סיפור קריירה: על ההיי-טקיסט שהחליט לעזוב הכול בגיל 42

אלעד, היי-טקיסט בן 42: "בשנה-שנתיים האחרונות התחלתי לאבד עניין. אני יושב חלק גדול מהיום מול מחשב, וללא המגע עם האנשים הנשמה שלי הייתה מתייבשת. תמיד חשתי שהייעוד האמיתי שלי הוא בעבודה עם אנשים"

"מאז שאני זוכר את עצמי עבדתי בחברות היי-טק. הצלחתי, התקדמתי, וכמובן, שתוגמלתי בהתאם. בכל מקום שעבדתי יצא לי מוניטין של עובד מוכשר, ובארגון שבו אני עובד היום אף מטילים עליי את המשימות המאתגרות יותר - גם בזכות יחסי האנוש הטובים שלי. אני חזק מאוד בקשר עם אנשים. אני אוהב אנשים, אני יודע להקשיב להם ולהניע אותם, ועל כך אני מוערך מאוד. לכן, לשמחתי, למרות ששוק העבודה נמצא בתקופת האטה וחרב הפיטורים מאיימת על הרבה מעובדי ההיי-טק, אני משוכנע (ולא מתוך יהירות), שעליי היא לא תנחת. עד כאן הכול טוב ויפה.

"הבעיה היא שבשנה-שנתיים האחרונות התחלתי לאבד עניין. אני יושב חלק גדול מהיום מול מחשב, וללא המגע עם האנשים הנשמה שלי הייתה מתייבשת. תמיד חשתי שהייעוד האמיתי שלי הוא בעבודה עם אנשים, וכך גיבשתי את השאיפה למצוא עבודה במגזר השלישי. ברור לי שאצטרך לרדת במשכורת, אבל אני מוכן לשלם את המחיר (גם אשתי עובדת בהיי-טק).

"אחרי שההחלטה נפלה התחלתי לשלוח את קורות החיים שלי למשרות פתוחות בעמותות, אבל אף אחד לא חזר אליי. כשהתקשרתי לברר מדוע, הסבירו לי שנדרש ניסיון קודם בעולם הזה. החברים שלי חושבים שהשתגעתי ושאני לא ריאלי ('אתה כבר בן 42. אתה מחפש צרות?'), אבל הם לא מבינים שהחלה לבעור בי אש אחרת ושמבחינתי חיי ההיי-טק כבר חסרי משמעות.

"מתסכל אותי להיווכח שהשוק הזה 'נעול' בפניי ושכולם מתעקשים על ניסיון קודם, במיוחד לנוכח העובדה שכבר התגבשתי בהחלטה לרדת בשכר ולעשות משהו טוב יותר למען הזולת".

* נכתב ע"י אלעד, 42, עובד היי-טק

יעל מירון (בתמונה למעלה), יועצת קריירה, עונה לאלעד: "הכניסה יכולה להיעשות באמצעות התנדבות"

"אלעד, אתה לא לבד. בשנים האחרונות נתקלתי לא מעט באנשי היי-טק מצליחים (בעיקר בגילאי 40-50), שרוצים לעשות הסבה מקצועית ולעבור מהעולם החומרני של היי-טק למגזר השלישי - שם תחושת התרומה לאוכלוסיות חלשות יוצרת 'משמעות לחיים' ומעניקה תחושה של עשייה 'למען הנשמה'.

"אני מסכימה איתך שהשוק אינו גמיש כלפי אנשים בסיטואציה שלך, אבל המעבר אפשרי. צריך רק לקחת בחשבון כי מדובר בתהליך הדרגתי - שיכול לארוך מספר שנים - ושדורש מצדך אי-אילו ויתורים.

"הכניסה למגזר השלישי יכולה להיעשות באמצעות התנדבות בעמותה, במקביל להמשך עבודתך הנוכחית בהיי-טק.

"לאחר תקופה של התנדבות, תוכל להעמיק את מעורבותך בארגון על-ידי הצטרפות לחברות בוועדות שונות או הגיית יוזמות לפעילויות שונות - וכך תחשוף את כישוריך. באופן כזה, כשייפתח תפקיד בשכר שמתאים לכישורים שלך ועונה על ציפיותיך - תוכל להתמודד עליו מנקודת פתיחה אחרת לגמרי".

צרו איתנו קשר *5988