לכתבה הקודמתעסקים קטנים: איך לקבל הלוואה בערבות מדינה? לכתבה הבאהדווקא הלקוחות הלא מרוצים יגרמו לעסק שלך לשגשג

כלים לתמיכה ממשלתית בעסקים בינוניים

מערך התמיכות שמציעה המדינה לחברות בינוניות הוא מורכב וגדול. עסקים בינוניים שמשתמשים בכלים שמעמידה המדינה לרשותם יכולים לחסוך ממון רב.

29/03/2012, 08:43
Cisco בפייבוק
קופת חיסכון, חסכן / צלם photostogo

מערך התמיכות שמציעה המדינה לחברות בינוניות (להבדיל מעסקים קטנים) הוא מורכב וגדול. למדינה, ובמיוחד למשרד התעשייה, המסחר והתעסוקה - האמון על עידוד עסקים - יש מגוון רחב מאוד של כלי מימון לשימושם של יזמים, בעלים ומנהלים של עסקים בינוניים. הכלים הללו כוללים, בין היתר, מגוון מסלולי מענקים, תמיכות והטבות מס. עסקים בינוניים שמשתמשים בכלים שמעמידה המדינה לרשותם יכולים לחסוך (ולהרוויח) ממון רב לאורך שנים.

חשוב לציין, כי גם במשרדים אחרים, כמו המשרד לאיכות הסביבה ומשרד המדע יש כלים לתמיכה בעסקים מסוימים, אולם אלה מצומצמים וגנריים בהרבה. במאמר זה נתמקד אך ורק בהטבות הכספיות שמעניקה הממשלה באמצעות מסלולי התמיכה העיקריים של משרד התמ"ת.

הממשלה יודעת, שעסקים קטנים ובינוניים הם נשמת אפה של כלכלה בריאה ומודרנית. לכן, היא מפעילה כלים רחבים ומקצה סכומים משמעותיים לתמיכה בעסקים האלה. שני הכלים המרכזיים של התמ"ת לתמיכה בעסקים בינוניים (אבל גם בעסקים קטנים או גדולים יותר) הם משרד המדען הראשי ומרכז ההשקעות.

מרכז ההשקעות מעודד הקמה והרחבה של מפעלים תעשייתיים ומבנים לתעשייה על ידי מתן מעמד של "מפעל מאושר" לתוכנית השקעות למפעל. מסלול זה מותנה בפעילות יצוא משמעותית (יותר מרבע מסך כל הפעילות של העסק) בשוק גדול של לא פחות מ-12 מיליון צרכנים. מטרות החוק לעידוד השקעות הן עידוד השקעות הון ויוזמה כלכלית, תוך מתן עדיפות לחדשנות ולאזורי פיתוח לשם שיפור כושר הייצור של משק המדינה, שיפור יכולתו של המגזר העסקי להתמודד בתנאי תחרות בסביבה הבינלאומית ויצירת תשתית למקומות עבודה חדשים ובני קיימא.

הקריטריונים הכלליים לקבל מעמד של מפעל מאושר הם כדאיות למשק הלאומי, יכולת תחרות בשווקים בינלאומיים, שימוש בטכנולוגיות חדשניות, יצירת מקומות תעסוקה, ערך מוסף גבוה ומתן פתרון נאות לצרכים המיוחדים של כלכלת מדינת ישראל. כלומר, כמעט כל חברה עסקית משמעותית יכולה להתאים לקבל מעמד של מפעל מאושר.

בקשה לקבלת מעמד של מפעל מאושר מוגשת ישירות למרכז ההשקעות. באתר של המרכז ניתן למצוא את כל הטפסים שחברות המבקשות תמיכות מתבקשות להגיש. לאחר קבלת מעמד כזה, חברות יכולות ליהנות מאחד משני מסלולי הטבות שונים: מסלול מענקים (הניתנים בהתאם לתוכניות מאושרות) ומסלול מס מופחת (הכולל גם הטבות נוספות לברות הפועלות מאזור פיתוח א').

הכלי המרכזי שני של התמ"ס הוא המדען הראשי. למדען יש כמה וכמה כלי תמיכה שונים, המתאימים לקשת רחבה של עסקים ומאגדי עסקים. עם זאת, כלי התמיכה העיקרי והמרכזי שמספק המדען הראשי לחברות בינוניות בגודלן הוא קרן המו"פ. הכלי מתאים בעיקר לחברות הפועלות בתחום ההיי-טק, אולם בכל שנה מגישות מגישות גם חברות הפועלות בתחומים אחרים בקשות לתמיכה - ומקבלות את מבוקשן.

תקציב המדען הראשי עומד על כמיליארד שקלים בשנה, וכדאי להגיש בקשות בחודשים הראשונים של השנה, כדי לא להגיע לשלב שבו לעתים נגמר התקציב לקראת הסוף השנה ולא ניתנות תמיכות נוספות. תהליך תכנון הבקשה והגשתה הוא מורכב למדי, ולא פעם כדאי להשתמש בגוף המתמחה בהגשת בקשות כאלה, כדי לנסח את הבקשה המתאימה ביותר לחברה. השכר שגובים הגופים המייעצים הוא בדרך כלל כמה אחוזים מהמענק שמתקבל בפועל. לעתים החברות המייעצות מבקשות תשלום נוסף בעת כתיבת הבקשה.

חשוב לזכור, כי על פי חוק, חברה שקיבלה תמיכה מלשכת המדען הראשי מחויבת בתשלום תמלוגים אם הפרויקט מגיע למסחור. התמלוגים מחושבים בשיעורשל 3-3.5 אחוזים ממכירות המוצרים המבוססים על הידע שנתמך. התמלוגים נושאים ריבית ליבור + 1%. התמלוגים שגובה המדען מתווספים לתקציב השנתי של קרן המו"פ, ומסתכמים כיום בכ-400 מיליון שקל בשנה.

גלובס לחודש היכרות – כל הכתבות, המאמרים וטורי הדעה אצלך מדי ערב >>
 

 
 
 
מהפכה בטכנולוגיית המידע: צפו בסביבת העבודה החדשה
(The New Collaboration Workspace) ■ מהפכה זו מונעת ע"י מספר מגמות כגון גידול אדיר במספר הטלפונים החכמים, מחשבי לוח וטכנולוגיות רבות נהיות פשוטות יותר והמעבר לשירותים מבוססי ענן
טיפים לעסקים: כך תקימו את הרשת הנכונה לעסק שלכם
טיפים לבחירת הרשת הנכונה לעסק שלכם
מגמה חדשה: ליסינג גם לציוד תקשורת
מגמת רכישת הציוד בליסינג מעמיקה בשוק התקשורת בישראל
 
 
המדריך להישרדות בזמן מלחמה
4 טיפים לעסקים קטנים-בינוניים
שאלות ותשובות: זכויות העובדים באזור הלחימה בדרום
על רקע מבצע "עמוד ענן", משרד התמ"ת פרסם מקבץ שאלות ותשובות בנושא זכויות וחובות העובדים ■ האם עובד הנעדר מהעבודה בגלל המלחמה זכאי לפיצוי?
התמ"ת מפעיל מוקד לפניות הציבור בנוגע לזכויות עובדים במצב חירום
המוקד ייתן מידע בנושאים הנוגעים למערך מעונות היום, הנחיות לעובדים במפעלים חיוניים וחובת התייצבות במקומות עבודה, מידע וסיוע לעסקים קטנים ועוד
שלום שמחון חתם על צו לגיוס עובדים במפעלים חיוניים
עקב המצב בדרום, חתם שר התמ"ת על צו המאפשר גיוס עובדים במפעלים למתן שירותים קיומיים באזור שחלה עליו הכרזת שר הביטחון בדבר מצב מיוחד בעורף
 
 
דרושים עובדים בינוניים
" שהמנהלים אינם מבינים כי אתגר השירות אינו למצוא עובד נדיר באיכויותיו, אלא בניית מודל שירות המאפשר לעובד הממוצע לתת שירות מעולה באופן שגרתי"
מבחן המרשמלו של המנכ"ל והדירקטוריון
למרות שמנהלי חברות מבינים את חשיבות השירות ויצירת אמון עם הלקוח, הם אינם עומדים בפיתוי למקסם את הרווחים בטווח הקצר גם במחיר שבירת האמון עם הלקוחות
למי שייך הפטנט- לעובד או למעסיק?
עד לא מזמן התשובה לשאלה זו הייתה ברורה - למעסיק כמובן. אולם, לפני מספר שבועות דן בית המשפט העליון בסוגיה ומתברר כי התשובה לשאלה זו איננה כה ברורה.
תעודת ביטוח למפתחי אפליקציות
אילו אמצעים עומדים בפני מפתח התוכנה כדי להגן על יצירתו?
 
תוכן מקודם