גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

רוצים לפטר אתכם? מספר כלים שיגרמו למעסיק לחשוב פעמיים

נקראתם לשיחת שימוע? לא נורא, בהחלט יש מצב שאתם יכולים למנוע את הפיטורים המרחפים מעל ראשיכם ■ איך עושים זאת? "גלובס" ממפה מספר כלים שיכולים להציל לכם את המשרה

התקופה הנוכחית שבה ארגונים מנסים להתייעל ולקצץ במצבת כוח האדם שלהם, מאופיינת בקריאות לשיחות שימוע ובהנפת חרב הפיטורים גם על עובדים ששירתו את הפירמה במשך שנים ארוכות. ההיגיון הכלכלי מבחינת המעסיק יושב על מתמטיקה פשוטה: מפטרים עובד ותיק שעולה הרבה כסף לארגון, ומביאים במקומו צעיר להוט שמוכן לעבוד תמורת משכורת רעב. עד כאן שום דבר לא חדש, אבל מסתבר שהרבה מדי מפוטרים - במיוחד המבוגרים שבהם - מקבלים את שיטת ה"זבנג וגמרנו" שהמעסיק מפעיל עליהם בהכנעה, ולא מודעים לאפשרויות הפתוחות בפניהם כשהם עומדים מולו במעמד הודעת הפיטורים.

"מדובר לרוב בבני דור האיקס שהתחנכו להוריד את הראש, להסתדר עם מה שהחיים מביאים (לרבות פיטורים אחרי שירות ממושך בארגון), ולציית ללא עוררין לאוטוריטה", אומרת אורית זיו, מנכ"ל חברת ההשמה דואט, "ולכן מרביתם אפילו לא מנסים להתנגד למהלך, או לערער על הלגיטימיות שלו.

עו"ד קובי רפאלי, ראש מחלקת דיני עבודה במשרד גלוזמן שם-טוב חוברס ברויד ושות', מחזק את הדברים ומוסיף כי מניסיונו בשטח יש לא מעט מפוטרים שלא מממשים את הזכויות ואת הכלים שעומדים לרשותם באופן מלא. "כולם יודעים שבעת פיטורים הם זכאים לפיצויים של שכר חודש על כל שנת עבודה, אבל רבים מדי מהמפוטרים לא מודעים לזכויות סמויות יותר שאילו הם היו מנסים לממשן, ייתכן שהמעסיק היה עוצר, משהה את הפיטורים או אפילו מבטל אותם".

אילו כלים יכולים לסייע למפוטרים לגרום למעסיקים לחשוב פעמיים לפני שהם שולחים אותם הביתה? "גלובס" ממפה.

כלי 1 - בחנו את תום הלב של המעסיק

רפאלי: "גם ב'פיטורי צמצום', הנובעים מצורך של החברה להתייעל, לחסוך בהוצאות ולצמצם את כוח האדם, קיימת חובת שימוע. במסגרת זו המפוטר זכאי לקבל מן המעביד הסבר המפרט מדוע נבחר דווקא הוא על פני עובדים אחרים. לכל עובד המוצא עצמו בסיטואציה כזו מומלץ לדרוש מהמעביד לקבל את הקריטריונים לפיהם נבחרו המועמדים לפיטורים, לבחון האם בכלל קיימים קריטריונים כאלה, האם בכלל הוא עומד בהם ומדוע.

"הדבר נגזר מהחובה של מעסיק לפטר בתום לב, ובמסגרת זו ישנה ציפייה כי מעביד יבחר לפטר עובד בעל ותק נמוך יותר במקום עובד ותיק יותר, וכן יבחר לפטר עובד צעיר שקל לו יחסית למצוא עבודה חדשה על פני עובד מבוגר ששוק העבודה כמעט חסום בפניו. כלומר, על המעביד להציג בפני העובד נימוקים עניינים בכדי להצדיק פעולת פיטורים, ושיחת השימוע היא מעמד מצוין לבקש אותם. אם נראה לך שהמעביד העדיף להשאיר עובדים צעירים יותר (בוותק או בגיל), ניתן לתבוע את המעסיק בגין פיטורים בחוסר תום לב, ובמקרים מסוימים גם על אפליה מטעמי גיל".

כלי 2 - נווטו אתם את שיחת השימוע

זיו: "לעובד מבוגר יש לא רק ניסיון מקצועי אלא גם ניסיון בין-אישי, חוכמת חיים, אסרטיביות וכישורי חיים אחרים שאותם הוא יכול להפעיל בשיחת השימוע, במיוחד כשיושבים לפניו מנהלים שצעירים ממנו, לעתים בדור שלם. כלומר, הגיל על כל מה שמשתמע, הוא יתרון שמומלץ להשתמש בו.

"ראשית עליכם להבין כי 'שיחת שימוע' כשמה כן היא: שיחה, דיאלוג - לא מונולוג שמונחת עליכם מלמעלה ('אתה מפוטר. נקודה'). אם מתחילים למנות כשלים שלכם, זכרו שאתם לא עומדים למשפט, שאתם יכולים לנווט את השיחה ולא לאפשר ליושבים מולכם 'למרוח' אתכם באמירות גנריות כלליות ('אתה מפוטר כי הממונה לא מרוצה ממך').

"למעשה, שיחת השימוע צריכה להיות מבחינתכם מכשיר לאיסוף אינפורמציה שתשחק לטובתכם: נווטו את השיחה באופן כזה שייאלץ את המנהלים להעניק לכם הסברים מפורטים, קונקרטיים, מדוע אתה מפוטרים, ואם התשובות וההסברים לא מספקים (לא די בכך שפעם או פעמיים פישלתם בעבודה), לא מדויקים או חוטאים לאמת, אזי צברת בידיך אינפורמציה קריטית שתקשה על המעסיק לפטרך בהמשך. מסיבה זו אני גם ממליצה לתעד את שיחת השימוע בכל דרך שאתם מוצאים לנכון".

כלי 3 - שטחו בעיות סוציאליות במשפחה

רפאלי: "מחובת תום הלב של המעסיק נגזר שהוא נדרש להתחשב גם במצב סוציאלי קשה שהעובד חווה כרגע, וההמלצה החמה שלי תהיה להעלות את המידע הזה מול המפטר ולפרט אותו בשיחת השימוע".

זיו: "בהקשר זה מומלץ להפנים היטב בטרם כניסתכם לשיחת השימוע, שמעמד הפיטורים קשה גם עבור המנהלים. השגיאה הכי גדולה תהיה להיכנס איתם לווכחנות, לערבב אמוציות או להרדת ל'פסים אישיים', כיוון שזה רק יקל עליהם נפשית את הרצון 'לגמור איתך מהר את העניינים'. למעשה, שיחת השימוע היא הזדמנות מעולה לרתום את מי שעומד מולך למקומות של אמפטיה וסימפטיה והדרך לעשות זאת היא על-ידי הרמת מסך ויצירת הזדהות.

"לדוגמה, לפני שבוע פגשתי גבר בן 55 שנקרא לשיחת שימוע ובמהלכה השכיל לומר: 'אני כרגע לא רוצה ולא יכול להתעסק בנושא, אבי בבית חולים, מצבו בריאותי לא טוב, אני נמצא נפשית ופיזית במתח. פיטורים הוא נושא כבד מדי וחשוב מדי, שדורש ממני להקצות לו זמן למחשבה. תחשבו גם אתם פעם נוספת, ניפגש בעוד שבועיים ונדבר'. זוהי דוגמה מצוינת, שמראה כיצד אדם מבוגר יודע לנהל את השיחה באופן ענייני, אסרטיבי ואדיב, מבלי להיכנס לאמוציות ומבלי לייצר קונפליקטים עם המנהלים".

כלי 4 - נסו להגיע להסכמה על פרישה מרצון

זיו: "אם גמרתם אומר בינכם לבין עצמכם לעזוב את הארגון אך לא בכל מחיר, אני ממליצה לכם לסכם את שיחת השימוע בצורה עניינית ולהשתמש באפקט התמורה. למשל, לומר בשיחת השימוע למנהלים: 'אני מבין מהתשובות שלכם שהרקע לפיטורי הוא גילי, אני יכול לפנות לנציבות שוויון הזדמנויות בעבודה, אבל לפני כן אני רוצה לשמוע האם יש לכם הצעה שאולי אשקול, למשל, פיצויים מוגדלים, זמן הסתגלות, חופשה, מענק פרישה, ירידה לחצי משרה, עבודה כפרילנסר ועוד.

"כשאתם מדברים באופן ענייני, מאוזן ומבלי להשתולל ולצעוק, ומבהירים למעסיק שיש לכם ידע מקצועי על זכויותיכם - אתם משדרים מנהיגות ושליטה עצמית. מעסיקים חוששים מאוד ממפוטרים בוגרים שיגררו אותם לבתי הדין ויוציא להם שם רע, כיוון שהעלויות הללו יכולות להכביד עליהם הרבה מעבר למשכורות שעוד נותרו לשלם לו. לפיכך, יהיו מעסיקים שינסו ללכת לקראת העובדים אל מקום של פרישה מרצון עם תנאים מעולים, ובמקרה הטוב יותר אפילו להימנע מפיטוריהם".

עוד כתבות

פרויקט מחיר למשתכן בשכונת הנוריות בראשל"צ / צילום: אורון נדל"ן

אורון נדל"ן מכרה שטחי מסחר ב-47 מיליון שקל במזרח ראשל"צ

החברה מכרה לחברה פרטית שטח בייעוד מסחרי בהיקף 2,850 מ"ר כחלק מפרויקט של מאות דירות מחיר למשתכן בשכונת הנוריות בעיר

מה נמכר לאחרונה ב-3 מיליון שקל  בגוש דן / עיבוד: טלי בוגדנובסקי , גלובס

מה נמכר לאחרונה ב-3 מיליון שקל באזור תל אביב?

דירת 2.5 חדרים בתל אביב, דירת 4 חדרים ברמת השרון או בקומה 30 ברמת גן, ודירת 5 חדרים בהרצליה

סאמר חאג' יחיא, יו"ר בנק לאומי, בסעודה חגיגית באיחוד האמירויות     / צילום: לאומי, יח"צ

לא פראיירים שיצאו מהמדבר: מה אפשר ללמוד מהביקור העסקי הראשון באיחוד האמירויות

המשלחת של אנשי העסקים הישראלים, שארגן בנק לאומי, חזרה עם הרבה אופטימיות מהביקור הראשון בדובאי ● "נוצר בסיס להרבה שיתופי פעולה ונפתחו הרבה דלתות, שאם החברות שהיו כאן יידעו למנף, זה יתורגם לעסקים משותפים"

בית השגריר ברחוב גלי תכלת בהרצליה ושלדון אדלסון (בעיגול) / צילום: איל יצהר, גלובס

עסקת בית השגריר בהרצליה הושלמה: אדלסון ישלם 20 מיליון שקל מס רכישה

ל"גלובס" נודע כי המיליארדר שלדון אדלסון ישלם מס של כ-20 מיליון שקל על רכישת בית שגריר ארה"ב שהושלמה מספר ימים לפני החג ● את הנכס רכש אדלסון תמורת יותר מרבע מיליארד שקל - סכום שיא עבור בית פרטי בודד בישראל

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

פחד בשווקים: ירידות חדות בפתיחה בוול סטריט; ירידות של 3% באירופה

מדד הנאסד"ק מאבד 1.5%, הדאו ג'ונס יורד ב-0.9% ומדד S&P 500 מאבד 1.5% ● מדד הפחד (VIX) מזנק ב-15% ● הדאקס הגרמני צונח ב-3.2%, הפוטסי נופל ב-3%

איל וולדמן / צילום:  שלומי יוסף

איל וולדמן וקרן בנסון אאוק משקיעים באפליקציית הברכות KRE8.TV

האפליקציה הישראלית, שמאפשרת להזמין קטעי וידיאו אישיים מסלבריטאים, גייסה 4 מיליון שקל בסיבוב סיד ● המייסד רוי הרמן: "בימים שעולם התרבות מושבת, אנחנו מציעים לאמנים דרך קלה להתפרנס באמצעות הטלפון"

אייל שרצקי, מנכ"ל משותף באיתוראן / צילום: תמר מצפי

מניית איתוראן צנחה בכ-60% מהשיא ונסחרת מתחת למחיר שבו נמחקה מת"א

חברת שירותי הרכב של משפחת שרצקי נפגעה מחולשה בשוקי הרכב של ברזיל וארגנטינה, כאשר פרוץ מגפת הקורונה הוסיף שמן למדורה ● כעת יש מי שמאתר הזדמנות במניה

אצילי (מימין) ומיכה / צילום: לירון מולדובן, וואלה! ספורט

נסגר התיק נגד הכדורגלנים דור מיכה ועומר אצילי

התיק נגד השניים, שהיו חשודים בעבירות מין בקטינות, נסגר מחוסר אשמה

הבורסה בתל אביב נצבעת באדום בצל הקורונה / צילום: טלי בוגדנובסקי , גלובס

לאחר שאיבדה כמעט 20% מה צופה השנה החדשה לבורסה?

לאחר שנה קשה בהשפעת הקורונה, ממשיכים המשקיעים בבורסת ת"א ללוות בחששות את המגמות בשוק ● הרוח הפסימית נוגעת בעיקר לצפוי בהמשך הדרך בענפי האנרגיה המסורתיות, הנדל"ן והפיננסים ● מנגד, המשקיעים תולים תקוות בעיקר בביצועיהם העתידיים של ענפי הטכנולוגיה השונים

הדיון בועדת הכספים שבו אושרה הורדת המס, שהוצמדה לאישור המענקים לאזרחים  / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

אחרי הלחצים והקרבות: ביום רביעי הקרוב יחול דיון בוועדת הכספים על התקציב

לאחר שבועיים לחוצים בין משרד האוצר וועדת הכספים, נקבע ישיבה לאישור התקציב ההמשכי ביום רביעי הקרוב ● פריצת הדרך התרחשה לאחר שהאוצר העבירו פירוט ל-8 מיליארד שקל מהתקציב

ציפי רפאלי בבית המשפט. בר רפאלי אביה מאחוריהם. / צילום: כדיה לוי, גלובס

ציפי רפאלי הגיעה לנווה תרצה לתחילת ריצוי מאסרה

רפאלי החלה את מאסרה לאחר שבית המשפט אישר את העונשים עליהם הוסכם בהסדר הטיעון שנחתם עמה ועם בתה, הדוגמנית בר רפאלי ● ביולי האחרון הורשעו השתיים בהתחמקות מתשלומי מס בשווי מליוני שקלים

מיקי גליה, מנהל חברת ניהול נכסים ומתווך נדל"ן / צילום: שלומי יוסף, גלובס

"הכנסה פסיבית מהשקעה בדירות? במציאות צריך לעבוד קשה": מה כולל השירות שמציע "שקט נפשי" למשקיעי נדל"ן?

תמורת 10%-8% משכר הדירה השנתי, מיקי גליה מכפר סבא מבטיח לנהל עבורכם את תחזוק הנכס, ואפילו למצוא לכם דייר ● האם זה שווה לכיס של משקיעים, ומדוע עבורו העיסוק הנוכחי עדיף מתיווך מקרקעין בו עסק שנים רבות ● פרק סיום העונה ● האזינו

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - ראש השנה 18-20 בספטמבר

ראש השנה באיכילוב: 22 פצועים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

"גלובס" ובית החולים איכילוב חוזרים לדווח על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

הנפקת JFROG / צילום: SO&CO event management

חוזה חברתי חדש והעסקה שתזעזע את עולם השבבים: השבוע בהייטק

שלל ראיונות: מהמנכ"ל שאולפן ההקלטות שינה את חייו ועד נבחרת הכוכבים של Team8 והמנכ"ל שהנפיק השבוע את JFrog ● איך הקורונה פגעה בהשקעות בסטארט-אפים, עסקת טיקטוק יוצאת לדרך וקרן ההון סיכון של Wix ● וגם: עשר כתבות ההייטק שקוראי "גלובס" הכי אהבו ● השבוע שהיה בהייטק

שופטת העליון רות ביידר גינסבורג / צילום: Charles Dharapak, Associated Press

האם הקרב על בית המשפט העליון יכריע את הבחירות לטובת טראמפ?

מותה של שופטת בית המשפט העליון האמריקאי, רות ביידר גינסבורג, הוא אירוע היסטורי שטורף את הקלפים במרוץ לנשיאות ● ד"ר אודי זומר, ראש המרכז לחקר ארה"ב באוניברסיטת ת״א, מתארח בפרק מיוחד של פודקאסט 'המדריך לטראמפיסט' כדי למפות את ההשלכות ● האזינו

אלי רוזנברג (בעיגול) ומטוס אל על בשדה התעופה בן גוריון / צילום: פרטי, יואב יערי

הנוסעים, הטייסים, המימון והתחרות מהאמירויות: האתגרים של בעל הבית החדש באל על

המימון, הנוסעים והעובדים: אלי רוזנברג החליף את תמי מוזס והפך לבעל השליטה בחברת התעופה הישראלית ● אבל אין לו רגע אחד של חסד ● כמעט בכל חזית מחכים לו אתגרים רבים ובעורף כבר נושפת גם התחרות מכיוון חברות התעופה של איחוד האמירויות

בורסת תל אביב / צילום: רויטרס

מגמה שלילית בבורסה; אלקטריאון עולה ב-5.5%, נייס ב-2.2%

ירידות חדות באירופה ● בחוזים על מדדי בורסות ארה"ב נרשמות ירידות של כ-1.8% ● אנלייט החלה בהקמת פרויקט גסמה בספרד

הנקראות של תש"פ - G / עיצוב: אפרת לוי, גלובס

10 הכתבות שקוראי G הכי אהבו השנה

נמלות האש משתלטות על ישראל ● האם מונוגמיה זה כבר פאסה ● למה עדיין אכפת לנו ממפלס הכנרת ● המתחים מאחורי הקרב על האסי ● ועוד שש כתבות שהכי אהבתם השנה

רני צים  / צילום: אורן קאן

רני צים רוכשת את חלקה של מידאס בפעילות המשותפת במגזר הערבי

רני צים תשלם כ-70 מיליון שקל עבור חלקה של מידאס בפעילות ● עם השלמת העסקה צפויה מידאס לרשום רווח (לפני מס) של כ-30 מיליון שקל כבר בדוחות הרבעון השלישי

בנימין נתניהו כשהודיע על הסגר השני / צילום: via Pool , רויטרס

הפרת בידוד שלישית בצוות הבכיר של ראש הממשלה נתניהו

יועצו המדיני של ראש הממשלה ראובן עזר, שחזר בשבוע שעבר מוושינגטון ונדרש לשהות בבידוד, נראה ביום שישי האחרון עורך קניות במבשרת ציון ● זו ההפרה השנייה של עזר, שיצא לריצה מחוץ למלון בארה"ב כשגם אז היה אמור לשהות בבידוד ● אתמול נצפה יועץ אחר של נתניהו, טופז לוק, כאשר הוא מצלם מפגינים בבלפור ומפר גם את הוראות הבידוד שלו