לכתבה הקודמתמבחן המרשמלו של המנכ"ל והדירקטוריון לכתבה הבאהתעודת ביטוח למפתחי אפליקציות

למי שייך הפטנט- לעובד או למעסיק?

עד לא מזמן התשובה לשאלה זו הייתה ברורה - למעסיק כמובן. אולם, לפני מספר שבועות דן בית המשפט העליון בסוגיה ומתברר כי התשובה לשאלה זו איננה כה ברורה.

22/11/2012, 08:59
אביטל שינקאי
Cisco בפייבוק
אביטל שינקאי / צלם: יחצ

עד לא מזמן התשובה לשאלה זו הייתה ברורה - למעסיק כמובן.

במסגרת הסכם ההעסקה של העובד עם המעסיק או בהסכם הסבת הזכויות העובד, נהוג לכלול בהסכם כי העובד מתחייב, שכל אמצאה, אגב עבודתו אצל המעסיק (הקרויה בעגה המשפטית "אמצאת שירות") תהיה שייכת למעסיק.

ואולם, לפני מספר שבועות דן בית המשפט העליון בסוגיה ומתברר כי התשובה לשאלה זו איננה כה ברורה.

בפסק הדין קובע בית המשפט העליון למעשה כי העובדה שקיים בין המעסיק לעובד הסכם, איננה שוללת על הסף את זכאותו של העובד לתגמולים ואת זכותו לברר מחלוקת זו בפני הועדה לענייני פיצויים ותגמולים .

באופן כללי, על פי חוק הפטנטים, תשכ"ז-1967, אמצאת שירות מוגדרת כ"אמצאה של עובד, שהגיע אליה עקב שירותו ובתקופת שירותו" השייכת למעביד, ואילו רק במקרים בהם לא קיים בין העובד למעסיק הסכם המסדיר את תנאי זכאות העובד לתמורה בעד אמצאת שירות, חוק הפטנטים קובע, כי הדבר ייקבע על ידי הוועדה לענייני פיצויים ותגמולים.

פסק הדין שבנדון עסק בעניינו של ד"ר נמרוד בייר אשר הועסק בחברת פלוראליטי בע"מ ופנה לבית המשפט המחוזי בבקשה להתיר לו לנהל תביעה כנגד החברה בה הועסק, בדבר זכותו לקבל תמלוגים בגין "אמצאת שירות" אגב עבודתו בחברה וזאת חרף ההסכם בינו לבין החברה. באופן תקדימי דחה בית המשפט העליון את עמדת בית המשפט המחוזי, אשר התנגד לבקשתו של ד"ר בייר משום שנושא זה הוסדר בהסכם ההעסקה שלו, וקיבל את ערעורו של ד"ר בייר.

בית המשפט העליון פסק כי חרף קיום ההסכם בין ד"ר בייר לחברה, שלפיו אין לד"ר בייר כל זכות באמצאות אגב עבודתו בחברה, נושא זה יידון בוועדה לענייני פיצויים ותמלוגים לבחינת התמורה הראויה לד"ר בייר.

פסק הדין יוצר חוסר וודאות משפטי ומחייב בחינה מחודשת של נושא ההתקשרות של החברות בהסכמים עם עובדיהם, שכן פסק הדין חושף את החברות לתביעות מצד העובדים ואף עלול להשפיע על הליכי מיזוג או רכישה של החברות, משום חששם של משקיעים להתקשר בהסכמים בהם לא ברור מצבם המשפטי של העובדים.

טרם נתקבלה אמנם החלטתה של הוועדה לענייני פיצוי ותגמולים בעניינו של ד"ר בייר ואולם אנו ממליצים להיות ערים לנושא זה. כמו כן מומלץ לבחון עדכון ההסכמות עם העובדים, בין אם בהתקשרות נוספת בהסכם הסבת אמצאת שירות נפרד או הכללת סעיפים ספציפיים בנושא זה בהסכמי העבודה בהתקשרות עם העובדים הקיימים ובפרט בכל הקשור להתקשרות עם עובדים חדשים. ההסכמים יכול שיכללו התייחסות ספציפית וברורה לפיצוי מוסכם מראש בגין אמצאות השירות שיפותחו על ידי אותם עובדים או יכללו כל מנגנון משפטי אחר אשר יש בו כדי להתמודד עם סוגיה מסעירה זו.

פסק דין בייר נ' פלוראליטי בע"מ

עו"ד אביטל שינקאי, ראש תחום טכנולוגיה וקניין רוחני במשרד עוה"ד שנהב, קונפורטי שביט ושות'.

גלובס לחודש היכרות – כל הכתבות, המאמרים וטורי הדעה אצלך מדי ערב >>
 

 
 
 
מהפכה בטכנולוגיית המידע: צפו בסביבת העבודה החדשה
(The New Collaboration Workspace) ■ מהפכה זו מונעת ע"י מספר מגמות כגון גידול אדיר במספר הטלפונים החכמים, מחשבי לוח וטכנולוגיות רבות נהיות פשוטות יותר והמעבר לשירותים מבוססי ענן
טיפים לעסקים: כך תקימו את הרשת הנכונה לעסק שלכם
טיפים לבחירת הרשת הנכונה לעסק שלכם
מגמה חדשה: ליסינג גם לציוד תקשורת
מגמת רכישת הציוד בליסינג מעמיקה בשוק התקשורת בישראל
 
 
המדריך להישרדות בזמן מלחמה
4 טיפים לעסקים קטנים-בינוניים
שאלות ותשובות: זכויות העובדים באזור הלחימה בדרום
על רקע מבצע "עמוד ענן", משרד התמ"ת פרסם מקבץ שאלות ותשובות בנושא זכויות וחובות העובדים ■ האם עובד הנעדר מהעבודה בגלל המלחמה זכאי לפיצוי?
התמ"ת מפעיל מוקד לפניות הציבור בנוגע לזכויות עובדים במצב חירום
המוקד ייתן מידע בנושאים הנוגעים למערך מעונות היום, הנחיות לעובדים במפעלים חיוניים וחובת התייצבות במקומות עבודה, מידע וסיוע לעסקים קטנים ועוד
שלום שמחון חתם על צו לגיוס עובדים במפעלים חיוניים
עקב המצב בדרום, חתם שר התמ"ת על צו המאפשר גיוס עובדים במפעלים למתן שירותים קיומיים באזור שחלה עליו הכרזת שר הביטחון בדבר מצב מיוחד בעורף
 
 
דרושים עובדים בינוניים
" שהמנהלים אינם מבינים כי אתגר השירות אינו למצוא עובד נדיר באיכויותיו, אלא בניית מודל שירות המאפשר לעובד הממוצע לתת שירות מעולה באופן שגרתי"
מבחן המרשמלו של המנכ"ל והדירקטוריון
למרות שמנהלי חברות מבינים את חשיבות השירות ויצירת אמון עם הלקוח, הם אינם עומדים בפיתוי למקסם את הרווחים בטווח הקצר גם במחיר שבירת האמון עם הלקוחות
למי שייך הפטנט- לעובד או למעסיק?
עד לא מזמן התשובה לשאלה זו הייתה ברורה - למעסיק כמובן. אולם, לפני מספר שבועות דן בית המשפט העליון בסוגיה ומתברר כי התשובה לשאלה זו איננה כה ברורה.
תעודת ביטוח למפתחי אפליקציות
אילו אמצעים עומדים בפני מפתח התוכנה כדי להגן על יצירתו?
 
תוכן מקודם