לכתבה הקודמתהדרך להצלחה עוברת בחדשנות לכתבה הבאהעסקים קטנים: איך תהפכו לשחקן רלוונטי בשוק שלכם?

איך מממנים סטרט-אפ?

חברות הסטרט-אפ מכוונות גבוה, לשווקים גדולים ומורכבים ולמכירות גלובליות. אולם בשנותיהן הראשונות, הן עוסקות בפיתוח ומוצריהן עדיין אינם בשלים לשיווק ומכירה ללקוחות. אז בכל זאת איך מממנים חברות סטארט אפ?

05/04/2012, 09:34
Cisco בפייבוק
הון סיכון מנהל ניהול סטארט-אפ  סטארט אפ הייטק/ צלם: save as
הון סיכון מנהל ניהול סטארט-אפ סטארט אפ הייטק/ צלם: save as

לא כל העסקים הקטנים נשארים קטנים. יש עסקים שמיום הקמתם מכוונים גבוה, לשווקים גדולים ומורכבים ולמכירות גלובליות. העסקים האלה, השאפתניים מבין העסקים בקטנים, הם חברות הסטרט-אפ. ונכון, הן מכוונות הכי רחוק, אבל גם יש להן את התהומות העמוקים והרחבים ביותר לחצות.

חברות סטרט-אפ עוסקות בדרך כלל בפיתוח בשנותיהן הראשונות, וממילא המוצרים שלהן עדיין אינם בשלים לשיווק ומכירה ללקוחות בטרם השלמת הפיתוח. את הפער הזה, בין תחילת הפיתוח לבין תחילת המכירות, נדרשות החברות הללו לממן בדרך כלשהי, שהרי מישהו צריך לשלם לעובדים המפתחים, להנהלה וליתר אנשי הצוות.

ומכיוון שאין כמעט מי שיספק הלוואות לחברות שאין להן הון וגם אין להן הבטחה מוצקה לתזרים מזומנים עתידי, אלא רק תקווה לתזרים שכזה, חברות סטרט-אפ מתממנות בהשקעות הוניות. המשקיעים בחברת הללו מזרימים כסף לחברה, ומקבלים בתמורה חלק מהבעלות. כשהכל מתקדם כצפוי, בדרך כלל עולה שווי החברה בין סבב גיוס אחד למשנהו, וכך המשקיעים רושמים רווחי הון על הנייר - עד למימוש הסופי של האחזקות. זה מתבצע במקרה הטוב באמצעות מיזוגים רכישות או הנפקה ראשונית לציבור, ובמקרים אחרים בשווקים משניים או בעסקאות פרטניות למכירה של אחזקות פרטיות למשקיעים אחרים.

המשקיעים בחברות סטרט-אפ מתחלקים לכמה קבוצות. המרכזיות שבהן הם משקיעים פרטיים המכונים "מלאכים" (angels), שלרוב מהווים את המשקיעים הראשונים בחברות. אלה ישקיעו לרוב סכומים מוגבלים של מאות אלפי דולרים (אם כי יש אנג'לים עשירים ותאבי סיכון מספיק כדי להשקיע גם הרבה יותר מזה).

קבצוה קטנה יותר אך חשובה במיוחד היא החממות: אלה יודעות לבצע השקעות, שבתוספת מימון של המדינה מגיעות להיקף של כחצי מיליון דולר, ומתאימות במיוחד לחברות בשלב המו"פ, בשנתיים הראשונות לחייהן

הקבוצה העיקרית השנייה היא קרנות הון סיכון ומכשירי השקעות דומים. את הקרנות הללו מאגדים בדרך כלל קבוצת מנהלים, שמגייסים את ההון ממשקיעים מוסדיים כמו קרנות פנסיה, חברות ביטוח וגופים פיננסיים ואסטרטגיים אחרים. הקרנות מתאגדות לתקופות ארוכות של עשר ו-12 שנה, ומבצעות השקעות ראשונות בחברות רק בארבע-חמש השנים הראשונות. אחר כך הן "דוגרות" על אחזקותיהן, ומקוות שאלה יבשילו לכדי המימוש, שמכונה גם "אקזיט".

כדי לגייס כסף לחברת סטרט-אפ, יזמים צריכים לספק מענה לשורה של דרישות מפתח שהמשקיעים מצפים: אופק צמיחה משמעותי, שוק גלובלי (קרנות הון סיכון לא ישקיעו בחברות שמתכוונות לשווק את מוצריהן רק בישראל, למשל), צוות יזמים חזק, תוכנית אסטרטגית למימוש החזון של היזמים וכו'.

בישראל פעילים מאות אנג'לים ועשרות קרנות הון סיכון (ישראליות וזרות) וגופי השקעה אחרים, שדומים במהותם לקרנות הון הסיכון אך מאוגדים בשמות שונים. אפשר לפנות אל המשקיעים באמצעות אתרי האינטרנט, אך עדיף להשתמש בקשרים אישיים וב"מישהו שמכיר מישהו" כדי לקצר את הדרך.

ואם משקיעים פיננסיים לא יספיקו לכם, הרי שבישראל פועלות גם עשרות זרועות השקעה וסיוע של חברות טכנולוגיה מובילות. אלה מתמחות גם הן בזיהוי ואיתור של טכנולוגיות מבטיחות, ובשיתוף פעולה עם המפתחים. השת"פ הזה עשוי להיות מקצועי או פיננסי, ולא פעם הוא מבשיל בסופו לעסקאות רכישה. סיסקו וגוגל הן השותפות האסטרטגיות החשובות והמשמעותיות ביותר של חברות סטרט-אפ ישראליות, אך גם גופים אחרים כמו מיקרוסופט ויבמ פעילים מאוד בתחום.

גלובס לחודש היכרות – כל הכתבות, המאמרים וטורי הדעה אצלך מדי ערב >>
 

 
 
 
מהפכה בטכנולוגיית המידע: צפו בסביבת העבודה החדשה
(The New Collaboration Workspace) ■ מהפכה זו מונעת ע"י מספר מגמות כגון גידול אדיר במספר הטלפונים החכמים, מחשבי לוח וטכנולוגיות רבות נהיות פשוטות יותר והמעבר לשירותים מבוססי ענן
טיפים לעסקים: כך תקימו את הרשת הנכונה לעסק שלכם
טיפים לבחירת הרשת הנכונה לעסק שלכם
מגמה חדשה: ליסינג גם לציוד תקשורת
מגמת רכישת הציוד בליסינג מעמיקה בשוק התקשורת בישראל
 
 
המדריך להישרדות בזמן מלחמה
4 טיפים לעסקים קטנים-בינוניים
שאלות ותשובות: זכויות העובדים באזור הלחימה בדרום
על רקע מבצע "עמוד ענן", משרד התמ"ת פרסם מקבץ שאלות ותשובות בנושא זכויות וחובות העובדים ■ האם עובד הנעדר מהעבודה בגלל המלחמה זכאי לפיצוי?
התמ"ת מפעיל מוקד לפניות הציבור בנוגע לזכויות עובדים במצב חירום
המוקד ייתן מידע בנושאים הנוגעים למערך מעונות היום, הנחיות לעובדים במפעלים חיוניים וחובת התייצבות במקומות עבודה, מידע וסיוע לעסקים קטנים ועוד
שלום שמחון חתם על צו לגיוס עובדים במפעלים חיוניים
עקב המצב בדרום, חתם שר התמ"ת על צו המאפשר גיוס עובדים במפעלים למתן שירותים קיומיים באזור שחלה עליו הכרזת שר הביטחון בדבר מצב מיוחד בעורף
 
 
דרושים עובדים בינוניים
" שהמנהלים אינם מבינים כי אתגר השירות אינו למצוא עובד נדיר באיכויותיו, אלא בניית מודל שירות המאפשר לעובד הממוצע לתת שירות מעולה באופן שגרתי"
מבחן המרשמלו של המנכ"ל והדירקטוריון
למרות שמנהלי חברות מבינים את חשיבות השירות ויצירת אמון עם הלקוח, הם אינם עומדים בפיתוי למקסם את הרווחים בטווח הקצר גם במחיר שבירת האמון עם הלקוחות
למי שייך הפטנט- לעובד או למעסיק?
עד לא מזמן התשובה לשאלה זו הייתה ברורה - למעסיק כמובן. אולם, לפני מספר שבועות דן בית המשפט העליון בסוגיה ומתברר כי התשובה לשאלה זו איננה כה ברורה.
תעודת ביטוח למפתחי אפליקציות
אילו אמצעים עומדים בפני מפתח התוכנה כדי להגן על יצירתו?
 
תוכן מקודם