ForexTrading - שותף תוכן
 
לכתבה הקודמתאייכל: "תנאי השוק לא מתאימים ל-QE3; אין לכך סיבה" לכתבה הבאה"קרנות הריט - אפיק ההשקעה הסולידי הטוב ביותר"

נושאים הקשורים לכתבה

"תעשיית קרנות הנאמנות תהפוך בקרוב לריכוזית מאוד"

סמנכ"ל איילון בית ההשקעות אייל חיים: "השחקנים הקטנים בדרך להיעלם ממפת תעשיית קרנות הנאמנות. מבחן הבגרות של הציבור - שימוש במסלקה האינטרנטית החוץ-בנקאית"

28/06/2012, 12:58
גיא קצוביץ'
אייל חיים / צילום: יחצ
אייל חיים / צילום: יחצ

"ענף קרנות הנאמנות עובר שינויים רבים ומשמעותיים, בגלל השילוב של תחרות עזה, שינויים רגולטורים וכן תנודתיות ואי-בהירות בשווקים הפיננסים בשנים האחרונות. אין ספק שתעשיה זאת היא בבחינת תמונת ראי למצב שוק ההון בכלל, זאת בשל השקיפות והגמישות הרבה (ויש שיגידו תזזיתיות) המאפיינת אותה - שהמילה נאמנות אינה רלוונטית אליהם כלל ועיקר", כך מציין סמנכ"ל איילון בית ההשקעות אייל חיים.

חיים מציין כי בעקבות מסקנות ועדת בכר (2005) - שקבעה כי יש להפריד את האחזקה בחברות הקרנות מהבנקים וקבעה עמלת הפצה אחידה שתשולם על-ידי מנהלי הקרנות לבנקים - עבר הענף מספר שנים של החלפת ידיים בסופן כל הקרנות נמכרו. כעת, מזהה חיים מספר מגמות הצפויות לאפיין את התעשייה בשנים הקרובות - ביניהן קיטון מספר ה"שחקנים" בשוק, העברת מרבית ההשקעות לנכסים בחו"ל, השקעה גוברת בקרנות סל, ופעילות בתעשייה דרך מסלקה חוץ-בנקאית.

היקף תעשיית הקרנות הינה מעל ל-150 מיליארד שקל, והיא אחראית על ניהול חלק גדול מההשקעות לטווח קצר ובינוני של המשקיעים הפרטיים במדינת ישראל. כיום ישנם כ-20 חברות קרנות נאמנות ועוד מספר מנהלי תיקים המנהלים קרנות בניהול חיצוני.

"המתרחש בתחום הקרנות הינו הוכחה שתחרות יכולה להתפתח ללא התערבות רגולטורית אלא כתוצאה מתנאי השוק", התייחס חיים באשר לצפי לקיטון במספר הקרנות. "התחרות העזה בתחום קרנות הנאמנות (יחד עם הריבית הנמוכה) הביאה לירידה דרסטית בדמי הניהול שנגבים בקרנות".

" גל המיזוגים של בתי ההשקעות יכלול גם מיזוג חברות קרנות, ובכך יוביל לצמצום מספר הקרנות ומספר העובדים בתעשייה", הוא מציין. "אנו צפויים לחזות בירידה במספר הקרנות בבתי ההשקעות הקיימים - זאת לצורך חיסכון בהוצאות ובעקבות תיקון 16 שיגביל אפשרות לשינויי מדיניות בקרנות - וכן נראה יציאה של שחקנים קטנים שאינם יכולים להתחרות באסטרטגית המחיר האגרסיבית, בפרסום המאסיבי ובשלל המוצרים שמנפיקים הגופים הגדולים ויוותרו על פעילות בתחום זה כלל".

"למעשה, שוק קרנות הנאמנות יהיה ריכוזי הרבה יותר עם מספר גופי ענק שינהלו קרנות רבות", מסכם חיים.

באשר לחלוקת הנכסים, מציין חיים כי המצב כיום בו 95% מנכסי הקרנות מושקע בשוק המקומי, צפוי להשתנות - ואנו נראה גידול בהיקף ההשקעות בחו"ל. "גידול זה יהיה הן באמצעות קרנות מקומיות שישקיעו בנכסים בחו"ל וגם בקרנות זרות (שמנוהלות ע"י בתי השקעות בחו"ל) שישווקו בארץ", הוא מציין. "כנראה שכבר ב-2013, יוכל לקוח לרכוש בסניף הבנק שלו קרן נאמנות המשקיעה במגוון שווקים ואפיקים בחו"ל והמנוהלת על-ידי מיטב בתי ההשקעות בעולם, וזאת במחירים סבירים ובשקיפות מלאה".

חיים גם סבור כי שני מוצרים בהם צפויה לעיה דרסטית בהחזקות, הינם קרנות הסל וקרנות מחקות. "להערכתי, קרנות הסל יהיו המוצר הצומח ביותר בשנים הקרובות תוך שהן גם מגדילות את נתח הנכסים המנוהלים הכולל וגם גדלות על חשבון הקרנות המסורתיות ותעודות הסל, כאשר הניהול הפאסיבי ימשיך להשתלב לצד הניהול האקטיבי", אמר.

עוד מספר חיים על אופן השפעתה האפשרית של הקמת מסלקה חוץ-בנקאית על הענף: "אם יצליח המהלך, תהיה לכך משמעות גדולה. לראשונה תהיה מערכת הפצה שאיננה תלויה במערך הייעוץ הבנקאי ובמערכות הדירוג שלו. חברות הקרנות יפנו חלק גדול יותר ממאמצי השיווק והפרסום ללקוחות הקצה ולא ליועצי ההשקעות ומעבר לכך תהיה פגיעה בהכנסות הבנקים שיקבלו פחות עמלות הפצה".

"הצלחת המסלקה הינה מבחן בגרות, שבעבר סיכויי ההצלחה שלו היו נמוכים. בימים אלה, עם ההתקדמות הפיננסית אצל לקוחות הקצה בהחלט ישנה הסתברות להצלחת מיזם זה על ציר הזמן", סיכם.

גלובס לחודש היכרות – כל הכתבות, המאמרים וטורי הדעה אצלך מדי ערב >>
 

 
 
 
מינוף ורגולציה או חשבוננו לאן
בזמן אחרון אנחנו שומעים הרבה על המושג מינוף פיננסי - כמה הוא מסוכן, הגבלות שיחולו עם בוא הרגולציה על שוק המט"ח וכו' אך לפני הכל ננסה קודם להבין מהו מינוף.
עתיד גוש האירו - איך נפלו גיבורים?
אם עולמנו הבודד בגלקסיות האינסופיות מציית לחוקי אמא אדמה - מדוע ינהגו השווקים הפיננסים אחרת?
 
השבוע בזירה
  • ב 24/09
  • ג 25/09
  • ד 26/09
  • ה 27/09
  • ו 28/09
בוקר קמים לסחור - ניתוח שווקים ועסקאות עם מתי וויליאמסון
בוקר
בוקר במגמה חיובית – מסחר בשיטת TNT עם זיו חקשוריאן 19:30-21:00
בוקר קמים לסחור - ניתוח שווקים ועסקאות עם מתי וויליאמסון
בוקר
בוקר
בוקר
בוקר
בוקר
בוקר קמים לסחור - ניתוח שווקים ועסקאות עם מתי וויליאמסון
בוקר
בוקר
בוקר קמים לסחור - ניתוח שווקים ועסקאות עם מתי וויליאמסון
בוקר במגמה חיובית – מסחר בשיטת TNT עם זיו חקשוריאן 13:00-14:30
בוקר
 
 
 
זירת המשקיעים
זירת המשקיעים הינה נקודת המפגש היומית של הסוחרים עם מומחי השוק. מפגשים אלו נעשים באמצעות חדרים וירטואליים בהם ניתן לשמוע את המומחים ולצפות בכל מה שקורה במחשב שלהם בזמן אמת.