"שיא המשבר העולמי והאירופי עוד לפנינו; הריבית תרד"

כך מעריך יניב פגוט, האסטרטג הראשי של קבוצת איילון ■ מבהיר: תחזית הצמיחה של בנק ישראל השנה שעומדת על 3.1% - "אופטימית מדי"

האם בנק ישראל צפוי להוריד את הריבית המרכזית במשק בפעם השנייה ברציפות תוך חודשיים? לאחר שבחודש שעבר הוריד הבנק המרכזי את הריבית בכ-0.25% לרמה של 2.25% - צפוי הבנק לבצע הורדת ריבית נוספת לרמה של 2% על רקע ההרעה במשבר החובות באירופה.

כך מעריך יניב פגוט, האסטרטג הראשי של קבוצת איילון, שטוען כי "תחזית הצמיחה של בנק ישראל אופטימית מדי", ומזהיר את המשקיעים: "שיא המשבר החובות הריבוניים באירופה, עוד לפנינו".

פגוט התייחס לפרוטוקולי הריבית של בנק ישראל שפורסמו היום, וציין: "הפרוטוקול מלמד שבירושלים הפנימו כי המשבר באירופה ימשך עוד זמן רב, ומכאן הצורך בהקדמת תרופה למכה בדמות הפחתת ריבית נוספת במהלך החודשים הקרובים".

"למרות שהסיכון ממשבר מיידי כתוצאה מיציאה של יוון מגוש האירו ירד, הצטברו אינדיקציות לכך שהמצב בעולם הורע", לשון פרוטוקולי הריבית. "במסגרת זו, נראה כי שיעורי הצמיחה בכמה מדינות בעולם, אף מחוץ לאירופה, ירדו. במקביל, תחזיות הצמיחה בעולם של מספר בתי השקעות עודכנו כלפי מטה".

עם זאת, פגוט התייחס להותרת תחזית הצמיחה המקומית של בנק ישראל ללא שינוי - ברמה של 3.1% השנה, והבהיר: "התחזיות לוקות באופטימיות יתר באשר למצב באירופה".

לדבריו, "הנחת עבודה המרכזית של מחלקת המחקר בבנק ישראל לפיה המשבר הכלכלי באירופה יימשך אולם לא יעמיק היא בגדר משאלת לב יותר מאשר תוצאה שכלתנית של ניתוח התהליכים בזירה האירופאית".

"כלכלת אירופה והשווקים הפיננסים הגלובליים ירשמו שפל מהותי נוסף...", סיכם פגוט והוסיף כי "בתרחיש של אסקלציה חריפה במשבר החובות האירופאי הבנק המרכזי המקומי יידרש להפעיל אמצעים שלא מן המניין לייצוב השווקים".

צרו איתנו קשר *5988