"אירופה יושבת על פצצת זמן; מתקרבת לנקודת האפס"

אורי גלאי, מנכ"ל סיגמא בית השקעות, אופטימי לגבי תוצאות הבחירות ביוון וסבור כי ניתן לפתור את משבר החוב באמצעות הזרמת כספים ■ אולם מזהיר: לאירופה בעיית דמוגרפיה חמורה

"אני חושב שהכיוון הכללי הוא כיוון חיובי. בסופו של דבר, לא טוב כרגע לפרק את גוש האירו. זה אינטרס יווני, אירופי ועולמי לשמור על גוש האירו שלם", כך אמר אורי גלאי, מנכ"ל סיגמא בית השקעות, בשיחה עם "גלובס" - לאחר פרסום תוצאות הבחירות ביוון. "החוב היווני הוא לא גדול, ולמעשה הוא קטן יותר מזה שהיה לליהמן ברדרס ערב קריסתו", הוא מסכם.

אולם, גלאי סבור כי למרות הקמתה של ממשלה התומכת במדיניות הצנע ביוון, על גוש האירו לעבור שינוי מבני מהותי, בכדי לצאת מהמשבר.

"האיחוד האירופי יוצר איזשהו עיוות באירופה. אם משווים אותו לאיחוד המדינות שקיים בארה"ב, היתרון בארצות הברית הוא ששם ישנה ריכוזיות מוניטארית ופיסקאלית כאחד. זה מקל על ההתמודדות עם משברים, כי יש גורם אחראי אחד", הוא מסביר. "באירופה המצב שונה, וזה הופך את היציאה מהמשבר לקשה מאד".

ומה צריך לעשות כדי לרסן את המשבר באירופה? גלאי סבור כי גרמניה ואף ארה"ב צריכות להתערב יותר במשבר. "אם נלמד ממה שהיה במשבר הסאב-פריים, נראה שעדיף להזרים עכשיו סכום כסף גדול מאד כדי למנוע מפולת עתידית. אנו יכולים לעמוד בפני מפולת כזו אם אחת ממדינות אירופה תפרוש מגוש האירו - וזה יעלה לאירופה הרבה יותר כסף", הוא ממשיך.

גלאי מזכיר כי למרות שהמצב ביוון נראה כי מתקדם לקראת הרגעה, ישנן לאירופה בעיות נוספות: "אנו מתקרבים לצומת", הוא אומר, בהתייחס לתוכנית החילוץ לבנקים בספרד. "אנו מתקרבים לשעת האפס, וצריך להתחיל בקרוב מאד לקבל החלטות על כמה כסף להזרים, כדי לתת לשווקים לתקן את עצמם".

בעיני גלאי, אחת הבעיות המרכזיות באירופה שמונעות מכלכלת היבשת לפרוץ קדימה, היא הבעיה הדמוגרפית: "הריבוי הטבעי השלילי ברוב מדינות היבשת - יוביל לפרוץ המשבר מחדש בעוד כמה שנים, גם אם יצליחו לפתור אותו בטווח הקצר. צריך כאן פתרון כולל שיכלול גם עידוד ילודה, העלאת גיל הפרישה באירופה, וצעדים נוספים".

- אז מה הפתרון?

"אפשר לפתור את הבעיות באירופה באמצעות הזרמת כספים ופריסת חובות. אולם, פתרון דמוגרפי חייב להיות משולב - זו פצצת הזמן של אירופה".

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988