פחות בכמות, יותר בגודל: גם מרכזי המחשבים עוברים לענן

דוח עדכני של IDC מאשר את שכולנו הרגשנו: יותר מרכזי מחשבים נסגרים מאשר חדשים נפתחים ■ בהמשך למגמה שהתחילה ב-2008, חל גידול בנפח הפיזי של ה-Datacenter החדש

Datacenter שהקימה APC לאחד מלקוחותיה בישראל/ צילום: יח"צ APC ישראל
Datacenter שהקימה APC לאחד מלקוחותיה בישראל/ צילום: יח"צ APC ישראל

יותר מרכזי מחשבים (Datacenters) נסגרים, מאשר חדשים שנפתחים, כך על פי דוח שפרסמה חברת IDC. קצב הקיטון אינו דרמטי, בערך 2% משנה לשנה, אך הוא משמעותי מבחינת השוק לשירותי ענן ומקור חוץ.

"מי שלא חייב להחזיק מרכז מחשבים עצמאי - יוצא מהעסק", אומר מחבר הדו"ח ריצ'רד ווילרס. "אנו רואים פחות מרכזי מחשבים קטנים בשולי הענן הארגוני - ויותר Datacenters ענקיים שנועדו לאספקת שירותי תשתית ופלטפורמות עבור שוק הענן הציבורי".

במקביל לקיטון במספר האתרים, מזהה ווילרס גידול בכמות המשאבים הממוצעת במרכזי המחשבים ששורדים את הלחץ התחרותי. "מבחינת ריכוז משאבי עיבוד (Compute) ואחסון (Storage) נמשכת הצמיחה המסורתית, אם כי בקצב מתון יותר. כאשר סופרים מעבדים (CPU) ודיסקים אפשר לזהות מגמת גידול של 15% עד 20%, שמבוטאת בהגדלת הצפיפות הפיזית ב-Datacenter האופייני.

הקטנת הקצב היא תוצאה ברורה של גידול הניצולת הודות לווירטואליזציה, אך ללא ספק אנו מתקרבים לנקודה בה לא תהיה ברירה אלא לבנות Datacenter חדשים, מסיביים הרבה יותר מאלה שמקובלים היום. הגודל מספק יתרון משמעותי הן מבחינת שימוש יעיל טוב יותר במשאבים טכניים והן מבחינת "ניראות שיווקית" כתוצאה מהעדפתן של חברות גדולות להתקשרות עם ספקים גדולים".

ה-Datacenter החדשים מוקמים ע"י חברות שיעודן התמחות במתן שירותיי ענן והם ממוקמים אסטרטגית ליהנות מנדל"ן זול, אנרגיה חשמלית בשפע וכוח אדם טכני זמין.

צרו איתנו קשר *5988