מעצר ראשון בחשד ליצירת נאמנות כוזבת כדי להתחמק ממס

יוסף אב צ'וק, בעל עסקים בחו"ל, נעצר ע"י רשות המסים בחשד כי ניהל נאמנות כוזבת במטרה להשתמט מתשלום מס על כספים בהיקף של למעלה ממיליון דולר

מעצר ראשון בחשד ליצירת נאמנות כוזבת כדי להתחמק מתשלום מס: יוסף אב צ'וק - איש עסקים בן 62 מהרצליה, בעל עסקים בחו"ל, יזם ומשקיע המעורב בחברות תעשייה, מסחר והיי-טק, ששימש בעבר גם כמנכ"ל של חברות קבלניות - נעצר על-ידי חוקרי רשות המסים בחשד כי ניהל נאמנות כוזבת במטרה להשתמט מתשלום מס על כספים בהיקף של למעלה ממיליון דולר.

בסוף השבוע הובא אב צ'וק, המנהל עסקים שונים ברחבי העולם, לדיון בתנאי שחרורו ממעצר. בבקשת המעצר שהוגשה לבית משפט השלום בתל-אביב צוין כי החשוד, שהיה תושב ישראל, פנה למשרד השומה תל-אביב 5 בבקשה להסדיר את מעמד המיסוי החל עליו, אך בקשתו לא נענתה. זמן רב לאחר מכן פנה שוב, באמצעות מייצג אחר, ובקש הקלות במס - אך הפעם בטענה כי מדובר בכספי נאמנות, שבה הוא נהנה עם תושבי חוץ אחרים.

בעקבות אי-ההתאמות בדיווח, נפתחה בשבוע שעבר, במשרד חקירות מס הכנסה תל אביב, חקירה גלויה נגד החשוד, נערך חיפוש בביתו, ונתפסו מסמכים רבים.

בחקירתו לעניין התושבות, אישר אב צ'וק כי אף ששהה בחו"ל לסירוגין זמן רב עד שנת 1997, לצורך הקמה וניהול עסקים, הרי שבסוף כל שבוע היה חוזר לביתו בישראל, כך שלמעשה מרכז חייו היה בישראל.

לגבי הנאמנות טען אב צ'וק כי הוא הנהנה בנאמנות שהקים עבורו עורך דין ישראלי תושב חו"ל, ומטרתה "חינוך והזנת ילדי העולם". לנאמנות זו הקנה החשוד נכסים, ובכך למעשה, על-פי ההגדרה בחוק, הפך להיות אחד מיוצריה. נאמנות זו, אומרים ברשות, מעבירה לאב צ'וק כספים במהלך השנים.

עוד עולה מהבקשה כי רואה החשבון המייצג של החשוד אישר בשנת 2009 כי "סך כל התמיכה שהתקבלה מקרן הנאמנות בשנת 2005 היא בסכום של 1,004,490 דולר". סכום זה, נטען, לא נרשם ולא דווח עליו לרשות המסים.

בשנת 2005, צוין בבקשת המעצר, בחר החשוד משיקולי "שיטת מצליח" שלא לדווח על ה"דיבידנד" שקיבל מה"נאמנות".

במסגרת החקירה נחקרו גם מייצגיו של החשוד - רואי החשבון שסייעו לו בדיווחיו לרשות - בעניין טענות התושבות והנאמנות. המייצג הראשון טען כי אינו זוכר אם ידע על קיום הנאמנות, ובכל מקרה אינו יודע מי מקבל החלטות בנאמנות. המייצג האחרון מסר כי חוות-הדעת עליה הסתמך אב צ'וק בעניין הנאמנויות ניתנה לו בעל-פה.

ממצאי החקירה מראים עוד כי אין מדובר בנאמנות אמיתית. על-פי חוק, מצב בו אדם הוא גם יוצר הנאמנות, גם ה"נאמן" המקבל החלטות בנאמנות וגם הנהנה, אינו מהווה נאמנות כהגדרתה בחוק - וכך עולה לכאורה שנעשה במקרה זה.

מהותה של נאמנות היא הסדר לפיו מחזיק נאמן בנכסים לטובת מטרה מסוימת ופועל בהם לאותה מטרה לטובת נהנים, וככל שיוצר הנאמנות מעורב בקבלת החלטות אשר היה צריך לקבל הנאמן - הרי שאין זו נאמנות כהגדרתה בחוק. משכך חייב החשוד במס בישראל על הכנסותיו.

השופט עידו דרויאן שחרר את החשוד ממעצר תחת מגבלות.

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא דין וחשבון?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988