לכתבה הקודמתמתי עסק יפסיק לצרוך אשראי ולהיות תלוי בבנק? לכתבה הבאהאחת ולתמיד: מה עונים בראיון לשאלה "מה השכר הרצוי"?

הבוס לא מונע עישון בעבודה? קבל פיצויי פיטורים או 25 אלף שקל

החוק מטיל על מעסיקים חובות בכל הקשור לאכיפת החוק בתחומם, ובכלל זה הצבת שלטים, איסור הצבת מאפרות ומניעה בפועל של עישון במקום העבודה

03/06/2012, 09:30
עו"ד נעמי לנדאו
Cisco בפייבוק

עד לפני כמה שנים, עישון במקומות העבודה היה מחזה נפוץ ואף נתפס כמובן מאליו. החוק למניעת עישון במקומות ציבוריים, אשר תוקן ב-2007, וההד הציבורי שבא בעקבותיו, הגבירו משמעותית את המודעות לזכותם של הלא מעשנים לנשום אוויר נקי מעשן סיגריות במקומות ציבוריים.

סוגי המקומות הציבוריים הוגדרו בתוספת לחוק, ובכלל זה נכללים גם מקומות העבודה. מקום עבודה מוגדר בחוק כ"כל מקום בבניין שעובדים בו אנשים ושאינו משמש למגורים..."

החוק מטיל על מעסיקים חובות בכל הקשור לאכיפת החוק בתחומם, ובכלל זה הצבת שלטים, איסור הצבת מאפרות ומניעה בפועל של עישון בשטח מקום העבודה.

הכלל הוא כי עישון במקום עבודה אסור. אבל כמו לכל כלל, גם לכלל זה ישנם מספר חריגים בחוק. כך למשל, ניתן להקצות חדר נפרד במקום העבודה אשר יוגדר כ"חדר עישון", בכפוף לכך שהחדר הנדון אינו משמש אנשים שאינם מעשנים.

בדומה למקומות ציבוריים רבים נוספים, אשר בחרו לאסור את העישון בשטחם לחלוטין, מקומות עבודה רבים לא הקצו חדר עישון מיוחד ומנעו את העישון במקום העבודה באופן גורף, דבר אשר אפשרי על-פי החוק. עובדים מעשנים נאלצים לצאת למרפסות (אם קיימות), לגגות או לחדרי המדרגות כדי לעשן. לעתים הם גם נאלצים לצאת את שטח מקום העבודה על מנת לעשן.

התנהלות זו הביאה למצב בו חדרי מדרגות ומסדרונות של בנייני משרדים רבים הפכו, הלכה למעשה, ל"חדרי עישון". ברור כי חדרי מדרגות, אשר משמשים את כלל ציבור העובדים ואף את ציבור המבקרים במקומות העבודה, אינם עומדים בדרישות החוק ואינם עונים על מטרתו למנוע חשיפת לא מעשנים לעשן.

לפיכך, קבע בית משפט השלום בתל-אביב (פס"ד קסם מילניום נ' מיקדו ספנות שניתן ביום 31.5.2009) כי חדר מדרגות אינו עונה להגדרת החוק למניעת העישון במקומות ציבוריים, מאחר שאינו מהווה "חדר" או "אולם", נמצאים בו אנשים שאינם מעשנים, ואין חשיבות למידת ההתאמה שבוצעה בו. כמו כן, ההחלטה להפוך את חדר המדרגות ל"אזור עישון" התקבלה מבלי להתייעץ עם העובדים, בניגוד לחוק.

אז מה ביכולתו של העובד לעשות כאשר המעסיק אינו פועל כמתחייב מהוראות החוק למניעת עישון במקומות ציבוריים? ראשית, מומלץ לעובד לפנות למעסיק (רצוי אף עם מספר עובדים נוספים) בדרישה לאכיפת החוק בתחומי מקום העבודה. כאשר מדובר בעישון בחדרי מדרגות ומסדרונות בבניינים, מומלץ לפנות לחברה המנהלת את הבניין.

במקרה שהפנייה למעסיק לא עזרה, יש בידי העובד מספר אפשרויות:

  1. הגשת תביעה נזיקית:

ניתן להגיש תביעה נזיקית כנגד המעסיק בעוולת הפרת חובה חקוקה בגין הפרת החוק למניעת עישון במקומות ציבוריים, ולדרוש פיצוי בגין כך. בית הדין האזורי לעבודה בנצרת כבר קבע ב-2001 (פס"ד פיקס נ' עיריית קריית שמונה) כי תובע שנחשף לעישון כפוי במקום עבודתו בעייריה, יפוצה בסכום של 25,000 שקל. בית הדין האזורי לעבודה ציין בפסק דינו כי ראוי להתחשב בעובדה שבשונה ממקומות ציבוריים אחרים, במקום העבודה אין לעובד דרך סבירה להימלט מאותה חשיפה לעישון. אפשרות נוספת היא בקשה למתן צו המחייב את המעסיק לפעול בהתאם לחוק.

2. פנייה למשרד הבריאות:

בידי העובד אפשרות לפנות למשרד הבריאות, שהוא "הרשות המוסמכת" בעניין החוק למניעת עישון במקומות ציבוריים, בתלונה על המעסיק אשר אינו אוכף את החוק בתחומו. בית הדין האזורי לעבודה בת"א (קומלוש נ' א.א. גדסי תבניות בע"מ) קבע ב-2006 פיצוי בסך 25,000 שקל לעובד שהוכח כי פוטר בעקבות תלונתו למשרד הבריאות בגין העישון הבלתי חוקי במקום עבודתו.

3. להתפטר תוך זכאות לפיצויי פיטורים:

אפשרות נוספת הקיימת בפני העובד היא להודיע על התפטרותו עקב הנזקים הנגרמים לו כתוצאה מן העישון הכפוי, ולטעון כי מדובר בנסיבות אשר בגינן ניתן להתפטר תוך זכאות לפיצויי פיטורים. יודגש כי קודם להתפטרות על העובד להתריע בפני המעסיק כי עליו לתקן את דרכיו, ולציין כי אם לא יעשה כן - יתפטר. רק אם המעסיק לא מתקן את דרכיו, קיימת עילה להתפטרות בדין פיטורים.

הכותבת היא מומחית בדיני עבודה.

גלובס לחודש היכרות – כל הכתבות, המאמרים וטורי הדעה אצלך מדי ערב >>
 

 
 
 
מהפכה בטכנולוגיית המידע: צפו בסביבת העבודה החדשה
(The New Collaboration Workspace) ■ מהפכה זו מונעת ע"י מספר מגמות כגון גידול אדיר במספר הטלפונים החכמים, מחשבי לוח וטכנולוגיות רבות נהיות פשוטות יותר והמעבר לשירותים מבוססי ענן
טיפים לעסקים: כך תקימו את הרשת הנכונה לעסק שלכם
טיפים לבחירת הרשת הנכונה לעסק שלכם
מגמה חדשה: ליסינג גם לציוד תקשורת
מגמת רכישת הציוד בליסינג מעמיקה בשוק התקשורת בישראל
 
 
המדריך להישרדות בזמן מלחמה
4 טיפים לעסקים קטנים-בינוניים
שאלות ותשובות: זכויות העובדים באזור הלחימה בדרום
על רקע מבצע "עמוד ענן", משרד התמ"ת פרסם מקבץ שאלות ותשובות בנושא זכויות וחובות העובדים ■ האם עובד הנעדר מהעבודה בגלל המלחמה זכאי לפיצוי?
התמ"ת מפעיל מוקד לפניות הציבור בנוגע לזכויות עובדים במצב חירום
המוקד ייתן מידע בנושאים הנוגעים למערך מעונות היום, הנחיות לעובדים במפעלים חיוניים וחובת התייצבות במקומות עבודה, מידע וסיוע לעסקים קטנים ועוד
שלום שמחון חתם על צו לגיוס עובדים במפעלים חיוניים
עקב המצב בדרום, חתם שר התמ"ת על צו המאפשר גיוס עובדים במפעלים למתן שירותים קיומיים באזור שחלה עליו הכרזת שר הביטחון בדבר מצב מיוחד בעורף
 
 
דרושים עובדים בינוניים
" שהמנהלים אינם מבינים כי אתגר השירות אינו למצוא עובד נדיר באיכויותיו, אלא בניית מודל שירות המאפשר לעובד הממוצע לתת שירות מעולה באופן שגרתי"
מבחן המרשמלו של המנכ"ל והדירקטוריון
למרות שמנהלי חברות מבינים את חשיבות השירות ויצירת אמון עם הלקוח, הם אינם עומדים בפיתוי למקסם את הרווחים בטווח הקצר גם במחיר שבירת האמון עם הלקוחות
למי שייך הפטנט- לעובד או למעסיק?
עד לא מזמן התשובה לשאלה זו הייתה ברורה - למעסיק כמובן. אולם, לפני מספר שבועות דן בית המשפט העליון בסוגיה ומתברר כי התשובה לשאלה זו איננה כה ברורה.
תעודת ביטוח למפתחי אפליקציות
אילו אמצעים עומדים בפני מפתח התוכנה כדי להגן על יצירתו?
 
תוכן מקודם