"הדבר הטוב ביותר הוא לקנות מניות וללכת לישון 5 שנים"

בימים שבהם השווקים באירופה ובעולם לא מפסיקים להתנדנד, אהרון גורביץ, מנהל המחקר וההשקעות הראשי בברקליס Wealth Management, מסרב להתרגש ■ הוא מעריך כי יוון לא תצא מגוש האירו - והגרמנים יצילו המצב

בזמן שהשווקים מטלטלים מכל עדכון על מצבן של מדינות כמו ספרד ואיטליה, אהרון גורביץ, מנהל המחקר וההשקעות הראשי בברקליס WM (Wealth Management), לא מבין מדוע המשקיעים חוששים כל כך מהמשבר באירופה, ובמיוחד מהבחירות ביוון שיערכו ביום ראשון הקרוב. כן, גם הוא מאמין שיציאת יוון מגוש האירו תהיה בבחינת "קטסטרופה", והתנודתיות בשווקים תימשך לדעתו בחודשים הקרובים, אך לסיפור הזה, הוא בטוח, צפוי סוף טוב. התרחיש הגרוע ביותר של פירוק האירו לא יקרה, והגרמנים יצילו בסופו של דבר את המצב, באיטיות אך בנחישות, הוא מעריך בראיון בלעדי ל"גלובס".

"אם מדינה כלשהי תעזוב את האירו, תהיה קטסטרופה, יש לכך השלכות לא ברורות על השווקים הפיננסיים ועל יחסי הגומלין בין הבנקים. לליהמן ברדרס נתנו לפשוט רגל כי חשבו שהמערכת הפיננסית הייתה מוכנה לתרחיש כזה", הוא מזכיר, "היום אף אחד לא רוצה לבחון האם המערכת מוכנה ליציאת יוון מגוש האירו".

אז איך מתייחס גורביץ למה שחווים המשקיעים בחודשים האחרונים? לטענתו, אל מה שקורה סביב מצבה של אירופה אפשר להתייחס כעוד פרק בתורת המשחקים. "מדובר על 'משחק הפחדן' (Chicken Game) בין היוונים לגרמנים, כל צד מנסה להוציא כמה שיותר מבחינתו".

ובכל זאת, ברור שלא ניתן להתעלם מההשפעה העמוקה שיש לחודש הנוכחי על השווקים, במיוחד כשרואים מה עוד לפנינו: הבחירות ביוון בשבוע הבא, מפגש מנהיגי האיחוד בסוף החודש, וכמובן הדיבורים הבלתי פוסקים סביב תוכנית ההרחבה הכמותית של הפד האמריקני, ה-QE3.

"אלה חודשים משמעותיים ותנודתיים בשווקים", מסכים גורביץ. "זה התחיל במאי ויימשך בקיץ". על הבחירות ביוון הוא אומר כי חשובה ההסתכלות לטווח הארוך יותר מההסתכלות הנקודתית הנוכחית, וכי "אם ייבחרו מפלגות שתומכות בגוש האירו, השווקים יפגינו ביצועים טובים. תוצאה אחרת תביא לתגובה ראשונית של בלבול, אבל השוק יתעשת במהרה. בטווח הארוך אני לא חושב שיוון תעזוב את גוש האירו. כמה שהמצב גרוע, יהיה להם יותר גרוע מחוץ לאיחוד".

סיבה נוספת לכך שהוא לא רואה את יוון עוזבת את הגוש היא ההשלכות הרסניות של צעד כזה על הכלכלה העולמית. "ברק אובמה, דייוויד קמרון וכריסטין לגארד (יו"ר קרן המטבע הבינלאומית), יעשו כל מה שניתן כדי לשמור על המצב בשליטה. השאלה היא האם האירופים יאמצו מדיניות שתאפשר למדינות הפריפריה לחזור לפסי צמיחה מספיק חזקים".

- מה הם יכולים לעשות כדי לעודד צמיחה במדינות כמו ספרד, שם האבטלה היא מעל 24%?

"להפחית את הלחץ של צעדי הצנע, למשל על ידי דחיית יעדי הצמצום בגירעון. הם לא חייבים לחתוך בפנסיות או לפטר עובדים במגזר הציבורי כל כך מהר. גרמניה יכולה גם לאפשר גידול בהוצאות ולתת לאינפלציה לעלות קצת יותר. כולם בחנו מקרוב את הבחירות ביוון ובצרפת, אבל בבחירות האזוריות בגרמניה ניצחו סוציאליסטים שתמכו בפחות צנע ויותר צמיחה".

- אמרת שהגרמנים יעשו הכל כדי שהמצב לא יידרדר, אם כך מדוע קנצלרית גרמניה, אנג'לה מרקר, לא מסכימה לאג"ח הכלל אירופאיות, אירו-בונדס?

"במהלך המשבר קובעי המדיניות מבצעים מהלכים כדי להציל את המצב, גם אם אלה דברים שהם לא הסכימו להם בהתחלה. לגרמנים אין אינטרס לפתור את הבעיה מהר, כי זה יגבה מחיר פוליטי ממרקל. בואו נודה בזה, הגרמנים מרוויחים גם מהיחלשות האירו, זה תורם ליצוא שלהם. אם הם יפתרו את הבעיות מהר, והאירו יתחזק באופן חד, יהיה להם קשה יותר להתחרות בג'נרל אלקטריק. לכן, הם ימשיכו לשחק עם הכדור לאורך הדרך, אבל כל פעם לבעוט אותו בכיוון הנכון של איחוד אירופי מושלם יותר".

"סיכוי של יותר מ-50% ל-QE3"

אם יש משהו שישמח בימים אלה את המשקיעים בעולם יותר מכל דבר אחר, הרי שמדובר בבשורה על הרחבה כמותית נוספת מצידו של הפד. גורביץ סבור כי הסיכוי לכך גבוה מ-50%, אבל הערותיו של הנגיד בן ברננקי בעדותו האחרונה בקונגרס גורמות לו לחשוב שיו"ר הפד לא מודאג במיוחד מהמצב הנוכחי.

"השאלה היא האם שוק העבודה האמריקני ממש נחלש, ואת זה אנחנו לא יודעים עדיין", הוא אומר. "מאוד ייתכן שהנתונים הנוכחים שפורסמו לגבי המשק האמריקני הושפעו מעונתיות. היה לנו חורף מאוד מתון וחם בארה"ב, דבר שהביא הרבה חברות שנוהגות להעסיק עובדים חדשים באביב, להקדים את קליטת העובדים לינואר. זה גם מה שיצר את התמונה כאילו כלכלת ארה"ב מאיצה בתחילת השנה, אבל זה פשוט הגיע מוקדם מהרגיל. ייתכן שמחודש יולי נראה התאוששות בשוק העבודה, ולכן אולי ברננקי פשוט מחכה".

- מה התחזית שלך ל-S&P 500? צפויה בו מפולת בקיץ כפי שרבים חוששים?

"ה-S&P 500 יירד בשיעור חד ספרתי, אבל יהיו הרבה דיבידנדים שימתנו את הירידה. הריבית בארה"ב אפסית ופרמיית הסיכון היא 4%-5% לטווח הארוך, וזו למעשה התשואה הממוצעת של המדד. לזה יש להוסיף את תשואת הדיבידנדים שהיא 2%-3%. נראה הרבה תנודתיות בדרך, אבל בטווח הארוך נקבל הרבה יותר תשואה במניות מאשר באג"ח".

- אז אתה ממליץ על שוק המניות בארה"ב?

"המניות היום הרבה יותר אטרקטיביות מהאג"ח וכאמור ייתנו ביצועים טובים יותר מהאג"ח לאורך זמן. אם אתם יכולים לקנות מניות וללכת לישון למשך חמש שנים, אז קנו, והרבה. הבעיה היא שאנשים לא יכולים לעשות את זה".

"משעמם זה הסקסי החדש"

לגורביץ רקורד מרשים בוול סטריט. לתפקידו הנוכחי הוא מונה ביוני 2010, אך בברקליס הוא נמצא מאז 2008 לאחר שבנק ההשקעות רכש את ליהמן ברדרס. לפני כן, הוא עבד 16 שנים בגולדמן זאקס במחלקת מחקר אג"ח ו-WM. ברזומה שלו תוכלו למצוא גם תפקיד כלכלן בסולומון ברדרס ובשלוחת הפדרל ריזרב בניו יורק, והשכלה מגוונת במיוחד המשלבת ידיעות בכלכלה, ספרות, פילוסופיה וחינוך. בישראל הוא מבקר כעת במסגרת הוועידה השנתית של די.סי.פייננס לניהול עושר ו"פמילי אופיס" (שירות ניהול הון אישי ללקוחות אמידים).

אך למרות ידיעותיו המגוונות, הניסיון והרזומה העשיר, בכל מה שקשור להשקעות סבור גורביץ כי שמרנות, ואולי אף שעמום, היא מילת המפתח. וכשמסתכלים על רכבת ההרים בשווקים בחמש השנים האחרונות, ייתכן שזה בדיוק מה שהמשקיע הממוצע צריך. "משעמם זה הסקסי החדש", אמר לנו אחד מעובדי ברקליס לאחר הראיון.

ועדיין, השווקים נמצאים היום ברמות תמחור מאוד נמוכות ומפתות, החל ממכפילי המניות הנמוכים של המדדים המובילים בעולם, וכלה בתשואות האג"ח הממשלתיות באירופה, שם זינקו אג"ח של מדינות כמו ספרד ואיטליה לתשואה של מעל 6%. את גורביץ הנתונים הללו לא מסחררים. "לא הייתי מהמר על השקעה באג"ח האלו", הוא אומר לנו, "אנחנו עדיין לא נמצאים בשלב האחרון של המשבר".

משעמם או לא, ההמלצות השקולות של גורביץ התגלו לא פעם כמוצלחות. בינואר 2011 הוא חזה שהכלכלה הגלובלית לא תגלוש למיתון נוסף, גם לא ב-2012 - תחזית שעד כה התבררה כנכונה. החטיבה שלו גם יצאה נגד הקונצנזוס בשוק בקיץ הקודם, לאחר הורדת דירוג האשראי של ארה"ב על ידי סוכנות דירוג האשראי S&P, והמליצה למשקיעים להשקיע במניות אמריקניות. השוק אמנם המשיך לרדת עד תחילת אוקטובר, אך גל העליות שהחל מאז הניב למשקיעים שנכנסו לשוק ביולי תשואות נאות.

כיום, בזמן שעיניי המשקיעים נשואות לנעשה באירופה, גורביץ ממליץ בכלל לשים לב למה שקורה בסין. "הסינים הצליחו להאט את האינפלציה ועכשיו הם מודאגים שאולי הם האטו יותר מדי את הצמיחה. אנחנו לא מודאגים מנחיתה קשה בסין כי לקובעי המדיניות שם - בניגוד לאירופים - יש מספיק כלים להחזיר את הצמיחה לרמה שהם רוצים, שזה סביב ה-8%. יש להם מקום לחתוך ריביות, להגדיל את הוצאות הממשלה ועוד".

- אז למה תגובת השוק להורדת הריבית האחרונה בסין הייתה כה חלשה?

"המשקיעים מתמקדים בבחירות ביוון, אבל אלוהים - יוון היא רק 2% מהתמ"ג האירופי. אנשים לא מתמקדים מספיק בסין שעוברת מכלכלת יצוא לכלכלה שמתבססת על ביקושים פנימיים. רוב הצמיחה בעולם בעשורים הבאים תגיע מכלכלות מתפתחות גדולות ולא מהכלכלות שכולם נותנים להן היום כל כך הרבה תשומת לב. כולם מודאגים שהעולם יגיע לקיצו כשלמעשה קורים דברים טובים בעולם".

כשאנחנו שואלים את גורביץ, יהודי אמריקני חביב, מה דעתו על שוק המניות שלנו כאן בארץ הקודש, הוא ממהר להחמיא ואומר שהכלכלה הישראלית "טובה יותר מהרבה כלכלות אחרות", וש"צריך שיהיו בתיק ההשקעות מניות ישראליות". על הבורסה בתל אביב, לעומת זאת, הוא לא ממליץ בחום. "ישראל היא כלכלה מוטת יצוא ואי אפשר למכור נגד הזרם. השוק הישראלי לא ייתן תשואת יתר על השוק העולמי".

- מה צריכים לעשות כאן כדי להחזיר את המשקיעים הזרים כך שהם יהיו שחקן משמעותי כפי שהיו לפני כשנתיים?

"אני לא חושב שיש משהו שאתם יכולים לעשות. יש לכם את הבנק המרכזי הכי טוב בעולם".

- יש טענה שהורדת המס על רווחים מהבורסה תחזיר את השוק לחיים, מה דעתך על זה?

"הורדת מס הבורסה לא תחזיר לפה את המשקיעים הזרים. זה יעודד ישראלים להשקיע ואנשים יעברו מנדל"ן למניות".

מדדים
 מדדים

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא גלובלי ושוקי עולם?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988