גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

קסם האופציה

במכתשים אגן טוו מיליונים מאופציות שלא שוות דבר; הכל בשביל חבילות שכר שמנות

אם יש לכם הרגשה שהמחאה החברתית, הרגולציה או סתם בושה, אחד או יותר מכל הגורמים הללו, יגרמו למנהלים לרסן את חבילות השכר שלהם, אתם כנראה טועים. ייתכן שהשנה תורגש איזו בלימה ומנוחה סביב הרמות הגבוהות ממילא שאליהן המריא השכר בשנים האחרונות, אבל מה שהיה הוא שיהיה. עוד לפני שתמה עונת השכר, אנחנו מרשים לעצמנו לסכם אותה: כן, הכלבים (שוב) נובחים והשיירה (שוב) עוברת גם עוברת. לדעתנו, אפשר לסכם את העונה הזאת באופן הטוב ביותר באמצעות הסיפור של חברת מכתשים-אגן.

סיפור שהיה כך היה: מכתשים-אגן נמכרה בשנה שעברה בעסקת ענק לחברת כימצ'יינה הסינית. לקראת בליעתה ומחיקתה מהמסחר, עלתה השאלה מה לעשות באופציות שחולקו למנהלי החברה. השאלה הזאת עוד התחדדה על רקע העובדה שהאופציות, במועד סגירת העסקה, היו ניירות שלא שווים דבר, אולי רק לטפטים על הקירות. גם עלייה של עשרות אחוזים במניה, בעקבות העיסקה, לא הפכה את האופציות לשוות כסף כלשהו.

אופציות למניות, כפי שהסברנו לא אחת, מעניקות למחזיק בהן את הזכות לרכוש מניות של החברה במחיר שנקבע מראש (מחיר המימוש). על-פי רוב, לא ניתן לממש את הזכות בזאת במשך תקופה של שנה פחות או יותר, אבל בתום אותה תקופה, היא נותרת בתוקף למשך כמה וכמה שנים. מחיר המימוש נקבע, בדרך-כלל, על-פי מחיר המניה ביום הענקת האופציות, או לפי ממוצע השערים סביב אותו יום. ככל שמחיר המימוש נמוך יותר ממחיר המניה, סכום הכסף הפוטנציאלי שיוכל המנהל בר-המזל לגרוף לכיסו מהאופציות ביום מן הימים גבוה יותר. במקרה של מכתשים אגן, חלק ממחירי המימוש היה קרוב למחיר המניה ואחרים היו גבוהים ממנו בהרבה. בכל מקרה, הם אף פעם לא היו נמוכים יותר, והמנהלים לא היו אמורים לראות מהאופציות ולו אגורה.

אחת המטרות העיקריות של מענקי האופציות היא שלמקבליהם (המנהלים, ירום הודם) יהיה תמריץ לשפר את ביצועי החברה, כולל את מחיר המניה שלה. לפי התיאוריות היפות והאקדמיות, המתגלגלות בבתי הספר לעסקים, אם ביצועי החברה מגומגמים לאורך זמן, המניה מתקשה להתרומם ולכן אין שום רווח למנהלים מהאופציות; אם הביצועים משובחים, המנהל גורף את השמנת, אבל גם בעלי המניות נהנים מעליית הערך של החברה.

לכאורה, הכול ורוד בעסק הזה. רשויות המס מקבלות מסים, החברה מקבלת מנהלים מיליונרים ובעלי המניות מקרב הציבור נהנים מרווחים. כל זה לפי התיאוריה הנחמדה. הבעיה היא, שהתיאוריה מנותקת מהמציאות. למעשה, לא ממש משנה אם המניה עולה או יורדת, או אם האופציה בתוך הכסף או מחוצה לו, תמיד יימצא הטריק שיכניס את הכסף לכיסי המנהלים.

ומכתשים אגן מצאה את ה"טריק": הערכת שווי מחודשת שביצע משרד רואי החשבון פרופ' יצחק סוארי ושות' העניק לאופציות חיים חדשים, על-פי מודל בלאק אנד שולס המפורסם. לפי הערכת השווי המחודשת, האופציות של 13 מנהלים שוות פתאום כ-48 מיליון שקל. מתוכם, 16 מיליון שקל למנכ"ל ארז ויגודמן. בסך הכול, החליטה החברה לשלם לקבוצה של 130 עובדים כ-73 מיליון שקל עבור ניירות (אופציות) שלא שווים דבר. זה היופי במודלים העתידיים: הם מעניקים שווי כלשהו לאופציות, המנותק לחלוטין מהשווי האמיתי שלהן. מדוע היה צריך לשערך מחדש אופציות שהיו אמורות ללכת בדרך כל בשר עם מחיקת החברה מהמסחר ולהעביר למנהלים עשרות מיליונים? קבלו את הסברי החברה לעניין, בתוספת כמה הערות שלנו.

"רכישת האופציות מהניצעים נועד לפצותם על אובדן השווי הכלכלי הגלום באופציות סמוך לפני ביטולן, ולמנוע פגיעה קשה בתנאי התגמול שלהם עקב פקיעת האופציות עם השלמת עסקת המיזוג... לאור כך כי מחירי המימוש של מרבית כתבי האופציה שהוענקו לניצעים הינם גבוהים ממחיר המניה של החברה..."

אויש, לבנו יוצא אל המנהלים. מסכנים, ממש אומללים! אילו ייסורים הם עברו רק בגלל "הפגיעה הקשה בתנאי התגמול שלהם", כיוון שהאופציות יצאו מחוץ לכסף. אתם מבינים מה קורה פה? לא מספיק השכר השוטף, לא מספיקים הבונוסים השמנים על השלמת העסקה - כל זה לא מספיק ולא מספק. לכן, כדי לגאול את המנהלים מייסוריהם, ממכאובי הנפש שלהם על הפגיעה הקשה בתנאי התגמול, צריך להעניק להם עוד בוכטה במזומן על אופציות ששוות אפס. א-פ-ס. נו, מה לא עושים כדי לשפר את ההרגשה שלהם. העיקר שיהיו מבסוטים עד הגג.

"יצוין כי בימים האחרונים הפך מחיר המימוש של חלק מכתבי האופציה שהוקצו לנמוך במקצת ממחיר המניה של החברה, אולם ההטבה שהייתה נגרמת לכל הניצעים כתוצאה ממימוש האופציות הייתה נמוכה משמעותית מהשווי ההוגן של האופציות בהתאם למודל בלאק אנד שולס... ובכך לא הייתה מושגת המטרה של פיצוי הניצעים בגין אובדן הנכס שבידיהם ובכך למנוע פגיעה קשה בתנאי התגמול שלהם עם השלמת עסקת המיזוג..."

שוב תיאורי האומללות הללו? תכף קוראי המסמכים שופעי הרחמים על המנהלים יתחילו להזיל דמעה. שימו לב לאקרובטיקה המילולית: המנהלים מקבלים פיצוי על אובדן נכס. סליחה? איזה נכס בדיוק היה להם? היה להם נכס שלא שווה דבר - אופציות חסרות ערך שאפשר להפוך אותם במעשה קסמים למשהו ששווה די הרבה רק בזכות אקרובטיקה פיננסית.

"בנוסף, נועדה רכישת האופציות לסייע בהבטחת הרציפות הניהולית המתחייבת הן בעת ביצוע שינוי מבני, ארגוני ותפעולי משמעותי שהחברה נמצאת בתוכו מזה שנה ומחצה, והן לאור המשמעויות האפשריות של השלמת מהלך המיזוג, אשר לאור שניהם ישנה חשיבות מיוחדת בחיזוק ושימור מחויבותם של הניצעים לחברה"

תחזיקו אותם! תחזיקו את המנהלים! רק שלא יברחו, רק שתישמר הרציפות הניהולית בעת המיזוג, והשינוי המבני, הארגוני והתפעולי. ראו הוזהרתם! אם לא ירעיפו עליהם עוד כמה מיליונים, כל השינויים החשובים הללו בחברה עלולים ללכת פייפן. זה עניין כה גורלי, עד שהמשכורת הבסיסית והבונוסים האחרים אינם מספיקים להבטחת "הרציפות הניהולית". צריך עוד בונבון, עוד חבילת מזומנים מפנקת, כדי להצמיד את המנהלים לכיסאם, שחלילה לא ינוסו על נפשם לעשרות התאגידים בחוץ, שרק מחכים לאמץ אותם בזרועות פתוחות ובארנקים תפוחים.

"לאור החשיבות הרבה שרואה החברה בהבטחת שימור הרציפות הניהולית ולאור רצונם של כל הנוגעים בדבר להמשיך ולפעול לטובת החברה ולקדמה, קיבלה החברה מנושאי המשרה הבכירים הצהרה לפיה יש בכוונתם להמשיך בתפקידם בעתיד ובכל מקרה במהלך שנת 2012 כולה"

כולם, כמובן, רוצים להמשיך לפעול לטובת החברה ולקדמה, אבל יותר מכול הם רוצים עוד כסף, עוד ועוד כסף. כמובן, הם ימשיכו לפעול ולקדם את החברה גם בלי עוד כמה מיליונים, אבל בשביל לקבל אותם צריך תירוצים נשגבים שנשמעים מצוין אבל ריקים מכל תוכן. ברוב טובם, הם גם נתנו "הצהרה" שהם יישארו בחברה. באמת, תודה רבה למנהלים שלא התחייבו להישאר אלא רק "הצהירו" שהם לא ינטשו את מכתשים-אגן. מעניין כמה מיליונים נוספים הייתה החברה צריכה לשלם כדי להשיג את ההצהרה הזאת בכתב. ושלא תטעו, הם יישארו ויחכו עד שכימצ'יינה תנפיק את החברה ותעניק להם עוד מנה גדושה של אופציות.

eli@globes.co.il

עוד כתבות

ראש הממשלה בנימין נתניהו והיועהמ"ש אביחי מנדלבליט / צילומים: מארק ישראל סלם, איל יצהר, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

מדינת ישראל נגד ראש ממשלת ישראל: היועמ"ש החליט להעמיד את נתניהו לדין בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים

בתיק 4000 (תיק וואלה-בזק) יואשם נתניהו בשוחד, בתיק 2000 (השיחות עם מו"ל ידיעות אחרונות) בקבלת טובות הנאה ובתיק 1000 (תיק המתנות) גם כן בקבלת טובות הנאה ● גם מו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס יואשם בניסיון למתן שוחד ● שאול ואיריס אלוביץ׳ יואשמו במתן שוחד

ברני סנדרס/  צילום: רויטרס

ברני סנדרס בעימות הדמוקרטי: "אני פרו-ישראלי, אך אנו צריכים לדאוג לפלסטינים"

הסכסוך הישראלי-פלסטיני פרץ (בקצרה) לעימות הדמוקרטי אמש ● הסנאטור ברני סנדרס העלה ביוזמתו את הנושא: "שוב אין זה מספיק טוב להיות פרו-ישראלי" ● זכה בתשואות ● התקפה על הילארי קלינטון

מפגינים בטהרן על העלאת מחירי הדלק. / צילום: רויטרס

טהראן מנסה לשכך את מהומות הדלק: מחלקת מענקי מזומנים לעניים ומארגנת הפגנות בעד המשטר

הממשלה העלתה את הסבסוד החודשי במזומן ב-13 דולר לנפש בחודש ל-60 מיליון איש מהמעמד הנמוך והבינוני ● לפחות 106 מפגינים נהרגו במהומות

הנשיא ריבלין ויו"ר הכנסת אדלשטיין / צילום: מיכאל דימנשטיין , לע"מ

ריבלין: "גורל חברי הכנסת לא חשוב יותר מגורל הזקנה בבית החולים"

הנשיא ראובן ריבלין מתח ביקורת קשה על הפוליטיקאים בשל כישלון ניסיונות הקמת הממשלה ● "ב-21 הימים הללו, אתם תשבו איש איש לנפשו, עם מצפונו, ותצטרכו לענות על שאלה אחת בלבד: מהי חובתי כלפי מדינת ישראל?"

אביחי מנדלבליט ובנימין נתניהו / צילום: רויטרס ואיל יצהר, גלובס

סערה בזירה הפוליטית לאחר החלטת היועמ"ש להגיש כתב אישום נגד רה"מ

פוליטיקאים וחברי כנסת מגיבים להחלטת היועמ"ש להגיש כתב אישום נגד רה"מ נתניהו בגין עבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים ● ח"כ ניצן הורוביץ: "אסור שנתניהו יכהן ולו רגע אחד נוסף. מדובר בשפל היסטורי" ● ח"כ מיקי זוהר: "עצב גדול. כואב לי על רה"מ, איזו מתנה 'נהדרת' העניקה לו המדינה על כך שנתן את מיטב שנותיו למעננו"

מנכ"ל גוגל, סונדאר פיצ'אי / צילום: רויטרס, STEPHEN LAM

כך מתכוונת גוגל לבלום את הפייק ניוז

יכולות ה"טרגוט" של מפרסמי מודעות פוליטיות יצומצמו משמעותית ● המהלך ייכנס לתוקף בבריטניה עוד שבוע מהיום, לפני הבחירות ב-12 בדצמבר ● במדינות האיחוד האירופי המהלך ייכנס לתוקף החל מסוף השנה הנוכחית, וביתר העולם ב-6 בינואר

לב לבייב / צילום: תמר מצפי

הדילמה של משקיעי אפי פיתוח: האם להיענות להצעת הרכש של לבייב - בפחות מחצי מההון העצמי

הצעת הרכש שהגיש לבייב   להחזקות הציבור בחברה בסכום של 110 מיליון דולר, תישאר פתוחה עד 19 בדצמבר ● לבייב באופן ישיר בכ-65% ממניות אפי פיתוח, אותן רכש בספטמבר 2016 מחברת אפריקה ישראל הקורסת

ענבר בזק, יועצת עסקית / צילום: רון לביא

"אני מוטרדת מחוסר יציבות. עסק חייב להיות כל הזמן עם פלוס בבנק"

ענבר בזק (45) היא יועצת עסקית שמלווה עסקים קטנים ובינוניים ● "בתקופה שהעסקתי עובדים כשכירים, מכל הרווח הנקי נשאר לי 33%" ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם. צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il

שי ניצן/ צילום: איל יצהר

פרקליט המדינה שי ניצן בשיחות סגורות: נתניהו לא יכול לקבל מנדט להקים ממשלה תחת כתב האישום

על פי גורמים במשרד המשפטים, פרקליט המדינה שהיה אחד הגורמים הדומיננטיים בהליכים המשפטיים טען בשיחות כי נתניהו לא יוכל להרכיב ממשלה משום שעליו לקבל מנדט להרכיבה ודבר זה איננו אפשרי תחת כתב אישום

כיצד יתמודדו חברות עם השלכות האוטומציה שלהן? / צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

BigPanda גייסה 50 מיליון דולר בהובלת Insight partners

את הגיוס הובילה קרן Insight partners, שהשקיעה גם בוויקס הישראלית ובטוויטר, והשתתפו בו גם המשקיעים הקיימים בחברה Sequoia, Battery Ventures ו- Mayfield

אופיר שריד, מנכ"ל מליסרון החדש / צילום: אביב אברמוב

איפוס הוצאות המימון הרבעוניות הקפיץ את רווחי מליסרון ברבעון השלישי ב-25%, ל-131 מיליון שקל

ענקית הקניונים נהנתה מתחילת השנה מעליית שווי של קרוב ל-400 מיליון שקל בנכסיה ● בתשעת החודשים הראשונים של 2019 הציגו הקניונים האזוריים של הקבוצה גידול של 3.5%, עם פדיונות בהיקף של 5.2 מיליארד שקל ● הצומח ביותר הוא קניון רמת אביב שהציג גידול של 5.6% בפדיונות

ברק שפגע במטוס בשדה התעופה בניו זילנד / צילום: רויטרס

תפס את הרגע: המטוס שנקלע לסערה בניו זילנד ויצא ללא פגע

המטוס המתין לפני המראה בנמל התעופה כרייסצ'רץ' בניו זילנד, אלא שמזג האוויר הסוער באזור, שכלל סערת ברד, גשמים וברקים לא איפשר את תנועת המטוסים בשדה התעופה ובסביבתו ● איש מהנוסעים או מהצוות נפגע מהברק, והתוצאה מסתכמת בתמונה המרהיבה

הפגנה של "המרד בהכחדה" / צילום: NOAH BROWNING, רויטרס

סערה בגרמניה: אחד ממייסדי "המרד בהכחדה" המעיט בחשיבות השואה, והתנצל

בראיון עם השבועון הגרמני "צייט" אמר רוג'ר האלאם, אחד ממקימי הארגון הגלובלי, כי השואה אינה יוצאת דופן לעומת מקרים אחרים של ג'נוסייד ● היום פרסם התנצלות על דבריו: "אני מצטער מאוד על המלים שבהן השתמשתי"

משרדי WeWork במנחם בגין, ת"א / צילום:  Eyal Marilus for WeWork

WeWork החלה בפיטורי עשרות עובדים בישראל

הסערה העולמית בחברה מגיעה לישראל ● היום יצאו זימונים להליכי שימוע לפני פיטורים ל-65 עובדי המטה הטכנולוגי של החברה בישראל ● מדובר בעובדים שפועלים מבניין מידטאון בתל אביב ● במקביל נשלחים מכתבי שימוע לעובדים רבים בכל העולם

בנימין נתניהו / צילום: רויטרס

היום הגורלי של ראש הממשלה נתניהו מגיע: היועמ"ש ימסור את החלטתו בתיקי נתניהו הערב ב-19:30

הערב צפוי היועמ"ש אביחי מנדלבליט להודיע על הגשת כתב אישום נגד נתניהו בגין שחיתות ציבורית ● לראשונה בתולדותינו תופיע על מסמך משפטי רשמי הכותרת: מדינת ישראל נגד ראש ממשלת ישראל

טרמינל 1 - צילום לפני אירוע פתיחה/ צילום: סיוון פרג'

טסים לחו"ל? טרמינל 1 בנתב"ג יהיה סגור מחר עד השעה 13:00

בעקבות תרגיל של חטיבת הביטחון בנתב"ג, בין השעות 08:00 ל-13:00 מחר כל הפעילות של טרמינל 1 תיעצר, והנוסעים יופנו להמראות מטרמינל 3

אביחי מנדלבליט, בכנס לשכת עורכי הדין / צילום: ליאב פלד

מנדלבליט מגיב לראשונה על ההחלטה להאשים את נתניהו בשוחד: "קיבלתי את ההחלטה בלב כבד אך בלב שלם"

באופן נדיר נושא הערב היועמ"ש דברים לאחרת ההחלטה להגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה נתניהו ● "הוא ניצל את כוחו ומעמדו כדי להיטיב עימו אישית, לכן החלטתי להעמיד את ראש הממשלה לדין בעבירה של הפרת אמונים"

יגאל גוברין, גל נאור, דלית זילבר ובשמת פלג סרצ'נסקי / צילום: חכם צלמים

המהנדסים מפרגנים: קלמן סופרין ונחשון קיויתי קיבלו פרס מפעל חיים

וגם: מנכ"ל פפסיקו חגג 20 שנות שותפות עם שטראוס

בנימין נתניהו / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

תגובה קשה של נתניהו לאישום בשוחד: "לחקור את החוקרים"

ראש הממשלה נתניהו מסר תגובתו לאחר החלטת היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, להגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה נתניהו בגין עבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים ● "בתהליך הזה לא חיפשו את האמת, אלא חיפשו אותי... תופרים פה חליפה מיוחדת רק בשבילי"

בני דרייפוס / צילום: כדיה לוי

"הגיע הזמן שמדינת ישראל תמסד את העיקרון של דיור בהישג יד, ולא רק כתגובה למשבר"

מנכ"ל משרד השיכון בני דרייפוס עושה בראיון ל"גלובס" חשבון נפש מקיף על התוכנית הלאומית לסיוע למחוסרי דיור • "מחיר למשתכן הוכיחה שהמדינה יכולה להשפיע אם היא רוצה"