"קרנות הריט - אפיק ההשקעה הסולידי הטוב ביותר"

שמואל סלבין, יו"ר קרן הריט סלע קפיטל: "שוק הנדל"ן המניב, זוכה לשגרה הרבה יותר יציבה של מחירים לעומת שוק הנדל"ן למגורים"

למרות שמעט מאד אנשים האמינו בקרנות הריט בארה"ב בשנות ה-60, כיום הן כלי מרכזי ואלמנטרי בשוק ההון האמריקני. גם בארץ, עשוי קרנן של קרנות הריט לעלות לאחר שהמשקיעים יבינו כי הן מהוות הזדמנות להשגת תשואה עודפת על שוק המניות - כך סבור שמואל סלבין, יו"ר קרן הריט סלע קפיטל.

"50 שנה אחרי השקת הקרנות, בארה"ב לבדה יש מעל 1000 קרנות ריט בעלות נכסים של למעלה מטריליון דולר ו- 153 קרנות ריט נסחרות היום בארה"ב בעלות שווי מצטבר של 429 מיליארד דולר", מסכם סלבין. "מדד ה- S&P500הבטיח בעשר השנים האחרונות תשואה של כ-3.5% בלבד לעומת קרנות הריט שהעניקו תשואה של מעל ל-10%".

"התהליך הזה צפוי להתרחש גם בישראל אם כי ייתכן והוא ייקח זמן", הוא מבהיר. "בן השאר בגלל מבנה שוק ההון הישראלי והריכוזיות שבו, אך הוא יתרחש בוודאות".

סלבין מחזיק ברקורד מרשים בתחום הנדל"ן והפיננסים בשוק המקומי. בסיום תפקידו כמנכ"ל משרד האוצר ב-1997 עבר למגזר הפרטי, וכיהן בין היתר כמנכ"ל חברת הנדל"ן "מהדרין", כחבר דירקטוריון ומ"מ מנכ"ל "אזורים" וכיו"ר קרן הפנסיה "מבטחים".

מתי זה מקרה? לדברי סלבין, "כאשר מצד אחד יותר ויותר גורמים יבינו ששוק הנדל"ן המניב הוא יציב הרבה יותר משוק המגורים ולא צפויים בו שינויים דרמטיים בעתיד, ומצד שני כאשר אותם גורמים יבינו את היתרונות הגלומים בקרנות ריט: אין עסקאות עם בעלי שליטה, כי אסור שיהיו בעלי שליטה, אין תספורות, אין מינוף גבוה ואין הרפתקאות מסוכנות בנדל"ן בחו"ל".

"לא ירחק היום שקרנות הריט יתפסו כגורם ההשקעה הטוב ביותר לאלו שאינם מחפשי סיכון", המשיך. "קרנות הריט ייתפסו בקרב המשקיעים כהזדמנות כאשר אלו יבינו שדווקא שוק הנדל"ן המניב הוא הזדמנות השקעה לא רעה ואף קצת יותר בטוחה מאשר אלטרנטיבות אחרות. שוק הנדל"ן המניב, זוכה לשגרה הרבה יותר יציבה של מחירים לעומת שוק הנדל"ן למגורים אשר ממשיך לסבול מתנודתיות והיקף סחירות נמוך".

בשנת 2009 מונה סלבין ליו"ר קרן סלע קפיטל, קרן נדל"ן הידועה גם כקרן ריט (REIT - Real Estate Investment Trust). סלע קפיטל היא אחת משתי קרנות הריט היחידות הנסחרות בבורסה בת"א (השנייה היא הקרן ריט 1). הקרנות משקיעות בנדל"ן מניב, ומחלקות את רוב רווחיהן כדיבידנד. כך למשל, בישראל מחוייבות קרנות הריט לחלק דיבידנד בשיעור של לפחות 90%, על פי תיקון 147 לפקודת מס הכנסה.

את קרן סלע קפיטל מנהלים אלי בן חמו וגדי אלקיים. את בן חמו אשר הכיר את סלבין במהלך עבודתם המשותפת ב"מבטחים" כאשר סלבין כיהן כיו"ר, ובן חמו כמנכ"ל.

"היום אנחנו כבר מחזיקים כ-11 נכסים וכל הזמן מנסים לאתר הזדמנויות חדשות בשוק הנדל"ן הישראלי", סיפר סלבין. "כל רבעון מאז ההנפקה שיפרנו את התוצאות שלנו הן ברמת ההכנסות והן בשורת הרווח הנקי. אלו נתונים שהגופים המוסדיים שמנהלים השקעות ארוכות טווח לצד המשקיעים בגילאי 50 פלוס, שרוצים הכנסה יציבה שוטפת עד תום ימיהם, לא יכולים להתעלם מהם לאורך זמן. לא צריך להיות עשיר גדול, אבל בקרנות הריט אין הגבלת מינימום על סכום ההשקעה וזהו יתרון בולט לעומת השקעה בנדל"ן, שמחייבת לשלם מאות אלפי שקלים לפחות על השקעה בנכס מניב. גם העובדה שקרנות הריט פטורות ממס על רווחיהם והמס משולם על-ידי בעלי המניות בקרן הוא יתרון גדול".

קרנות ריט בישראל עוד לא התרוממו, אבל כאשר זה יקרה ענף הנדל"ן המסחרי הישראלי יוכל לזנק קדימה, כשם שתעשיית ההון סיכון הזניקה קדימה את ענף ההיי-טק", הוא מסכם. "כאשר זה יקרה כולם ירוויחו: המשק, שוק ההון, ענף הנדל"ן וגם המשקיעים הקטנים והשמרניים.

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988