מנכ"ל מידרוג: "ביטול דירוגי תעודות הסל זו שערורייה"

גיל גזית ממידורג נגד מגמת ביטול הדירוגים לתעודות הסל הגורם לאובדן הכנסה של כ-2 מיליון שקל בשנה ■ "ללא דירוגים, ההשקעה בתעודות תהיה מסוכנת יותר למשקיעים"

לפני כשבועיים דיווחה חברת תעודות הסל קסם כי היא מפסיקה לדרג 13 תעודות שלה, שדורגו עד כה על ידי חברת הדירוג מידרוג. מספר ימים אחר כך הצטרפה אליה גם תכלית תעודות סל, והודיעה על הפסקת דירוג ל-19 תעודות שבניהולה.

ביטול הדירוגים על ידי שתי החברות, וההנחה המקובלת בענף כי גם שאר החברות יישרו קו וינהגו כך (ישנן עוד כ-20 תעודות סל מדורגות), יצרו עימות חריף בין חברות תעודות הסל לחברת מידרוג.

"ביטול הדירוגים זו שערורייה", אומר מנכ"ל מידרוג, גיל גזית, בראיון ל"גלובס". "דירוג הוא לא משהו שאפשר לקום בוקר אחד ולבטל. זה לא רק עניינה של מידרוג, יש כאן דיון ציבורי. אם תעודות הסל לא יהיו מדורגות, לא יישמרו כללי בקרה ותפעול שדרשנו ממנהלי התעודות. להבנתנו, הביטול הוא לשם הוזלת עלויות של בקרה וניהול סיכונים. אבל ללא דירוגים, ההשקעה בתעודות תהיה מסוכנת יותר למשקיעים".

במידרוג מעלים טענות קשות מאד לגבי בטיחות ההשקעה בענף, המנהל למעלה מ-60 מיליארד שקל. מנהלי התעודות לעומת זאת, טוענים שמראש הדירוג היה אקט שיווקי; כיוון שתעודות סל הן מוצר גנרי, הדירוג יצר בידול ותו לא, כשגם זה כבר אינו רלוונטי, כשהן כולן מדורגות ב-AAA.

על כך אומרת מירב כנען בן-הלר, סמנכ"לית במידרוג: "כדי שיצליחו למכור, מנהלי תעודות הסל צריכים להראות שהם עובדים מסודר. לכן כל ניהול הסיכונים הוא למעשה אקט שיווקי".

לנוכח הכנסותיה של מידרוג מהתחום, ניתן להבין מדוע גזית יוצא נגד המהלך. תעודות הסל משלמות למידרוג כ-120 אלף שקל עבור דירוג ראשוני של כל תעודה, וכן כ-40 אלף שקל עבור מעקב דירוג, מדי שנה. כך, רשמה מידרוג בסך הכול בגין 53 תעודות הסל המדורגות על ידה הכנסות של כ-6.4 מיליון שקל, וכן דמי מעקב מצטברים של עוד כ-12 מיליון שקל (כ-2 מיליון שקל מדי שנה מאז הדירוג הראשון ב-2006).

ביטול הדירוגים יביא להפסד הכנסות של כ-2 מיליון שקל לשנה, קשה שלא לחשוב שמכאן מגיעה ההתנגדות.

גזית: "הכסף הוא בכלל לא העניין. הדירוג שלנו הוא כמו תו תקן. זה לא דירוג אשראי רגיל, וחברות תעודות הסל צריכות לקבל על עצמן הרבה התניות ומגבלות כדי לקבלו. הדירוג שלנו שומר שההתחייבות שהמנהלים יתנו למשקיעים את המדד, תקוים".

התעודות המדורגות פנו בעיקר למשקיעים מוסדיים, אולם בעקבות הרחבת תקנות של האוצר, הקובעות באילו נכסים יכולים המוסדיים להשקיע, התייתר הדירוג. בנוסף, תיקון 21 לחוק השקעות משותפות בנאמנות, שנמצא במסלול חקיקה, למעשה יהפוך את תעודות הסל למכשיר דומה לקרנות נאמנות, שבו הכסף הוא של המשקיעים ומנהל התעודה רק מנהל אותו. זאת, להבדיל מהמצב הנוכחי בו כספי המשקיעים בתעודות סל לא נמצאים בידיהם, אלא מנהל התעודה מתחייב בפניהם להשקיע אותם בצמוד למדד כלשהו ולהחזירם ביום מסוים, בהתאם לשווי המדד.

- הרגולטור בעצמו לא דורש דירוג, ולא רואה בו כלי הכרחי.

"זה בכלל לא משנה אם יש או אין חקיקה בעניין. מנהלי השקעות אמורים לרצות שיהיו מנגנונים שישמרו על הלקוחות שלהם. זה כמו שצריך לשים חגורות בטיחות גם אם לא היה חוק המחייב זאת. בכל מקרה, התיקון עדיין לא נכנס לתוקף, כך שאם יש בכלל מקום להפסיק את הדירוג - זה לא עכשיו, בתקופה כה סוערת בה אנו מצויים".

- אם הדירוג כל כך חשוב, מדוע המתחרה שלכם, S&P מעלות, לא פועלת בתחום?

גזית: "בתחילת הדרך מעלות קטלו את הדירוג שלנו ואמרו שהוא לא נכון, כי הוא לא דירוג אשראי. אבל האמת היא שיש להם מודל, אפילו די דומה לשלנו. ברור שאנחנו לקחנו פה את השוק, ומעלות עושים דברים אחרים. זה בסדר".

מאיגוד תעודות הסל נמסר בתגובה לדברים, כי "לאור צמיחתו המהירה והיקפו של ענף תעודות הסל, אמון המשקיעים בענף מדבר בעד עצמו, והאיגוד ימשיך לפעול מול רשות ני"ע להבטיח שהתעודות ימשיכו להתנהל בסטנדרטים הגבוהים ביותר. ההחלטה אם לבצע דירוג או לא הינה החלטה עסקית, המורכבת בין היתר מהשאלה האם הדירוג שניתן לפני יותר מחמש שנים בכלל רלוונטי לסביבה הכלכלית והרגולטורית החדשה, שבה פועל כיום הענף".

צרו איתנו קשר *5988