גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"מעריב": השמחה על העסקה עם בן-צבי הייתה מוקדמת

לראשונה מזה 64 שנה "מעריב" לא יצא הבוקר לאור, אך בשטף המידע התקשורתי חסרונו לא הורגש ■ אנשיו של בן-צבי מתחילים להבין את עומק הביצה הטובענית

1. העיתון "מעריב" לא הופץ הבוקר (ד'), אחד הבקרים הכי לא נכונים בעבור עיתון בממדיו לא להיות מופץ בו. בארצות-הברית נערכו הבחירות, הנשיא המכהן ברק אובמה זכה, ובנאום הניצחון שלו, שהועבר לישראל בלפחות 10 ערוצי תקשורת, הוא לא אמר מילה על "מעריב".

ב-7 בנובמבר 2012, היום שבו "מעריב" לא ראה אור לראשונה זה 64 שנה, צרכן המדיה הישראלי הועמס בכל-כך הרבה מידע, עד שחסרונו של "מעריב" כלל לא הורגש. כותרות אחרות דחקו את אי-נוכחותו ההיסטורית מסדר היום. בבתי-הקפה הסתפקו ב"הארץ", בצמתים נחשפו ל"ישראל היום", ובמשרדים איש לא ניסה לרפרש את nrg, בעוד שבוואלה, ynet וב-mako שעטו מערכות חדשות מרשימות בהיערכותן.

2. אתמול (ג') אחר-הצהריים, הכתב הוותיק של "מעריב" בדרום, אורי בינדר, עוד הכתיב ממחברתו ידיעות מכנס אילת לעיתונות. נאום של יאיר לפיד, אחריו נאום של שר התקשורת משה כחלון, כנראה עוד אירועים מגזרתו. כשביקש להכתיב אייטם אחרון סמוך לשעה 22:00 בלילה, אמרה לו נירה הקלדנית שהוועד הורה להפסיק את העבודה ושאין מחר עיתון. כמוהו הופתעו עיתונאים אחרים.

להחלטה הזו קדמו שעות ארוכות של דיונים בין אנשי הוועד לבין אנשיו של שלמה בן-צבי, מי שאמור להיות רשמית מו"ל "מעריב" מרגע שיעביר תשלום ראשון בסוף השבוע הנוכחי. בסביבתו כבר יש מי שאמר אתמול שזה עשוי לא לקרות.

נקודת המחלוקת בין הצדדים נעה סביב 80 עובדי מחלקות הספורט, הכלכלה, מוסף "סופשבוע" של "מעריב" ואתר האינטרנט nrg. עד לשלב זה, למרות שהם כבר בשלב תוספת הזמן, אנשי בן-צבי לא החליטו סופית מה לעשות עם המחלקות האלה. האם להוציא אותם למיקור חוץ - את הספורט לערוץ הספורט, את הכלכלה אולי ל"גלובס", או שמא להשאיר מערכת "קטנה וחכמה" שתספק את המידע הבסיסי ביותר.

בשני המקרים זו החלטה לא פשוטה. "ספורט מעריב" הוא מוסד עיתונאי חשוב בעיתונות העברית, הוא גם בית גידול מצוין לעיתונאים ולעורכים בכירים. "עסקים" הוא נכס אסטרטגי. ועדיין, לבן-צבי יעלה הרבה מאוד כסף להשאיר את שניהם המתכונתם הנוכחית.

לכן, אנשיו של הבוס החדש רוצים להחזיק את 80 העובדים הלאה לתקופה נוספת, שבמהלכה יתברר להם מה ייעשה במחלקותיהם. אלא שהם לא רוצים להשאירם באותם התנאים שאותם התחייבו לתת במסגרת ההסכם הקיבוצי עם ועד העובדים ל-350 עובדים לפחות שייקלטו. הם לא רוצים אותם לשנה וחצי, אלא רק לחודש-חודשיים.

הוועד לא מסכים. הוא דורש לחתום הסכמים חדשים באשר לעובדי 4 המחלקות האלה, או לקלוט אותם בדיוק כמו את 350 העובדים שיישארו. בן-צבי לא הסכים, והעובדים פתחו בשביתה. שני הצדדים רואים בכך הפרה של ההסכם הקיבוצי.

3. ההכרזה על השביתה לא קשורה בהכרח למה שקרה אתמול ב"מעריב", אלא במה שקרה בלילה שבו נחתם ההסכם הקיבוצי. בן-צבי התחייב מול הנאמן לקלוט 330 עובדים לשנה וחצי, וועד העובדים לא היה מוכן. זה לא הספיק לו. הוא אסף את העובדים ואמר להם: "הולכים לשביתה".

אלא שאז נתגלעו סדקים ראשונים בין העובדים של "מעריב" לנציגיהם בדיונים. העובדים, בעיקר הבכירים שהרגישו שבן-צבי יקלוט אותם בחיבוק חם, התנגדו להשבתה. הם אמרו שזה נשק יום הדין, ואין לשחררו.

הוועד הותקף בדסק החדשות. שאלו למה הם החליטו בן-צבי ולא אלי עזור, למרות שהם לא באמת החליטו, אלא הנאמן שלמה נס. מאחורי גבם אמרו עליהם שהם לא נבחרו, שהם רדיקליים ובוסריים.

הוחלט ברוב קולות לפנות לדיונים מול ההנהלה ולהדפיס עמוד ראשון לבן כמחאה. שעתיים אחרי ההורדה כבר נחתם הסכם לקליטת 20 עובדים נוספים ולהידברות של חצי שנה להרחבת ההסכם.

השבוע, כשהחלו הפיטורים ההמוניים, מהם של 600 שלא ייקלטו בחזרה ב"מעריב", הסדק בין העובדים לוועד החריף. עכשיו כבר הם נשאלים למה לא הייתה שביתה ואיך הם נתנו לזה לקרות. הזכירו להם שהם לא נבחרו, ואין להם לגיטימציה.

עכשיו, כשברור שגם בכירים כאלה ואחרים שקיוו להישאר אורזים ארגזים, האווירה מתלהטת. עכשיו הוועד כבר לא היה צריך להעמיד את השביתה להצבעה, תמיכת העובדים הייתה אוטומטית.

ועם זאת, הלגיטימציה של ועד העובדים רחוקה מלהיות שלמה. בימים האחרונים החלה להתארגן עצומה של עובדים, שקוראת לבטל לחלוטין את ההסכם של הנאמן מול שלמה בן-צבי ולהעביר את "מעריב" לאלי עזור. העובדים שחותמים על העצומה טוענים כי בן-צבי פוגע ברוח "מעריב" בכך שהוא הולך ומאחד תכנים פוליטיים, בעיקר עם "מקור ראשון".

מי שאמר ל"גלובס" כי אם תגיע לידיו עצומה כזאת הוא יחתום עליה בחפץ-לב, הוא בן כספית. כספית כבר התבטא מעל גבי העיתון עצמו והביע תמיכה בהעברת "מעריב" לעזור. חותמי העצומה שטוענים כי הוועד חתם על ההסכם מול בן-צבי ללא אישור העובדים, מאמינים כי עזור ישמור על "מעריב" כפי שהוא ואף ימנה אדם משלהם לעורכו.

4. יש להבהיר, יוסי בר-מוחא, מנכ"ל אגודת העיתונאים בתל-אביב, הפריז בציוריותו. בן-צבי לא מבצע טבח, והוא למעשה לא מפטר איש. לאור העובדה שמשליטת אי.די.בי עברה "מעריב" לנאמן ומשם היא אמורה לעבור לבן-צבי, אמורים כל העובדים להיות מפוטרים. בן-צבי קולט אותם בחזרה.

למרות שברור שצביונו החדש של "מעריב" עומד להיות ימני יותר ולאומי יותר, הוא לא בורר את האנשים על רקע פוליטי. את אחד מעורכי החדשות, עומר ברק, הוא רצה להשאיר, אבל להציב לצדו את ישי הולנדר, שככל הנראה יגיע לעיתון. את יואב ריבק הוא רצה להשאיר אחראי על תחום הדיגיטל. שי גולדן התבקש להישאר לכתוב.

אנשיו של בן-צבי, אלעד טנא שיהיה סגן עורך "מקור ראשון" ואודי רגוניס, מתחילים להבין את הביצה הטובענית שבתוכה דרכו. פתאום הנתונים המספריים קיבלו נפח אנושי, ערכי. הם רואים עד כמה קשה להביט על עיתון כעל שורה תחתונה עסקית ומבינים שהוא גם מכלול של היסטוריה, אמוציות וצרכים אישיים. הם גם רואים מציאות של עסק שהתנהל רע הרבה שנים, ניפוח במקומות מסוימים, דלות במקומות אחרים. הם מוצאים ספקים שלא רוצים לעבוד עם "מעריב", שאין להם אמון בו או בבעל הבית החדש.

הרי זו השיטה שנהוגה שנים בכל הקשור בתפוח האדמה הלוהט הזה, ולא מן הנמנע כי ד"ר שלמה נס, הנאמן, הבין זאת גם הפעם - מהר מהר להעביר את זה הלאה, למכור בזריזות, לגלות רק חלק מהנתונים. כך קנה זקי רכיב ונבהל, כך נפל גם נוחי דנקנר הגדול. ככל שהעמיקו הם ראו את גודל הבור.

בן-צבי לקח על עצמו משימה קשה, שכוללת גם תמיכה בבית דפוס לחמש שנים וגם התמודדות ראשונה מסוגה מול ועד עובדים. הוא צריך לגמור את העבודה בקצב בלתי אפשרי - עד סוף השבוע.

יש מי שכבר מחכים לנפילתו בפינה. כרגע אין עיתון. ברוך הבא מר בן-צבי ל"מעריב".

המספרים של מעריב

עוד כתבות

מעצר מכלית הנפט האיראנית,  / צילום:: רויטרס

המתיחות במפרץ הפרסי מחריפה: איך זה משפיע על מחירי הנפט?

ההשתלטות של משמרות המהפכה על מכלית הנפט הבריטית הובילה לעלייה קלה בלבד במחיר חבית נפט • העובדה שאירוע כה דרמטי לא הוביל לקפיצה גדולה במחיר, מצביעה כי אנו בעידן אחר: סעודיה מבטיחה לספק כל כמות נפט שהעולם יזדקק לה, סין מקטינה ביקושים, וארה"ב מתבססת על ייצור עצמי

תיירים סינים / צילום: Erik de Castro / צילום: רויטרס

כובשים את התיירות העולמית: התיירים הסינים מוציאים יותר מהאמריקאים

עפ"י נתוני מאסטרקארד במסגרת מחקר ה-GDCI, היקף ההוצאות של התיירות מסין ב-2018 הסתכם ב-52.9 מיליארד דולר, בעוד התיירים מארה"ב הוציאו בשנה זו 50.9 מיליארד דולר

דוד ברודט / צילום: תמר מצפי, גלובס

עתיד הבנקים, הפוליטיקה של התקציב, העקיצה למתחרים והשאלה היחידה שלא נענתה: דוד ברודט בראיון פרישה

חמישה עשורים הוא ישב בכל צמתי קבלת ההחלטות הכלכליים במשק ● כעת בראיון ל"גלובס" מסכם דוד ברודט את כהונתו כיו"ר לאומי ומדבר על פוליטיקה וכלכלה, על העלמות המס בארה"ב ועל החשיבות שהוא מייחס לבנק הדיגיטלי פפר בעידן של ענקיות הטכנולוגיה ● הרבה ביקורת על הבנקים לא תקראו כאן

איילת שקד / צילום: כדיה לוי, גלובס

איילת שקד מול המהפכה האנטי פמיניסטית: לאיפה נעלמו הנשים מהפוליטיקה והעסקים?

גברים בארץ ובעולם חזרו לדחוק נשים מעמדות מפתח בתירוץ שקמפיין #METOO גורם להם לחשוש מהאשמות-שווא ● רק הדור הצעיר, שהגברים בו לא מוכנים לפגוש את ילדיהם רק כשיצאו לפנסיה, יכול להביא לשינוי אמיתי ולשוויון הזדמנויות ● פרשנות

בריאות דיגיטלית / צילום: Shutterstock

שת"פ והשקעה: ענקית הביטוח Anthem תטמיע את האפליקציה של אלון בלוך

שיתוף-הפעולה יספק ל-K Health של אלון בלוך גישה לנתונים של מיליוני אמריקאים, שיאפשרו לשפר את חוות-הדעת ● במקביל, Anthem תשקיע בחברה עשרות מיליוני דולרים, באופן הדרגתי

נוני מוזס, בנימין נתניהו  / צילום: מגד גוזני, דניאל שמיל

נתניהו: "העתירה השנייה לפרסום תמלילי שיחותיי עם נוני מוזס – ניסיון לפגוע במעמדי כראש ממשלה"

רה"מ הגיש תגובה לעתירה בה מתבקש בג"ץ להורות ליועמ"ש, שוב, לפרסם בציבור את תמליל השיחות שהתקיימו בין נתניהו לבין מו"ל "ידיעות אחרונות" ● "תקופת הבחירות מחייבת את בית המשפט הנכבד לנקוט משנה זהירות"

אריה דרעי באירוע ההשקה של קמפיין ש"ס / צילום: יעקב כהן, יח"צ

דרעי: סמוטריץ' צריך לפעול משפטית נגד תחבורה ציבורית בשבת

בהשקת קמפיין הבחיירות של ש"ס, דרעי האשים את ליברמן בבחירות אך אמר שאינו תוקף אותו כי הוא "מעולם לא פגע אפילו בכוס מים של אדם דתי" ● דרעי הציב רשימת הבטחות ובהן: העלאת שכר המינימום באלף שקל, חידוש פרויקט שיקום השכונות, טיפול שיניים חינם לקשישים וחינוך חינם מגיל אפס

יוני אסיא, מנכ"ל eToro / צילום: איל יצהר, גלובס

ארוחה ששווה 4.5 מיליון דולר: מייסד eToro יוני אסיא הוזמן לסעודת צדקה עם וורן באפט

מייסד פלטפורמת הבלוקצ'יין הסינית Tron, ג'סטין סאן, תרם 4.57 מיליון דולר לעמותה המסייעת לנזקקים בארה"ב תמורת הזכות לשבת לארוחת צהריים עם "האורקל מאומהה" ולצרף אליו אורחים ● אתמול צורף אסיא לרשימת המוזמנים לסעודה, שתיערך ביום חמישי בסן פרנסיסקו ● לאורחים מצפה אתגר לא קטן במפגש עם באפט, הידוע בביקורתו החריפה על המטבעות הדיגיטליים

אורי שור / צילום: יחצ

12 שנה לאחר שהקים את הראל תעודות סל: אורי שור עוזב את התפקיד

שור יוביל פיתוח קרנות השקעה אלטרנטיביות בבית ההשקעות וימונה עתה ליו"ר הראל אלטרנטיב ● כיום מנהלת הראל קרנות נאמנות קרנות סל ובקרנות מחקות בהיקף כולל של כ-18.5 מיליארד שקל, כשהיא צמחה בתחום זה ללא רכישות

אסתי שלי/ צילום: איל יצהר

האישה שתדאג שנקבל טיפול רפואי יותר טוב מזה שמקבלים הורינו

אסתי שלי, מנהלת הבריאות הדיגיטלית החדשה במשרד הבריאות, נחשפת לראשונה ● בשיחה עם "גלובס" היא מדברת על החשש מפני התקפות סייבר, ההשראה שקיבלה מברק אובמה ועל האתגרים: "אם לא נעשה את המהפכה הזו, השירות הרפואי שנקבל יהיה יותר גרוע ממה שההורים שלנו מקבלים היום" ● ישראל 2048

אדורארדו אלשטיין, בעל השליטה באי.די.בי / צילום: איל יצהר

הסדר חוב באי.די.בי הוא כמעט בלתי נמנע: אילו אפשרויות עומדות לפני אלשטיין?

אי.די.בי מציגה היקף חוב גבוה משווי נכסיה, וב-S&P מעלות מעריכים כי בחצי השנה הקרובה היא תידרש לבצע עצירת תשלומים, בשל הטענה להעדפת נושים ● אם זה יקרה, תיקלע החברה למצב מאתגר ביותר, שבו היא נדרשת להתמודד מול 4 סדרות אג"ח שונות ונפרדות ● להלן כמה תרחישים שיכולים לשרת את אלשטיין במניעת הסלמה והידרדרות לנקודת אל-חזור

יצחק תשובה / צילום ארכיון: גיל יוחנן

שוב לוקח סיכון יוצא דופן בהשקעה סופר ממונפת: למה יצחק תשובה צריך את זה?

רכישת נכסי הנפט של שברון בים הצפוני היא השקעה סופר-ממונפת אשר זכתה לאחרונה לכתף קרה מהמשקיעים הזרים, שדרשו תשואה של כ-9.5% כדי לממן את שכבת החוב הנחותה בעסקה ● האם נכון מבחינת תשובה כיום לסכן כל-כך הרבה, בסיטואציה גיאופוליטית שבה רב הנסתר על הגלוי?

 קים קרדשיאן  / צילום:: רויטרס, Mario Anzuoni

קים קרדשיאן עדיין רוצה נתח משוק המיליארדים של מחטבי הגוף: "יש פוטנציאל לשבש תעשייה שלמה"

קים קרדשיאן ווסט חלמה ליצור קו בגדים מחטבים שיקדם דימוי גוף חיובי ויתאים לכל גווני העור ● כשהשיקה את המותג החדש "קימונו", היא בוודאי לא ציפתה שהוא יעורר סערה ציבורית כה חריפה, האשטג שרץ ברשתות ופנייה מראש עיריית טוקיו להחליף את השם ● כעת היא מנסה להציל את הנתח שקיוותה לנגוס מתעשיית המיליארדים ועל הדרך להביס גם את ריהאנה

כיכר דיזנגוף בתל אביב / צילום: כדיה לוי

חפשו את הצל: למה אחרי כל ההשקעה כיכר דיזנגוף החדשה נטושה בשעות היום?

הכיכר התל-אביבית אינה היחידה, ובחום הלוהט של הקיץ הישראלי גם ירידה של שלוש-ארבע מעלות היא משמעותית ● אז למה חסר כל-כך הרבה צל במרחב הציבורי שלנו, אף שההשקעה בו טובה לתושבים וגם חוסכת כסף למדינה?

ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר כחלון /צילום: אוליביה פיטוסי-הארץ

מה הקפיץ את מחירי הדירות באזור הצפון במעל 6% בחצי שנה?

בשלהי 2018 נרשמה ירידת מחירים במרבית אזורי הארץ, אלא שמאז נכנסה ישראל לתקופת בחירות, והמחירים בעלייה ● בין הסיבות: חוסר ודאות לגבי תוכניות הממשלה ו"הבנה" בציבור שתוכנית מחיר למשתכן בדרך לסיום ● וגם: מדוע באזור הצפון נרשמה עליית המחירים הגבוהה ביותר?

גן ילדים / צילום: שאטרסטוק

על רקע האירועים האחרונים: בזק תצא בקרוב בשירות "גן חכם"

השירות יכלול התקנת מצלמות וחיישנים שינטרו את תנועת הילדים בגן וכן חיישן מצוקה שיקושר למשטרה

אודי אדם / צילום: דוברות משרד הביטחון

לא כלכלי? תע"א פרשה ממכרז בהיקף מיליארדי שקלים; רפאל ואלביט ממשיכות להתמודד

התעשייה האווירית החליטה לפרוש ממכרז ענק של משרד הביטחון הכולל פיתוח ואספקת מערכות מודיעיניות לצה"ל ● בחברה טוענים כי המכרז לא כלכלי בעקבות הגבלות על מכירת הציוד לחו"ל, אך בכירים בתעשיות הביטחוניות טוענים כי המכרז לא כלכלי לחברה עקב חוסר יעילותה

ישראלים באומן, אוקראינה / צילום: Valentyn Ogirenko, רויטרס

האם מחירי הטיסות לאומן בתקופת החגים יהיו נמוכים מהרגיל?

רשות התעופה האזרחית צפויה לפנות לרשות התעופה האזרחית האוקראינית עם הצעה להגדלת מכסת המושבים בטיסות המיוחדות לאוקראינה בתקופת החגים ● בשנה שעברה בקשה דומה שהגישה הרשות נדחתה, והמחירים זינקו

איילת שקד / צילום: כדיה לוי, גלובס

איילת שקד תעמוד בראשות הימין החדש במקום נפתלי בנט

שרת המשפטים לשעבר איילת שקד הודיעה על המשך דרכה הפוליטית: תתייצב שוב לצד נפתלי בנט במפלגה שהקימו יחדיו, אך הפעם תעמוד בראשה ● המהלך צפוי להגביר את הלחץ על רפי פרץ לוותר על המקום הראשון באיחוד מפלגות הימין ● בנט: "המדינה חשובה יותר מקידום אישי"

ליאורה עופר / צילום: שלומי יוסף

דירקטוריון מליסרון מינה ועדת איתור למנכ"ל במקומו של אבי לוי הפורש

לפי הערכות, הוועדה תבחן כ-30 מועמדים פוטנציאליים ● לוי הסכים לבקשת הדירקטוריון להמשיך ולכהן כמנכ"ל מליסרון באופן זמני וללא שינוי בתנאי העסקתו הקיימים