מיקרוסופט מול אפל: כדאי לרכוש את הטאבלט החדש Surface?

המחמאה הכנה ביותר היא חיקוי, אומר המכתם העתיק, והחודש מעניקה מיקרוסופט לאפל את המחמאה האולטימטיבית: אימוץ האסטרטגיה של ג'ובס, לקיחת אחריות על שני צידי המשוואה השיווקית, חומרה ותוכנה

סטיב באלמר / צלם: רויטרס
סטיב באלמר / צלם: רויטרס

במכתב לבעלי המניות והאנליסטים הכריז סטיב באלמר, מנכ"ל מיקרוסופט, כי החברה תמשיך לפתח באינטנסיביות את קווי המוצרים של Surface, מחשב הלוח החדש שלה, ושל Xbox, פלטפורמת המשחקים הוותיקה. נראה שהאסטרטגים של מיקרוסופט הגיעו למסקנה שקצב החדירה הנמוך של מערכת ההפעלה לטלפונים חכמים, Windows Phone, נובע מההססנות של יצרני החומרה, ובראשן Nokia - ולא חסרונות של התוכנה או העובדה שהיא מגיעה לשוק באיחור משמעותי.

למרות שמיקרוסופט מוחלת על כבודה ובוחרת לחקות ולא להוביל, יש כמה הבדלים מהותיים בין הגישה שלה לזו של אפל.

  • ראשית, מיקרוסופט לא תמנע משותפות היסטוריות להתחרות בגומחת השוק של Surface. החומרה אמנם מוגנת בפטנטים והמתחרים יאלצו להיות יצירתיים כדי להציע חלופות מעניינות יותר, אבל המערכת פתוחה וכל מי שרוצה לרכוש רישיון הפצה מוזמן.
  • למרות שמערכת ההפעלה Windows RT אינה זהה לגרסה הקונבנציונלית של Windows 8 (בעיקר משום שהיא מיועדת למעבדי ARM ולא תואמי אינטל), היא מריצה יישומים דומים מאוד - שאף משתמש ותיק לא יתקשה ללמוד ואף מנמ"ר לא יעז להתנגד להם בטענות של חוסר יכולת לתמוך במשתמשים.
  • מיקרוסופט תמחרה את ה-Surface ברמה תחרותית מתונה, בערך 100 דולר פחות ביחס לדגמים ברי השוואה של iPad. בניגוד לגישה ההיסטורית שלה בכניסה לשוק חדש, היא לא מנצלת את ארנקה המלא כדי להיות אגרסיבית עד כדי כך שיצרנים פחות עשירים ידחקו החוצה מהזירה. לא מדובר רק במדיניות שנועדה לרצות את הרגולטורים (בעיקר האירופים) אלא ברצון אמיתי לא לדלל את ה-Ecosystem המגוון של Windows.

התרשמות ראשונית מ-Surface מאשרת את הטענה כי זו תהיה תחרות קריטית יותר לאפל מהאתגר שהציבה Google בגרסה למחשבי לוח של אנדרואיד. מערכת Windows RT זריזה מאוד, אינטואיטיבית למשתמשי Office ומנצלת בחסכנות את האנרגיה האגורה בסוללה הקטנה של Surface. ההבדלים במפרט הטכני ביחס ל-iPad, כמו מסך 1366x768 במקום 2048x1536, אינם משמעותיים למי שלא ניחן בעיני נץ. לפני קבלת החלטת רכישה כדאי להתנסות בשני המחשבים ולא לסמוך על דעת "מבינים", משום שהתשובה לשאלה, 'איזה ממשק משתמש טוב יותר?' היא סובייקטיבית לחלוטין. המשקיפים נוטים להעדיף את iPad בעוד המנמ"רים בוחרים בפלטפורמה של מיקרוסופט - ולו רק משום שהיא משתלבת טוב יותר במערך המחשוב הארגוני.

צרו איתנו קשר *5988