גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

המאסטרו זובין מהטה: "ניצחתי באיטליה ולא שילמו לי"

מאסטרו זובין מהטה, שחוזר לאחר שנת שבתון, מספר בראיון בלעדי ל"גלובס" על השלכות המשבר הכלכלי באירופה, על עמדתו בפרשת וגנר: "אני לא מבין את הצביעות של אוניברסיטת ת"א"

המנצח זובין מהטה חזר בשבוע האחרון לישראל, לאחר שנת שבתון שבה השאיר את הפילהרמונית בידיים של מנצחים אורחים. השבוע כבר ניצח על התזמורת כמעט מדי יום, ובעונה הבאה ינצח על לא פחות מ-14 סדרות קונצרטים שונות.

"הפילהרמונית חסרה לי מאוד במהלך השנה הזו", אומר מהטה בראיון בלעדי ל"גלובס". "לנגני התזמורת יש צליל ייחודי וחם, ונזכרתי בהם בגעגועים בעת שניצחתי על תזמורות אחרות במהלך התקופה".

מהטה מציין כי השבתון שלו היה רחוק מאוד מלהיות שנת חופש. "הופעתי במקומות אחרים במקום בישראל", הוא אומר. "בין היתר ניצחתי בציריך, ולנסיה, ברלין, וינה ומינכן. אלו התחנות שלי בעולם. אני נמנע, בדרך-כלל, מלהופיע כמנצח אורח, אלא חוזר לאותם מקומות קבועים".

מעבר לתחנותיו הקבועות, מהטה, 76, מחלק את זמנו במהלך השנה בין כמה מקומות בעולם. במשך כחצי שנה הוא חי עם אשתו בלוס-אנג'לס, במקביל הוא מחזיק בית בפירנצה, שם הוא מנצח על בית האופרה "מאג'ו מוזיקאלה", וכשלושה חודשים מדי שנה הוא נמצא בישראל, שבה הוא משתכן במלון הילטון בתל-אביב.

- לאחר קריירת ניצוח של יותר מ-50 שנה, מה אתה מחשיב בתור ההישג המקצועי הגדול ביותר שלך בחיים?

"את 42 השנים שלי עם הפילהרמונית הישראלית. זו חוויה של התפתחות מתמדת. אני מאוד גאה בנגני הפילהרמונית. הם מנגנים עם הרבה אהבה ומסירות, והם חסרו לי מאוד בשנת השבתון. זו גם הסיבה שבשנה הבאה אני מופיע פה כל-כך הרבה".

הפילהרמונית אמורה לחזור בחודש מארס 2013 להיכל התרבות בתל-אביב, העובר כעת שיפוצים נרחבים. החזרה הזו דרושה לה כאוויר לנשימה, עקב הבעיות הרבות הנובעות מהיעדר אולם בית ראוי.

"לא הכול יהיה מוכן במארס", אומר מהטה, "אבל האולם עצמו והלובי אמורים להיות מוכנים. אני מקווה שגם חדרי השירותים הנוספים של הנשים יהיו מוכנים עד אז", הוא צוחק.

מהטה גאה מאוד בעונה הבאה של התזמורת, שבה תופיע שורה ארוכה של מנצחים וסולנים גדולים. הוא עצמו יחזור לתזמורת במלוא המרץ, וינצח כאמור על 14 סדרות קונצרטים. מנצחים בולטים נוספים יהיו גוסטאבו דודאמל, ולדימיר יורובסקי, כריסטוף אשנבאך, קיריל פטרנקו, כריסטוף פון דוהנני, קורט מאזור ואחרים. בין הסולנים בולטים הפסנתרנים מאריי פרהיה, יוג'ה וואנג, דניס מטסוייב וקון וו פייק, הכנרים ניקולאי זניידר, ג'ושוע בל, ג'נין יאנסן ויוליאן רחלין, ושורה ארוכה של זמרים מעולים שיופיעו בשלושה ביצועים קונצרטיים של אופרות - "פיק דאם" מאת צ'ייקובסקי ו"אותלו" ו"פלסטאף" מאת ורדי.

בין יתר האמנים שיופיעו עם הפילהרמונית בעונה הבאה, מונה מהטה שלושה "בנים של", שלכולם תהיה זו הופעת בכורה עם התזמורת. הראשונה היא נגנית הסיטאר אנושקה שנקר, בתו של ראווי שנקר, שתנגן קונצ'רטו לסיטאר מאת אביה בניצוחו של מהטה. השני הוא הכנר מיכאל ברנבוים, בנו של דניאל ברנבוים, שינגן את הקונצ'רטו לכינור של שנברג (גם הוא בניצוח מהטה). השלישית היא זמרת הסופרן אריאנה צוקרמן, בתו של פנחס צוקרמן, שתשיר את תפקיד הסופרן בסימפוניה הרביעית של מהלר בניצוחו של אביה.

הבעת אמון מצד התזמורת

באופן לא מפתיע, מהטה מכיר היטב את פרטי פרשת ביטול הקונצרט מיצירות וגנר, שהיה אמור להתקיים בת"א לפני מספר שבועות בניצוחו של אשר פיש. למהטה אף יש עניין אישי בסיפור: הוא היה הראשון שניסה לבצע בארץ מוזיקה של וגנר, בשנת 1981. הוא הוביל אז את הפילהרמונית לביצוע הדרן מאת וגנר, ונתקל בהתנגדות עזה מצד הקהל. בעקבות אותו אירוע, זכה למינוי של מנהל מוזיקלי לכל ימי חייו, כהבעת אמון מצד התזמורת.

על ביטול הקונצרט בחודש שעבר באוניברסיטת ת"א הוא מביע צער גדול: "אני לא מבין את הצביעות הזו. אוניברסיטה אמורה להיות מקום שיש בו חופש ביטוי. אני לא יודע מי היה בדיוק הגורם באוניברסיטה שביטל את האירוע, אבל לדעתי זו הייתה החלטה שגויה".

- הבעת את דעתך בזמן אמת?

"רציתי להביע תמיכה באשר פיש ובקונצרט, אבל לא הייתה לי הזדמנות לכך. חשבתי שיציפו אותי בטלפונים בעניין, אבל איש לא התקשר. מצד שני, אני שמח שהקונצרט לא התקיים בהילטון, כי האקוסטיקה שם גרועה. מגיע למוזיקה של וגנר להישמע באקוסטיקה טובה יותר".

- אז מה, ויתרת על הרעיון לבצע וגנר בארץ?

"אני עדיין חושב שצריך לבצע את המוזיקה של וגנר בישראל. למרבה הצער, כל העניין הזה תפס כיוון לא ענייני. מדוע אוסרים על ביצועו כאן - כי הנאצים השתמשו בו? הוא הרי מת עשרות שנים לפני הקמת המפלגה הנאצית. כי הוא היה אנטישמי? זה נכון גם לגבי חצי מהאריסטוקרטיה האירופית באותה תקופה. לא ברור לי למה נטפלים דווקא לווגנר. חבל לי שנמנעת מהקהל הישראלי האפשרות לשמוע את המוזיקה שלו".

"הקהל הישראלי הוא שמרני"

מהטה פעיל מאוד כמנצח בזירה הבינלאומית, ועוקב מקרוב אחרי השפעת השינויים הכלכליים בעולם על עולם המוזיקה. "דרום-אירופה נמצאת כעת בתקופה קטסטרופלית", הוא אומר. "איטליה נמצאת בתחתית החבית. ניצחתי שם השנה על 12 הופעות ולא שילמו לי. פשוט אין כסף. אותו סיפור בספרד. הממשלות שם לא נותנות החזרי מס לתורמים, ולא נותנות בעצמן כסף לתזמורות בגלל המצב. מי שמציל קצת את האווירה הקשה הוא הקהל, שרוצה לשמוע מוזיקה וממשיך לבוא. בישראל, בינתיים, המצב יותר טוב".

- אז איפה יש כסף?

"יש כסף בעולם הערבי. בשנים האחרונות הייתי פעמיים באבו-דאבי והגעתי גם לקטאר, שבה יש תזמורת סימפונית. יש יותר כסף גם במזרח, במדינות כמו סין ויפן".

בשבועות הקרובים תצא הפילהרמונית בניצוחו של מהטה לאירופה, ותנגן בפסטיבל זלצבורג היוקרתי. בין היתר, היא תבצע שם את "מחייה המתים", יצירה ווקאלית מאת המלחין הישראלי הוותיק נועם שריף. בחירה זו אינה מעידה על הכלל: ברוב הופעותיה בחו"ל, הפילהרמונית דווקא לא מבצעת יצירות מאת מלחינים ישראלים, אלא מתמקדת ברפרטואר סטנדרטי. מהטה טוען כי התזמורת דווקא עושה מאמץ גדול לקידום המוזיקה הישראלית: "אני מקבל באופן קבוע תווים של יצירות של מלחינים ישראליים, ולפי התווים מחליט אם הם מתאימים לנו לביצוע.

"בעונה הקרובה, לדוגמה, נבצע יצירה של מלחין ישראלי בשם אייל אדלר, שעליו המליץ דניאל ברנבוים. בנוסף נבצע במהלך העונה יצירות של בוריס פיגובט ויחזקאל בראון".

- שלושה מלחינים בעונה זה לא נשמע הרבה.

"הקהל הישראלי הוא שמרני, בעיקר הקהל המבוגר. הם נעשו אמנם סובלניים יותר למוזיקה מודרנית, אבל ממשיכים להעדיף מוזיקה קלאסית ורומנטית. מעבר לזה, גם רוב המנצחים שבאים לפה לא רוצים לבצע מוזיקה מודרנית אלא ללכת על בטוח. הרבה פעמים אנחנו מבקשים מהם לבחור רפרטואר מודרני, אבל בסופו של דבר הם בוחרים יצירות שיותר כיף להם לבצע".

- אתה מוכר בארץ כמנצח ולא כנגן. מה היה כלי הנגינה שלך?

"ניגנתי קונטרבאס ופסנתר. אבל כיום אני לא מנגן בפומבי, רק למטרות אימון ולימוד".

- לאיזו מוזיקה אתה מקשיב בשביל הנאתך הפרטית?

"אני בקושי מקשיב למוזיקה בשביל ההנאה. אבל כשזה כבר קורה - אני מקשיב למוזיקה קאמרית. זו המוזיקה שגדלתי עליה בבית".

משתדל להגן על ישראל

מהטה, שמעורה מאוד באקלים הפוליטי והחברתי בארץ, צופה בדאגה על המצב הישראלי-פלסטיני: "כשאני מחוץ לישראל, אני משתדל להגן עליה. אבל כשאני פה - אני צריך לומר את מה שאני באמת חושב. "שני הצדדים אומרים שהם מוכנים להקריב קורבנות למען השלום. אבל כשאני רואה את המצב בשטח, הדברים נראים אחרת לגמרי.

"אני רואה, לדוגמה, התנחלויות בדרך לירושלים. אלו כבר לא התנחלויות, אלו ערים. ברור שאי אפשר יהיה לפרק אותן, אלא שיהיה צורך למסור שטח אחר במקומן. אבל כדי שזה יקרה, צריך להגיע להסכם. אני לא מבין למה שני הצדדים לא יושבים ומדברים".

מהטה מספר כי בכל פעם שהוא מגיע לארץ הוא מבקר גם ברמאללה, לשם הוא נכנס עם דרכונו ההודי. "מה שברור זה דבר אחד", הוא פוסק. "הפלסטינים חיים בישראל כמו אסירים. אני לא מדבר רק על גדר ההפרדה אלא על כל ההגבלות - על תנועה, על מזון, על מים וכדומה. לצערי ישראלים לא יכולים לנסוע לרמאללה, אבל הייתי שמח אם היו נוסעים ורואים מה קורה שם.

"יש שם מכלי מים על גגות של בתים. זו ההקצאה שניתנה לפלסטינים ע"י ישראל. לעומת זאת, בהתנחלות שנמצאת גבעה אחת ליד - יש גנים פורחים. "האם זה הוגן? האם ייתכן שלמישהו יהיה רצון טוב כלפיך כשאתה מתייחס אליו בצורה כזו?"

- אלו דברים שקשה לאוזן ישראלית לשמוע.

"אני אוהב את הארץ הזאת ואומר זאת כחבר של ישראל. הרבה אנשים מעדיפים לעצום עיניים, כי המצב לכאורה משגשג. אבל אני חייב לומר - פיתחו את העיניים וראו את האמת".

- דיברת על זה עם מישהו מהנהגת המדינה?

"עם שמעון פרס. הוא היחידי שם שאפשר לדבר איתו על הדברים האלו".

זובין מהטה - תחנות בחייו

1936: נולד במומבאי. אביו, הכנר והמנצח מהלי מהטה, ייסד את התזמורת הסימפונית של מומבאי

1954: החל ללמוד ניצוח בווינה, כשהיה בן 18

1958: זכה בתחרות הניצוח הבינלאומית בליברפול, ומונה לעוזר המנצח של הפילהרמונית בעיר

1960-1967: כיהן כמנהל המוזיקלי של התזמורת הסימפונית של מונטריאול

1961: החל לנצח על התזמורת הפילהרמונית הישראלית. התמנה ליועץ המוזיקלי של התזמורת ב-1969, ולמנהלה המוזיקלי ולמנצחה הראשי ב-1977

1978-1962: כיהן כמנהל המוזיקלי של הפילהרמונית של לוס-אנג'לס

1991-1978: כיהן כמנהלה המוזיקלי של הפילהרמונית של ניו-יורק

1981: הוכרז כמנהל המוזיקלי של הפילהרמונית הישראלית לכל ימי חייו, כהבעת אמון בעקבות תקרית שבה ניסה לבצע הדרן מאת וגנר וזכה להתנגדות עזה מצד הקהל

החל מ-1985: מנהל מוזיקלי של בית האופרה "מאג'ו מוזיקאלה" בפירנצה

2006-1998: כיהן כמנהל המוזיקלי של האופרה הממלכתית של בוואריה במינכן

כיום: משמש במקביל כמנהל המוזיקלי של הפילהרמונית הישראלית ושל בית האופרה "מאג'ו מוזיקאלה" בפירנצה

עוד כתבות

חנות TNT בקניון הזהב בראשון לציון / צילום: תמר מצפי

הצרות של TNT: רשת האופנה בדרך לפירוק

כ-50 מעובדי החברה הגישו היום בקשת פירוק זמני לבית המשפט המחוזי בחיפה. זאת לאחר שאתמול הודיעה רשת האופנה על הצעה שהתקבלה לרכוש את המלאי והמוניטין של החברה בסכום של 94 אלף שקל, וכי הצעתו של הרוכש תהיה תקפה עד היום בצהרי היום

איתמר דויטשר / צילום: יחצ

אלקטרה סגרה את הרבעון הראשון עם צמיחה של 7% בהכנסות

בשורה התחתונה רשמה החברה רווח נקי של 39.7 מיליון שקל, שיפור של 15% לעומת הרווח ברבעון המקביל ● במגזר פיתוח והקמה של נדל"ן בייזום עלו ההכנסות ברבעון הראשון בכ-24% לכ-105 מיליון שקל, על רקע גידול בהיקפי הפרויקטים שמבצעת הקבוצה בתחום יזמות נדל"ן למגורים

תמונה של הרובוט לניקוי בריכות של חברת מיטרוניקס / צילום: יח"צ

מיטרוניקס שוב מרימה הראש מעל למים: צמחה ברבעון הראשון למרות שחיקה ברווחיות

יצרנית הרובוט לניקוי בריכות שחייה הציגה קפיצה של 16% בהכנסות הרבעוניות ל-280 מיליון שקל, ושל 19% ברווח הנקי, שהגיע ל-58 מיליון שקל ● בתגובה לדוחות יורדת מניית מיטרוניקס במחזור מסחר גדול, אחרי שבשנה האחרונה זינקה בכ-50%

גל סטאל / צילום: יונתן בלום

הנחיית הממונה על שוק ההון - ניסיון להרוג עוד שומר סף

טיוטת התקנות של המפקח על החדש של רשות שוק ההון משה ברקת משמעותה הוא "חיסול" גופי הייעוץ והקטנת האקטיביזם המוסדי ● בסופו של דבר, הגופים המוסדיים הם אלו שעושים את העבודה, בעצמאות מלאה ובאחריות המתבקשת

אילוסטרציה: shutterstock

מלחמת הסחר מכבידה על וול סטריט: המדדים יורדים 2, הנפט צולל ב-6%, מדד הפחד מזנק 20%

החרפת הטון לגבי התנהלות המשא ומתן בשיחות הסחר מכבידה על המדדים ● באירופה הדאקס צנח ב-1.8%, הקאק איבד שיעור דומה ● דרישות האבטלה הראשוניות לדמי אבטלה בארה"ב בשבוע החולף הסתכמו ב-211 אלף ● טסלה עברה לעליות

מטה סיילספורס / צילום: רויטרס

סיילספורס משיקה קרן תאגידית שניה של 125 מיליון דולר

הקרן החדש תשקיע בחברות סטארט-אפ חדשניות בתחום הענן בישראל ובאירופה ● סיילספורס ונצ'רס האירופית הושקה ב-2015 בגובה 100 מיליון דולר והשקיעה את הסכום כולו ביותר מ-50 חברות סטארט-אפ מאז הושקה

רו"ח רולנד עם-שלם / צילום: מנחם שטאובר

רשות המסים מאשרת: נקדם חקיקה למיסוי חברות כמו גוגל ופייסבוק

כך אמר רו"ח רולנד עם-שלם, סמנכ"ל בכיר לעניינים מקצועיים ברשות המסים ● "הכלי למסות תושב חוץ הוא ליצור לו מוסד קבע"

דורון אביב / צילום: יונתן בלום

עסקת ענק בטיילת: אביב ולני גרופ רכשו מגרש בהרברט סמואל 6-8 בתל אביב ב-250 מיליון שקל

המוכרים הם קבוצת משקיעים בראשות רן בלינקיס ואלי להב, שבעבר ניהלו משא ומתן על המגרש מול ליאורה עופר ● על המגרש בן 2 הדונם ניתן להקים בניין בן 19 קומות, הכולל קומת מסחר, 6 קומות מלונאות עם 150 חדרים, ומעליהן קומות מגורים שיכללו 58 דירות

שלט אורקל במטה החברה בארה"ב / צילום: Shutterstock

אורקל סגרה את האקסלרטור שלה בישראל

האקסלרטור פעל בישראל במשך כשנתיים ונוהל על ידי נעם ענבר

הבורסה בתל אביב / צילום: רויטרס

סגירה שלילית בבורסה: ת"א 35 איבד 1.1%, טבע איבדה 3%

המדדים בוול סטריט יורדים ביות מ-1.5% בצל התבצרותן של סין וארה"ב בעמדותיהן במלחמת הסחר ● מדד ת"א-90 ירד ב-0.9% ומדד הבנקים ירד 0.3% ● מניית הפניקס ירדה על רקע החתימה על הסכם למכירתה ● חברת קרור הודיעה על מינוי מנכ"ל חדש

אביגדור ליברמן במסיבת העיתונאים / צילום: שלומי יוסף

ליברמן מסרב להגיע לפגישת ראשי סיעות עם נתניהו הערב

נתניהו ביקש מכל ראשי הסיעות להתכנס בלשכתו היום בשעה 20:00 בשל הקשיים במו"מ הקואליציוני

 

 

רועי פוקלמן / צילום: תומר וינר

יו"ר כולנו: "הראינו בעבר מה זה ימין אחראי, עכשיו יש לנו 4 מנדטים ולכן איננו רלוונטיים יותר"

עוד הסביר יו"ר סיעת "כולנו" ח"כ רועי פולקמן לפעילי "כחול לבן" שהפגינו מול ביתו: "אתם במקום הלא נכון, בגלל הפעילות הפוליטית שלכם אני לא רלוונטי" ● יאיר לפיד: "בשביל זה הלכת לפוליטיקה פולקמן? בשביל לעבוד אצל מושחתים?"

רכב מאפיית אנג'ל / צילום: באובאו

אנג'ל נגד אנגל: שתי המאפיות הוותיקות יצאו לקרב סוער על השם

מאפיית אנג'ל הירושלמית דרשה מקונדיטוריית אנגל לחדול משימוש בשם אנגל והגישה בקשות לרישום מוצריה תחת שמה המסחרי המוכר ● אנגל מצידה הגישה בקשה להישאר בשמה המקורי ● רשות הפטנטים פסקה לזכות "אנג'ל": "הצליחה להחדיר לתודעת הצרכנים את המותג אנג'ל"

אל על נחיתה  787 / צילום: סיון פרג'

אבי אדרי: "אל על תהיה חייבת לצאת למהלך של התייעלות"

יו"ר איגוד עובדי התחבורה בהסתדרות אמר את הדברים בכנס התעופה של איגוד הטייסים הישראלי ● "עוד לא יבשה הדיו מהסכם הטייסים של ארקיע שכלל פיטורי התייעלות. אין לי ספק שגם אל על תידרש למהלך כזה", הוסיף אדרי

שריפות ענק בכפר אוריה, גיזו, ויער הנשיא

רה"מ נתניהו מבקש סיועי אווירי לכיבוי השריפות

רה"מ פנה באמצעות המועצה לבטחון לאומי, משרד החוץ והמשרד לביטחון פנים לפעול מיידית להבאת סיוע אווירי לכיבוי שריפות

הנפקת ליפט במארס האחרון / צילום: רויטרס, Mike Blake

דוחות לחוד ומציאות לחוד: כך חברות הטכנולוגיה מציגות למשקיעים תמונה ורודה יותר

החרגת הוצאות שיווק, התעלמות מהוצאות מחקר ופיתוח והמצאת נתון חדש כמו רווח מתואם קהילה: חברות כמו אובר, WeWork וליפט מפסידות מיליארדי דולרים, אך פועלות בדרכים יצירתיות להצגת ביצועים משופרים ● למשקיעים זה מתחיל להזכיר את בועת הדוט-קום

אייל לפידות / צילום ארכיון: יוסי כהן

הראל מרחיבה את החזית המוסדית נגד אישור שכרו של אייל לפידות בשיכון ובינוי

קבוצת הביטוח מצטרפת למיטב דש ופסגות: הודיעה כי תצביע נגד תנאי העסקתם של שלושת בכירי שיכון ובינוי ● ביום ראשון תתכנס אסיפת בעלי המניות לצורך אישור תנאי התגמול למנכ"ל הנכנס לפידות וכן ליו"ר תמיר כהן ולמנכ"ל היוצא, משה לחמני ● הסכמי התגמול החריגים בהיקפם כוללים הענקת אופציות למניות בשווי כולל של יותר מ-100 מיליון שקל, עיקרן עבור לפידות וכהן

הבית בבני ברק/ צילום: איל יצהר

מה גובר: בניית חדר על הגג או תמ"א 38?

בעל דירת גג ביקש להוסיף חדר על הגג, אך השכנים התנגדו מחשש שהדבר יסכל מימוש פרויקט תמ"א 38. ועדת הערר דחתה את ההתנגדות, בטענה שמימוש התוכנית הוא ערטילאי

עורכי־דין בבית משפט/ צילום: תמר מצפי

גם השופטים מצטרפים למאבק: 100 שופטים בדימוס חתמו על "קול קורא" נגד "הפגיעה בשלטון החוק"

בכך, מצטרפים גם השופטים לעורכי-דין בכירים ואנשי אקדמיה שיצאו בקריאות דומות במהלך הימים האחרונים

עודד ערן, אריק פינטו, ג'ף בלאו וגבי חמני / צילום: שרון סואן

מה חיפשו עודד ערן ואריק פינטו בהאדסון יארד בניו יורק?

וגם: הנגיד לשעבר יעקב פרנקל משיק באוניברסיטת ת"א מכון לכלכלה גלובלית שייקרא על שמו ועל שם מורט צוקרמן ● פרידה דיפלומטית: בני ובנות הזוג של השגרירים אומרים שלום ● איזה סרט: מי נהנו מהבריזה וצפו ב"גרסת תיקון למלתעות" ● הרשת החברתית