עובד מפה לאוזן: המלצה מסתמנת כמנגנון השמה מוצלח

Zao: "עדיף לחברות לשלם לעובד 1,000-2,000 דולר כדי לקבל המלצה איכותית, כי זה גם יותר זול וגם יותר מהיר ויעיל"

במשך שנים פעל זיו אלירז בתעשיית ההיי-טק והחזיק בתפקידים בכירים באמבלייז, Hotbar ובאמובי. בתפקידו האחרון ניהל את המשרד של חברת infolinks בפאלו אלטו, שם נתקל בקושי שמכיר כמעט כל מנהל כוח אדם בחברה - גיוס עובדים חדשים. "זרקו אותי לשם ואמרו לי: 'תבנה משרד'", הוא נזכר. "פרסמתי מודעות בכל מיני אתרי דרושים וקיבלתי המון קורות חיים לא רלוונטיים. השתמשתי גם בחברות השמה אבל אתה צריך לערוך הרבה ראיונות עד שאתה מוצא מישהו טוב". בסופו של דבר, פנה אלירז לשותפים עסקיים שעבד איתם לאורך השנים והם העבירו לו המלצות מעולות על עובדים. שם נפל לו האסימון שהביא אותו להקמת חברת Zao.

החברה, שהוקמה לפני כחצי שנה והשיקה את המוצר שלה השבוע, מאפשרת לתגמל אנשים שממליצים על עובדים. בתעשיית ההיי-טק הישראלית מנהלות חברות גדולות מנגנון של מתן צ'ופרים לעובדים שממליצים על מכריהם. במידה שאותו מכר מגויס בסוף, העובד מקבל צ'ופר כספי של מאות דולרים.

"עדיף לחברות לשלם לעובד 1,000-2,000 דולר כדי לקבל המלצה איכותית, כי זה גם יותר זול וגם יותר מהיר ויעיל", הוא אומר.

הרעיון של Zao הולך צעד קדימה ומבקש לתגמל גם ממליצים שאינם עובדי החברה. "המעגלים החברתיים של עובדי החברה מוגבלים ולפעמים לחבר של העובד יש חבר שאולי מתאים למשרה המוצעת, אז למה לא לצ'פר גם אותו?", אומר אלירז.

המוצר של Zao, שמתגמל את הממליצים שמחוץ לחברה, די פשוט: החברה משלמת ל-Zao את הצ'ופר ו-Zao מעבירה את הכסף לכל שרשרת הממליצים. לשיטתה, כל הממליצים יוצאים מורווחים: הממליץ הישיר מקבל 50% מסכום הצ'ופר ואלה שנמצאים מתחתיו בפירמידת הממליצים מתחלקים ב-50% הנותרים. את הכסף מעבירה החברה עד 90 יום, פרק זמן שיאפשר לה לאמוד את איכויותיו של העובד החדש.

המוצר של Zao מאפשר גם לסרוק את החברים בלינקדאין ובפייסבוק ולראות אם המשרה המוצעת רלוונטית לאחד מהם. כמו כן, ניתן להעביר הלאה את ההודעה על חיפוש המשרה באמצעות המייל או רשתות חברתיות. הפלטפורמה מאפשרת אף להגביל את מספר הרמות של הממליצים ואת מספר ההמלצות שניתן להעביר.

אלירז מדגיש, כי "רעיון התגמול הכספי הוא חשוב ביותר בנושא של גיוס עובדים. מחקרים מראים שאם אין בונוס לעובדי הארגון, הם כמעט לא מתאמצים לסייע במאמצים להציע עובדים למשרות הדרושות".

צרו איתנו קשר *5988