לפיד: "אם אין לכם דוד עשיר, לא תהיה לכם לעולם דירה"

לפיד נאם הערב בפני קהל צעירים באחד הברים בת"א ■ יו"ר תנועת "יש עתיד" תקף את ההתנהלות של ביבי: "מנהיגות היא לא להגיע לאו"ם ולצייר קומיקס"

"משהו נדפק, ומי שדפק את זה - זה הדור שלי. אנחנו דפקנו את העסק לדור של הצעירים. הגיע הזמן שננסה לתקן את המדינה הזו במעט הזמן שעוד נשאר לנו. בכל תחום שתסתכלו עליו, העסק דפוק", כך פתח את דבריו יו"ר מפלגת "יש עתיד", יאיר לפיד, בשיחה עם תומכים צעירים של המפלגה, בפאב "וונדרלנד" בת"א. "יש עתיד" קיימה את הכינוס במסגרת ניסיון המפלגה לתקשר עם קהל צעיר יותר.

לפיד המשיך ותיאר את מצבה העגום של המדינה: "אתם תשלחו את ילדיכם למדינה שהיא במקום ה-89 בעולם בלימודי מתמטיקה, מתחת לסנגל וזמביה. אם מישהו מכם היו ישתה יותר מדי ויתעלף בשירותים וניקח אותו לבית החולים, הוא יחכה 4 שעות במיון עד שמישהו ייגש אליו, רק כדי לקבל טיפול ברמה של עולם שלישי".

"אתם צריכים להגיד תודה אם אתם תל אביבים, כי תמותו 6 שנים אחרי כל מי שגר בפריפריה. תמותת התינוקות בפריפריה כפולה, מספר המיטות לאשפוז במיונים היא כמחצית מזו אשר במרכז. ויש לי בשורה מרה בשבילכם - אם לא מת לכם דוד עשיר, לא תהיה לאף אחת מכם דירה".

לפיד המשיך לתאר את מצב שוק הנדל"ן הישראלי: "דירה ממוצעת של 4 חדרים באזור ממוצע במדינת ישראל, עולה 127 משכורות - היש פה מישהו, צעיר אחד, אשר יכול להרשות לעצמו את זה? 11 שנה, בהן תשימו את כל משכורתיכם בצד".

לפיד עבר לתקוף את שר הבינוי והשיכון, אריאל אטיאס, שהוציא את קריטריון ההשתכרות מהתנאים לקבלת דיור מוזל לזוגות צעירים - והכניס במקומו את קריטריון הנוגע לגיל הנישואין של הזוג. "המשחק הוא לגבי מי שהכי קרוב לצלחת, מי שהכי קרוב לסקטור שלו", הבהיר לפיד. "ועד שאנחנו לא נלך לשחק את המשחק ולהילחם על זה בשביל הצעירים, זה לא ישתנה".

יו״ר ״יש עתיד״ עבר לתקוף את התנהלות הממשלה. ״שאול מופז התפטר מתפקידו כשר ללא תיק, ממה הוא התפטר?״, שאל. ״חברי הכנסת משחקים ביניהם משחק כיסאות, והם למדו את זה מהממשלה שלנו״. לפיד המשיך ושוחח על שוק ההון: ״הטייקונים הם אנשי עסקים חסרי מעצורים שחושבים רק איך לחסל את הפנסיה שלכם, ושואלים את עצמם רק ׳מה יוצא לי מזה?׳״.

״עד שלא נגיד שהגיע הזמן להילחם בזה, זה לא ישתנה. יש לכם כוח בידיים שלכם, והפוליטיקאים אפילו לא מבינים למה אתם לא עושים איתו שום דבר״, המשיך לפיד.

לפיד עבר לדבר על המשא ומתן עם הפלסטינים: ״אני לא רוצה לגור במדינה דו לאומית. אני לא רוצה לגור עם הפלסטינים, וזה תיקון שחייבים לעשות״. בהמשך הנאום שלו תקף לפיד את ההתנהלות של נתניהו לאורך הקדנציה: ״מנהיגות היא לא להגיע לאו״ם ולצייר שם קומיקס, אלא לגרום לאנשים להרגיש תקווה, ולגרום להם להאמין לך. לצייר להם חזון. איפה תרצו להיות בעוד חמש שנים? תשאלו את עצמכם״.

״בעוד חמש שנים אני רוצה שבעוד חמש שנים מדינת ישראל תהיה מהמובילות בעולם בחינוך, שתעודד הקמת עסקים קטנים, אני רוצה שנהיה טיפה יותר טובים אחד לשני״, סיכם. ״באתי להילחם, ואני רוצה שתעזרו לי״.

צרו איתנו קשר *5988