"הריבית הנמוכה תומכת בשווקים; המניות אטרקטיביות"

צביקה שלזינגר, מנהל דסק חו"ל בפעילים ניהול תיקי השקעות: "אנו צופים עכשיו בראלי חזק מאד באג"ח הקונצנרניות בארה"ב" ■ ובטווח הארוך? "המניות עדיפות, המכפילים באירופה נמוכים"

"ההנהגה באירופה עברה לשלב רציני יותר בכל הקשור לטיפול במשבר באירופה. באירופה ניסו בהתחלה ריסון פיסקאלי, אולם כעת מיישרים קו עם הפיתרון האמריקני - ואנו רואים יותר הזרמות כספים ומעורבות הולכת וגדלה של הבנק האירופי במשבר", כך סבור צביקה שלזינגר, מנהל דסק חו"ל בפעילים ניהול תיקי השקעות.

"לקח זמן עד שהמנהיגים של אירופה הפסיקו את מלחמות כיפוף הידיים, והגיעו למסקנה שצריך לבצע צעדים כואבים באירופה - נראה שכל המשחקים באירופה נמצאים מאחורינו", הוא מסביר. "ברור שזה ייקח זמן ויפגע בתוצר בשנה-שנתיים הקרובות, אבל אנחנו בהחלט בכיוון הנכון", אמר שלזינגר בשיחה עם "גלובס".

- ובכל זאת, איך אירופה תחזור לצמיחה חיובית?

שלזינגר: "אין פה פתרון קסם. לא ניתן יהיה להימנע משנתיים של צמיחה שלילית. זה באמת הסיפור הגדול - כיצד אפשר לבצע ריסון תקציבי מבלי לפגוע בצמיחה. אנו רואים ששוקי המניות מתמחרים את זה - והמכפילים באירופה יותר נמוכים מאלה של ארה"ב".

- האם אתה סבור שאיטליה וספרד יזדקקו לחילוץ?

"הן לא יכולות לעמוד בחובות שלהן, אך אם תשואות האג"ח יישארו ברמות סבירות - לא נצטרך חילוץ. מנגד, הניפוח של קרנות החילוץ באירופה נועד בדיוק למטרה הזו - אז נראה שבאירופה מתכוננים לתרחיש שכזה".

באשר לארה"ב, מצטרף שלזינגר להערכות אנליסטים כי ישנה היחלשות בצמיחה בארה"ב, אולם מבהיר כי אנו עדיין רחוקים ממיתון. "אנו צופים צמיחה של 2-2.5% בארה"ב השנה, ואפילו יותר בשנה הבאה. מבחינה ריאלית, רווחי החברות בשיא כל הזמנים וגם עונת הדוחות מפתיעה לטובה. הריבית הנמוכה ממשיכה לתמוך בשוק", הוא מציין.

לאור הריבית המרכזית במשק אשר נמצאת ברמה אפסית, רמת האינפלציה היציבה והנהירה האחרונה לאג"ח הממשלתיות בארה"ב אשר הורידה את התשואות עליהן לרמות שפל (1.4% לפי כשבועיים), צופה שלזינגר כי בעתיד הקרוב צפוי הון רב לעבור לאפיק הקונצרני - בעוד המשקיעים יחפשו תשואות חיוביות על הכסף שלהם: "אנו צופים עכשיו בראלי חזק מאד באג"ח הקונצנרניות בארה"ב", הוא מציין, ומבהיר כי למרות זאת "בטווח הארוך - שוק המניות הרבה יותר אטרקטיבי משוק האג"ח".

ובשוק המניות, ממליץ שלזינגר על מניות דיבידנד, בייחוד בסקטורים "דיפנסיביים" דוגמת ה-Consumer, הבריאות (Health care) ומניות פארמה. עוד סקטור עליו ממליץ שלזינגר הן ענף הטכנולוגיה, "שלא מפסיק להמציא את עצמו מחדש - וממשיך לצמוח באופן חזק".

- מה מטריד אתכם בשוק?

שלזינגר: "אנו כמעט ולא נמצאים במניות באירופה".

- אבל למה? אמרתם שהמכפילים נמוכים בעוד שנתיים-שלוש המניות יעלו.

"כן, אבל אתה נכנס לפוזיציה כשהיא מתחילה לעלות, ולא מנסה לנחש", מסביר שלזינגר. "יש חברות באירופה שנראות ממש כמו קנייה חזקה, עם תשואת דיבידנד שיותר מכפולה מאשר משלמים על האג"ח באותו השוק - וזה בסופו של דבר משהו שצריך להתאזן. מצד שני, אנו מאד זהירים באירופה ולא מחפשים מציאות בשוליים, ולא בחברות ספרדיות ולא בחברות איטלקיות".

בשווקים המתעוררים, קצת יצאנו מאסיה - לא שאנחנו חושבים שהסיפור נגמר, זה האזור שעדיין יצמח הרבה חזק בעולם, אבל בטווח הקצר יש סיכונים. נכנסים קצת יותר חזק בארה"ב, ברוסיה בגלל מחירי הנפט הנמוכים ואחת המדינות היחידות עלהכדור שקיבלה העלאת דירוג. וכמובן, כמו שכל אחד יגיד - האג"ח הממשלתי נראה אחד הנכסים היקרים בעולם.

צרו איתנו קשר *5988