כישורי מנהלים מנבאים הצלחת הנפקות

האם יש דרך לנבא הצלחה של חברה, ובפרט הצלחת הנפקות לציבור. האם אלו מנהלי "הפעם הראשונה" ( First Timers) או מנהלים וותיקים עם רקורד עשיר, המובילים את החברות להנפקות המוצלחות ?

24/10/2012, 07:57

בחלק ניכר מהחברות הגדולות והמצליחות וכן בסטרט-אפים המתוקשרים והמבטיחים יש מנהלים ויזמים שזהו המיזם הראשון בו הם פועלים. באחרות, יש מנהלים עם רקורד סדרתי של הצלחות .

במסגרת עבודתי בתפקידים ניהוליים בחברות טכנולוגיה מבטיחות וחלוצות בתחומן, ביניהן ווקלטק תקשורת, החלוצה העולמית בתקשורת קולית על רשת האינטרנט ואינפיניון סוואן, שפיתחה מוצרים לתקשורת פס-רחב, נפגשתי עם מנהלים בכירים בחברות וקרנות הון סיכון, אשר בחנו לא רק את הטכנולוגיה, אלא גם ( ואולי בעיקר ) את היזמים. וכן מה הם הסיכויים שיזמים אלו יצליחו להוביל את החברה מרעיון למוצר מצליח. במקרים רבים מממנים משקיעים וקרנות את תחילת דרכם של פיתוחים טכנולוגיים על ידי יזמים, החל משלב חיפוש הרעיון וגיבושו, כאשר הם מאמינים ביזם וביכולתו לאתר רעיון ולהוביל חברה עד לאקזיט, בין ע"י הנפקה לציבור או מכירה לחברת גדולה.

לאור זאת חשבתי רבות האם יש דרך לנבא הצלחה של חברה, ובפרט הצלחת הנפקות לציבור. האם אלו מנהלי " הפעם הראשונה " ( First Timers) או מנהלים וותיקים עם רקורד עשיר, המובילים את החברות להנפקות המוצלחות ?

המחקר שערכתי בחן את ההנפקות לציבור בבורסות לניירות ערך בארה"ב בשנים 2001-2003, ועקב אחרי החברות המנפיקות בשנים אלו ובמשך חמש שנים לאחר ההנפקה. במסגרת המחקר, שנערך בפקולטה לניהול באוניברסיטת תל-אביב, ניתחתי את נתוני המנהלים בחברה, הן מההיבט של ניסיון המנהל והן מהיבט החברה. בין הנתונים שנבחנו היו הרכב הנהלת החברה בשנים שלפני ההנפקה הראשונה לציבור, וכן מתי הושלמה בניית הנהלת החברה ומונו סמנכ"ל פיתוח, שיווק, תפעול וכספים.

הנתונים ששימשו למחקר הינם נתונים ציבוריים. נתוני ההנהלה נכללים בתשקיף ההנפקה המוגש לרשות ני"ע האמריקאית , ה-SEC, נתונים שלכל אחד מאיתנו יש גישה אליהם. פרק ההנהלה בתשקיפים אלו מפורט מאוד ומאפשר בחינת ניסיונו והשכלתו של כל מנהל. ניסיון המנהלים ששימש למחקר הינו ניסיונם מתחילת כהונתם כסמנכ"לים או מנכ"לים בחברות, בחברות המדגם ובשנים שקדמו להצטרפותם לחברות אלו. נתוני היקף הגיוס, ביצועי המניות וההצלחה התפעולית גם הם נגישים לציבור.

הצלחת החברה נמדדה באמצעות היקף הגיוס בהנפקה הראשונהIPO) ), היקף הגיוס בהנפקות בחמש שנים נוספות, תשואת מניות החברה והרווח התפעולי בשנים שלאחר ההנפקה הראשונה. כמו כן, נבחנו עלויות ההנפקה ואיכות חתמי ההנפקה.

המסקנות הינן מרשימות. בשנות המדגם, החברות עם מנהלים מנוסים, שהוגדרו כמנהלים האיכותיים ( בהתאם למקובל בספרות המימונית בתחום ) היו החברות המצליחות יותר, עם הנפקות גדולות יותר הן מבחינת היקף הגיוס הכספי והן בהיבט של נתח החברה שנמכר לציבור. היבט נתח החברה הנמכר לציבור חשוב למשקיעים וותיקים ומייסדים, כיוון שאלו מעוניינים למממש חלק מהשקעתם ע"י מכירה לציבור בהנפקה עצמה או מאוחר יותר. הנפקה גדולה והיקפי מסחר גבוהים מאפשרים מימוש ביתר קלות. גם היקף ההנפקות הנוספות של חברות אלו (Seasoned Public Offering ) בשנות המדגם גבוה יותר בחברות עם המנהלים האיכותיים יותר.

מאפיינים נוספים של ההנפקה תמכו בקשר בין איכות ההנהלה וביצועי החברה.בחברות האיכותיות נמצאו יותר השקעות של קרנות הון סיכון לעומת שאר חברות המדגם. להנפקות של החברות עם המנהלים האיכותיים יותר היו חתמים בעלי מוניטין גבוה יותר ונמצאו אנליסטים רבים יותר( ואיכותיים יותר ) המסקרים את החברה לפני ההנפקה ואחר.בחברות עם איכות מנהלים גבוהה נצפו היקפי השקעות גדולים של משקיעים מוסדיים.הוצאות הנפקה בחברות אלו משמעותית נמוכות יותר,בהשוואה לחברות עם מנהלים מנוסים פחות.

מבחינת אטרקטיביות החברה להשקעה, בחברות עם המנהלים האיכותיים נצפו רווחים תפעוליים גבוהים יותר בשנים שלאחר ההנפקה, ומניות חברות אלו הניבו תשואה גבוהה יותר בשוק ההון בשנים שלאחר ההנפקה.

לסיכום, איכות ההנהלה קובעת את הצלחת הגיוס הנפקות, מאפייני ההנפקה והצלחת החברות בשנים שלאחר ההנפקה.

ד"ר דפנה ארליך - מרצה לקורסים במימון בפקולטה לניהול באוניברסיטת תל-אביב ובמכללה האקדמית תל-אביב יפו ויועצת לחברות טכנולוגיה.

לקריאת כתבות וסקירות נוספות של פורום CFO, הקליקו כאן גלובס לחודש היכרות – כל הכתבות, המאמרים וטורי הדעה אצלך מדי ערב >>
 

כתבות נוספות

"לחברות גדולות יש לא מעט יתרונות, אבל גם חסרונות שנחשפתי אליהם - שיתעצמו עם השינויים בעולם" "לחברות גדולות יש לא מעט יתרונות, אבל גם חסרונות שנחשפתי אליהם - שיתעצמו עם השינויים בעולם" האם לחברה גדולה בישראל קל יותר לשגשג? קובי אלטמן CFO כי"ל, בחן עם משתתפי כנס פורום CFO השנתי באילת את נכונות התיאוריה הזו, לאור הקריירה שלו באמדוקס, טבע וכי"ל מיכל קורן 31/07/2018
"התרומה האמיתית של CFO היא ביכולתו להשפיע על עתיד החברה" "התרומה האמיתית של CFO היא ביכולתו להשפיע על עתיד החברה" בראיון לרגל קבלת אות ההוקרה של פורום CFO, מתאר דניאל ארדרייך CFO סודהסטרים, את העליות והמורדות בהובלת החברה ועד המכירה לפפסיקו עו"ד מיכל קורן 08/01/2019
ניהול כספים מתקדם: "שילוב אמצעים טכנולוגיים נמצא בראש סדר העדיפויות" ניהול כספים מתקדם: "שילוב אמצעים טכנולוגיים נמצא בראש סדר העדיפויות" אייל טרגרמן CFO טמפו משקאות, סבור כי על העבודה האנושית להתמקד בחשיבה ויצירתיות והיתר - שיטופל בעזרת טכנולוגיה ומיכון עליהם הוא שם דגש עו"ד מיכל קורן 24/07/2018