לכתבה הקודמתתוכניות הטבה בניירות ערך לאן? לכתבה הבאהביטוחי אחריות סייבר

בישראל מתבצעות כיום עסקאות מיזוגים ורכישות רבות בהשוואה להנפקות

החברות שקמות היום בישראל הן הרבה יותר עתירות טכנולוגיה – וזו בשורה טובה לשוק ההי טק הישראלי שפונה פחות ל-B2C ויותר ל-B2B.

05/08/2012, 18:39
אורן בר-און, שותף בכיר בארנסט אנד יאנג ישראל / צילום: יחצ

החברות שקמות היום בישראל הן הרבה יותר עתירות טכנולוגיה - וזו בשורה טובה לשוק ההי טק הישראלי שפונה פחות ל-B2C ויותר ל-B2B. אמר אורן בר-און, שותף בכיר בארנסט אנד יאנג ישראל, בכנס משותף שערכו פורום CFO, ארנסט אנד יאנג ישראל והבורסה לני"ע בתל אביב. בר-און ציין כי הטרנדים העיקריים בתחום היי-טק כיום הם מחשוב ענן, BIG DATA, רשתות חברתיות ו-SMART MOBILITY. רוב העסקאות שנעשו ברבעון הראשון של השנה היו בתחומים האלה.

לדברי בר-און: " בישראל מתבצעות כיום עסקאות מיזוגים ורכישות רבות בהשוואה להנפקות ומגמה זו צפויה כנראה להמשך בעתיד הקרוב. בר-און ציין כי מבחינת אקזיטים - 2011 הייתה השנה הטובה ביותר לתעשייה בעשר השנים האחרונות, ובחציון הראשון של 2012, כבר עברנו את כל 2011, בעסקות מגובות הון סיכון. עם זאת ציין בר-און כי ריבוי אקזיטים בא על חשבון גידול חברות ישראליות גדולות שלהן יש ערך מוסף רב לתעשייה הישראלית.

כיום יש קושי לגייס כספים בסבבים ראשונים כיוון שקרנות ההון סיכון הקטינו מהותית את היקף ההשקעות החדשות שלהם בסבבי גיוס אלה. אנג'לים נותנים פתרון חלקי לבעיה, כיוון שחלק גדול מהם לא מבצעים השקעות המשך. אופציה חדשה ומעניינת כיום היא ה-crowd funding, מכשיר שמאפשר לציבור הרחב להשקיע בחברות סטארטאפ באמצעות מנגנון מיוחד. אפשרות זו כבר קיימת בארה"ב והניסיונות הישראלים שנעשים כיום להביא את הרעיון לארץ, יאפשרו תכניות קיומן של מימוניות חדשות.

קובי אברמוב -מנהל יחידת המחקר במחלקה הכלכלית, הבורסה לני"ע, ציין במפגש כי בבורסה בתל-אביב נסחרות כ-560 חברות, בשווי 150 מיליארד דולר, מתוכן 141 חברות היי טק , בשווי של כ-18 מיליארד דולר. הקבוצה הגדולה ביותר בקרב חברות ההיי טק הן חברות הביומד - 59 חברות.

במדד ת"א 25, כלולות 4 חברות היי טק - נייס, מלאנוקס, אלביט מערכות ואיזיצ'יפ. במדד ת"א 100 כלולות 21 חברות היי טק, במדד היתר-50 כלולות 19 חברות היי טק - כלומר במדדים העיקריים יש 40 חברות היי טק גדולות.

IPO של חברות היי טק- בשנת השיא 2007 היו 20 הנפקות של חברות היי טק חדשות. בשפל של השנה שעברה היו 4 הנפקות של חברות היי טק חדשות, אך השנה עוד לא היו. בהתלבטות בין הנפקה ראשונה בארץ או בניו יורק חשוב לזכור כי העלויות של הנפקה בארץ נמוכות בהרבה מאלה של הנפקה בארה"ב הן בשלב ההנפקה והן בעלויות השנתיות השוטפות.

הבורסה פועלת על מנת לעודד חברות היי טק ,ישראליות וזרות, הנסחרות בחו"ל להנפיק בארץ, תהליך שניתן לבצע בקלות באמצעות רישום כפול. כיום רשומות בתל-אביב 33 חברות היי טק דואליות, מתוכן 6 זרות (לא ישראליות).

לקריאת כתבות וסקירות נוספות של פורום CFO, הקליקו כאן גלובס לחודש היכרות – כל הכתבות, המאמרים וטורי הדעה אצלך מדי ערב >>
 

כתבות נוספות

רעידת אדמה בענף הביטוח/ ירדן פלד רעידת אדמה בענף הביטוח/ ירדן פלד החל משנת 2013 תיאסר על חברות הביטוח האפשרות למכור פוליסות ביטוח מנהלים בעלי מקדם תוחלת חיים מובטח. החלטה זו המצטרפת לרפורמה בדמי ניהול העתידה לשנות את פניו של החיסכון הפנסיוני. 12/08/2012
שוק הנפט חווה רגיעה שוק הנפט חווה רגיעה כמו התגובה של האיכרים לקריאות הזאב בסיפור הילדים המפורסם התגובה לאיום האירני נשחקת. הערכות לגבי השפעה של שחרור מלאים אסטרטגיים תופסות את הכותרות 04/06/2012
המסע אל פנסיית הזקנה המסע אל פנסיית הזקנה בעידן הנוכחי בו זכות הבחירה קיימת בידי העובד, האחריות על החיסכון הפנסיוני היא קודם כל בידיו. אך בידינו המעסיקים נמצאים לא פעם הכלים להכווין אותו ולסייע לו בבחירת הדרך שתוביל אותו לפרישה נכונה. 25/07/2012