לכתבה הקודמתאבטחה: מה כדאי לעסקים לזכור ומה אסור להם לשכוח לכתבה הבאהלא רק סבן ואייפקס: גיוס הון פרטי - גם לעסקים קטנים

כלים ממשלתיים לתמיכה מקצועית בעסקים קטנים ובינוניים

מטרת התוכנית לסייע לעסקים זעירים, קטנים ובינוניים בהתרחבות מבוקרת ובשיפור ביצועים ורמת רווחיות, תוך הקניית כלים ניהוליים וליווי ביישומם

22/04/2012, 09:26
שירות גלובס
Cisco בפייבוק
ניהול, עסקים / צלם: thinkstock
ניהול, עסקים / צלם: thinkstock

שוק בריא, תוסס, פועם, צומח וחדשני תמיד יסתמך על החברות הקטנות והבינוניות שבו, ועל היכולת שלו לייצר עוד ועוד חברות כאלה. חברות קטנות ובינוניות דוחפות את החדשנות קדימה, מאיצות תחרות במשק, משפרות את השירות לצרכנים ופועלות כמנגנון משומן להפחתת מחירים.

לא פלא לפיכך, שכל ממשלה במדינה חפצת חיים עושה מאמץ עליון כדי לתמוך בחברות הללו. גם בממשלת ישראל קיימת פעילות ענפה לתמיכה בחברות קטנות ובינוניות - ולא רק בכלים של סיוע כלכלי, אלא גם מקצועי.

משרד התמ"ת הקים בשנת 2010 את הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים, שבאמצעות 25 סניפי שטח עושה מאמץ לבנייה והטמעה של כלי סיוע חדשים ושורה של שיתופי פעולה, כדי להעמיד מערך סיוע ההולם את העסקים הקטנים והבינוניים במדינה בישראל. הסוכנות מפעילה גם מערך של כלים מימוניים שנסקרנו במאמרים קודמים. במאמר הזה נתמקד בעיקר בכלים שתפקידם לסייע לרבדים שונים ומגוונים בארגונים הקטנים והבינוניים במדינה.

חונכות עיסקית

מטרת התוכנית לסייע לעסקים זעירים, קטנים ובינוניים בהתרחבות מבוקרת ובשיפור ביצועים ורמת רווחיות, תוך הקניית כלים ניהוליים וליווי ביישומם. לצורך הפעלת התוכנית הוקם בתמ"ת מאגר חונכים המונה מאות יועצים מנוסים מתחומי התמחות מגוונים: ניהול כללי, ניהול כספים, ניהול ייצור, ניהול שיווק, מערכות מידע, שיווק, ארגון, אינטרנט, ניהול משאבי אנוש ונושאים נוספים הרלוונטיים לעסקים.

ניצוץ - ניהול יצירתיות וצמיחה

תוכנית המיועדת להגברת המודעות לשימוש בחשיבה עסקית, ליצירתיות ולחדשנות, מתוך שאיפה להגדלת הרווחיות וההתייעלות. התוכנית, המופעלת על ידי רכז חיצוני שנבחר על ידי המשרד, מאפשרת למשתתפים לקבל ייעוץ והנחיה במסגרת סדנאות המועברות על ידי יועצים המתמחים בחדשנות. הסדנאות מסייעות לחברות להגדיל מכירות ורווחים בשוק שבו התחרות העולמית והמקומית גדולה.

תוכנית הליווי השיווקי

תוכנית סיוע לעסקים או לתאגידים בעלי פוטנציאל שיווק בשוק העולמי, בחשיבה ובקביעת אסטרטגיה שיווקית. בין היתר מסייעת התוכנית בהכנת תוכנית שיווק, לרבות השתתפות בתערוכות, פרסום וכדומה, מציאת שותפים אסטרטגיים ופיננסיים, ניהול מו"מ עם קניינים ומפיצים פוטנציאליים, עריכת סקרי שוק, איתור כשלים פנימיים וחיצוניים לביצוע השיווק הבינלאומי ותמחור.

זכאים להשתתף בתוכנית יצואנים שמחזור המכירות השנתי שלהם הוא עד 50 מיליון שקל, המעסיקים עד 100 עובדים והיצוא שלהם בשנה שקדמה להגשת הבקשה היה עד 2 מיליון דולר.

התוכנית להגנת מט"ח

התוכנית מיועדת ללוות גורמים עסקיים, בכל הקשור במכשירים פיננסים לגידור ולהקטנת הסיכונים בפני חשיפה וסיכוני שוק הכרוכים בעסקת מט"ח ואשראי.

התוכנית מספקת ליצואן ייעוץ והנחייה באמצעות יועצים מומחים, המופנים על ידי התמ"ת, בתחומים כגון: חשיפה לשינויים בשער מט"ח, חשיפה לשינויים במחירי סחורות, חשיפה לשינוי בשערי הריבית ועוד. זכאים להשתתף בתוכנית יצואנים שהיקף היצוא שלהם 10 מיליון דולר בשנה שקדמה להגשת הבקשה.

התוכנית לניהול איכותי

מטרת התוכנית שיפור הרווחיות בעסקים. זאת, באמצעות החדרת שיטות ניהול חדשניות, בהתאם למאפייני המפעל וצרכיו, הגברת המודעות למצוינות על ידי פיתוח מערכת הדרכה במפעלים והטמעת גישות ניהול איכותיות וחדשניות שיפור איכות המוצר ותהליכי הייצור על ידי עידוד השימוש בטכנולוגיה מתקדמת. התוכנית מיועדת למפעלי תעשייה בעלי שדרת ניהול בסיסית, המעסיקים בין 25-500 עובדים.

ייעוץ לעיצוב תעשייתי

התוכנית מגבירה את המודעות לעיצוב תעשייתי מקורי והטמעתו בקרב התעשייה הישראלית, בדגש על שימוש בשירותיו של מעצב תעשייתי כבר בשלבי פיתוח המוצרים. התוכנית מספקת יעוץ של מומחים בתחום העיצוב, לשם פיתוח מוצר או קו חדש של מוצרים, ניהול אסטרטגיה של חדשנות בעיצוב ועיצוב אריזות חדשות למוצרים קיימים. התוכנית מיועדת למפעלים המעסיקים 10-500 עובדים.

גלובס לחודש היכרות – כל הכתבות, המאמרים וטורי הדעה אצלך מדי ערב >>
 

 
 
 
מהפכה בטכנולוגיית המידע: צפו בסביבת העבודה החדשה
(The New Collaboration Workspace) ■ מהפכה זו מונעת ע"י מספר מגמות כגון גידול אדיר במספר הטלפונים החכמים, מחשבי לוח וטכנולוגיות רבות נהיות פשוטות יותר והמעבר לשירותים מבוססי ענן
טיפים לעסקים: כך תקימו את הרשת הנכונה לעסק שלכם
טיפים לבחירת הרשת הנכונה לעסק שלכם
מגמה חדשה: ליסינג גם לציוד תקשורת
מגמת רכישת הציוד בליסינג מעמיקה בשוק התקשורת בישראל
 
 
המדריך להישרדות בזמן מלחמה
4 טיפים לעסקים קטנים-בינוניים
שאלות ותשובות: זכויות העובדים באזור הלחימה בדרום
על רקע מבצע "עמוד ענן", משרד התמ"ת פרסם מקבץ שאלות ותשובות בנושא זכויות וחובות העובדים ■ האם עובד הנעדר מהעבודה בגלל המלחמה זכאי לפיצוי?
התמ"ת מפעיל מוקד לפניות הציבור בנוגע לזכויות עובדים במצב חירום
המוקד ייתן מידע בנושאים הנוגעים למערך מעונות היום, הנחיות לעובדים במפעלים חיוניים וחובת התייצבות במקומות עבודה, מידע וסיוע לעסקים קטנים ועוד
שלום שמחון חתם על צו לגיוס עובדים במפעלים חיוניים
עקב המצב בדרום, חתם שר התמ"ת על צו המאפשר גיוס עובדים במפעלים למתן שירותים קיומיים באזור שחלה עליו הכרזת שר הביטחון בדבר מצב מיוחד בעורף
 
 
דרושים עובדים בינוניים
" שהמנהלים אינם מבינים כי אתגר השירות אינו למצוא עובד נדיר באיכויותיו, אלא בניית מודל שירות המאפשר לעובד הממוצע לתת שירות מעולה באופן שגרתי"
מבחן המרשמלו של המנכ"ל והדירקטוריון
למרות שמנהלי חברות מבינים את חשיבות השירות ויצירת אמון עם הלקוח, הם אינם עומדים בפיתוי למקסם את הרווחים בטווח הקצר גם במחיר שבירת האמון עם הלקוחות
למי שייך הפטנט- לעובד או למעסיק?
עד לא מזמן התשובה לשאלה זו הייתה ברורה - למעסיק כמובן. אולם, לפני מספר שבועות דן בית המשפט העליון בסוגיה ומתברר כי התשובה לשאלה זו איננה כה ברורה.
תעודת ביטוח למפתחי אפליקציות
אילו אמצעים עומדים בפני מפתח התוכנה כדי להגן על יצירתו?
 
תוכן מקודם