אופנהיימר: יש הזדמנויות בשוק; מהן ההמלצות באג"ח ומניות?

אמיר ארגמן מאופנהיימר: "ההצהרות מאירופה - טובות ברמת הכוונה, אבל לא מדובר בצפירת הרגעה בפרקטיקה" ■ בנוסף: סרגיי וסצ'ונוק ואביחי שורצקי מספקים המלצות

"כדי לתת פתרון אמיתי למשבר באירופה, צריך לתת איזשהו פתרון מבני - פירוק של הגוש, או לחלופין איחוד מלא, כולל פיסקאלי", כך אומר אמיר ארגמן, אנליסט המאקרו הבכיר באופנהיימר, בשיחה עם "גלובס".

"בפסגה הגדולה האחרונה עשו צעד הצהרתי בכיוון של איחוד פיסקאלי, בעיקר בכיוון של הפיקוח על הבנקים - אולם היו בה הרבה מאד פרטים לא ברורים שהפכו את היישום לבעייתי", המשיך. "ברמה הפרקטית, לא הייתה כאן צפירת הרגעה".

- איטליה וספרד יקבלו חילוץ בסופו של דבר?

ארגמן: "כולם ישתדלו להימנע מזה בזמן הקרוב, אבל אם יהיה זעזוע פוליטי - בגרמניה, יוון או איטליה - זה יפריע לתחזיות שלנו, שבסך-הכל רגועות יחסית לשנת 2012".

מה שכן, מציין ארגמן, כי בראייה הכוללת "המשבר באירופה יפגע בצמיחה באזור במשך כמה שנים טובות. אנו עוד מעט כבר ב-5 שנים אבודות, ומתקרבים לעשור אבוד". ומה הפתרון, לדבריו? "יש הרבה מאד רפורמות מבניות שניתן לעשות באירופה, כמו סידור של שוק העבודה והפרטות מושכלות בחלק מאותן מדינות, אבל זה לא ממש קורה כרגע".

ולכן, בעונת הדוחות, מציין סרגיי וסצ'ונוק, אנליסט האקוויטי הבכיר של אופנהיימר, כי "אנו רואים את אותו התרגיל כבר כמה רבעונים": "אנליסטים מורידים תחזיות, ואז השוק 'מופתע' לטובה מהתוצאות", הוא מספר.

אז איפה בכל זאת רואים באופנהיימר את ההזדמנויות? לדברי וסצ'ונוק, "משקיעים חושבים שיהיה רע והמניות ייסחרו ברמות נמוכות - אבל עדיין יש הזדמנויות".

בין היתר, ממליץ וסצ'ונוק על חברות האנרגיה ("בעיקר אלה שנסחרות במכפילים חד ספרתיים ועם תזרימים גבוהים"), הסקטור הפיננסי ("בעיקר בנקים שנשענים פחות על השקעות ויותר על מתן אשראי"), ועל חברות טכנולוגיה כמו גוגל ומיקרוסופט ("שנסחרות במכפילים נמוכים ביחס לציפיות מאד מתונות").

באשר לשוק האג"ח, ממליצים באופנהיימר להקטין חשיפה לאג"ח ממשלתיות באירופה, ולהתמקד באפיקים אחרים בכדי להשיג תשואה איכותית.

אז במה כן כדאי להשקיע? אביחי שורצקי, אנליסט האג"ח הבכיר, ממליץ בין היתר להשקיע באג"ח בדירוג גבוה מהסקטור הפיננסי, שם המלצתו היא להשקיע בבנקים אמריקנים ש"גדולים מדי מכדי ליפול".

"מאז משבר 2008 הגופים הפיננסים בארה"ב פעלו לשיפור היציבות שלהם, ואני מאד מעודד מהבנקים בארה"ב. המלצתי היא ללכת לחוב הבכיר של הבנקים הגדולים בארה"ב - כי אם תהיה הרעה, הבנקים יזכו לסיוע מהממשלה", אמר שורצקי.

באירופה, ממליץ שורצקי להשקיע בחוב הבכיר של הבנקים בגרמניה, ש"אמנם מתנגדת לתת עירבונות לבנקים במדינות אחרות באירופה, אבל סביר שתנהג אחרת בכל הקשור לבנקים שלה". בנוסף, הוא ממליץ להשקיע גם באג"ח של מוסדות פיננסיים הנושאות תשואה גבוהה, במדינות המגבות את חובות הבנקים - כמו אירלנד.

בנוסף, שורצקי ממליץ במיוחד על אפיק ה-high yield, שהוא לדבריו "החם ומעניין ביותר". "האפיק הזה רשם תשואה עודפת בחצי השנה האחרונה, אולם המרווחים התכווצו שכן המצב הפיננסי של חברות בדירוג נמוך השתפר - ולכן, יש לצפות לתשואות עודפות, אבל לא ברמות שהיינו רגילים אליהן עד כה", הבהיר.

צרו איתנו קשר *5988