לכתבה הקודמתעולם תשלומים גלובלי לכתבה הבאהליסינג 2012: שינויים מול מציאות

שוק הנפט חווה רגיעה

כמו התגובה של האיכרים לקריאות הזאב בסיפור הילדים המפורסם התגובה לאיום האירני נשחקת. הערכות לגבי השפעה של שחרור מלאים אסטרטגיים תופסות את הכותרות

04/06/2012, 12:32
גז אסדה אסדת נפט מחמוד אחמדינג`אד  אירן / צלם: פוטוס טו גו רויטרס

לאחר שהשנה החלה בתנודתיות גבוהה נראה שמחירי הדלקים התייצבו. אנחנו מודעים לכך שכל ארוע עשוי להחזיר את התנודתיות הגבוהה אבל בהעדר דרמות חדשות הצפי הוא שמחירי האנרגיה ישארו ברמה גבוהה אך יציבה. ב 22 לפברואר, עלה השווי לחבית בסל של OPEC מעל לרמה של $120 לחבית. מאז נדמה שמחירים נעים הצידה כשהם כלואים ברצועה צרה. הלחץ על המחיר חזק בכדי שהוא ירד חזרה אל מתחת ל $120 אבל לא מספיק חזק בכדי לעבור את הרף של $125. מה 22 לפברואר, היו כ - 30 ימי מסחר ומחיר הסל של אופק חושב בטווח הצר של $3.80 בין 120.79$ ל - 124.59$ בכל אחד מ- 30 ימי המסחר הללו. נתוני התנודתיות נשארו יחסית נמוכים, ונראה שהתאבון בשוק להגדלת החשיפה לסיכון נמוכה. מחירי הדלק הגולמי גבוהים אבל עם מעט מומטום בלבד - קובעי המדיניות עשויים להיבהל מהרמה הגבוהה אבל בדינמיקה הנוכחית נדמה שהם מצליחים לשמור על יציבות. ממוצע מחירי הברנט לחודש קדימה עומד על 124.54$ לחבית, הממוצע החודשי הרביעי הכי גבוה שאי פעם נרשם ורק 14 סנט מהמקום השלישי. באופן כללי המחירים הם גבוהים ובלי מומנטום שדוחף למעלה ידרש כנראה קטליזטור משמעותי בכדי לראות עליה נוספת במהלך הרבעון השני.

הסיפור האירני מתפתח לאט מהצפוי

למרות שיש סיכוי שהסיפור יתחמם ב 2013, ואולי אפילו בהמשך השנה, אנחנו חושדים שבטווח הביניים שוק הנפט יאבד את המיקוד בהתפתחויות באיראן ואיראן תחדל להוות מניע השוק העיקרי. שוק הנפט אינו ידוע כבעל יכולת מיקוד ממושכת והסיפור האיראני ביעבע ברקע תקופה ממושכת ביותר למעשה כעשור שבמהלכו ראינו לא מעט תקופות שבהן השוק איבד את המיקוד. במונחי שוק הנפט התסריט שסביב הארגון מחדש של בסיס הלקוחות של איראן בהינתן הסנקציות והלחצים הדיפלומטיים ישאיר כמויות גדולות של דלק איראני גולמי לא מכור ולא ניתן לשיווק דרך הצינורות המקובלים נראה סביר. יחד עם זאת אנחנו מעריכים כי הסיפור הזה ישפיע על ההתפתחויות ברבעון השלישי. לגבי הרבעון השני אנחנו מעריכים כי איראן לא תהווה משתנה משמעותי שיניע כלפי מעלה את מחירי הנפט אלא עם כן נראה אירוע צבאי או טעות פוליטית משמעותיים. בהינתן הדינמיקה הנוכחית איראן עשויה אפילו להוות כוח המרגיע את המתיחות בשווקים אף אם רק לטווח קצר.

פוטנציאל לעליה בביקוש מיפן

רעידת האדמה ב Fukushima גרמה לשינוי משמעותי בשיווי המשקל של שוק הנפט, ואולי זכתה לתשומת לב מועטה יחסית להשפעתה על השינויים האפשריים. מרבית החזאים העריכו כי יפן היא סיפור של גז בייחוד בהינתן ההעדפה והנטייה החזקה של היפנים לאנרגיה נקיה. אולם הגידול בביקוש לנפט במהלך ששת החודשים האחרונים מחייב התייחסות. השימוש בנפט לייצור אנרגיה יותר מהוכפל על אף שהוא עדיין נמוך מ- 50%. חלק ממתקני הכח החלו לבחון את האפשרות לשוב ולהוציא מהנפתלין את הטורבינות המונעות בדלק. חברת Kansai Electric Power היא כנראה חוד החנית של התהליך כשהיא הגישה בקשה לחזור לייצור 2.4 ג'יגה וואט (בחמש יחידות) באמצעות מזוט עד לקיץ הקרוב. החברות Chugoku Electric Power ו- Shikoku Electric Power בין השאר הודיעו על התחלת ייצור 350 מגה וואט ו 220 מגה ווט באמצעות יחידות מבוססות מזוט. ב 2012, ייצור מבוסס דלקים צפוי לגדול ולספק חלק ניכר מהמחסור באנרגיה ביפן לפחות עד שיוחלט האם ואיך להמשיך לייצר שם חשמל באמצעות כורים גרעיניים.

שחרור מלאים אסטרטגיים נמצא באג'נדה הפוליטית

בעוד שהתזמון המדויק והכמות שתשוחרר אינם ידועים, הגיוני להעריך שבסבירות גבוהה יהיה שחרור מסוים של מלאים אסטרטגים (עם או בלי העידוד והחסות של ה -[International Energy Agency] IEA) במהלך החודשים הקרובים. הסוגיה המורכבת היא שהשחרור נראה יותר ויותר כצעד מונע נגד איראן ופחות תגובה לרמה הגבוהה של מחירי האנרגיה. בהינתן המיקוד של השיח בימים אלו על שחרור מלאים צריך לתהות מה תהיה התגובה בפועל כשהשחרור אכן בסופו של דבר יקרה. להערכתנו, חלק ניכר מהפוטנציאל של שחרור מלאים כבר מתומחר ולמעשה היווה את אחד הגורמים שמנעו ממחירי הנפט לתפס אפילו גבוה מרמתם הנוכחית. לפיכך, אלא אם כן יהיה גורם הפתעה משמעותי במכניזם, בתזמון או בכמות שתשוחרר, תחושת הוודאות לגבי שחרור המלאים עשויה להביא לכך שיהיה קשה להשיג את התוצאה המיוחלת של מחירי נפט נמוכים יותר לאורך זמן.

שחרור מלאים עשוי לסייע בנורמליזציה של העקום, פער המחירים בין החלק הקדמי של ה future curve והחלק האחורי הוא כבר הרבה מעל 30$ לחבית. בשווקים שבהם ההסתברות למחנק בהיצע בטווח של 3-5 שנים, כתוצאה מארגון מחדש של הכוחות במזרח התיכון, יצרנים מ- OPEC ו- non-OPEC כאחד מסתכלים על רמה של 100$ לחבית כרמת המינימום לקבלת החלטות השקעה. במצב הזה נראה כי נוצר כשל שוק בו התמחור של החלק הרחוק של העקום לקוי. משקיעים יכולים אולי להנות מכשל השוק הזה ולגדר חלק מהחשיפה שלהם לאנרגיה במחירים נמוכים יחסית למחיר הנוכחי.

cfo

cfo

רפאל מוזינסקי, מנהל דסק סחורות

מסמך זה הוכן על ידי מחלקת מסחר והמחלקה הכלכלית של קבוצת אי.בי.אי.. המסמך מבוסס על מידע שדווח לציבור על ידי החברות הנסקרות בו וכן על הערכות ואומדנים, שמטבע הדברים אפשר ויתבררו כחסרים, או בלתי מעודכנים. המסמך נשלח למשקיעים מוסדיים מקצועיים ו/או ללקוחות אחרים שעפ"י דין ניתן להעביר להם מסמך זה- כחומר מסייע, בלבד, ואין לקבל על סמך מסמך זה החלטות השקעה כלשהן. אין במסמך זה ובכל הכלול בו משום ייעוץ או שיוו או הזמנה לרכוש (או למכור) את ניירות הערך הנזכרים בו, ואין בו משום תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. קבוצת אי.בי.אי. לא תהיה אחראית לכל נזק שיגרם, אם יגרם, למאן דהוא, כתוצאה מהסתמכות על מסמך זה. קבוצת אי.בי.אי. מחזיקה עבור לקוחותיה ועבור עצמה את ניירות הערך המסוקרים במסמך זה, כולם או חלקם, והיא עשויה לפעול הן במגמת קנייה והן במגמת מכירה בכל אחד מניירות הערך הנ"ל . כמו כן, כותבי עבודה זו, כולם או חלקם,עשויי להיות עניין אישי, בניירות הערך המסוקרים במסמך זה, כולם או חלקם..

לקריאת כתבות וסקירות נוספות של פורום CFO, הקליקו כאן גלובס לחודש היכרות – כל הכתבות, המאמרים וטורי הדעה אצלך מדי ערב >>
 

כתבות נוספות

המסע אל פנסיית הזקנה המסע אל פנסיית הזקנה בעידן הנוכחי בו זכות הבחירה קיימת בידי העובד, האחריות על החיסכון הפנסיוני היא קודם כל בידיו. אך בידינו המעסיקים נמצאים לא פעם הכלים להכווין אותו ולסייע לו בבחירת הדרך שתוביל אותו לפרישה נכונה. 25/07/2012
בישראל מתבצעות כיום עסקאות  מיזוגים ורכישות רבות בהשוואה להנפקות בישראל מתבצעות כיום עסקאות מיזוגים ורכישות רבות בהשוואה להנפקות החברות שקמות היום בישראל הן הרבה יותר עתירות טכנולוגיה – וזו בשורה טובה לשוק ההי טק הישראלי שפונה פחות ל-B2C ויותר ל-B2B. 05/08/2012
השילוש הקדוש  תגמול, מוטיבציה, ביצועים השילוש הקדוש תגמול, מוטיבציה, ביצועים בהיעדר כלים, הכלל שמנחה אותנו בתמחור זה המחיר היחסי והסקלה היא בדרך כלל לינארית. העובדה שבמהלך 40 השנים האחרונות ארגונים נהיו יותר ויותר גדולים הקצינה את הסקלה ולמעשה יצרה מצב שהפך להיות בלתי סביר. 12/08/2012