"הזרים לא נכנסים לישראל בצדק; אין לדעת מה יקרה פה"

אורי גלאי, מנכ"ל סיגמא: "האיום המרכזי על הבורסה הוא הרגולציה - כל ח"כ עלול להבוא עם הצעה פופוליסטית שתהפוך את השוק" ■ "הרגולטורים נותנים חיבוק דוב למשקיעים - אני כותב דוח לרשות ני"ע ואין לי מושג מה הוא אומר"

העלאת המס על רווחי ההון בבורסה והרגולציה המתגברת בחודשים האחרונים בשוק המקומי, הורגים את השוק - כך סבור אורי גלאי, מנכ"ל סיגמא בית השקעות. "האיום המרכזי על הבורסה בשנים האחרונות הוא לא האיום הביטחוני, אלא האיום הרגולטורי", אמר גלאי בשיחה עם "גלובס".

"הרגולציה היא שמובילה להתייבשות בשוק ומדירה מפה את הזרים, מורידה את מחזורי המסחר ופוגעת בתשואות", אומר גלאי. "המשקיעים הזרים לא נכנסים לישראל בצדק, הם לא יודעים מה יקרה פה מחר בבוקר. כל רגע עלול לבוא לפה חבר כנסת עם הצעה פופוליסטית שתהפוך את השוק".

לדברי גלאי, "יכול להיות שלעיתים הכוונה של הרגולטורים טובה - אבל האגרסיביות והתזמון של הדברים פשוט הורגים את השוק".

- ומה לגבי האיום הביטחוני?

גלאי: "נוטים לחשוב שזה הסיפור המרכזי כאן, אבל זה לא נכון. הכלכלה יחסית טובה, הצמיחה ראויה והאבטלה נמוכה. ההשפעה של האיום הביטחוני על הכלכלה והבורסה לא גדולה כל-כך".

"השוק עובר מאז משבר 2008 רגולציה נוראית. הרגולטורים נותנים למשקיעים חיבוק דב", המשיך גלאי. "צריך להבין איפה עובר הגבול בין להגן על המשקיעים, לבין לפגוע בהם".

ואיך זה משפיע על סיגמא? לדברי גלאי, חלק מהעלויות של בית ההשקעות האמירו "בצורה משמעותית" בגלל הרגולציה: "אני משלם לשני אנשים בשביל לכתוב דוח שהרשות לני"ע מבקשת - ואני אפילו לא מבין את המשמעות של הדוח הזה", הוא אומר. "לפעמים נראה שהרגולטורים עושים תחרות ביניהם מי יותר חכם".

- אז אתם מוציאים את הכסף שלכם מישראל?

גלאי: "הסטנו הרבה השקעות לחו"ל, אבל עכשיו אנחנו רוצים לחזור לישראל. ניתן להשיג בשוק האג"ח הקונצרניות בישראל תשואות גבוהות יותר בישראל מאשר בחו"ל. פתח פער בתשואות האג"ח בין ישראל לחו"ל שגורם לנו להחזיר את הכסף הביתה, ובמט"ח אנו לא צופים פיחות נוסף בשקל".

"הרגולטורים מתחילים להפנים באיזשהו מקום את הטעויות שהם עשו, ואנו מקווים שהחקיקה כאן תירגע", הוא מסכם.

צרו איתנו קשר *5988