לכתבה הקודמתחייבים במלכודת לכתבה הבאההחלום החדש של כל אם יהודיה: להיות חבר דירקטוריון

תעודת ביטוח למפתחי אפליקציות

אילו אמצעים עומדים בפני מפתח התוכנה כדי להגן על יצירתו?

04/11/2012, 14:07
עו"ד אביטל שינקאי
Cisco בפייבוק
אביטל שינקאי / צלם: יחצ

יזמים נוטים לראות יותר ויותר ברישום פטנט כאמצעי העיקרי לשימור זכויותיהם הקנייניות בתוכנה או באפליקציה אותם הם מפתחים, אולם מעבר לשיקולים הכלכליים הכרוכים ברישום פטנט, פעמים קיים ספק באשר ל"פטנטביליות" של התוכנה, בין אם בדרישה שהאמצאה תהיה חדשה, מועילה, ניתנת לשימוש תעשייתי ויש בה התקדמות המצאתית. אם כן נשאלת השאלה אילו אמצעים נוספים עומדים בפני מפתח התוכנה כדי להגן על יצירתו.

רבים אינם מודעים לכך כי תוכנה נכנסת תחת הגדרת חוק זכויות יוצרים כיצירה ספרותית - יצירה זו כוללת לא רק את קוד המקור (כטקסט של היצירה) אלא גם אלמנטיים חזותיים כגון ממשק המשתמש (ה-GUI), המסכים (screen display) של האתר או האפליקציה וכו'.

חוק זכויות היוצרים מעניק לבעל הזכויות את הזכות לנצל בצורה בלעדית את התוכנה (להפיץ, לפרסם, להעתיק, לעשות יצירה נגזרת). ואכן, רישום זכויות יוצרים הפך בשנים האחרונות ל"נשק" עוצמתי להתמודדות עם העתקות ו/או חיקויים מטעים של תוכנות מחשב וכן משמש כלי להרתעה מפני מפרים פוטנציאליים. בישראל אין פנקס רשמי לרישום זכויות יוצרים להבדיל מנכסי קניין רוחני אחרים, כדוגמת פטנטים, סימני מסחר ומדגמים, ולכן אחד המכשולים שנדרש בעל זכות היוצרים להתמודד הינו עם הצורך בלהוכיח כי התוכנה הינה בבעלותו.

להבדיל מישראל, ארה"ב מנהלת מאגר זכויות יוצרים אשר מכיל מיליוני יצירות השמורות בספריית הקונגרס. עם רישום זכות יוצרים בספריית הקונגרס תתקבל תעודה רשמית בדבר רישום זכות היוצרים. הרישום בספריית הקונגרס אינו בוחן את מקוריות היצירה אלא רק מאשר כי התוכנה נרשמה בתאריך מסוים. אחד היתרונות הבולטים של רישום זכות יוצרים במאגר היא בכך שהוא מסייע ליוצר להוכיח תיארוך ברור כי היצירה נרשמה במרשם זכויות יוצרים רשמי ומהווה ראיה לכאורה לבעלות ולתוקפה של זכות היוצרים. למרות שלמרשם זכויות היוצרים בארה"ב אין בישראל מעמד חקיקתי מחייב, הוא נחשב בעיני בתי המשפט בארץ כמהימן והם נותנים לו משקל ראייתי נכבד (למשל בפסק דין Burbank animation).

מעבר ל"תעודת ביטוח" כזו מפני הפרה באמצעות רישום זכות יוצרים במרשם בארה"ב, תעודה רשמית כזו יכולה אף לסייע בהרתעת מפרים פוטנציאליים להעתיק את תוכנת המחשב או להרשים משקיעים פוטנציאליים כי בבעלות יוצר התוכנה נכס קנייני בעל אסמכתא רשמית.

על כן, מומלץ ליזמים ומפתחי תוכנות או אפליקציות לפעול לרישום זכויות יוצרים בקונגרס האמריקאי. הליך רישום של תוכנת מחשב יחד עם המסכים במרשם הזכויות בארה"ב אינו הליך מורכב ואינו כרוך בתשלום אגרות גבוהות אך דורש עמידה מדוקדקת בהנחיות של Copyright Registration for Computer Program , ובייחוד ככל שישנו סוד מסחרי הטמון בקוד התוכנה ואשר מחייב התייחסות מפורשת בהגשת הבקשה.

עו"ד אביטל שינקאי, משמשת ראש תחום טכנולוגיה וקניין רוחני במשרד עוה"ד שנהב, קונפורטי שביט ושות'

גלובס לחודש היכרות – כל הכתבות, המאמרים וטורי הדעה אצלך מדי ערב >>
 

 
 
 
מהפכה בטכנולוגיית המידע: צפו בסביבת העבודה החדשה
(The New Collaboration Workspace) ■ מהפכה זו מונעת ע"י מספר מגמות כגון גידול אדיר במספר הטלפונים החכמים, מחשבי לוח וטכנולוגיות רבות נהיות פשוטות יותר והמעבר לשירותים מבוססי ענן
טיפים לעסקים: כך תקימו את הרשת הנכונה לעסק שלכם
טיפים לבחירת הרשת הנכונה לעסק שלכם
מגמה חדשה: ליסינג גם לציוד תקשורת
מגמת רכישת הציוד בליסינג מעמיקה בשוק התקשורת בישראל
 
 
המדריך להישרדות בזמן מלחמה
4 טיפים לעסקים קטנים-בינוניים
שאלות ותשובות: זכויות העובדים באזור הלחימה בדרום
על רקע מבצע "עמוד ענן", משרד התמ"ת פרסם מקבץ שאלות ותשובות בנושא זכויות וחובות העובדים ■ האם עובד הנעדר מהעבודה בגלל המלחמה זכאי לפיצוי?
התמ"ת מפעיל מוקד לפניות הציבור בנוגע לזכויות עובדים במצב חירום
המוקד ייתן מידע בנושאים הנוגעים למערך מעונות היום, הנחיות לעובדים במפעלים חיוניים וחובת התייצבות במקומות עבודה, מידע וסיוע לעסקים קטנים ועוד
שלום שמחון חתם על צו לגיוס עובדים במפעלים חיוניים
עקב המצב בדרום, חתם שר התמ"ת על צו המאפשר גיוס עובדים במפעלים למתן שירותים קיומיים באזור שחלה עליו הכרזת שר הביטחון בדבר מצב מיוחד בעורף
 
 
דרושים עובדים בינוניים
" שהמנהלים אינם מבינים כי אתגר השירות אינו למצוא עובד נדיר באיכויותיו, אלא בניית מודל שירות המאפשר לעובד הממוצע לתת שירות מעולה באופן שגרתי"
מבחן המרשמלו של המנכ"ל והדירקטוריון
למרות שמנהלי חברות מבינים את חשיבות השירות ויצירת אמון עם הלקוח, הם אינם עומדים בפיתוי למקסם את הרווחים בטווח הקצר גם במחיר שבירת האמון עם הלקוחות
למי שייך הפטנט- לעובד או למעסיק?
עד לא מזמן התשובה לשאלה זו הייתה ברורה - למעסיק כמובן. אולם, לפני מספר שבועות דן בית המשפט העליון בסוגיה ומתברר כי התשובה לשאלה זו איננה כה ברורה.
תעודת ביטוח למפתחי אפליקציות
אילו אמצעים עומדים בפני מפתח התוכנה כדי להגן על יצירתו?
 
תוכן מקודם