אורי ליכט מציג: הפתרונות לשיקום מחזורי המסחר בבורסה

ליכט: "כשמסתכלים קדימה, בטווח הקצר, קשה לראות חדשות חיוביות שיסייעו לשוק הישראלי לתפקד כראוי" ■ מהן הדרכים לשיפור הנזילות בבורסה המקומית, ומהן ההמלצות לקראת עונת הדוחות?

"כשמסתכלים קדימה, בטווח הקצר, קשה לראות חדשות חיוביות שיסייעו לשוק הישראלי לתפקד כראוי", אורי ליכט, מנהל מחלקת המחקר ב-IBI שירותי בורסה.

בשיחה עם "גלובס", ציין ליכט כי אמנם המצב המאקרו-כלכלי בישראל הוא טוב בהרבה מאשר ביתר העולם, אבל "העובדה היא - שמשקיעים זרים יוצאים מישראל, הן בשל סיבות טכניות והן בשל חוסר הוודאות שמלווה את ההשקעה בישראל מטעמים פוליטיים, רגולטוריים וביטחוניים".

עוד הזהיר ליכט כי בשנתיים האחרונות גם המשקיעים הישראליים החלו במהלך של הוצאת כספים לעולם, החלו במהלך של גיוון התיק, מתוך רציונאל להקטין את החשיפה לישראל - מגמה אשר אנו צופים שתימשך ויהיה קשה לבלום אותה.

"משימה לאומית"

לכן, ב-IBI רואים את המשימה להגדלת הסחירות בשוק ההון המקומי בישראל, ולהגדיל את אטרקטיביות ההשקעה בישראל כ"משימה בעלת חשיבות עליונה, משימה לאומית".

אז מה הפתרונות להגברת הסחירות המקומית? לדברי ליכט, ישנם שורה של פתרונות שיכולים להקל על הבעיה. "על הבורסה להמשיך ולעשות מאמצים להכניס אותנו לכמה שיותר מדדים בינלאומיים", מורה ליכט. "לדוגמה, הפרסום על כניסת הבורסה למדד MSCI אירופה, עשוי להכניס המון כסף לישראל".

בנוסף, ציין ליכט את סוגיית המחקר, ומעריך כי "על הבורסה לעודד יצירת מחקר בתשלום, לחברות בסדר גודל בינוני וקטן, שכחלק מהאישורים שיינתנו למחקר הזה - הוא יהיה חייב להיות מתורגם גם לאנגלית".

בנוסף, מציין ליכט כי על הבורסה להמשיך ולמתג את ישראל בקמפיינים ובכנסים בהם חברות ישראליות מציגות בחו"ל, ומדגיש בעיות מהותיות יותר - דוגמת הצורך להוריד את המס על רווחי ההון, הגברת המוטיבציה של החברות להגדיל את החזקות הציבור על חשבון בעלי עניין, וכן למשוך חברות חדשות להיסחר בישראל.

"אם הבורסה הייתה מצליחה לגייס חברות כמו אמדוקס, צ'ק פוינט ו-ורינט - אפילו במסגרת רישום כפול, זה עדיין היה עוזר למשק המקומי", ציין ליכט. "ישנן עדיין חברות בסדר גודל גדול, שעדיין מפרסמות דוחות רק בעברית. חייבים לפרסם דוחות גם באנגלית, בצמוד לפרסום הדוחות בעברית".

"המחאה החברתית כאן כדי להישאר"

באשר לעונת הדוחות לרבעון השני, ציין ליכט כי "אם בעבר היינו בטוחים שהאופטימיות שיספקו הדוחות תמשוך את שוק המניות למעלה, בעונה הנוכחית כלל לא בטוח שזה יקרה". עוד הוא מזכיר כי אנו נכנסים לעונת הדוחות על רקע המחאה החברתית המתגברת, הרגולציה המתעצמת, חוסר יציבות פוליטית ומתיחות בטחונית.

"המגמה שאני חושב שתיראה בדוחות הנוכחיים, היא מגמה במסגרתה דווקא החברות שהבסיס שלהן הוא יצוא, ישיגו תוצאות טובות יותר מהחברות שמרבית מכירותיהן הן לשוק הישראלי - למרות החדשות הרעות מעבר לים", אמר.

כך למשל, מציין ליכט לטובה את חברות הטכנולוגיה, דוגמת מלאנוקס (שפרסמה דוחות), נייס , איזיצ'יפ , כמו גם חברות מוכוונות חו"ל כמו טבע וכיל .

מנגד, סבור ליכט כי חברות המוטות לשוק הישראלי צפויות להציג תוצאות חלשות יותר - בין אם מדובר בחברות התקשורת "על רקע הרגולציה חסרת התקדים שהיכתה בהן", חברות המזון "על רקע המחאה החברתית והקושי להעלות מחירים בזמן שמחירי חומרי הגלם נוסקים", ועם זה הבנקים המקומיים שכפי הנראה יציגו הפרשות מעל הממוצע להפסדי אשראי.

"בעונת הדוחות הזו צריך להתייחס למחאה החברתית ברצינות", ציין ליכט. "ההרגשה היא שהחברות יושבות על גדר ומחכות ליום בו המחאה תידעך, אבל חברה שלא תפנים שכולנו צרכנים - עלולה בסופו של דבר להיפגע, ויהיה לה קשה מאד לשקם את המותג שלה".

לפי הערכות IBI, המחאה החברתית "כאן בשביל להישאר", ולדברי ליכט - "גם אם לא נראה כל הזמן הפגנות, סביר להניח שבעידוד טכנולוגיות חדשות, כמו אפליקציות להשוואות מחירים ותוכנות תקשורת המונים הצרכן הישראלי רק ייעשה חכם יותר, בהרבה. עוולות שייעשו לצרכן הישראלי יקבלו במה נרחבת ברשתות החברתיות, ויהיו עשויות לפגוע בחברות".

מנגד, ליכט מבהיר כי חברות שישכילו "לרכב על גל המחאה" ולהוזיל מחירים, יוכלו לצאת דווקא מחוזקות מהתקופה המדוברת.

צרו איתנו קשר *5988