"המשקיעים סוחרים בבורסה לפי הכותרות בעיתונים"

אורי גלאי, מנכ"ל סיגמא בית השקעות, בשיחה עם "גלובס": "להצליח צריך להיות עקביים, לקבוע מדיניות השקעה ואת רמת הסיכון"

"המשקיעים עוברים מאפיק לאפיק לפי הכותרות בעיתון, בתנודתיות מאד קצרת טווח, וככה בדרך כלל משלמים הרבה עמלות ומקבלים תשואה נמוכה. בשביל להצליח צריך להיות עקביים, לקבוע מדיניות השקעה ואת רמת הסיכון, ולדבוק בכל אלה - המדיניות צריכה להתאים גם בתקופות רעות וגם בתקופות טובות" - כך סבור אורי גלאי, מנכ"ל סיגמא בית השקעות.

בשיחה עם "גלובס", מציין גלאי כי קיימת "אווירה של פחד" כיום בשוק האג"ח הקונצרניות המקומי, וכי אלה שישכילו לנתח מבחינה פיננסית את החברות השונות, גם אלה אשר איגרות החוב שלהן נושאות תשואות גבוהות - יוכלו לזהות הזדמנויות ולקצור תשואות משמעותיות.

גלאי סבור כי "יש חברות מאד טובות שיכולות להגיע לתשואות גבוהות לפידיון, בגלל חוסר האמון הכללי הקיים בשוק. מי שיודע לאתר חברות כאלה בתקופה הזו, ישמור על הכסף שלו וגם יוכל להניב תשואות הרבה יותר טובות על ההשקעה. במקרה הזה, יש חשיבות דרמטית ליכולת החזר החוב של חברות".

באשר לגל הסדרי החוב שפקד באחרונה את הבורסה, מציין גלאי כי "התקשורת עוזרת ללבות את הנושא, אבל הסדרי חוב הם חלק מהחיים ומהפעילות הכלכלית - זה לא בהכרח מילה מגונה. יש חברות שלא מבוססות על אוויר ורק עברו שנה משברית, והסדר עוזר להן להתרומם".

לדבריו, אסטרטגיה של מימוש נכסים אינה בהכרח הנכונה במקרים כאלה: "למכור את הפעילות הרווחית זה לא תמיד הפיתרון הנכון - גם לא עבור בעלי המניות. לפעמים עדיף לפרוס תשלומים, אפילו תוך כדי ביצוע 'תספורת'".

- אתה מדבר על זמנים רעים. מה לגבי הכסף הגדול שמושכים הבכירים בזמנים טובים יותר?

גלאי: "בזה הרגוליצה צריכה לטפל".

לדברי גלאי, השנתיים הקרובות הולכות להיות "דרמטיות" בשוק האג"ח הקונצרני. "המשבר הנוכחי מביא איתו הרעה משמעותית בכלכלה ובפעילות העסקית של הרבה חברות במשק, בעיקר אלה הממונפות - וזה מגיע בתזמון גרוע, כי בשנתיים הקרובות צפויים פרעונות אג"ח בהיקפים של מיליארדי שקלים במשק".

- אתה יכול לתת דוגמה לקבוצות מסוכנות?

גלאי: "קבוצת אי.די.בי של דנקנר, החברות של אילן בן דב, אלביט הדמיה של מוטי זיסר - כמובן שחלק טובות יותר וחלק פחות, אבל כולן ממונפות, והבעיה במינוף היא שאתה חשוף למשברים באופן בעייתי. חברות חייבות לקחת זאת בחשבון".

"המשברים לא באים בהפתעה. זה קורה כל כמה שנים במחזוריות", סיכם. "חברה שלא מכינה את עצמה לתקופה של משבר - דינה להגיע למצב בעייתי. זה יכול להיות הסדר חוב, או תרחישים חמורים יותר".

צרו איתנו קשר *5988