להשקיע בצל המשבר: "צריך לקנות מניות - ולא ללכת לישון"

אומיד, סמנכ"ל תיקי השקעות בתמיר פישמן, מבהיר: "העלייה בסטיות התקן ובתנודתיות הינה פרמננטית וצריך להתרגל לנהל השקעות בצל המשבר ולא להמתין לסיומו"

בפני מנהיגי אירופה עומדות כרגע שתי אפשרויות עיקריות לטיפול במשבר החוב באירופה - כאשר הבדל המהותי ביניהן הוא טיפול במשבר לטווח הקצר או לטווח הארוך, כך סבור ניר אומיד, סמנכ"ל תיקי השקעות בתמיר פישמן.

האפשרות הראשונה, לדברי אומיד, היא הקרבת הטווח הקצר באירופה לטובת הטווח הארוך. "מדובר בטיפול שורש אמיתי במשבר על-ידי הקטנת מצבת החוב, שינוי סדר עדיפויות בתקציבים של כל מדינה, לנסות לחדש את הצמיחה ורק אז לבצע קיצוץ בהוצאות והעלאת מיסים", מסביר אומיד.

לדברי אומיד, המצב הנוכחי באירופה בו יש מטבע אחיד ואין ניהול מדיניות פסיקאלית ומוניטארית אחידות לכל מדינות הייבשת, לא יכול להימשך: "אירופה הגיעה לצומת T וחייבת להחליט בין פירוק הגוש לבין חיזוק נוסף של הקשר הפוליטי והכלכלי בין המדינות", לדבריו. "מהלך כזה של יצירת מעין ארצות הברית של אירופה עשוי לקחת שנים ויתכן כי רק החרפה נוספת של המשבר תזרז את קבלת ההחלטות".

בראי צורך זה, סבור אומיד, תוצאות פסגת מנהיגי האיחוד האירופי שהתקיימה בשבוע שעבר בבריסל, בה החליטו המנהיגים על הקמת מנגנון פיקוח פיסקאלי, הינן חיובית - ומקרבות את אירופה כמה צעדים לקראת פתרון ארוך-טווח.

ומה האפשרות השנייה? לדברי אומיד, אפשרות זו הינה "לנסות שוב לדחות את המשבר לדורות הבאים או לפחות כמה שנים קדימה - ואז כמובן להתקל במשבר גדול יותר וחמור הרבה יותר".

אז איך בכל זאת ניתן לנהל השקעות בצל המשבר? אומיד מבהיר: "העלייה בסטיות התקן ובתנודתיות הינה פרמננטית וצריך להתרגל לנהל השקעות בצל המשבר ולא להמתין לסיומו. בכל נקודת זמן יש חברות זולות, ואחרי שישקע הערפל נמצא את עצמנו בעולם עם הרבה פחות מינוף, חברות עתירות מזומן, בעיקר בארה"ב, והרבה חברות במחירים כלכליים מעניינים".

"האופטימיים יגידו שצריך לקנות מניות וללכת לישון חמש שנים, הפסימים יגידו שצריך ללכת לישון חמש שנים ואז לקנות מניות", הוא מסכם ומבהיר: "גם כאן האמת היא באמצע, צריך לקנות מניות ולא ללכת לישון".

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988