לכתבה הקודמתלא רק סבן ואייפקס: גיוס הון פרטי - גם לעסקים קטנים לכתבה הבאהגם עסק קטן אפשר למתג מחדש - ובגדול; כך תעשו זאת נכון

מחליטים לבחור שותף? כל היתרונות והסיכונים בשיתופי-פעולה

לשותפויות יש אינספור יתרונות, אבל גם סיכונים של ממש ■ בחירה של שותפים עסקיים מזכירה מאוד נישואים: היא מהווה הזדמנות לשפע גדול, אבל גם סיכון למפח נפש ואפילו הפסדים

15/04/2012, 09:44
Cisco בפייבוק
עסקה עסקאות ידיים מיזוג לחיצת ידיים חתימת חוזה / צלם: פוטוס טו גו
עסקה עסקאות ידיים מיזוג לחיצת ידיים חתימת חוזה / צלם: פוטוס טו גו

דומה שעבודה עם שותפים מעולם לא זכתה ליחסי ציבור רעים יותר מאשר בשנים האחרונות. תוכניות האפיליישן השורצות בכל פינה באינטרנט ומבטיחות לכל ילד לעשות מיליונים בעבודה מהבית הפכה את השותפות למילה גסה כמעט.

ועדיין, לחברות קטנות ובינוניות, שותפויות אסטרטגיות מובנות ושיתופי פעולה קצרי טווח יכולים להיות סולמות לצמיחה מהירה וממשית ולמעבר לשלב הבא, ללקוחות מסוג חדש ומגודל חדש. שותפות בין ארגונים יכולה להתבטא בחלוקת עבודה סטנדרטית, בייצור של ארגון אחד עבור משנהו, בניהול תהליכים או בקרה ובאינספור דרכים אחרות.

שותפויות הן גם כלי אפקטיבי לבחינה מוקדמת של מיזוגים ורכישות. הן יכולות להיות המדרגה שלפני האקזיט, או לפני ההתרחבות שלכם באמצעות רכישה של שותף. יש להן אינספור יתרונות אבל גם סיכונים של ממש. בחירה של שותפים עסקיים מזכירה מאוד נישואים: היא מהווה הזדמנות לשפע גדול, אבל גם סיכון למפח נפש ואפילו הפסדים.

מה כדאי לזכור שמחליטים לבחור שותף:

איך קיפודים עושים אהבה: תהליך עסקי נכון הוא בדרך כלל תהליך עסקי מדורג. שיתוף פעלה טוב, אפקטיבי וארוך טווח נבנה בהדרגה. כדאי להתחיל בשיתופי פעולה קטנים או הזמנות מוגבלות. אין טעם להסתמך באופן משמעותי על שותף כבר בימי הקשר הראשונים, שכן טרם עמדתם על טיבה של החברה איתה אתם משתפים פעולה, וש סיכון של ממש לתקלות שנובעות לאו דווקא מחוסר יכולת, אלא אפילו מעניינים בנאליים כגון היעדר שפה משותפת.

תוצאות ולא קסם אישי: יש לנו נטייה לבחור בשותפים על בסיס היכרויות אישיות והתרשמות מבני האדם שעומדים מולנו. בשיתוף פעולה עסקי, הנטייה הזו מהווה סיכון של ממש וכדאי לתת עליה את הדעת. גם אם המנכ"ל ששמשתף אתכם פעולה הוא האדם שאתו אתם רוצים לראות כדורגל או להתאמן למרתון, אין בכך שום הוכחה ליכולת של החברה שהוא מנהל לספק את הסחורה שאתם צריכים. לכן, בחנו את השותף לאור התוצאות שהוא מביא.

אבל לא רק האופי חשוב: ולמרות האמור לעיל, יש חשיבות של ממש לשפה משותפת. אם אתם מגלים בצד השני של עסקת שיתוף הפעולה אנשים שנוח לכם לעבוד איתם, כדאי לנסות לנצל את היתרון הזה. נכון, שפה משותפת אינה מספקת, אבל היא מסייעת מאוד לשיתוף פעולה יעיל ופורה.

ממה כדאי להיזהר כשעובדים עם שותפים:

ניהול: שותפים הם לא העובדים שלכם, ולעתים - בוודאי אחרי תקופה של עבודה משותפת מוצלחת - שוכחים שגם שותפויות חשוב לנהל. בעסקים כמו בכל עניין אחר בחיים, מה שעלול להשתבש אכן ישתבש: אי הבנה ואי הסכמה רובצות לכל פינה. לכן, ודאו שהשותף מקיים את חלקו בפעילות בכל אבן דרך עסקית, והפעילו בקרות על הרכיבים הקריטיים בשיתוף הפעולה, כגון בקרת איכות, קשרי לקוח וכו'. אתם יכולים לסמוך על השותף שלכם, אבל את שיתוף הפעולה - כמו את החברה שלכם - צריך גם לנהל.

אגו: מנהלים שמשתפים פעולה עלולים למצוא את עצמם בעימותים גלויים וסמויים על סמכויות, על קשרים עם הלקוח, על מי עומד בחזית, על בקרות הדדיות שעלולות להיתפס כחשדניות ועל אלף ואחד נושאים שונים. בשותפות, כמו בחיים, אל תתנו לאגו שלכם לנהל אתכם. עשו את מה שטוב לשותפות, גם אם לפעמים הדבר דורש מכם מידה של צניעות, לא עלינו.

אמון: בסופו של דבר, זה הסעיף עליו ייפול או יקום דבר. האם אתם יכולים לסמוך על הצד השני לעמוד בדבריו? האם הוא יכול לסמוך עליכם? האם הוא לא יפגע באינטרסים שלכם או ירמה אתכם, חלילה? אם אין לכם אמון בצד השני, אין לכם שיתוף פעולה, ומוטב שתעצרו עכשיו, לפני שיהיה מאוחר מדי.

גלובס לחודש היכרות – כל הכתבות, המאמרים וטורי הדעה אצלך מדי ערב >>
 

 
 
 
מהפכה בטכנולוגיית המידע: צפו בסביבת העבודה החדשה
(The New Collaboration Workspace) ■ מהפכה זו מונעת ע"י מספר מגמות כגון גידול אדיר במספר הטלפונים החכמים, מחשבי לוח וטכנולוגיות רבות נהיות פשוטות יותר והמעבר לשירותים מבוססי ענן
טיפים לעסקים: כך תקימו את הרשת הנכונה לעסק שלכם
טיפים לבחירת הרשת הנכונה לעסק שלכם
מגמה חדשה: ליסינג גם לציוד תקשורת
מגמת רכישת הציוד בליסינג מעמיקה בשוק התקשורת בישראל
 
 
המדריך להישרדות בזמן מלחמה
4 טיפים לעסקים קטנים-בינוניים
שאלות ותשובות: זכויות העובדים באזור הלחימה בדרום
על רקע מבצע "עמוד ענן", משרד התמ"ת פרסם מקבץ שאלות ותשובות בנושא זכויות וחובות העובדים ■ האם עובד הנעדר מהעבודה בגלל המלחמה זכאי לפיצוי?
התמ"ת מפעיל מוקד לפניות הציבור בנוגע לזכויות עובדים במצב חירום
המוקד ייתן מידע בנושאים הנוגעים למערך מעונות היום, הנחיות לעובדים במפעלים חיוניים וחובת התייצבות במקומות עבודה, מידע וסיוע לעסקים קטנים ועוד
שלום שמחון חתם על צו לגיוס עובדים במפעלים חיוניים
עקב המצב בדרום, חתם שר התמ"ת על צו המאפשר גיוס עובדים במפעלים למתן שירותים קיומיים באזור שחלה עליו הכרזת שר הביטחון בדבר מצב מיוחד בעורף
 
 
דרושים עובדים בינוניים
" שהמנהלים אינם מבינים כי אתגר השירות אינו למצוא עובד נדיר באיכויותיו, אלא בניית מודל שירות המאפשר לעובד הממוצע לתת שירות מעולה באופן שגרתי"
מבחן המרשמלו של המנכ"ל והדירקטוריון
למרות שמנהלי חברות מבינים את חשיבות השירות ויצירת אמון עם הלקוח, הם אינם עומדים בפיתוי למקסם את הרווחים בטווח הקצר גם במחיר שבירת האמון עם הלקוחות
למי שייך הפטנט- לעובד או למעסיק?
עד לא מזמן התשובה לשאלה זו הייתה ברורה - למעסיק כמובן. אולם, לפני מספר שבועות דן בית המשפט העליון בסוגיה ומתברר כי התשובה לשאלה זו איננה כה ברורה.
תעודת ביטוח למפתחי אפליקציות
אילו אמצעים עומדים בפני מפתח התוכנה כדי להגן על יצירתו?
 
תוכן מקודם