אייכל: "תנאי השוק לא מתאימים ל-QE3; אין לכך סיבה"

הכלכלן הראשי של מיטב בשיחה עם "גלובס": "השוק מתנהל על ציפיות שהן לא ריאליות כבר תקופה די ארוכה" ■ רונן מנחם ממזרחי: "המדיניות המוניטארית בארה"ב תוסיף להיות מאוזנת"

"השוק מתנהל על ציפיות שהן לא ריאליות כבר תקופה די ארוכה. המהלכים המוניטאריים הסטנדרטיים הגיעו בארה"ב כבר לקצה גבול היכולת", כך אמר הבוקר (ה') רון אייכל, הכלכלן הראשי של מיטב, בהמשך להודעת ה'פד' על הארכת "אופריישן טוויסט".

בשיחה עם "גלובס", ציין אייכל כי הוא סבור שלא נראה בארה"ב תוכנית "טוויסט" שלישית, וכי לדעתו התנאים הכלכליים במדינה לא מצדיקים תוכנית רכישות אג"ח שלישית הכוללת הרחבה של מאזן הבנק המרכזי.

"הרחבה כמותית עושים כשבאמת רוצים להוריד את מחיר הכסף והריביות בעקומות הממשלתיות. זו לא הבעיה בארה"ב - הריביות שם נמוכות מאד, המשק צומח ואי-אפשר להגיד שיש הידרדרות קשה. נראה שההרחבות הכמותיות הגיעו שם למיצוי", הוא מסביר.

- אז מה כן צריך לעשות?

אייכל: "צריך להכיר בכך שההרחבות המוניטאריות הגיעו לקצה גבול היכולת, והמחיר של הרחבות נוספות עלול להיות קשה. תנאי השוק לא מתאימים ל-QE3, אין לכך שום סיבה".

לדברי אייכל, כעת עובר הכדור לפוליטיקאים בארה"ב, שצריכים לשנות את סדרי העדיפויות במשק האמריקני - "צריך לשנות את סדר העדיפויות במשק האמריקני ברמת הגירעון הנוכחי, לקדם פרויקטים מעודדי צמיחה", דברי אייכל. "ולאחר מכן, גם ללכת ולצמצם את הגירעון. קשה מאד בעולם גלובלי לעשות זאת, אבל אין להם ברירה אחרת".

מנגד, סבור רונן מנחם ממזרחי טפחות כי ברננקי דווקא "שיחק אותה": "המהלך משלב בין הבין רצון עז בשוקי ההון בעולם לראות מהלך עוצמתי יותר של ה'פד' לבין השקפתו כי דרגת ההאטה בארה"ב מצדיקה, בשלב זה, מהלך פחות נמרץ", הוא כותב הבוקר במזכר.

"אנו מעריכים כי המדיניות המוניטארית בארה"ב תוסיף להיות מאוזנת, עם נטייה קלה להרחבה נוספת, בכפוף להתפתחויות הכלכליות ובשוק ההון", מסכם מנחם. "ה'פד' יעקוב מקרוב אחר המצב ויהיה ערוך לכל צעד שיתבקש".

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988