ניהול ביצועים של מסדי SQL: גם עסקים קטנים מסוגלים

אם ה-IT הוא "קטר העסקים", בלעדיו הרכבת תעמוד בתחנה ללא נוע, מסד הנתונים הוא המנוע ■ כשהוא עובד, הקטר מושך, והרכבת טסה ■ כשהוא מגמגם, לא רואים את האור בקצה המנהרה

אביב מדמון מנכ"ל DBA Services / צילום: יחצ
אביב מדמון מנכ"ל DBA Services / צילום: יחצ

ארגונים ועסקים בני זמננו לא מסוגלים לתפקד ללא מערך IT פונקציונלי, אמין ונגיש, שמסוגל להתמודד עם עומסי העבודה המשתנים בלי לאבד יציבות או לעצור לרגע. זו תובנה שלמדנו מזמן, אך היא התחזקה עוד יותר בעקבות ההשתלטות של פתרונות אינטגרטיביים על ליבת המחשוב הארגוני, דוגמת מערכות ה-ERP ו-CRM. פתרונות אלה כוללים מודולים רבים ושונים הקשורים ביניהם על ידי מסד נתונים משותף, בדרך כלל מסד Microsoft SQL. הסתמכות זו על גרעין נתונים משותפים הביא לכך שביצועי מסד הנתונים הם הדומיננטיים בקביעת רמת הביצועים של כלל התהליכים העסקיים במסגרת הפתרון. באנלוגיה פשטנית במקצת, אם ה-IT הוא "קטר העסקים", בלעדיו הרכבת תעמוד בתחנה ללא נוע, מסד הנתונים הוא המנוע. כשהוא עובד, הקטר מושך והרכבת טסה. וכשהוא מגמגם לא רואים את האור בקצה המנהרה.

לקחת אחריות על מסד הנתונים

ולמרות המרכזיות של מסד הנתונים במשוואת הכשירות התחרותית של הארגון, האחריות על בריאותו לא מוגדרת היטב. מי אמור לטפל בו באופן שוטף - וכול מסד SQL דורש טיפול שוטף, גם מניעתי וגם תיקוני - המנמ"ר? החברה שלקחה על עצמה את תחזוקת תשתיות ה-IT במיקור חוץ? החברה שסיפקה את היישום הארגוני או האינטגרטור שהתחייב בהצעת הפרויקט לרמה מסוימת של ביצועי התהליכים? הסיבה לחוסר הבהירות היא מוסכמה פרדוקסלית, שהתקבלה בתעשייה כברירת המחדל ולמעשה היא עדות לחוסר הבגרות של התחום: מתייחסים למסד הנתונים כאל תפוח אדמה חם. הדבר דומה למי שמוכר לכם משאית - פתרון אינטגרטיבי בדוק ויעיל לבעיה לוגיסטית - ומשאיר את הטיפול במנוע מחוץ לכיסוי האחריות. כלומר, כשהכול כשורה המשאית תתפקד מבלי לערב אתכם בשלל הפרטים הטכניים שמבטיחים הפקת כוח מניע מגוש הברזל הזה שנקרא מנוע. אבל כאשר משהו משתבש, תקבלו התראה - נורית דולקת או מחוג שנכנס לתחום האדום ב- Dashboard - וזהו. את התיקונים והטיפול המונע הוא משאיר לכם, כי זה "מנוע OEM סטנדרטי" ולא חלק מהמוצר הקנייני שלו. "טיפולי מנוע תקבלו במוסך של יצרן המנוע או שתלמדו לעשות אותו בעצמכם". גישה כזאת לא תעלה על הדעת בענף הרכב, אבל בענף מערכות המידע היא "הנורמלי".

"התוצאה הבלתי נמנעת היא, שבמרבית ההתקנות התהליכים העסקים מתפקדים בחוסר יעילות, ברמת ביצועים הנמוכה בעשרות אחוזים ביחס לפוטנציאל של החומרה והתוכנה", אומר אביב מדמון, מנכ"ל DBA Services, חברה המתמחה במוצרי ניהול למסדי נתונים. "בדימוי המשאית שלנו, תארו לעצמכם שהיא יוצאת לחלוקה מקרטעת, עם חצי המטען המכסימלי שהיא אמורה להוביל, משום שהמנוע סובל מבעיות פשוטות שאפשר למנוע אותן בתחזוקה שוטפת "לפי הספר", כמו סתימה במערכת הזרקת הדלק או התחממות השמן בגלל רדיאטור מכוסה בפיח. רק שבתחזוקת מסדי נתונים הדיאגנוזה יותר קשה, לא רואים בעין בלתי מזוינת את גורמי הבעיה, והטיפול דורש יותר ידע מקצועי - אי אפשר להסתפק באינטואיציה וניסיון קודם, צריך כלים ייעודיים לדיאגנוזה ומתודה אמינה להצלחה בתיקון." לעומת זאת, בתחזוקת מערכות מידע אפשר ליישם בהצלחה פתרונות מסוג "מערכת מומחה", שהם אוסף מתודות מובנות בתוכנה למימוש תהליכים "מומלצים", Best Practices. "המומחה הווירטואלי" מנחה את המשתמש לאורך כול הדרך, החל בדיאגנוזה, דרך ניתוח שורשי הבעיה, וכלה בביצוע תיקון מיידי והפקת תובנות לגבי שינויים דרושים בטווח הארוך. "תוכנת EZManage SQL המקורית של DBA Services היא מערכת המומחה לניהול מסדי נתונים הפשוטה ביותר להטמעה, האינטואיטיבית ביותר לשימוש והאטרקטיבית ביותר מבחינת המחיר. מכל נקודת השקפה שתסתכלו עליה, "אין עליה".

נופל בין הכיסאות

יש המון כלים לניהול מסדי SQL, למעשה קיימת התמחות מיוחדת בנושא, שמעסיק מקצוענים הנקראים "אדמיניסטרטורים של מסדי נתונים" (DBA). בנוסף קיימים בכל יישום תוכנה ארגוני מספר כלי ניטור והתראה ייעודיים, שמאפשרים למנהל היישום לעקוב אחרי מה שקורה בזמן אמת. ובכל זאת הקטע הקריטי ביותר - האינטראקציה בין המסד ליישום - נופל בין הכיסאות. "נקודת המוצא של שני הצדדים היא שונה", אומר אביב מדמון. "מפתחי היישום מתייחסים למסד הנתונים כאל רכיב סטטי, כמו ארכיון דיגיטלי, והם לא מודעים למורכבות של שליפת מידע לפי דרישה בזמן אמת - כאשר התכולה של מסד הנתונים משתנה ומתעדכנת בכל רגע. מצד שני מנהלי המסד מתייחסים לתהליכים מסביבו בצורה פורמלית, בלי להשאיר מרווח לחוסר וודאות או חוסר דיוק שקיימים בעולם האמיתי. ולכן יכול להיות מצב של מסד נתונים "תקין" על פי המבדקים המקובלים, ש"תוקע" תהליך עסקי שגרתי למדי בגלל סיבות שלא יתבררו אלא בקונטקסט הספציפי של צורת העבודה באותו תהליך. אפילו בעיות "מכניות" לכאורה, כמו הצורך בתוספת זיכרון או הקצאת מקום על הדיסק, יתגלו בדרך כלל רק במהלך הריצה. מערכת ניהול ביצועים טובה, דוגמת EZManage SQL, מבססת את האנליזה על נתונים שנאספים בזמן הריצה ולכן היא מסוגלת להבין את הדינמיקה של היחסים בין היישום למסד הנתונים".

הגישה המיושמת במודול ניטור הביצועים Performance Monitor של EZManage SQL, לזיהוי ודיאגנוזה של בעיות ביצועים, שונה לחלוטין. "התוכנה פועלת ברקע, בזמן הריצה של התהליך העסקי, עם עקבה (Footprint) מינימלית במערכת", אומר אביב מדמון. "התוכנה עוקבת אחר האינטראקציה בין התהליך למסד הנתונים ומנתחת בזמן אמת את הביצועים כדי לזהות בעיות על פי חוקים שהמנמ"ר קובע כערכי סף להפעלת התראה. לדוגמה, זמן תגובה ארוך מדי לשאילתת SQL. כאשר מופעלת ההתראה, נעשה "צילום מצב" (Snapshot) הכולל את כל הנתונים הטכניים שעשויים להיות קשורים לתקלה - ולא רק את מצב היישום התקול עצמו. הגישה היא הוליסטית מתוך ידיעה, שבמקרים רבים הבעיה אינה ביישום אלא בתהליכים אחרים המתרחשים במקביל על אותה פלטפורמה. למשל, ריצה של אנטי-וירוס או תוכנת גיבוי, שמסיבה לא צפויה דורשת משאבי I/O מופרזים או מעמיסה את המעבד".

לא לבלבל עם מידע מיותר

"הייחודיות של Performance Monitor היא בגישה הסלקטיבית לאיסוף נתונים דיאגנוסטיים", אומר אביב מדמון. "בניגוד לתוכנות ניטור 'טיפשיות', אנו לא מכניסים ל-Log אלפי רשומות של פרמטרים לא רלוונטיים, העיקר 'שיהיה'. אנו יוצאים מנקודת הנחה שמדובר במצב בעייתי אך לא אקזוטי, אותו יכול DBA מנוסה לאתר במבחן פשוט או שניים ולתקן על בסיס ידע וניסיון במתודות המומלצות, ה-Best Practices שמהוות נר לרגלינו. לכן יצקנו את הידע והניסיון המשמעותיים ביותר שנצברו בחברת DBA Services לתוך כלי טכני של "מערכת מומחה". הכלי הזה מריץ בצורה אוטונומית תהליך דיאגנוסטי הולם לסימפטומים המדאיגים, כפי שמומחה בניהול מסדי נתונים היה עושה בהתבסס על אותם נתוני צילום המצב. התהליך מתבצע אוטומטית, ללא צורך בנוכחות של מקצוען באתר, והוא ניתן לניהול ושליטה מרחוק, למשל על ידי DBA המועסק בשירות מיקור-חוץ (Outsourcing). יתר על כן, גם ללא פיקוח מרחוק התוכנה מסוגלת להפיק המלצות שכל משתמש עסקי יכול ליישם בעצמו, ללא הסתכנות. למשל, לעצור את האנטי וירוס. שוב, בניגוד לפתרונות Performance Management מתחרים, שיכולים לאתגר את המשתמש חסר הרקע הטכני, אנו לא מצפים שהמשתמש ידע מה נדרש לעשות מניתוח של הפרמטרים. את האנליזה עושה התוכנה שלנו. וההמלצה על פעולת התיקון גם היא מבוססת על ידע וניסיון, שהמומחים שלנו הטמיעו בפתרון כחלק אינטגרלי ממערכת המומחה".

הבדל מהותי נוסף שמייחד את הפתרון של DBA Services הוא הכללת כלי ניהול הביצועים בקונסולה הוליסטית, שנותנת תשובה מלאה לכול אתגרי ניהול מסדי SQL. "ניטור ביצועים הוא אומנם המודול החדש ביותר בפלטפורמת EZManage SQL", אומר אביב מדמון. "אך הוא מצטרף למודולים שכבר הוכיחו את עצמם באלפי התקנות, באתרי לקוחות עסקיים ובחברות המספקות שירותים מקצועיים למגזר העסקי-ארגוני בארץ ובעולם. הקונסולה שלנו כוללת מודולים לניטור שאילתות SQL בזמן אמת, ניהול תחזוקה מונעת ותיקוני תצורה, הרצת גיבויים והבטחת המשכיות עסקית. המודול החדש, Performance Monitor, סוגר משבצת פתוחה בפאזל של ניהול מסדי נתונים - והוא עושה זאת בנסיבות בהן הנראות של המסד במערכות ניטור אחרות היא בלתי מספקת בעליל. לדוגמה, לחלק גדול מלקוחות EZManage SQL יש בנוסף פתרונות ניטור והתראות אחרים, שהגיעו עם המערכות הארגוניות או נוספו "מלמעלה" כשכבה של תוכנות ניהול IT גלובלי, חוצת ארגון. ועדיין הם נזקקים לכלים הפשוטים והאפקטיביים של EZManage SQL כדי לפשט את ניהול ותחזוקת המסדים. אני לא אומר שהכלים האחרים אינם עושים את מה שהספקים מתיימרים לספק, אבל הם בדרך כלל מכוונים גבוה מאוד בהיררכיה של מומחיות, הרבה מעל ליכולות הדיאגנוסטיות של חלק ניכר מאנשי התחזוקה. זה המקום שהפתרון שלנו ממלא בהצלחה".

הכול כלול במחיר אטרקטיבי

וכשמדובר באפקטיביות ושימושיות אי אפשר שלא להתייחס לפער המחירים המשמעותי שמציב את EZManage SQL בליגה משל עצמה. "בהשוואה למערכות מתחרות, גם כאלה שנחותות בהרבה מבחינה פונקציונלית, אנו מציעים חסכון בין 30 ל-80 אחוז!" אומר אביב מדמון. "במקרים מסוימים, תמורת חלק קטן ממה שתשלמו עבור פתרון ניהול ביצועים נטו תקבלו אצלנו פתרון הוליסטי, "הכל כלול", כפי שרוב הלקוחות מעדיפים. כולל כמה תכונות ייחודיות שלא תמצאו בשום פתרון אחר ללא תלות בשאלה כמה אתם מוכנים לשלם. למשל, יכולת לבצע שדרוג גרסאות או שינוי תצורה על קונסולת הניהול ולשכפל את המצב החדש "באוסמוזה" לכל השרתים הנשלטים מרחוק". לעובדה שמוצרי DBA Services מתומחרים באגרסיביות חלק ניכר בהצלחת התוכנה בשוק הישראלי. "חברות Mid Market ישראליות נחשבות ל"קטנות" בקנה מידה עולמי - ובכל זאת הרבה מתחרים מתמחרים את הרישיונות עבורן ברמה של Enterprise", אומר אביב מדמון. "אנחנו חברה ישראלית, ששורשיה נטועים עמוק במציאות המקומית. לא צריך להסביר לנו מדוע חברה ישראלית "בינונית" לא מסוגלת להוציא תקציב בן 6 ספרות על פתרון ניהול IT שנתפס בהרבה הנהלות כ"תקורה". לכן התמחור למוצרים ולשירותים שלנו, מחושב על פי שיעור החזר השקעה (ROI) הרלוונטי לעלויות התפעול בישראל. באופן כללי אפשר לומר, שמערכת EZManage SQL אמורה להחזיר את ההשקעה ברכישתה תוך פחות משנה - וזאת עוד לפני שמכניסים לנוסחה את מניעת נזקים עקיפים כתוצאה מהשבתה".

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988