לכתבה הקודמתביטוחי אחריות סייבר לכתבה הבאההמסע אל פנסיית הזקנה

להצליח בשעת האמת

בחיים היומיומיים, אנחנו מצליחים יותר באזור הנוחות שלנו: בבית וליד סביבה תומכת. אך כאשר אנחנו רוצים לתרגם את אותן הצלחות שחווינו באזור הנוחות- לביצועים מוצלחים בשעת האמת- אנחנו מגלים שהתרגום הזה לא נעשה באופן אוטומטי

25/07/2012, 08:50
אלן כץ / צילום: יחצ

מנכ"לים, מנהלים, בדיוק כמו ספורטאים, כולם רוצים להצליח ב"שעת האמת" ולספק את הביצוע הטוב ביותר שהם יכולים. הדינאמיקה הזו נכונה גם למעומדים לפני ראיון עבודה ,סטודנטים טרם מבחן בעל משמעות, ומנהלים שעומדים להציג מצגת בפגישה חשובה.

בשדה הספורט, כמו גם בחיים היומיומיים, אנחנו מצליחים יותר באזור הנוחות שלנו:- בבית או באימונים, ליד סביבה תומכת או בקרב האוהדים שלנו. אך כאשר אנחנו רוצים לתרגם את אותן הצלחות שחווינו ''באזור הנוחות''- לביצועים מוצלחים ''בשעת האמת''- אנחנו מגלים שהתרגום הזה לא נעשה באופן אוטומטי. ההצלחות שלנו באימונים לא בהכרח יהיו זהות בזמן תחרות. קיים נעלם נוסף שלא תמיד מתייחסים אליו כראוי ונוטים לקחת אותו כמובן מאליו והוא מתייחס להיבט המנטאלי שלנו. המצב המנטאלי שלנו בזמן האמת ישפיע על הביצוע והתפקוד שלנו והוא אחראי לפער הזה שנוצר.

כדי "לשלוט" כמה שיותר על אותו מצב מנטאלי, ספורטאים תחרותיים מפתחים לצד האימונים המקצועיים, אימונים מנטאליים שמטרתם פיתוח החוסן המנטאלי.

החוסן המנטאלי, או החוסן הנפשי, הוא זה שמקנה איתנות, חוזק וכושר עמידות מול מצבי לחץ, משבר ואף טראומה. ספורטאים לומדים לפתח יכולת התאוששות מהירה שמאפשרת להם, אחרי מצב משברי, או כישלון- לחזור למצבם הקודם וכך להמשיך לתפקד באופן אופטימאלי .

ספורטאים מקצועניים לומדים לנהל שגרה המשלבת בין עומס ("Stress") לבין התאוששות (Recovery"") מתוך הבנה ברורה שאי אפשר להתקיים במצב של עומס לאורך זמן מבלי להישחק ואפילו להגיע עד כדי קריסה .שחקן טניס למשל ישחק באופן מושלם בכמה משחקונים, וירגיש תחושת כול יכול. לפתע ,בלי כל סיבה נראית לעין ,הוא יתחיל להפסיד ולהחמיץ כל נקודה אפשרית. הוא כמובן מתרגז, הוא מתוסכל, זועם על עצמו. מה שהוא לא מבין זה שאי אפשר להיות ''כל יכול'' לאורך כל התחרות. יש רגע שמבחינה מנטאלית הוא צריך ''להירגע'', לרדת קצת ביכולת. ואז, אם הוא מבין זאת ,והוא מסוגל להתמודד גם עם הנפילות-הוא מהר מאוד יתאושש ויחזור לרמה האופטימאלית שלו. מציאת שיווי המשקל בין עומס והתאוששות הוא חלק חשוב בהכנה המנטאלית, כמו גם הפיזית.

עומס בלתי פוסק אינו מאפשר בנייה ללא "Recovery". ההתאוששות היא חלק קריטי בספורט- זו בעצם ''ירידה לצורך עלייה''...כל ספורטאי מקצוען חייב להשקיע זמן ומאמץ בכדי ללמוד להתמודד עם הנושא הזה. מעניין שהתהליך הזה נכון גם בהתפתחות הפיזית שלנו: שריר בגוף מתפתח לאחר שמפעילים עליו "Stress", משקל- אך מה שבונה אותו, לאחר שהופעל עליו העומס, זו המנוחה, ה- "Recovery". השילוב בין הכוחות חייב להיות מאוזן. גם Recovery"" מוגזם זה לא טוב, בדיוק כפי שיד שגובסה לתקופה ארוכה תתנוון כי לא הופעל עליה "Stress. כמובן שגם מבחינה מנטאלית, זמן ארוך מידי של ''מנוחה'' וירידה ביכולת ,יגרום לספורטאי לא להיות במיטבו. ". ספורטאים מקצוענים, בכדי להיות במיטבם, קנאים ל-"Recovery" שלהם בדיוק כמו שחשוב להם להפעיל "Stress". כפי שציינו בתחילת המאמר, כול הדברים הללו נכונים לכול מקצוען, ובכל תחום. התהליך לקראת תפקוד אופטימאלי כולל תמיד זמן של עליות וזמן של ירידות--והיכולת ללמוד ליצור שיווי משקל ביניהם, הוא מה שעושה את ההבדל בין ''הפסד'' ''לניצחון''.

ג'ים לייר, פסיכולוג אמריקאי, אחד מהמובילים בתחום מדעי האימון, הפסיכולוגיה של הספורט אשר עובד גם עם מנהלים בכירים אמר פעם כי:

"Sustained high achievement demands physical and emotional strength as well as a sharp intellect. To bring mind, body, and spirit to peak condition, executives need to as expending it." Jim Loehr, Tony Schwartz

"שמירה על הישגים גבוהים לאורך זמן דורשת כוח פיזי ורגשי כמו גם חשיבה חדה. כדי להביא את התודעה, הגוף והרוח למצב שיא, מנהלים צריכים ללמוד מה שספורטאים ברמה עולמית כבר יודעים: שהתחדשות אנרגיה חשובה לא פחות מהשקעת אנרגיה" (תורגם מאנגלית, Jim Loehr, Tony Schwartz)

הכותבת הינה ד"ר אלן כ"ץ, מנהלת המרכז לפסיכולוגיית ספורט.

לקריאת כתבות וסקירות נוספות של פורום CFO, הקליקו כאן גלובס לחודש היכרות – כל הכתבות, המאמרים וטורי הדעה אצלך מדי ערב >>
 

כתבות נוספות

הפוליסות המשתתפות ברווחים סיכמו מחצית חיובית הפוליסות המשתתפות ברווחים סיכמו מחצית חיובית התשואה הממוצעת אצל 8 חברות הביטוח הייתה כ-2.6% בסוף יוני ■ קרנות הפנסיה המקיפות החדשות רשמו במחצית תשואה מצטברת של כ-3.4% בממוצע רון שטיין 02/04/2014
עולם תשלומים גלובלי עולם תשלומים גלובלי מערכת חדשנית, המתממשקת למערכות ה-ERP בארגון, מאפשרת התייעלות, חיסכון ומקסום רווחים ומביאה לחברות בישראל את מהפכת התשלומים הגלובלית 02/07/2012
השילוש הקדוש  תגמול, מוטיבציה, ביצועים השילוש הקדוש תגמול, מוטיבציה, ביצועים בהיעדר כלים, הכלל שמנחה אותנו בתמחור זה המחיר היחסי והסקלה היא בדרך כלל לינארית. העובדה שבמהלך 40 השנים האחרונות ארגונים נהיו יותר ויותר גדולים הקצינה את הסקלה ולמעשה יצרה מצב שהפך להיות בלתי סביר. 12/08/2012