לכתבה הקודמתבעל עסק? כדאי שתפנים: ידע זה לא בדיחה לכתבה הבאההבוס לא מונע עישון בעבודה? קבל פיצויי פיטורים או 25 אלף שקל

מתי עסק יפסיק לצרוך אשראי ולהיות תלוי בבנק?

רוב העסקים, קטנים כבינוניים כאחד, נשענים על אשראי בנקאי והופכים עצמם בכך כתלויים בבנק כמקור החמצן המרכזי לפעילותם השוטפת

11/06/2012, 10:38
שירות גלובס
Cisco בפייבוק
בורסה / צלם: פוטוס טו גו
בורסה / צלם: פוטוס טו גו

רוב העסקים, קטנים כבינוניים כאחד, נשענים על אשראי בנקאי והופכים עצמם בכך כתלויים בבנק כמקור החמצן המרכזי לפעילותם השוטפת. המשמעות היא, כי העסק תלוי במוצא פיו של הבנקאי שלו לצורך הפעילות השוטפת של העסק והוא מגדיל עוד ועוד את האשראי מהבנק במקום להקטינו.

הראיה הישראלית היא, כי כדי להקים עסק אין צורך במימון עצמי כמעט וניתן להקימו על בסיס הון עצמי נמוך ולהמשיך להפעילו בהתבסס על אשראי בנקאי. הקמת חברה/עסק על בסיס זה הנה בעייתית מלכתחילה ואנו כישראלים מכירים את כל הדרכים לעשות זאת, החל מהלוואת בעלים לעסק המבוססת כולה על אשראי בנקאי ועד למינוף נכסי חברה לצורך השגת האשראי הנדרש לרכישת חברה אחרת.

מדוע אם כן כאשר העסק הופך לרווחי, אין הוא מקטין את החוב לבנק? יותר מכך, מדוע העסקים גם הרווחיים שבהם אף מגדילים, לאורך הזמן, את החובות לבנקים?

איתן אמסטר, מנכ"ל אמיר תזרים מזומנים בע"מ טוען, כי התשובה לקונפליקט זה היא מתמטית פשוטה, אולם הפתרון הנו עניין ניהולי.

הבעיה מתחילה בכך שעסק מממן את פעילותה של כל מכירה שהוא מבצע, עד רגע התקבול ממנה בפועל בבנק. ניקח לדוגמא, עסק שמוכר מוצר שעלה לו 50 שקל ב-100 שקל. מדובר ברווח (גולמי) נאה של 50 שקל, מתכון להצלחה! אך, בפועל, עד למסירת המוצר ללקוח הסופי וקבלת התשלום עבורו (המכירה) קיימות עלויות לעסק ובהן, עלות רכישת המוצר (או הכנתו), החזקתו כמלאי בעסק, עלויות הובלה ואספקה, והמתנה לתשלום בפועל (תשלומים, תשלום דחוי וכו').

כל אותה תקופה, העסק צריך לממן את הרכישה (50 שקל) אשר נוספות אליה הוצאות נוספות אותן הוא נדרש לשלם במזומן (שכר עובדים, שכר דירה והוצאות נוספות) בעזרת הבנק. הפער הזה, בין החובות של לקוחות לעסק פלוס המלאי שאני מחזיק בעסק אל מול החובות הפתוחים שאני חייב לספקים (גם להם אני לא משלם במזומן) נקרא "הון חוזר" .

בעצם, ככל שהעסק מוכר יותר, הפער המתואר הולך וגדל, "ההון החוזר" גדל, ואותו העסק נאלץ לממן ע"י הבנק. הפרדוכס גדל, שכן זהו גם סוג המימון הקשה ביותר לקבל מן הבנק, כיוון שלא מדובר על רכישה של נכס מוחשי, והבנק בעצם מסתמך על בטחונות אחרים שיש לעסק ופחות על שווי תיק חובות הלקוחות של העסק.

וכאן הקונפליקט הגדול, עסק אשר גדל במהירות רבה, ואיתו ההון החוזר, נמצא בסיכון לחנק אשראי גדול מאוד, וזו אחת הסיבות לסגירה של עסקים קטנים ובינוניים בישראל. עסקים אלו, שאין להם גב פיננסי רחב למימון הפעילות הצומחת של העסק בסדרי גודל, ונשענים על הבנקים, בסכנת סגירה דווקא כשהם צומחים במהירות רבה.

איך "חוזר" ההון החוזר?

מבחינה מתמטית, ההון החוזר קטן (ואיתו המינוס בבנק) כאשר פעילות החברה מתייצבת ברמת הכנסות דומה מחודש לחודש וגידול באחוזים בודדים, אזי הרווח של החברה (פחות תשלומי קרן הלוואות לזמן ארוך) אמורים להקטין את ההון החוזר, ואת הצורך שלנו במימון לטווח קצר מהבנק.

משמעות הדבר, כי השליטה על הצורך של החברה במימון לטווח קצר ובגודל ההון החוזר שלה נתון לגמרי ביד מנהלה. למרות ויתור גידול מואץ בהכנסות החברה, החברה תהיה יותר יציבה, ותזדקק פחות למימון מהבנק. כאשר העסק יצבור מזומנים משלו (הון עצמי) יוכל בעל העסק להאיץ את הגידול בהכנסות, ללא צורך במימון בנקאי.

בנוסף וחשוב מכך, מבחינת ניהול, יכול בעל העסק לקבוע את עקומת הצמיחה של העסק, לרמה אותה הוא יכול לממן בקלות, מבלי להכנס לסיכוני אשראי. אם הדרישה לשירות / מוצר אותו הוא מוכר גדלה מעבר לכך, הלקוחות החדשים יצטרכו לשלם במזומן - כך שלא יזדקק למימון לצורך המכירות.

תוכנית תזרים מזומנים לשנה לעסק - הינה המפתח והבסיס עליה אפשר לקבל את ההחלטות הניהוליות הקשורות בכסף בארגון. עסק אשר מנהל תזרים מזומנים, יכול לקבל החלטות מושכלות לגבי היקף המימון אותו הוא צריך ויכול לגייס ובכך לצמצם את הפנייה לאשראי הבנקאי עד להתנתקות ממנו לגמרי.

איך עושים את זה?

■ עסק שרוצה להישאר בשוק - אסור שיגדל בעשרות אחוזים לשנה.. ההיפך, רק עסק שישמור על גידול קבוע של אחוזים בודדים - יישאר על המפה.

■ אם אפשר, לנסות לעבוד עם פרטיים ולא עסקים - לקוחות פרטיים משלמים במזומן ובוודאי שלא בתנאי תשלום 90+.

■ לנסות להימנע מלעבוד עם מוסדות - נכון שזה נראה "כסף בטוח" אך, בשטח המציאות היא אחרת, העסק תלוי ברצון הטוב של הגזבר החותם.

■ העדפת זכיינות על סניפים - לאחר שמיתגת מוצר / חברה מנצחת תמיד עדיף למכור לזכיינות מאשר לפתוח סניפים. חשוב לזכור, גידול מואץ מהר מדי יביא לקריסת העסק באחת. לא חסרות דוגמאות של חברות שניסו לפתוח סניפים בכל הארץ ואפילו בעולם ונאלצו במהרה לצמצם את סניפיהם ולסגור במטרה לשרוד.

■ לשים כסף בצד כאשר העסק מרוויח.

בתוך תקופה קצרה העסק ימצא עצמו עם עתודות הון וללא חובות דבר שיאפשר לו את הגב הכלכלי להמשיך ולגדול בלי לחצי תזרים והכי חשוב, בלי לחצים מהבנק..

** איתן אמסטר, מנכ"ל אמיר תזרים מזומנים, בעל חברה לשיווק תוכנת תזרים מזומנים לעסקים שלה כ-4,000 לקוחות בפריסה ארצית. התוכנה מתמחה בניהול תזרים מזומנים לחברות ועסקים ובהתחברות אל כל הבנקים והורדת נתונים באופן אוטומטי.

גלובס לחודש היכרות – כל הכתבות, המאמרים וטורי הדעה אצלך מדי ערב >>
 

 
 
 
מהפכה בטכנולוגיית המידע: צפו בסביבת העבודה החדשה
(The New Collaboration Workspace) ■ מהפכה זו מונעת ע"י מספר מגמות כגון גידול אדיר במספר הטלפונים החכמים, מחשבי לוח וטכנולוגיות רבות נהיות פשוטות יותר והמעבר לשירותים מבוססי ענן
טיפים לעסקים: כך תקימו את הרשת הנכונה לעסק שלכם
טיפים לבחירת הרשת הנכונה לעסק שלכם
מגמה חדשה: ליסינג גם לציוד תקשורת
מגמת רכישת הציוד בליסינג מעמיקה בשוק התקשורת בישראל
 
 
המדריך להישרדות בזמן מלחמה
4 טיפים לעסקים קטנים-בינוניים
שאלות ותשובות: זכויות העובדים באזור הלחימה בדרום
על רקע מבצע "עמוד ענן", משרד התמ"ת פרסם מקבץ שאלות ותשובות בנושא זכויות וחובות העובדים ■ האם עובד הנעדר מהעבודה בגלל המלחמה זכאי לפיצוי?
התמ"ת מפעיל מוקד לפניות הציבור בנוגע לזכויות עובדים במצב חירום
המוקד ייתן מידע בנושאים הנוגעים למערך מעונות היום, הנחיות לעובדים במפעלים חיוניים וחובת התייצבות במקומות עבודה, מידע וסיוע לעסקים קטנים ועוד
שלום שמחון חתם על צו לגיוס עובדים במפעלים חיוניים
עקב המצב בדרום, חתם שר התמ"ת על צו המאפשר גיוס עובדים במפעלים למתן שירותים קיומיים באזור שחלה עליו הכרזת שר הביטחון בדבר מצב מיוחד בעורף
 
 
דרושים עובדים בינוניים
" שהמנהלים אינם מבינים כי אתגר השירות אינו למצוא עובד נדיר באיכויותיו, אלא בניית מודל שירות המאפשר לעובד הממוצע לתת שירות מעולה באופן שגרתי"
מבחן המרשמלו של המנכ"ל והדירקטוריון
למרות שמנהלי חברות מבינים את חשיבות השירות ויצירת אמון עם הלקוח, הם אינם עומדים בפיתוי למקסם את הרווחים בטווח הקצר גם במחיר שבירת האמון עם הלקוחות
למי שייך הפטנט- לעובד או למעסיק?
עד לא מזמן התשובה לשאלה זו הייתה ברורה - למעסיק כמובן. אולם, לפני מספר שבועות דן בית המשפט העליון בסוגיה ומתברר כי התשובה לשאלה זו איננה כה ברורה.
תעודת ביטוח למפתחי אפליקציות
אילו אמצעים עומדים בפני מפתח התוכנה כדי להגן על יצירתו?
 
תוכן מקודם