בכירים ורופאים: פיתו אותנו להשקיע בנכסים בהארלם - ועקצו אותנו

בין אנשי העסקים והרופאים שנפלו קורבנות להונאה לכאורה: יעקב פרי, פרופ' שלמה משיח, עמוס לסקר, שוקי וייס ויורם דר ■ פרופ' משיח ל"גלובס": "אני מומחה לגינקולוגיה ולא לנדל"ן; נכנסתי להשקעות בארה"ב בעצת אלי מור ויעקב פרי"

"אני מומחה לגינקולוגיה ולפוריות ולא מומחה להשקעות בנדל"ן. נכנסתי להשקעות בארה"ב בעצת חבריי, אנשי העסקים יעקב פרי ואלי מור, ואני בהחלט מצפה שאנחנו נזכה בתביעה שהגשנו, מכיוון שנקלענו למעשה רמייה גדול" - כך אמר היום (ג') ל"גלובס" הגניקולוג פרופ' שלמה משיח, בתגובה ראשונה ביחס לפרשת הונאת הנדל"ן בארה"ב שביצעו לכאורה רחל (רייצ'ל) ארפה ואלכס (אלכסנדר) שפיגל, בני זוג ישראלים, ואדם נוסף בשם גדי זמיר, שהונו, לכאורה, אנשי עסקים ורופאים ישראלים בכירים.

בתביעה שהוגשה כבר ב-2008 לבית משפט בניו-יורק, טוענים אנשי העסקים והרופאים הישראלים כי בני הזוג ושותפם, שהציגו את עצמם בפניהם כיזמי נדל"ן, שיכנעו אותם להשקיע מיליוני דולרים בנכסים ברובעי הארלם וברונקס בניו-יורק וגבו עמלות תיווך ממוכרי הנכסים מאחורי גבם.

בתביעה נטען כי 3 הנתבעים יצרו בפני המשקיעים הישראלים מצגי-שווא, לפיהם עלות רכישת הנכסים גבוהה ביותר מ-6.5 מיליון דולר מהעלות שלהם בפועל - ואת ההפרש לקחו לכיסם. עוד טוענים המשקיעים כי 3 הנתבעים גבו דמי שכירות מהנכסים שרכשו ולקחו את הכסף לכיסם הפרטי מאחורי גבם.

בין אנשי העסקים שטוענים כי נפלו קורבן להונאה נמצאים יו"ר בנק מזרחי-טפחות ומי שהיה ראש השב"כ, יעקב פרי; מנכ"ל חברת החשמל לשעבר, עמוס לסקר; הפרסומאי יורם באומן; המפיק שוקי וייס; יו"ר זוגלובק, יורם דר; סגן נשיא בורסת היהלומים, שלום פפיר; איש העסקים אלי מור; פרופ' אייל שיף, מנהל המחלקה לגינקולוגיה ומילדות בבית-החולים תל-השומר, איש העסקים, אלי מור; וכאמור גם פרופ' שלמה משיח, שנחשב לבכיר רופאי הנשים בישראל.

הפרת הסכמים

לפי התביעה בניו-יורק, "בין השנים 2002-2005, שפיגל, ארפה וזמיר, ישירות ובאמצעות חברות בבעלותם, פיתו משקיעים בישראל להשקיע בפרויקטים של דירות למגורים בהארלם ובברונקס".

בהמשך, נטען, "שפיגל, ארפה וזמיר לא חשפו בפני המשקיעים כי הם קיבלו תשלומים נכבדים מהמוכרים של הנכסים".

לפי התביעה, ללא ידיעתם של המשקיעים, בקשר לכל אחד מהנכסים "'קיבלו הנתבעים תשלומים ממוכרי הנכסים, שאופיינו לעתים כעמלות ברוקראז' או כעמלות תיווך". עוד נאמר בתביעה, בין היתר, "כי העמלות הסודיות הללו עלו על סך 6.5 מיליון דולר".

במקביל לתביעה בארה"ב, מתנהלות בארץ תביעות נוספות נגד שפיגל וארפה. אחת מהן הוגשה על-ידי איש העסקים אלי מור, שבמקביל לתביעתו הטיל עיקול על דירתו של שפיגל במגדל סיטי-טאוור ברמת-גן.

תביעה נוספת בסך 250 אלף שקל - שהוגשה לבית המשפט המחוזי בתל-אביב על-ידי חברת שלירן אחזקות ומנהל החברה, נגד הזוג ארפה-שפיגל ונגד חברת אמריקן עלית פרופרטיז (American Elite Properties) שבבעלותם - חושפת את דרכי הפעולה המירמתיות לכאורה, של בני הזוג כלפי המשקיעים. דרכי פעולה דומות לאלה שבאמצעותן הונו, על-פי הנטען, גם את אנשי העסקים והרופאים הישראלים.

לפי התביעה, שהוגשה באמצעות עורכי הדין ליאור רוב ורן בלקין, בני הזוג שידלו את שלירן אחזקות ואת מנהלה להצטרף ליוזמות ההשקעה בפרויקטים בארה"ב, ובהמשך יצרו כלפיו מצגי-שווא, רימו אותו, הפרו הסכמים עמו ונמנעו מלשלם לו את הסכומים להם זכאית שלירן אחזקות.

"הנתבעים רימו את התובעים בכך שבניגוד למצגים מפורשים שהציגו בפניהם, קיבלו סכומי כסף נכבדים ביותר ממוכרי הנכסים שהביאו לרכישתם כעמלת תיווך נוספת, ובכך, בין היתר, גדל מחיר הנכסים לתובעים באופן משמעותי. הם גם לא גילו למשקיעים כי הם עצמם, או באמצעות חברות שבשליטתם, קיבלו סכומים משמעותיים ממתווכי המשכנתאות ועוד".

בתביעתה של שלירן נגד הזוג שפיגל וארפה מבקשת החברה לקבל מסמכים ודוחות בקשר ל-3 עסקאות שיבצעו הנתבעים בארה"ב, בהן רכישת בניין בניו-יורק. לפי התביעה, לאחר שתובעים השקיעו בפרויקטים, נמנעו הנתבעים לשלם להם את המגיע להם.

"תמונה עגומה"

אחד הבניינים המוזכר בתביעה נמצא בכתובת 304 מערב על רחוב 151, והוא נרכש באוגוסט 2002 בסיוע השקעה של התובעים. לדברי התובעים, הנתבעים התחייבו להעביר אליהם ולמשקיעים הנוספים דוחות עיתיים וסדורים באשר לרכישת הפרויקט וניהול המבנה.

"בתחילה, התנהלו העניינים כביכול כמצופה... ואולם, מאז 2006 חדלו הנתבעים מלספק מידע כלשהו לתובעים. התובעים עשו מאמצים על מנת ליצור עמם קשר, אולם כל מאמציהם עלו בתוהו", נאמר בתביעה.

לטענת שלירן ומנהלה, בתחילת 2009 הופיע שפיגל בביתו של המנהל, אך סירב להשיב על שאלותיו בנוגע לנעשה בהשקעתו, וכל שהיה מוכן לעשות הוא להציע לו להעביר לו את חלקו בבניין בתמורה ל-10,000 דולר.

לפי התביעה, שפיגל לא הסתפק בכך, "ניסה להלך אימים על התובע ואמר לו כי זו הברירה היחידה העומדת בפניו". לדברי התובעים, "אט-אט התבהרה בפניהם תמונה עגומה ביותר של תרמית קשה שנקטו כלפיהם הנתבעים.

כן התברר לתובעים כי הנתבעים ניצלו לרעה את כוחם ואת סמכותם לטפל בתשלומים השונים שיש לבצע בגין הנכס. הם שילשלו לכיסם את תשלומי דמי השכירות עבור הנכס".

בהמשך, נטען בתביעה, התברר לתובעים כי שפיגל וארפה רקמו מעשה נוכלות שיאפשר להם להוסיף ולהתעשר מן הבניין. "הנתבעים או מי מהם עשו מהלך סיבובי, שבמסגרתו הם רכשו את הנכס מהבנק במחיר מופחת, ובכך התעשרו שוב, שלא כדין, על חשבון התובעים".

בא-כוחה של שלירן אחזקות, עו"ד ליאור רוב, מסר בתגובה כי "שלירן אחזקות הגישה תביעה לבית המשפט בתל-אביב, ואנחנו ממתינים לבירורה".

יעקב פרי ושוקי וייס סרבו להתייחס למקרה, אך אישור כי הם נמנים עם קבוצת המשקיעים בארה"ב.

"בחו"ל צריך להיות זהיר שבעתיים"

תרגיל העוקץ לכאורה חושף סוג של תמימות אצל אנשי עסקים ישראלים שנחשבים לדי ממולחים. לא מדובר במשקיעים תמימים שלא מכירים את זירות העסקים, כי אם בחבורה מכובדת שרובם משקיעים מנוסים.

עו"ד יצחק חג'ג' מסביר איך ניתן ליפול בתרגיל עוקץ מהסוג הזה. "זו עקיצה שבנויה על שיטת ה'סמוך על סמוך'. המשקיעים סומכים על מה שאומרים להם היזמים, מארגני העסקה. זה נשמע נאיבי מדי, אבל זה קורה".

לדברי חג'ג', במקרים כאלה סומכים היזמים על חוסר הניסיון של אנשי עסקים מסוימים בתחום הנדל"ן. "הם יכולים להיות בקיאים בתחומים אחרים, אבל ככל הנראה מדובר באנשי עסקים ללא הרבה ניסיון בנדל"ן, שסמכו על הגורם המארגן את העסקה. אחרת לא ברור איך דבר כזה יכול לקרות".

לדברי עו"ד יהודה רווה, "משקיעים, גם ממולחים, לעיתים מתפתים להשקעות שנראות להם על פניהן טובות במיוחד. נפילות היו ויהיו. בהשקעות בחו"ל צריך להיות זהיר שבעתיים".

רווה מוסיף כי "כאשר מרמים אותך, אתה לא תמיד יכול להריח את החשד. אם מישהו מציג לך מצג על שווי של קרקע, אתה אף פעם לא יכול להיות בטוח שזה מה שזה שווה".

לסיכום אומר רווה: "יש 3 קריטריונים להשקעה בנדל"ן - מיקום-מיקום-מיקום. אבל אם אתה משקיע במדינה זרה, הקריטריונים אחרים, והם: זהירות-זהירות-זהירות".

הנעקצים
 הנעקצים

הנעקצים 1
 הנעקצים 1

רובע הארלם בניו-יורק / צילום: רויטרס
 רובע הארלם בניו-יורק / צילום: רויטרס

צרו איתנו קשר *5988