איילת ניר: "הכפלת יעד הגירעון תפגע בפרמיית הסיכון שלנו"

כלכלנית ואסטרטגית ראשית בפסגות בראיון בגלובס TV: "יעד גירעון של 3% ולא 1.5% לא מהווה סיכון לשוק האג"ח הממשלתי" ■ אורן מונטל: "ההאטה הכלכלית וסנטימנט לא טוב להשקעות בארץ יכולים להימשך עוד זמן"

ההחלטה להכפיל את יעד הגירעון מ-1.5% ל-3% לא מהווה סיכון לשוק האג"ח הממשלתי, אך בהחלט עלולה להשפיע בעלייה בפרמיית הסיכון של המשק", כך אומרת איילת ניר, כלכלנית ואסטרטגית ראשית בבית ההשקעות פסגות, בראיון בגלובס TV. ניר השתתפה בתוכנית יחד עם אורן מונטל, סמנכ"ל השקעות בפסגות קרנות נאמנות.

לדבריה, "הממשלה הצליחה השנה לממן גירעון שצפוי להגיע ל-4%, לעומת יעד גירעון של 2% - ולא ראינו לחץ לעליית תשואות. להיפך, ראינו ירידת תשואות לאורך השנה. ולכן, אין שום סיבה שהממשלה לא תוכל לממן גם גירעון של 3%".

לגבי התקציב ל-2013, ניר סבורה כי "אם התקציב אכן לא יהיה אחראי, בהחלט יהיה סיכון של עלייה בפרמיות הסיכון - אנחנו רואים שהיום בעולם הסובלנות בכל מה שקשור לאי עמידה ביעדי גרעון או חלילה עלייה ביחסי חוב תוצר היא מאוד נמוכה. ולכן אסור לנו להגיע לנקודה הזאת".

- אורן, מה אתה צופה לגבי שוק האג"ח הקונצרני על רקע כל הסדרי החוב?

"אני חושב שהשוק הקונצרני היום מגלם הזדמנות למשקיעים לשפר מאוד את התשואות שלהם, במיוחד על רקע הריבית הנמוכה והתשואות הנמוכות באפיק הממשלתי. בפיזור רחב של אג"חים קונצרניות אפשר להשיג מרווח מאוד יפה. תיק מספיק מפוזר עם אנליזה טובה בהחלט יכול לתת תשואה מאוד יפה בשנים הקרובות".

בעתיד הקרוב מונטל סבור שכדאי למשקיעים להיחשף למניות דווקא בחו"ל. "החשיפה לאפיק הקונצרני בארץ היא מעניינת, אבל כדאי גם לפזר, בגלל שרמת הביטחון בארץ יחסית ירדה בעיקר בגלל רגולציה, מחאה חברתית והאטה כלכלית. אני חושב שבחו"ל יש הזדמנויות יותר מעניינות".

לדברי מונטל, "חלק גדול מהמניות בת"א נסחרות במחירים מעניינים מבחינה כלכלית. צריך לזכור שחלק מהחדשות הרעות מגולמות במחירי המניות וחלק לא. את הרגולציה קשה לצפות, אבל נראה שלפחות בחלק מהענפים היא סיימה את תפקידה. למשל בסלולר, נראה שהתחרות היא כמעט מלאה ולכן שם רוב החדשות הרעות כבר ידועות. מצד שני, ההאטה הכלכלית והעובדה שעוד לא ראינו את כל ההשפעה בדוחות הכספיים, יחד עם סנטימנט לא טוב להשקעות בארץ - יכולים להימשך עוד זמן".

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988