האם מערכת ההפעלה בלקברי 10 תחלץ את RIM מהבור?

יצרנית הבלקברי הקנדית הכריזה כי השקת מערכת ההפעלה החדשה שלה נדחתה לרבעון הראשון של 2013 ■ האם התרופה תגיע בזמן להציל את החולה?

Thorsten Heins מנכ"ל RIM / צילום: יח"צ Research In Motion
Thorsten Heins מנכ"ל RIM / צילום: יח"צ Research In Motion

יצרנית מכשירי הבלקברי, חברת RIM הקנדית, שהובילה עד לפני 3 שנים את מהפכת "הטלפונים החכמים" ומאז נקלעה למשבר קיומי מתמשך, היתה הראשונה להתאים את הטלפון הסלולרי לניהול דואר אלקטרוני באמצעות מסך גדול ומקלדת ASCII.

מריבות בין שני המנהלים המשותפים הביאו לכך שהחלוצה האמיצה איחרה להפנים את אופנת מסכי המגע אותה מובילה אפל. בזמן ש-RIM ישבה על הגדר, החליפה הנהלות ובלבלה את האנליסטים, הצטרפו לתחרות "המגע הכי מגניב" גוגל (עם אנדרואיד, כיום המערכת המובילה מבחינת כמויות) ומיקרוסופט (שאסור לזלזל בעוצמתה למרות שווינדווס פון 8 עדיין צריכה להוכיח את עצמה בשוק).

האנליסטים לא בטוחים שיש מקום בשוק ליותר משתי מערכות - וכמעט כולם יסכימו שאין סיכוי לתחרות "מרובעת". השאלה היא רק האם המתחרה השלישית תהיה מיקרוסופט או RIM? לראשונה יש מסה דורסנית ומזג נקמני של דוב גריזלי פצוע, בעוד הקנדים מתקשים להפוך יתרונות של 20 שנות ותק ונוכחות שוק משמעותית (בספירה האחרונה, כ-80 מיליון משתמשים בכל העולם) לנשק תחרותי.

גרסת הבלקברי 10 תהיה המערכת הראשונה במשפחה שמכוונת בעיקר להפעלה במגע ולכן הצל שהיא מטילה מפריע להמשך המכירות של טלפונים המסופקים עם גרסת בלקברי 7.

הידיעה כי המכשירים הנוכחיים לא יהיו ברי שידרוג לגרסה העתידית הייתה המסמר האחרון בארון קבורת המכירות, שהטביעה את RIM עמוק בביצה של דיו אדום. בייאושה, החברה הודיעה על פיטורי 5,000 עובדים במטרה להקטין עלויות, אך האנליסטים מאמינים כי הסיכוי היחיד שלה הוא לשכנע את היצרנים האסיאתיים הגדולים, כמו סמסונג, ZTE ו-LG לתמוך במערכת עם טלפונים אטרקטיביים יותר מאלה ש-RIM עצמה מסוגלת לייצר.

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988