לכתבה הקודמתצפו בווידיאו: כך סיסקו תגדיל הכנסות לעסקים קטנים לכתבה הבאהעסקים מתייעלים: איך לחסוך בהוצאות התקשורת?

מה עושים כשמס הכנסה פושט במפתיע על העסק?

הם מגיעים בלי הזמנה ובלי התראה מוקדמת, פותחים את הספרים ומתחילים לחטט - בקלסרים, בקופה הרושמת ובקבצי המחשב ■ מה עושים? 10 מומחים מובילים בתחום המסים נותנים טיפים איך לעבור את הביקורת או את החקירה בשלום

18/06/2012, 09:24
Cisco בפייבוק
דורון קופמן / צלם: עינת לברון

הם פושטים על בית העסק בהפתעה גמורה. בלי הזמנה ובלי התראה מוקדמת, הם דופקים בדלת, נכנסים פנימה, פותחים את הספרים ומחטטים בקלסרים, בקופה הרושמת ובקבצי המחשב. בעיני רבים, נציגי מס הכנסה/מע"מ משולים באותו רגע מלחיץ למלאכי המוות.

"זה רגע מקפיא דם, גם אם אתה בטוח שאתה חף מפשע", אומר בעל עסק שחווה לא מכבר את החוויה. בעל עסק אחר, שגם הוא בוחר לדבר בעילום-שם, משחזר: "ברגע שזה קורה אתה מקבל חום. אני קיבלתי גם חום וגם החלפתי צבעים מלחץ". בעל עסק שלישי מוסיף: "בעסק יש לי שני שותפים: אשתי ומס הכנסה. למרות שאני משתדל לכבד גם את מס הכנסה כ'שותף', עדיין התהפכה לי הבטן כשנציגיו דפקו לי בדלת בהפתעה".

רשות המסים פושטת על בתי עסק משתי סיבות: הראשונה - ביקורת שגרתית של חטיבת שומה וביקורת חשבונות ברשות המסים, בראשותו של ד"ר חיים גבאי. חטיבה זו אחראית על 3 תחומים: שומת מס הכנסה (שכירים, עצמאים וחברות), שומת מיסוי מקרקעין (שומות מס שבח ומס רכישה) וביקורת חשבונות במע"מ. בנוסף, החטיבה ממונה על אכיפת הוראות ניהול ספרים.

"לחטיבה יש אחריות כוללת ליישום אחיד של מדיניות השומה ולהבטחת שלמות ונכונות הדיווחים המתקבלים מלקוחות במס הכנסה, במע"מ ובמיסוי מקרקעין", מסבירים ברשות המסים.

הסיבה השנייה היא פשיטה של חוקרי חטיבת מודיעין וחקירות ברשות המסים, בראשותו של אבי ארדיטי. חטיבה זו אחראית על אכיפת חוקי המסים וטיפול בתיקים בהם קיים חשד לביצוע עבירות מס פליליות.

"החטיבה עוסקת באיסוף חומר מודיעיני, השגת ראיות, גילוי עבירות והעמדת החומר הנדרש ליחידות המשפטיות. היחידה פועלת בשיתוף-פעולה עם רשויות אכיפה אחרות, כמו משטרת ישראל, הרשות לניירות ערך, הרשות לאיסור הלבנת הון במשרד המשפטים ועוד", נמסר מרשות המסים.

על-פי נתוני רשות המסים, היקף ההעלמות המס שנחשף במישור הפלילי בעקבות פעילות חטיבת החקירות נאמד בכ-2.5-3 מיליארד שקל בשנה.

טובי המומחים ל"ענייני" רשות המסים - רואי חשבון ועורכי דין - מחלקים 10 עצות, כיצד לנהוג כשמס הכנסה או מע"מ פושט על העסק שלך בהפתעה - בין אם בגין ביקורת ניהול ספרים שגרתית ובין אם בגין חשד לעבירות מס או מע"מ פליליות.

1. זכות השתיקה מומלצת רק אם יש חשש להפללה

עו"ד אודי ברזלי, לשעבר היועץ המשפטי של רשות המסים:

אודי ברזילי / צלם: קובי קלמנוביץ

"יש לשמור על זכות השתיקה רק אם אתה נשאל שאלה שהתשובה עליה עשויה להפליל אותך, או כאשר לחוקרים אין ראיות מפלילות נגדך והם מבקשים למצוא אותן באמצעותך. בכל מקרה אחר לא מומלץ לשמור על זכות השתיקה", אומר עו"ד ברזלי.

לדבריו, זכות השתיקה היא אמנם אחת מהזכויות האלמנטריות של נחקר, אולם השימוש בה לא נראה טוב ומגביר את המוטיבציה של החוקרים, המשוכנעים כי לנחקר יש מה להסתיר, להמשיך וללחוץ עליו בכל דרך אפשרית.

"לחוקרים יש את זכות ה'בלוף'. כלומר, לחוקרים יש סמכות להוציא מנחקר מידע בדרכים שונות, גם על-ידי סיפור כל מיני בלופים. נחקר שמצליח לזהות את זה, וגם אם לא, מומלץ שיבקש להתייעץ עם עורך דין לפני שהוא מפעיל את זכות השתיקה, שלעתים עלולה לעמוד כנגדו".

לדברי ברזלי, מרבית הנחקרים אינם שומרים בפועל על זכות השתיקה גם במקרה של ראיות מוכחות. "עדיף להודות באשמה, שכן הודאה יכולה לבוא לזכותך אם רוצים לבקש כופר".

2. אל תשקר, אל תתרץ. עדיף לומר "לא זוכר"

רו"ח עופר מנירב, לשעבר נשיא לשכת רואי החשבון:

עופר מנירב / צלם: עינת לברון

"אחת הטעויות הנפוצות אצל נישומים שנבדקים היא הניסיון לתרץ ולתת הסברים לכל דבר, תוך שהם מפלילים את עצמם ומסתבכים בקורי העכביש שטמנו להם החוקרים", אומר רו"ח מנירב.

לדבריו, כשאין לנו תשובה ברורה וחד-משמעית לשאלה שנשאלה, או שדבר מה לא זכור לנו היטב - מוטב לומר בצורה הפשוטה ביותר: 'לא זוכר'.

"בשום פנים ואופן לא לנסות לאלתר או להמציא תשובה שנראית לנו מתאימה לאותו רגע. כך למשל, אם קיים הפרש בספירת קופה שלא ברור לנו ממה הוא נובע, הרי שהתשובה הטובה ביותר היא האמת. קרי, לומר שאיננו יודעים ממה נובע ההפרש - תשובה שכפועל יוצא ממנה יירשם לנו ליקוי טכני ולא יותר מכך. בה בשעה שאם ננסה להתחכם ולומר, למשל, שמדובר בתשלום שקיבלנו רק לפני רגע וטרם הספקנו לרשום, נביא לפסילת ספרים, על כל המשתמע מכך".

3. שתף פעולה אחרי בירור מטרת הבדיקה

רו"ח דורון קופמן, נשיא לשכת רואי החשבון:

דורון קופמן / צלם: עינת לברון

"מומלץ לשתף פעולה מלא עם נציגי רשות המסים, לא לפני שבודקים את זהותם: האם באו כדי לבצע בדיקת ספרים אקראית-שגרתית או שמא באו במסגרת חקירה פלילית", אומר רו"ח דורון קופמן.

לדבריו, אם מדובר בחקירה בגין חשדות לעבירות פליליות, יש להיוועץ מיד וללא דיחוי עם עורך דין. אם מדובר בבדיקת ניהול ספרים, הרי שהסיפור שונה לגמרי.

"במקרה של בדיקת ניהול ספרים, יש להציג את כל החשבוניות שהעסק הוציא וקיבל או כל מסמך אחר שיכול לסייע לכם, ולענות באופן נינוח עד כמה שניתן על כל השאלות ששואלים אתכם. אם, למשל, מתעורר קושי באיתור חשבונית כזו או אחרת, ניתן לבקש להתייעץ טלפונית עם רואה החשבון. אם גם הוא לא מוצא, מומלץ לבקש לציין בדו"ח הבדיקה בקשה שלך להשלים את החסר במועד מאוחר יותר".

4. 'הסתחבק' עם החוקר, אך זכור שהוא לא חבר שלך

עו"ד ורו"ח אבי שהבזי, עוסק במיסוי פלילי ואזרחי, ולשעבר מנהל היחידה הארצית למודיעין שטח וחקירות ברשות המסים:

אבי שהבזי / צלם: יחצ

"אפשר 'להסתחבק' עם חוקרי מס הכנסה, אבל צריך לזכור, בכל רגע נתון, שהם לא חברים שלך ושהאינטרסים שלכם מנוגדים. מה שנקרא, כבדהו וחשדהו", אומר עו"ד ורו"ח שהבזי. לדבריו, הסחבקיות יכולה לתרום לאווירה בחדר החקירות.

"גם החוקרים רוצים לחזור הביתה בסוף יום בידיעה שלא קנו להם עוד אויב. מאידך", מדגיש שהבזי, "אין לתרום להם מידע מיותר כחלק מהרצון להיות 'סחבק'. יש לענות אך ורק על השאלות שנשאלת, ולא לפטפט עם החוקרים כמו שמפטפטים עם חברים על החקירה שלא במסגרת גביית ההודאה. שכן כל שתאמר לפני ואחרי גביית ההודאה עלול להיות מתועד ומוגש לבית המשפט כראיה נגדך".

שהבזי מוסיף כי לחוקרים אסור בתכלית האיסור להפעיל על הנחקר אלימות מילולית. ומה אם מתעוררת אלימות מצד הנחקר? "לא מומלץ לנחקר לאיים, לקלל או להרביץ לחוקר, כי הוא עלול למצוא עצמו נקי אולי מעבירות מס - אך עם כתב אישום בגין תקיפת עובד ציבור".

5. למד מבעוד מועד איך לא לאבד את העשתונות

אוסקר אבו-רזק, מחלקת המסים של פירמת רו"ח קסלמן וקסלמן PwC Israel ולשעבר המשנה למנהל רשות המסים:

אוסקר אבו רזק / צלם: עינת לברון

"לא לאבד עשתונות ולשמור על קור-רוח, זה קל לייעץ אך קשה ליישם בזמן אמת. מאחר שרוב האנשים הנורמטיביים, אינם מסוגלים לשמור על קור-רוח כשמבקרי מס הכנסה דופקים בדלת, כדאי להיות ערוך ומוכן ל'מלחמה' מבעוד מועד. כמו כל דבר אחר בחיים, לא כדאי לפעול כשמאבדים את הראש", אומר אבו-רזק.

לדבריו, הדרך להיערך לצרה - שעלולה ליפול על כל בעל עסק בהפתעה - היא לעבור מעין סדנה יזומה אצל יועץ המס או רואה החשבון של העסק.

"לכל עסק קטן יש יועץ מס או רואה חשבון, וכל אחד כזה יכול לעשות את העבודה, כלומר להדריך אתכם כיצד להתכונן לביקורת פתע", אומר אבו-רזק. "ידיעה מראש של מהן הזכויות שלי, מהן החובות והכרת הזירה, יכולה לתרום רבות בשמירה על עשתונות וקור-רוח במקרה של ביקורת פתאומית בעתיד ובמקרה שנשאלות שאלות מכשילות".

6. קרא היטב את דו"ח החקירה לפני החתימה

רו"ח יובל זלצמן, שותף מסים ב-BDO זיו האפט, לשעבר סגן פקיד שומה כפר-סבא:

יובל זלצמן / צלם: עינת לברון

"אחת הטעויות הנפוצות ביותר של בעלי עסקים היא שהם לא קוראים את דו"ח החקירה/בדיקה שחוקרי/מבקרי מס הכנסה/מע"מ כתבו תוך כדי הבדיקה/חקירה, ולא מוודאים שמה שנכתב בדו"ח אכן תואם את מה שנאמר", אומר רו"ח זלצמן. לדבריו, קיימת חשיבות רבה לעיון מעמיק במה שנכתב בדו"ח.

"חשוב לוודא כי התשובות שסיפקת רשומות בכתב-יד קריא ובאופן מלא כפי שמסרת אותן. אם לא תעשה כך ואם ישנם אי-דיוקים, עלולה להינתן פרשנות שונה שעלולה להוביל לתוצאות בעייתיות".

לדבריו, לדברים שנאמרים ב'זמן אמת' יש משקל וחשיבות רבה לעין ערוך לעומת הסברים הניתנים בשלבים מאוחרים יותר. "ומכאן, החשיבות הרבה בקריאת ובהגהת הדו"ח טרם החתימה עליו".

7. שמור על חיסיון לקוחותיך

עו"ד מאיר אקוניס, שותף מיסוי במשרד עוה"ד מיתר ליקוורניק גבע & לשם ברנדויין:

מאיר אקוניס / צלם: תמר מצפי

"אם אתה בעל מקצוע המחויב על-פי חוק בחיסיון לקוח, כמו עורך דין או רופא, הסבר זאת למבקרי/חוקרי רשות המסים ועמוד על זכויות לקוחותיך לסודיות זו", אומר עו"ד אקוניס.

לדבריו, מסמכי לקוחות שמס הכנסה רשאי לעיין בהם הם רק מסמכים הנוגעים להכנסתו של הנישום.

"במקרה של עורכי דין", מוסיף אקוניס, "פקודת מס הכנסה מסדירה את תהליך מסירת החומר כך שיישמר חיסיון לקוח. כלומר, אם מס הכנסה דופק בדלת ודורש לעיין במסמכים הנוגעים ללקוחותיך, אתה רשאי להגיש את המסמכים במעטפה סגורה וחתומה, המוגשת במצבה זה לבית המשפט על-ידי החוקרים, ולבקש מבית המשפט לקבוע כי המסמכים חסויים גם לצורך חקירת מס.

"אם מדובר בבעל מקצוע אחר, כמו רופא שהחומר הנוגע למטופליו נהנה מחיסיון יחסי בלבד, גם אז ניתן לנסות לבקש להגיש את המסמכים במעטפה סגורה ולפנות לבית המשפט בבקשה למתן צו על-תנאי.

"יצוין כי לאור הוראות חוק יסוד כבוד האדם וחירותו והחוק להגנת הפרטיות, סביר להניח כי בית המשפט יבחן בקפידה בקשות להסרת חיסיון וייטה פחות להתיר את חשיפתם של מסמכים הפוגעים בצנעת הפרט וזכות הלקוחות לפרטיות".

8. התעקש לקבל עותק מדו"ח החקירה או לתעד בעצמך

רו"ח ועו"ד ענת טנא, שותפה בכירה באלתר עורכי דין:

ענת טנא / צלם: יחצ

"חוקרים, במקרה של חקירה פלילית, לא מוסרים לנחקר עותק מדו"ח החקירה המגולל את הדו-שיח חוקר-נחקר. הם אוהבים שהחומר נמצא רק אצלם, כי זאת דרך מצוינת לראות אם בשלבים מתקדמים הנחקר דבק או לא דבק בגרסה שמסר בחקירה הראשונית", אומרת רו"ח ועו"ד טנא.

לדבריה, מאחר שזה המצב ולא יועילו בקשות ותחינות, ומאחר שאי-אפשר לזכור את כל מה שאמרת או לא אמרת תחת לחץ, חשוב לקחת דף ועט ולתעד בכוחות עצמך.

"כדאי לרשום לעצמך, במקביל לחוקרים - בראשי פרקים אם לא מילה במילה - את הנאמר בחדר", ממליצה טנא. "זה מותר לך, ואל תוותר על הזכות הזאת. אם לא עשית זאת, בסוף החקירה אתה רשאי לבקש להעתיק בכתב-ידך את הדו"ח. סביר להניח שתצטרך לעבוד קשה ולהתעקש מאוד עד שבקשתך זו תיענה בחיוב. אם נענית בשלילה, אחרי החקירה, קח דף ועט ורשום את כל מה שאתה זוכר מחדר החקירות".

לדברי טנא, במקרה של בדיקת ניהול ספרים שגרתית, החוקרים משאירים לנבדק עותק מהדו"ח, כך שאין צורך בתרשומת עצמית.

9. אם מדובר בעסק ביתי דרוש לראות צו חיפוש

עו"ד אודי ויסבאום, מומחה לדיני מסים ולשעבר סגן מנהל המחלקה המשפטית במע"מ:

אודי ויסבאום / צלם: תמר מצפי

לחוקרי/מבקרי מס הכנסה יש סמכות על-פי חוק לפשוט על בתי עסק ולחפש, גם בלי צו חיפוש, מסמכים רלוונטיים לצורך עבודתם. אולם, לא כך הדבר כשמדובר בעסק המשמש גם כמקום מגורים.

"במקרה כזה", אומר עו"ד ויסבאום, "על החוקרים להצטייד בצו חיפוש תקף משופט. כמו כן, עליהם להצטייד בצו חיפוש לחיפוש במחשב. אם קיים בידם צו כזה, הם רשאים לקחת את המחשב על מנת להעתיק ממנו קבצים".

10. הגדר לחוקר במדויק את תחום אחריותך בעסק

רו"ח ועו"ד שלומי ואקנין, שותף במשרד מאיר מזרחי ושות', לשעבר יועץ במחלקה המקצועית במע"מ:

שלומי ואקנין / צלם: תמר מצפי

"הוראות חוק מע"מ קובעות כי מנהל בחברה יכול לנכות עצמו מעבירות על-ידי הוכחת אחד מהשניים: העבירה נעברה ללא ידיעתו, או לחלופין הוא נקט בכל האמצעים הסבירים למניעת העבירה. לפיכך, גם אם לא שאלו אותך, עליך להבהיר לחוקרים את תפקידך ואת תחום אחריותך המדויקים בעסק, כדי לשלול מעורבות שלך בנושאים שנבדקים ואינך מעורב בהם", אומר רו"ח ועו"ד ואקנין.

לדבריו, במקרים רבים בעל עסק לא מעורב או מודע לעבירה המתרחשת מתחת לאפו בעסק.

"כך למשל", אומר ואקנין, "בעסק בבעלותם של שני שותפים, האחד אחראי על תפעול והשני על כספים - מוטב שהראשון יקדים ויבהיר לחוקרים את גבולות הגזרה שלו בעסק, על מנת לשלול חשדות הנוגעות לעבירות שבשל תפקידיו בעסק לא היה יכול להיות מודע להן. כך גם במקרה של עסק משפחתי, בו נחקרים אב ובן הרשומים כבעלי החברה. אם הבן אינו מעורב כלל וכלל בניהול החברה - על הבן והאב להבהיר זאת לרשות המסים על מנת לשלול חשדות כנגד הבן".

ככלל, מסביר ואקנין, חוקרי מע"מ דופקים בדלתו של נישום בגין מידע מוקדם על עבירות מע"מ או מכס (בעיקר בנוגע לחשבוניות מס פיקטיביות וניכוי מע"מ בגין חשבוניות מס פיקטיביות) ובעקבות מידע שנתגלה במסגרת ביקורת שנערכה במשר די מע"מ, שבעקבותיה נשלח צוות לבדוק מסמכים בעסק. כמו כן, מע"מ מקיים מדי פעם מבצעי אכיפה, כל פעם בענף או באזור גיאוגרפי אחר.

והטיפ של רשות המסים:

"ציית לחוקי המס - דווח על הכנסות ועסקאות, נהל ספרים כחוק וכיוצא בזה. רק כך ניתן לעבור את הביקורת/החקירה בשלום".

ממצאי ביקורת
ממצאי ביקורת

גלובס לחודש היכרות – כל הכתבות, המאמרים וטורי הדעה אצלך מדי ערב >>
 

 
 
 
מהפכה בטכנולוגיית המידע: צפו בסביבת העבודה החדשה
(The New Collaboration Workspace) ■ מהפכה זו מונעת ע"י מספר מגמות כגון גידול אדיר במספר הטלפונים החכמים, מחשבי לוח וטכנולוגיות רבות נהיות פשוטות יותר והמעבר לשירותים מבוססי ענן
טיפים לעסקים: כך תקימו את הרשת הנכונה לעסק שלכם
טיפים לבחירת הרשת הנכונה לעסק שלכם
מגמה חדשה: ליסינג גם לציוד תקשורת
מגמת רכישת הציוד בליסינג מעמיקה בשוק התקשורת בישראל
 
 
המדריך להישרדות בזמן מלחמה
4 טיפים לעסקים קטנים-בינוניים
שאלות ותשובות: זכויות העובדים באזור הלחימה בדרום
על רקע מבצע "עמוד ענן", משרד התמ"ת פרסם מקבץ שאלות ותשובות בנושא זכויות וחובות העובדים ■ האם עובד הנעדר מהעבודה בגלל המלחמה זכאי לפיצוי?
התמ"ת מפעיל מוקד לפניות הציבור בנוגע לזכויות עובדים במצב חירום
המוקד ייתן מידע בנושאים הנוגעים למערך מעונות היום, הנחיות לעובדים במפעלים חיוניים וחובת התייצבות במקומות עבודה, מידע וסיוע לעסקים קטנים ועוד
שלום שמחון חתם על צו לגיוס עובדים במפעלים חיוניים
עקב המצב בדרום, חתם שר התמ"ת על צו המאפשר גיוס עובדים במפעלים למתן שירותים קיומיים באזור שחלה עליו הכרזת שר הביטחון בדבר מצב מיוחד בעורף
 
 
דרושים עובדים בינוניים
" שהמנהלים אינם מבינים כי אתגר השירות אינו למצוא עובד נדיר באיכויותיו, אלא בניית מודל שירות המאפשר לעובד הממוצע לתת שירות מעולה באופן שגרתי"
מבחן המרשמלו של המנכ"ל והדירקטוריון
למרות שמנהלי חברות מבינים את חשיבות השירות ויצירת אמון עם הלקוח, הם אינם עומדים בפיתוי למקסם את הרווחים בטווח הקצר גם במחיר שבירת האמון עם הלקוחות
למי שייך הפטנט- לעובד או למעסיק?
עד לא מזמן התשובה לשאלה זו הייתה ברורה - למעסיק כמובן. אולם, לפני מספר שבועות דן בית המשפט העליון בסוגיה ומתברר כי התשובה לשאלה זו איננה כה ברורה.
תעודת ביטוח למפתחי אפליקציות
אילו אמצעים עומדים בפני מפתח התוכנה כדי להגן על יצירתו?
 
תוכן מקודם