כתבות נוספות

10 דברים שצריך לדעת לפני השקעת נדל"ן פאסיבית

מה צריך לדעת כשאתם משקיעים בנדל"ן ואיך להשיג את היעדים שהצבתם לעצמכם

14/10/2013, 17:19
מארק מינדיק/ Citrin Cooperman
מארק מידניק / אייר: גיל ג'יבלי

כדי להצליח בנדל"ן צריך להיות מוכנים לקחת סיכונים. זה נראה אולי עניין קשה ומסובך, אבל יש כמה טיפים שאפשר לקחת בחשבון שיסייעו לכם להשיג את היעדים שהצבתם לעצמכם. לפניכם 10 דברים שאתם צריכים לדעת על איך להיות משקיעי נדל"ן משופשפים באמת.

  1. ודאו שאתם מבינים באמת במה אתם משקיעים. יש סוגי השקעה שונים ורבים בשוק, שמתאימים למשקיעים שונים. המחויבות שלכם כמשקיעים היא למצוא את הסוגים שמתאימים לתוכנית הספציפית שלכם. בדקו היטב את כל האופציות שזמינות לכם. נכס אחד יכול להתאים לגישה אסטרטגית של ניצול הזדמנות. נכס שני יכול לספק תזרים מזומנים טוב. להבנת הנכסים והמניעים של ההשקעה יש תפקיד מרכזי בהצלחתה.
  2. הבנת פרופיל הסיכון שאתם רוצים לקחת. את השקעות הנדל"ן צריך לשקול ביחד עם כל תיק ההשקעות שלכם. אי הכנת שיעורי בית עלולה להביא למצב שבו אתם נופלים קורבן לפיזור סיכונים לא מתאים. יתכן שאתם כבר מושקעים בנכסים דומים ואינכם יודעים זאת. בשוק הנדל"ן אין כללים או הגדרות מחייבים. אם, לדוגמא, תשאלו שלושה בעלים של נכסים מהם נכסים מסוג ב', מיד שלישית או מיזם משותף - תקבלו מגוון של תשובות.
  3. אין השקעה בטוחה במאה אחוז. אתם יכולים להגביל את הסיכונים על ידי שימוש באסטרטגיות פיזור (גיוון) גיאוגרפי, של סוגי נכסים ושל מלווים/סוכנים שונים. בייחוד בתחום הנדל"ן אתם עלולים לגלות שרוב ההשקעות השמרניות-זהירות מניבות פחות מדי תשואה, וההשקעות ההזדמנותיות יותר, שיניבו כנראה יותר, כרוכות לעיתים בסיכון ממשי. היזהרו ו-ודאו שאתם לא לוקחים יותר מדי סיכון כדי להשיג תשואות פושרות.
  4. שאלו את עצמכם שאלות חכמות לגבי העסקה, בייחוד על מבנה העמלות. מי הסוכנים/מלווים שלכם, מה המטרה הסופית שלהם? הכיס שלהם או שלכם? האם ישנן עמלות סמויות? האם אתם באמת מבינים את כל העמלות ואיך זה עובד? לפעמים השאלות הנכונות מראש חוסכות לכם הרבה כאב ראש וחרטה בסופו של עניין. אין שאלות טיפשות בנוגע להשקעות פיננסיות שלכם. אל תתנו לעצמכם להשתכנע על ידי מישהו אחר, אתם צריכים להיות המחליטים היחידים על העסקה.
  5. ודאו שכל ההסכמים חתומים ומוכנים לפני מימון ההשקעה. הדבר הגרוע ביותר שאתם יכולים לעשות הוא לבצע את ההשקעה הנכונה, ולא להיות זכאים לה מבחינה חוקית. אין דברים כמו הסכמים בעל פה או הסדרים צדדיים בעסק הזה. אם זה לא כתוב, אתם לא זכאים לזה. ודאו שכל הפרטים מופיעים במדויק בחוזה. אל תחששו לבקש ממומחה לבדוק את ההסכם עבורכם, רק תעשו לעצמכם טובה גדולה בטווח הארוך.
  6. בצעו את בדיקת הנאותות שלכם! בנוסף לבדיקות שעושים עבורכם הסוכן והמלווה (ליווי) שלכם, אתם צריכים לבצע את בדיקת הנאותות שספציפית למניעי ההשקעה שלכם. הייתם קונים מכונית לפני נסיעת מבחן, או מתחתנים לפני היכרות עם בן הזוג? סביר שלא. בנוסף לכך, כימיה עם הסוכן שלכם היא ההיבט החשוב ביותר של השגת העסקה הנכונה - ודאו את זה בתהליך הבדיקה. אם משהו לא מריח טוב, לכו אחרי תחושת הבטן ונתקו מגע.
  7. ודאו שיש לכם תוכנית מעקב אחרי ביצועי ההשקעה והביצוע הכללי של הסוכן/מלווה שלכם. אם אין לכם תוכנית כזו בכניסה להשקעה, לא תוכלו לעקוב אחריה כמו שצריך. המחויבות שלכם היא לגבש תוכנית לניהול ההשקעות שלכם יחד עם אנשי מקצוע, ולוודא שאתם בוחנים אותן מחדש כל חצי שנה בהיבט הכללי ובביצוע היומיומי. רוב הסכמי הניהול מזכים אתכם באופציה לדעת מה קורה, בדיווחים תקופתיים ועל בסיס יומיומי. אל תהססו לנצל את הסעיף הזה, בייחוד בתחילת יחסים חדשים.
  8. אל תחזרו על שגיאה פעמיים. לימדו משגיאותיכם ומשגיאות של אחרים. אם עשיתם טעות אל תחזרו עליה, ומה שחשוב יותר - לימדו איך להפוך למשקיעים טובים יותר, ולא לברוח ולהפסיד השקעה. קל הרבה יותר להפסיד כסף מאשר לעשות אותו. המשיכו - בזהירות.
  9. אין תחליף לליווי טוב, ושם המשחק הוא העור הדק של הסוכן שלכם. אין עסקאות גרועות, יש שותפים גרועים. ודאו שהאינטרסים שלכם מחוברים לאלו של המלווים שלכם. המלווים/סוכנים צריכים להרוויח, וזהו בדיוק ההבדל הדק שהבנתם מכותרת הסעיף הה. הסוכן והבנק המלווה צריכים להיות בעלי עור דק. סרקו את כל העסקאות במסרק דק כדי להיות 100% בטוחים איך העמלות עובדות בכל תרחיש נתון. ידע הוא כוח, ובמקרה הזה הוא יהפוך אתכם למתמקחים חכמים יותר, מה שיניב לכם הרבה דיבידנדים בטווח הארוך.
  10. אל תחששו לחכות בצד. אתם לא מפסידים כסף כשאתם נשארים על הגדר, רק נהיים חכמים יותר. לעיתים המתנה כזו היא הגישה הטובה ביותר להבנת שוק, סוגי הנכסים או הערכת מלווה/שותף. שגיאות הן חוויית למידה טובה, אבל לימוד משגיאותיהם של אחרים מביא אתכם לאותו מקום, כשהכסף עדיין בכיסכם.

בסוף היום, ואחרי שביצעתם את כל הבדיקות וריכזתם את כל הנתונים, תגלו שאי אפשר לטעות אם אתם סומכים על תחושת הבטן שלכם.

*מארק מינדיק הוא שותף בפירמת רואי החשבון Citrin Cooperman המתמחה בליווי עסקאות נדל"ן בניו יורק.

 

 
 
 
מיומנה של משקיעה - למה כדאי להשקיע?

תשואה גבוהה, מאפשרת להכפיל את ההון האישי שלנו תוך מספר ...

אורלי רובין

 
 
 
 
תערוכה מומלצת בניו-יורק: "פס הייצור של האושר" במוזיאון MOMA
התערוכת של כריסטופר ויליאמס ב-MOMA, העוסקת בצילום בעידן הצריכה, היא ...
ניו-יורק - דוכני הרחוב שכל תושב חייב להכיר
ניו-יורק מציע מגוון קולינרי עשיר, וזה לא בהכרח אומר שמדובר ...
 
 
שכונת אינווד במנהטן - תזכרו את השם
הזדמנויות צריך לדעת מתי והיכן לחפש ■ לכן כדאי למשקיעי ...