לכתבה הקודמתחמישה טיפים לארגון קטן שרוצה לצמוח לכתבה הבאהכלים לתמיכה ממשלתית בעסקים בינוניים

עסקים קטנים: איך לקבל הלוואה בערבות מדינה?

משרד התמ"ת מפעיל מנגנונים רבים לתמיכה כספית ולסיוע אחר לעסקים קטנים ובינוניים. מאמר זה מתמקד בכלי התמיכה המרכזי לעסקים קטנים: הקרן להלוואות לעסקים קטנים בערבות מדינה.

12/03/2012, 16:34
Cisco בפייבוק
רדיפה אחר הכסף / shutterstock/HitToon.com א.ס.א.פ קראייטיב
רדיפה אחר הכסף / shutterstock/HitToon.com א.ס.א.פ קראייטיב

מזומן הוא סם החיים של כל עסק. בלי כסף נזיל, אף עסק, טוב ככל שיהיה, לא יכול להתפתח, לצמוח ולהתקדם. ועדיין, גם העסקים הטובים ביותר נקלעים למצוקת מזומן מסיבות שונות ומשונות, החל בהשקעות גדולות וכלה במחזורי תשלומים ארוכים.

משרד התמ"ת מפעיל מנגנונים רבים לתמיכה כספית ולסיוע אחר לעסקים קטנים ובינוניים. מאמר זה מתמקד בכלי התמיכה המרכזי לעסקים קטנים: הקרן להלוואות לעסקים קטנים בערבות מדינה.

על פי משרד התמ"ת, מטרת הקרן היא לאפשר לעסקים קטנים לקבל הלוואות לצרכי הון חוזר, הקמת עסקים חדשים והרחבת עסקים קיימים. היקף ההלוואה המקסימלי הוא 1.1 מיליון שקל, וההלוואה מותנית בהיקף המחזור השנתי האחרון של העסק. הקרן מספקת ערבות לעסקים שהמחזור השנתי שלהם הוא עד 22 מיליון שקל. הלוואות ניתנות לתקופה של חמש שנים, וניתן לדחות את תשלומי הקרן (תקופת grace) בחמשת החודשים הראשונים.

הבקשות המוגשות לקרן נבדקות על ידי זכייני משרד התמ"ת, החברות תבור ו-BDI. חברות אלה מכונות גם "גופים מתאמים". לאחר בדיקת הגוף המתאם, הבקשה עוברת לבדיקת הבנק וועדת האשראי של הקרן.

על פי משרד התמ"ת, הקרן מופעלת באמצעות שלושה בנקים (אוצר החייל, מרכנתיל דיסקונט והבינלאומי), והמערכת הממשלתית לא מתערבת בעבודה המקצועית של הגורמים המפעילים. בשנת 2010 אושרו בקרן 1,294 הלוואות בסכום כולל של 368 מיליון שקל. ב-2009 אושרו בקרן 1,019 הלוואות בסכום כולל של 280 מיליון שקל. המספרים הללו מלמדים שהקרן פעילה מאוד, ושפעילותה רק גוברת בשנים האחרונות.

הקרן מאשרת הלוואות משני סוגים:

  • הלוואות להון חוזר לעסקים בצמיחה הסובלים מפער תזרימי.
  • הלוואות במסלול השקעות להרחבת עסקים קיימים.

בנוסף, יש לקרן גם מסלולים קטנים יותר: מסלול עסקים בהקמה ומסלול להלוואות קטנות עד 100 אלף שקל. ההלוואות ניתנות באמצעות הבנקים לעסקים קטנים, לאחר שוועדת האשראי החליטה כי יש מקום לסייע להם במימון בערבות מדינה.

ההלוואות ניתנות לפי המדרג הבא:

  • עסקים עם מחזור של עד 10 מיליון שקל: הלוואה של עד 500 אלף שקל.
  • עסקים עם מחזור של עד 15 מיליון שקל: הלוואה של 500-750 אלף שקל.
  • עסקים עם מחזור של עד 22 מיליון שקל: הלוואה בהיקף של עד 5% מהמחזור (עד 1.1 מיליון שקל).

הריבית שדורשים הבנקים היא המקובלת בשוק (בדרך כלל עד פריים + 2%). המדינה מספקת ערבות ל-70% מגובה ההלוואה, והבנקים עשויים לדרוש מהלווים בטחונות נוספים, בהיקף של עד 25% מההלוואה. בנוסף, נדרשת ערבות אישית של הבעלים על מלוא סכום ההלוואה.

עסקים שמעוניינים ליטול הלוואות בערבות מדינה, חייבים להסדיר קודם לכן את כל חובותיהם לרשויות המס ולמלא שאלון של אחד הגופים המתאמים. הגוף המתאם מבצע בדיקה כלכלית של מבקש ההלוואה ולאחר מכן דן בבקשה בוועדת האשראי.

חשוב לציין כי חברות ייעוץ רבות מציעות ללוות את תהליך הבקשה (בתמורה לתשלום) אולם אין צורך של ממש להשתמש בשירותיה של חברה מלווה, ומבקשי ההלוואה יכולים לנהל את התהליך הפשוט הזה בעצמם. כמו כן כדאי לזכור, שהקרן אוסרת להגיש כמה בקשות במקביל, ומענישה את מי שעושה כן באיסור להגיש בקשות במשך שישה חודשים.

גלובס לחודש היכרות – כל הכתבות, המאמרים וטורי הדעה אצלך מדי ערב >>
 

 
 
 
מהפכה בטכנולוגיית המידע: צפו בסביבת העבודה החדשה
(The New Collaboration Workspace) ■ מהפכה זו מונעת ע"י מספר מגמות כגון גידול אדיר במספר הטלפונים החכמים, מחשבי לוח וטכנולוגיות רבות נהיות פשוטות יותר והמעבר לשירותים מבוססי ענן
טיפים לעסקים: כך תקימו את הרשת הנכונה לעסק שלכם
טיפים לבחירת הרשת הנכונה לעסק שלכם
מגמה חדשה: ליסינג גם לציוד תקשורת
מגמת רכישת הציוד בליסינג מעמיקה בשוק התקשורת בישראל
 
 
המדריך להישרדות בזמן מלחמה
4 טיפים לעסקים קטנים-בינוניים
שאלות ותשובות: זכויות העובדים באזור הלחימה בדרום
על רקע מבצע "עמוד ענן", משרד התמ"ת פרסם מקבץ שאלות ותשובות בנושא זכויות וחובות העובדים ■ האם עובד הנעדר מהעבודה בגלל המלחמה זכאי לפיצוי?
התמ"ת מפעיל מוקד לפניות הציבור בנוגע לזכויות עובדים במצב חירום
המוקד ייתן מידע בנושאים הנוגעים למערך מעונות היום, הנחיות לעובדים במפעלים חיוניים וחובת התייצבות במקומות עבודה, מידע וסיוע לעסקים קטנים ועוד
שלום שמחון חתם על צו לגיוס עובדים במפעלים חיוניים
עקב המצב בדרום, חתם שר התמ"ת על צו המאפשר גיוס עובדים במפעלים למתן שירותים קיומיים באזור שחלה עליו הכרזת שר הביטחון בדבר מצב מיוחד בעורף
 
 
דרושים עובדים בינוניים
" שהמנהלים אינם מבינים כי אתגר השירות אינו למצוא עובד נדיר באיכויותיו, אלא בניית מודל שירות המאפשר לעובד הממוצע לתת שירות מעולה באופן שגרתי"
מבחן המרשמלו של המנכ"ל והדירקטוריון
למרות שמנהלי חברות מבינים את חשיבות השירות ויצירת אמון עם הלקוח, הם אינם עומדים בפיתוי למקסם את הרווחים בטווח הקצר גם במחיר שבירת האמון עם הלקוחות
למי שייך הפטנט- לעובד או למעסיק?
עד לא מזמן התשובה לשאלה זו הייתה ברורה - למעסיק כמובן. אולם, לפני מספר שבועות דן בית המשפט העליון בסוגיה ומתברר כי התשובה לשאלה זו איננה כה ברורה.
תעודת ביטוח למפתחי אפליקציות
אילו אמצעים עומדים בפני מפתח התוכנה כדי להגן על יצירתו?
 
תוכן מקודם