לכתבה הקודמתהמדינה צריכה לקיים דיון רציני למיפוי הסקטורים אסטרטגיים בעבורה ואיך להעניק להם ג... לכתבה הבאהמי הבעלים של קשרי הלקוחות?

דניאל כהנמן: איך להימנע מדעות קדומות בקבלת החלטות

לאחרונה פרסם דניאל כהנמן, זוכה פרס נובל לכלכלה, ביחד עם עמיתיו, מאמר תחת הכותרת: "הרעיון הגדול: לפני שאתה מקבל את ההחלטה הזו"

22/01/2012, 09:11
שירות גלובס
חשמל / מאייר: .Athanasia Nomikou/Shutterstock.com. א.ס.א.פ קראייטיב
חשמל / מאייר: .Athanasia Nomikou/Shutterstock.com. א.ס.א.פ קראייטיב

לאחרונה פרסם דניאל כהנמן, הפרופסור הישראלי זוכה פרס נובל לכלכלה, ביחד עם עמיתיו דן לוואלו ואוליביה סיבוני, מאמר תחת הכותרת "הרעיון הגדול: לפני שאתה מקבל את ההחלטה הזו". המאמר פורסם בהארווארד ביזנס ריווי.

על פי כהנמן ועמיתיו, מנהלים רבים מבינים היום כיצד דעות קדומות יכולות לעוות את ההיגיון, בתהליך חשיבתי המכונה "הטיית אישוש", או במילים אחרות, הצורך לנסות לאושש הנחה שהניח אדם, במקום לבדוק חלופות או לנסות לסתור את ההנחה. בעסקים, ההטיה הזו עלולה להוביל אנשים להתעלם מעדויות הסותרות את הדעות המוקדמות שלהם. העוגנים עליהם מתבססים אנשים גורמים להם לשקול פיסת מידע אחת יתר על המידה בבואם לקבל החלטות. סלידה מסיכון הופכת אותם לזהירים מדי. ואולם, מנסיונם של החוקרים, מודעות לתוצאות ההטיות עשתה מעט מאוד לשיפור איכות קבלת ההחלטות העסקיות, הן ברמה האישית והן ברמה הארגונית.

כהנמן ועמיתיו מוסיפים, שלמרות שהיום מדברים בקרב מנהלים על הטיות הרבה יותר מפעם, הדיבור עצמו לא מונע את ההטיות הללו. עם זאת, אפשר לעשות צעדים כדי להתמודד עימן. על פי מחקר שביצעה לאחרונה חברת מקינזי מראה כי כאשר ארגונים פעלו להפחתת תוצאות הדעות המוקדמות בתהליכי קבלת ההחלטות שלהם, הם השיגו החזרים גבוהים בעד שבעה אחוזים. כהנמן ועמיתיו מציעים דרך פשוטה לזהות דעות קדומות ולהמעיט ככל את הניתן את השפעתן בהחלטה טיפוסית מאוד למנהלים: בחינת המלצות של אדם אחר והחלטה האם לקבל אותן, לדחות אותן או להעבירן לדרג הבא.

החוקרים כותבים כי עבור רוב המנהלים, הסקירות הללו פשוטות. ראשית, עליהם לתפוס במהירות את העובדות המרכזיות (לגבל אותן מאנשים המצויים בפרטים יותר מהמנהל עצמו). שנית, עליהם לקבוע אם הממליצים מערפלים את העובדות בכוונה בדרך כלשהי. ולסיום, עליהם להתשמש בניסיון, הידע ובהגיון שלהם על מנת להחליט אם הם מקבלים את הממלצה.

ואולם, התהליך הזה גדוש בכל שלביו בפוטנציאל לעיוותים בשיקול הדעת, שתוצאתם היא הטיה קוגניטיבית. מנהלים לא יכולים לעשות הרבה באשר להטיות שלהם עצמם, אולם עם כלים מתאימים, הם יכולים לזהות ולנטרל את ההטיות של צוותיהם. לאורך זמן, שימוש בכלים הללו יסייע להם לבנות תהליכי קבלת החלטות המפחיתית את השפעת ההטיות בארגונים שלהם, וכך ישדרגו את איכות ההחלטות של הארגון.

על פי כהנמן ועמיתיו, חוקרים קוגניטיביים מראים שיש שתי דרכי חשיבה: אינטואיטיבית ומשקפת (רפלקטיבית). בשיטה הראשונה, חשיבה, התרשמות, אסוציאציות, תחושות, כוונות והכנות לפעולה זורמות ללא קושי. השיטה הזו מפיקה ייצוג רצוף של עולם סביבנו ומאפשרת לנו לעשות דברים כמו ללכת, לעקוף מכשולים ולחשוב על משהו אחר באותו זמן. אנחנו מצויים בדרך כלל במצב הזה כשאנחנו מצחצים שיניים או משחקים טניס. אנחנו לא מתמקדים במודע באיך לעשות דברים, אלא פשוט עושים אותם.

להבדיל, בשיטה השניה, החשיבה היא איטית, מאומצת ומכוונת. זה המצב שבו אנחנו מצויים כשאנחנו בעבודה ממלאים טופס מס או לומדים לנהוג. שני המצבים פעילים כל הזמן, אך השיטה השנייה בדרך כלל רק מנטרת את המצב. היא מופעלת רק כשההימור גבוה, כשאנחנו מזהים טעות ברורה או כאשר יש לנו צורך בבירור שיטתי. אבל לרוב, השיטה הראשונה, האינטואיטיבית, היא שקובעת את הלך המחשבה שלנו.

מי שרוצה להמשיך ולקרוא את המאמר המאלף של כהנמן ועמיתיו יידרש להזמין אותו ברשת. ההמלצה שלי: כדאי מאוד, שכן מדבר במסמך מאלף והצצה לא רגילה אל תוך המוח שלנו ותהליכי קבלת ההחלטות שלנו. עד שתעשו כן, זכרו להשתמש בשיטת החשיבה השנייה שלכם כמה שיותר, שכן היא זו ששואלת שאלות קשות וחוסכת מכם את הטעויות המובנות מאליו שכולנו עושים מדי יום ביומו.

לקריאת כתבות וסקירות נוספות של פורום CFO, הקליקו כאן גלובס לחודש היכרות – כל הכתבות, המאמרים וטורי הדעה אצלך מדי ערב >>
 

כתבות נוספות

עולם תשלומים גלובלי עולם תשלומים גלובלי מערכת חדשנית, המתממשקת למערכות ה-ERP בארגון, מאפשרת התייעלות, חיסכון ומקסום רווחים ומביאה לחברות בישראל את מהפכת התשלומים הגלובלית 02/07/2012
שוק הנפט חווה רגיעה שוק הנפט חווה רגיעה כמו התגובה של האיכרים לקריאות הזאב בסיפור הילדים המפורסם התגובה לאיום האירני נשחקת. הערכות לגבי השפעה של שחרור מלאים אסטרטגיים תופסות את הכותרות 04/06/2012
רעידת אדמה בענף הביטוח/ ירדן פלד רעידת אדמה בענף הביטוח/ ירדן פלד החל משנת 2013 תיאסר על חברות הביטוח האפשרות למכור פוליסות ביטוח מנהלים בעלי מקדם תוחלת חיים מובטח. החלטה זו המצטרפת לרפורמה בדמי ניהול העתידה לשנות את פניו של החיסכון הפנסיוני. 12/08/2012