונהגים, על צרכיהם ותביעותיהם, הם אלו שנותנים את הטון, כאשר המנהיג מתגמל אותם במקל וגזר כדי לשמר את הסטטוס-קוו ומוודא שייווצרו במערכת מינימום זעזועים. זוהי יותר מנהיגות טקטית ששמה דגש על מה שקורה בהווה. מנהיג מעצב, לעומתו, עסוק בעתיד, הוא מנסח מדיניות ברמה האסטרטגית ומעצב אותה".

"מהסיבה הזו חדר המושג 'מנהיגות מעצבת' לשיח הניהולי בשנים האחרונות", מוסיפה איכנולד-דביר. "הצטברה מסה קריטית של ממצאים שהראו את הקשר המובהק בין מנהיג מעצב ובין הצלחה עסקית; הוכח, למשל, כי אם מוסיפים על מודל המנהיגות המתגמלת (זו שמגדירה ציפיות, יעדים, תגמולים או עונשים), גם את העקרונות של מנהיגות מעצבת, אזי הביצועים בפירמה משתפרים בצורה מובהקת. אם במנהיגות מתגמלת תביא את הארגון שלך לרמה טובה, הרי שעם מנהיגות מעצבת מגיעים למצוינות. ובעידן העסקי שלנו עם התחרות העזה, שינויים מהירים וגלובליזציה שפתחה ללקוחות נגישות למידע ולעריכת השוואות, מנהלים כבר לא יכולים להסתפק בפחות ממצוין.

אגב, בארץ המושג הוטמע בראשונה בצבא ומשם הגיע לעולם העסקי. בפוליטיקה הישראלית, לעומת זאת, לא רואים הרבה מנהיגים מעצבים".

למה אין הרבה מנהיגים מעצבים בישראל?

שפר: "מסיבות רבות, אבל להערכתי המרכזית שבהן קשורה לרקע ההיסטורי של העם היהודי. מאז ומתמיד המונהגים כאן מתמודדים עם מערך של מגוון וקטורים שמופעל עליהם: זעזועים, טלטלות וקשיים, ובסביבה כזאת המנהיגים משקיעים את מרב מאמציהם בכיבוי שריפות ושמירה על הסטטוס-קוו. במדינה שבה משבר מחליף משבר במהירות גבוהה, לא נוצר כר מחיה מתאים לפיתוח חזון ולעיצוב רעיונות לגבי העתיד".

איכנולד-דביר: "הסיבה להיעדר הנהגה מעצבת בארץ נוגעת לביורוקרטיה המקומית שהיא בלתי-עבירה והורסת כל חזון. קיימים כאן אנשים איכותיים עם פוטנציאל למנהיגות מעצבת אבל בתנאים של שיטת הממשל הנוכחית לא ניתן ממש לייצר חזון. וכשהחשיבה מקבלת דפוסים של 'טווח קצר' סגנון המנהיגות שנותן את הטון הוא מנהיגות מתגמלת".

ליברמן לא מפחד

אז מי בכל זאת מבין הפוליטיקאים הישראלים מפגין היום קווים של מנהיגות מעצבת?

איכנולד-דביר: "אני הייתי מצביעה על אביגדור ליברמן. בלי להזדהות עם דעותיו הפוליטיות, אני יכולה לומר שליברמן הוא קלאסיקה של מנהיג מעצב. האיש מהווה דוגמה אישית, מראה חזון ומדגים דרך שהיא באופן מובהק שונה מן הסטטוס-קוו. מי שהולך אחריו רואה בו מנהיג אותנטי ומודל לחיקוי. הוא לא פוחד מחוסר פופולריות, ובעיקר, הוא מציע דרך שונה ומובדלת".

קרק: "למרות האופי היצירתי והמתריס של הישראלי, אני לא רואה במנהיגות הפוליטית הישראלית איזשהו חזון מרחיק לכת, אבל מי שמפגין מנהיגות מעצבת הם אלה שמובילים היום את המאבק החברתי. דווקא אצלם יש תחושת כיוון, הם שמים סימני שאלה על הסטטוס-קוו, מצליחים לנייד אנשים, לגרום לאזרחים לקום מהכורסה ולצאת לרחובות דרך החיבור לחזון".

מי לדעתכם מהווה דוגמה עדכנית למנהיג מעצב בעולם העסקי?

שפר: "סטנלי פישר - נגיד בנק ישראל. האיש מדגים תכונות של מנהיג מעצב, בגלל החשיבה שלו לטווחים ארוכים, בגלל הראייה המערכתית ובעיקר בגלל שהוא לא מנסה לרצות את מי שמתממשק מולו בסביבה ומי שמפעיל עליו לחצים".

איכנולד-דביר: "בעיניי סטיב ג'ובס - מנכ"ל אפל, הוא מנהיג מעצב באופן מובהק שבאמת מקרין 'משהו אחר': לאיש יש חזון שונה מהסטטוס-קוו, הוא מאתגר את העובדים שלו עד לקצה שלהם, גורם להם לחשוב כל יום איך לשפר ואיך להשתפר. עם זאת, ג'ובס משתמש בכלי ניהול שנויים במחלוקת. אומרים עליו שהוא עריץ לא קטן.

"במובן הזה, מנהיג מעצב לא בהכרח יהיה אדם נעים. אם הוא טיפוס פורץ דרך, אשר מאתגר את המצב הקיים, הוא לא בהכרח יהיה אהוד על הסביבה לעומת מנהיג שעושה 'מור אוף דה סיים' ועסוק בלשמור על הקיים".

את מי מהמנהלים הישראלים הייתם מסמנים כמנהיג מעצב?

איכנולד-דביר: "את רמי לוי, גיל שווייד וליאור רייטבלט. רמי לוי הוא דוגמה אישית מהלכת למה שהוא מטיף. האיש מוכר דיסקאונט וחי דיסקאונט, מתלבש בג'ינס, מסתובב בסניפים שלו, מנקה אותם כשצריך, גר באותה דירה 22 שנה ונשוי לאותה אישה שנים ארוכות. לוי הוא אדם שחי את הערכים העסקיים שלו ועל כן מהווה מודל לחיקוי ולהזדהות. אותו דבר נכון גם לגבי גיל שווייד שחי את הפשטות שהוא מטיף לה, אומר שהוא רוצה חברה ולא אקזיט, ומעצב מצוינות בחברה ישראלית, שהיא עדיין גלובלית.

"ליאור רייטבלט מצליח גם הוא לבדל את החזון העסקי שלו. מעבר לכך שברמה האישית הוא אדם צנוע, עובד קשה, נגיש, לא מורם מעם ומקרין אותנטיות, המסר העסקי שלו מבודל ומחודד. רייטבלט בידל את סופרפארם באמצעות 'קו התפר' בין נגישות, עממיות וישראליות לבין יצירת החוויה של להיות בחו"ל. גם הערך של שיפור מתמיד מופיע בקווי ההתנהלות של הפירמה. תחת הנהגתו של רייטבלט עובדים יושבים וחושבים, דרך קבע, איך עם כל התמורות, השינויים והזעזועים ניתן להשתפר ולהשביח ביצועים".

זהירות מפולחן אישיות

גם במנהיגות מעצבת לא הכול ורוד. שימוש לא נכון במודל עלול לגרום ללא מעט נזקים

איכונולד-דביר: "למנהיגות מעצבת פוטנציאל לחסרונות, כאשר הכי קל ליפול שם על הנושא של הפולחן האישי. כמנהיג מעצב אתה גורם לאנשים ללכת אחריך ולא בהכרח אחר המסרים שלך. בהליכה פרסונלית מדי אחר מנהיג יש סכנה לביזנס, כיוון שכאשר הוא עוזב את הארגון אנשים הולכים אחריו והארגון עלול לקרוס. במילים אחרות, יש להיזהר מן המקומות שבהם הדגש מונח על הפולחן האישי של המנהיג והרכיבים העסקיים לא מוטמעים בארגון".

קרק: "צריך לזכור שמנהיגות מעצבת מדברת יותר על ה'איך' אבל לא על ה'מה'. כך ייתכנו מצבים שבהם המנהיגות תהיה אמנם מעצבת אבל לא בכיוונים אתיים, והמנהיג שמוביל אחריו אנשים יפתח כריזמה רעילה. התופעה הזו נקראת בספרות המקצועית: 'מנהיגות פסאודו-מעצבת'".

יש מקומות שבהם נגלה סלחנות למנהיגות מן הדור הישן, לאלה שמובילים מנהיגות מתגמלת?

איכנולד-דביר: "לא הייתי מוותרת על הרובד של מנהיגות מעצבת, אבל בארגונים שבהם יש סכנת חיים (ארגונים כמו צבא, משטרה, נאס"א, כור אטומי, בתי חולים), כאשר מחיר הטעות הוא מחיר של דיני נפשות, קיימת יותר סלחנות לסגנון מנהיגות מתגמלת ויש מקום להענשה על כל סטייה מהנהלים.

"תנאים נוספים שמצדיקים סלחנות למנהיגות מתגמלת הם מצבי משבר: בסיטואציות משבריות המנהל צריך לקבל החלטות מהירות ואין לו זמן לקיים צוותי חשיבה או לעצב אנשים. אלה מצבים שבהם אתה מנחית על אנשים הוראות לעשות איקס ומבהיר להם שהם ייענשו אם לא ימלאו אחר ההנחיות".

עד כמה מושפע סגנון המנהיגות ממבנה האישיות של המנהל או לחלופין מן התרבות המקומית?

קרק: "אנשים ריכוזיים מאוד, חרדתיים, אנשים שהמניע שלהם הוא לשמר את הקיים, לעמוד בציפיות, להיות בסדר ולפעול לפי מה שמצופה מהם על-פי נורמות ורגולציות - יתקשו יותר להפעיל סגנון מנהיגות מעצבת.

"מעבר לסוגיית האישיות, קיים גם היבט תרבותי-מקומי. לא מזמן הנחיתי קורס בג'וינט, במסגרת סיור לרומניה, ושם ראינו גם מנהלים צעירים מאוד במגזר הציבורי שחווינו אותם כמנהיגים מאוד 'מצומצמים'. הם הירבו לדבר על תקנות ועל נורמות שמוכתבות מלמעלה, והסגנון הזה היה בוודאי נגזרת של התרבות הקומוניסטית המסורתית שהתקבעה במקומותיהם. יחד עם זאת, תרבות ואישיות הם לא סוף פסוק. בהחלט ניתן ללמוד להיות מנהיג מעצב. לא בכדי התעשייה הזו של הכשרות למנהיגות מעצבת מגלגלת מיליונים".

ובנימה אקטואלית, אילו עקרונות ממודל המנהיגות המעצבת כדאי למובילי המאבק החברתי ליישם היום כדי להגיע לתוצאות מקסימליות?

קרק: "לגבש, להדק ולחדד יותר את החזון, ובנוסף - להצמיח אנשים אחרים בסביבתם. במקום למסמס את המאבק דרך תחרות 'מנהיג נולד' החוכמה תהיה להצמיח אנשים תחתיך ובסביבתך, לתת לכל אחד את הביטוי הייחודי שלו, ולתעל את השונות של כל אחד. אם מובילי המחאה החברתית יאמצו את שני העקרונות הללו ממודל המנהיגות המעצבת, הם יצליחו להעלות את השינוי שהם מובילים למסלול בר קיימא".

לקריאת כתבות וסקירות נוספות של פורום CFO, הקליקו כאן גלובס לחודש היכרות – כל הכתבות, המאמרים וטורי הדעה אצלך מדי ערב >>
 

כתבות נוספות

רעידת אדמה בענף הביטוח/ ירדן פלד רעידת אדמה בענף הביטוח/ ירדן פלד החל משנת 2013 תיאסר על חברות הביטוח האפשרות למכור פוליסות ביטוח מנהלים בעלי מקדם תוחלת חיים מובטח. החלטה זו המצטרפת לרפורמה בדמי ניהול העתידה לשנות את פניו של החיסכון הפנסיוני. 12/08/2012
תוכניות הטבה בניירות ערך לאן? תוכניות הטבה בניירות ערך לאן? אופציות או מניות ההטבה ? 12/08/2012
בישראל מתבצעות כיום עסקאות  מיזוגים ורכישות רבות בהשוואה להנפקות בישראל מתבצעות כיום עסקאות מיזוגים ורכישות רבות בהשוואה להנפקות החברות שקמות היום בישראל הן הרבה יותר עתירות טכנולוגיה – וזו בשורה טובה לשוק ההי טק הישראלי שפונה פחות ל-B2C ויותר ל-B2B. 05/08/2012