גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

לראשונה: הליך הסגרה מארה"ב לישראל בגין עבירות מס

אהרון בראשי, שנמלט מישראל ב-2003, היה מבוקש ע"י הרשויות בארץ בגין התחמקות ממס הכנסה ומע"מ בסך של כ-17.5 מיליון שקל ■ במהלך הליך ההסגרה החליט בראשי להסגיר את עצמו והודה בחלק מהעבירות בעסקת טיעון

לראשונה ביצעה פרקליטות המדינה הליך הסגרה בארה"ב נגד ישראלי בגין עבירות מס. בסוף השבוע שב אהרון בראשי מארה"ב לישראל, לצורך העמדתו לדין, במסגרת הליך הסגרה שננקט נגדו.

בראשי (63) היה מבוקש על-ידי הרשויות בישראל במשך כ-10 שנים בגין עבירות של התחמקות מתשלום מס הכנסה ומס ערך מוסף בסך של כ-17.5 מיליון שקל בין השנים 1997-2011.

במהלך הליך ההסגרה, ועוד לפני שבית המשפט בארה"ב נתן את פסק דינו בעניין, החליט בראשי להסגיר את עצמו ולחזור לארץ, להודות בחלק מהעבירות שיוחסו לו ולחתום על הסדר טיעון עם הפרקליטות.

במסגרת הסדר הטיעון הודה בראשי והורשע על-ידי בית משפט השלום בירושלים בעבירות מס בהיקף של כ-9.4 מיליון שקל. מחר (ב') יתקיים בבית המשפט שלב הטיעונים לעונש.

שיתוף-פעולה עם ארה"ב

בראשי נמלט מישראל בשנת 2003. באותה שנה הגישה המחלקה הבינלאומית בפרקליטות המדינה בקשה להסגרתו של בראשי לישראל והגישה נגדו כתב אישום.

לפני כ-8 חודשים איתרה הפרקליטות את בראשי במיאמי, פלורידה, והחליטה לפעול נגדו בדרך של הסגרה. כאמור, מדובר בפעם הראשונה שבה הרשויות בישראל מנהלות הליך הסגרה נגד אדם המואשם בעבירות מס.

במסגרת הליך ההסגרה נעצר לפני כחודש בראשי בארה"ב. בהמשך, ועקב הלחץ שהופעל עליו, הסכים בראשי את לחזור לארץ מרצונו החופשי.

חזרתו מרצון של בראשי לישראל במהלך הליך ההסגרה התאפשרה בשל שיתוף-פעולה הדוק ומתמשך בין שלל גורמים בישראל, לרבות המחלקה לעניינים בינלאומיים בפרקליטות המדינה, פרקליטות מחוז ירושלים, המחלקה הפיסקאלית בפרקליטות המדינה וחוליית אינטרפול במשטרת ישראל, כמו גם רשויות האכיפה בארה"ב.

באת-כוחו של בראשי, עו"ד אירית באומהורן, מסרה כי בינה לבין הפרקליטות התנהל משא-ומתן ארוך, שנמשך מעל שנה, לגבי תנאי הסדר הטיעון עם בראשי ותנאי חזרתו לארץ. לדבריה, לקח זמן עד שהמשא-ומתן הבשיל, אבל היה ברור כל העת שבראשי מתכוון לחזור לישראל. "בראשי נולד בירושלים, וכוונתו הייתה לחזור ולגור בירושלים וגם לשלם את חובו לחברה", מסרה.

לדברי הפרקליטה, במסגרת הליך ההסגרה לא נבחנה השאלה האם בית המשפט בארה"ב אכן מוסמך להסגיר את בראשי בגין עבירות מס. "כבר בדיון הראשון בארה"ב, ובהנחייתי, הודיע בראשי כי הוא מסכים להסגרה, וכי ממילא התכוון לחזור לישראל", ציינה.

דוחות וחשבוניות כוזבים

לפי כתב האישום המתוקן, שבעובדותיו הודה בראשי, הוא ושתי חברות שהקים, "לביא בר" ו"חצצית חברה לעבודות בנייה", העלימו בין השנים 1997-2001 מס הכנסה ומע"מ בהיקף של 9.4 מיליון שקל. זאת, באמצעות מעשי מירמה, זיוף, כזה והונאה. בראשי הודה כי הוא הגיש דוחות כוזבים למס הכנסה ודוחות תקופתיים כוזבים למע"מ וניהל ספרי חשבונות כוזבים.

לפי כתב האישום, על מנת להקטין את הכנסותיה החייבות במס הכנסה ובמע"מ של אחת החברות, זייף בראשי מסמכים, כך שייחזו להיות חשבוניות מס, שעוסקים שונים הוציאו לחברה בגין עבודות שלכאורה ביצעו עבורה בסכום של לפחות 1.6 מיליון שקל. בפועל, לא נעשתה כל עסקה בין החברות הללו לבין החברה שבבעלות בראשי.

בראשי, נטען, רשם בספרי החברה את הסכומים הנקובים בחשבוניות הכוזבות כהוצאות, ובכך הקטין את הכנסותיה החייבות במס של החברה. כמו כן, בראשי כלל בדיווחיו למע"מ את סכום המע"מ הנקוב בחשבוניות הכוזבות כמס תשומות, והקטין בכך את חיובי המע"מ.

עוד הואשם בראשי כי כאשר פנה פקיד שומה למנהל הכספים של אחת החברות שבבעלותו, בדרישה להמציא בפניו את ספרי הנהלת החשבונות של החברה, שבהם ניהל בראשי רישומים כוזבים, "הורה בראשי למנהל הכספים להוציא מספרי הנהלת החשבונות את החשבוניות הכוזבות ולמסור לפקיד שומה את הספרים החסרים. כן הורה בראשי למנהל הכספים להסתיר את החשבוניות הכוזבות בביתו ואת מחשב הנהלת החשבונות במשרדו של פרקליט החברה". בצורה דומה ובדרכי מירמה נוספות, נטען, פעל בראשי במקרים רבים נוספים.

"שינוי דרמטי במדיניות הרשויות"

עו"ד יובל ששון, שותף במשרד מיתר ליקוורניק גבע & לשם ברנדויין, לשעבר סגן פרקליט המדינה, המתמחה במשפט בינלאומי, אומר כי הליך הסגרתו של בראשי לישראל, מהווה שינוי דרמטי במדיניות של הרשויות בישראל.

"היסטורית, לא הייתה הסגרה בנושאי מס בעולם. בהמשך חלה תמורה עולמית, ומדינות רבות החלו לנקוט בהליכי הסגרה, גם כשמדובר היה בעבריינים שביצעו עבירות מס. ואולם, ישראל נשארה משך שנים מאחור ונמנעה מלנקוט בהליכי הסגרה נגד עברייני מס".

- מדוע בעצם לא ננקטו עד עתה הליכי הסגרה בגין עבירות מס?

"בעיקר בשל שיקולים שנגעו לכספי יהודים מחו"ל. זו סיבה שמעולם לא הייתה פורמלית או שמדינת ישראל הרשמית אמרה אותה בגלוי, אבל מאחר שבמשך שנים המדינה רצתה למשוך יהודים לארץ, שיתוף-הפעולה שלה בנושאים האלה היה יותר מוגבל.

"זו גם אחת הסיבות שבישראל אין מס ירושה, להבדיל ממקומות אחרים כמו בארה"ב. מאוחר יותר החלו סיוע ושיתוף-פעולה משפטיים מוגבלים בנושא, אך כיום אנחנו רואים, כאמור, שינוי דרמטי במדיניות בנושא עם הסגרת בראשי.

- מה הוביל לשינוי במדיניות?

"ההחלטה לנקוט בהליכי הסגרה בגין עבירות מס היא חלק ממגמה כללית של הגברת שיתוף-הפעולה במישור הבינלאומי בין ישראל לבין מדינות אחרות, בנוגע לעבירות כלכליות. המדינה בכך אומרת מפורשות כי עבירות מס הן עבירות אותן היא רואה בחומרה ואשר בכוונתה להעמיק בהן שיתוף-פעולה עם מדינות אחרות, לרבות בדרך של הסגרה.

"נושא ההסגרות הוא רלוונטי במיוחד לאור חקיקה אמריקנית חדשה של הנשיא אובמה להגברת אכיפת גביית מס מאזרחים אמריקנים החיים בחו"ל וממקורות הכנסה אמריקניים חייבים במס".

- מהו המחיר שישראל משלמת על כך שהיא תנקוט בהליכי הסגרה?

"הסגרה מעצם טבעה דורשת הדדיות. הסגרה שנעשתה מארה"ב לישראל משמעותה שגם ישראל תידרש להסגיר בעבירות אלה לארה"ב, וכן שבכוונת ישראל להיענות לבקשות הסגרה, אחרת היא לא הייתה פונה בבקשה מלכתחילה. המוסדות הפיננסיים בישראל כבר נערכים לשינוי זה שיכלול העברת מידע רב מישראל לארה"ב, ויכול להוביל לפתיחה בהליכים לרבות פליליים בשיתוף-פעולה בין המדינות".

עוד כתבות

עו"ד נדאל חאיק, מנכ"ל עמותת עורכי דין לקידום מנהל תקין  / צילום: איל יצהר, גלובס

"להפסיק את העסקת המקורבים ברשויות המקומיות הערביות"

כך אמר עו"ד נדאל חאיק, מנכ"ל עמותת עורכי דין לקידום מינהל תקין, בוועידת הפורום הכלכלי הערבי ו"גלובס" ● ברהום ג'ראיסי: "הבעיה הכלכלית-חברתית בחברה הערבית היא תוצאה של מדיניות מ-1948 ועד היום להשאיר אותה כחברה חלשה"

מוחמד ברכה / צילום: איל יצהר, גלובס

"ללא תכנון אורבני, היישובים הערביים יהפכו למחנות עובדים"

כך אמר  מוחמד ברכה, ראש ועדת המעקב של החברה הערבית, בוועידת הפורום הכלכלי הערבי ו"גלובס" ● יו"ר בנק הפועלים, עודד ערן: "בשל מצוקת הדיור בחברה הערבית, השקנו מוצר המאפשר לצעירים ערבים לרכוש דירה, גם כשלא ניתן לרשום משכנתא בטאבו"

שלמה נחמה, יו"ר אלומיי קפיטל  / צילום: אלי דסה

דרישת התשלום של רמ"י גרמה לאלומיי להקפיא פרויקט אגירה שאובה של 1.4 מיליארד שקל בצוק מנרה

למנכ"ל הפרויקט, דורון גרופר, ולחברי הצוות שלו ניתנה הודעה על הפסקת הסכם העסקה, הצפויה להיכנס לתוקף בעוד 90 יום, אם לא תירשם התקדמות מול רמ"י

אורי ענבר ואמיר רובין/ צילום: שלומי יוסף

משתקמים אחרי שבץ? ספיידרמן יכול לעזור: המציאות הרבודה נכנסת לעולם הרפואה

טכנולוגיות של מציאות מדומה ורבודה מתחילות להיכנס לעולם הרפואה ● מנכ"ל Sixense אמיר רובין וראש ארגון חברות המציאות הרבודה אורי ענבר מסבירים מדוע הולוגרמות הן העתיד של התחום ומספרים מה יכול עולם הרפואה ללמוד מתעשיית הרכב באימוץ הטכנולוגיות החדשות

בנימין נתניהו / צילום: יוסי זמיר

הפרקליטות: המבחנים לסיקור חיובי כשוחד בתיק שמעוני תואמים את החשדות נגד נתניהו

בפרקליטות הביעו שביעות-רצון מהכרעת הדין שנתנה היום השופטת לימור מרגולין-יחידי בעניין איתמר שמעוני, ראש העיר אשקלון לשעבר ● בהכרעת הדין נפסק כי בתנאים מסוימים יכולה מערכת יחסים בין נבחר ציבור וכלי תקשורת להיחשב כמערכת יחסים שוחדית

ד"ר אחמד טיבי, הרשימה המשותפת / צילום: איל יצהר, גלובס

אחמד טיבי בכנס בנצרת: "זה 'מבצע שלום הבלפור' או 'מבצע עוקף מנדלבליט'?"

ח"כ טיבי בוועידת הפורום הכלכלי הערבי ו"גלובס": "אנחנו נגד מלחמה, בעד הסדר מדיני ונגד פגיעה באזרחים; יש להפסיק את האש מיד" ● "צריך להפוך את היישובים הערביים ליישובים מתקדמים עם מרחב ציבורי שוקק חיים; הסתיים העידן שמבקשים שנגיד תודה על פירורים"

גירושין / צילום: שאטרסטוק

מצוקת המס של המתגרשים: מה עושים כשהתא המשפחתי המתפרק מחזיק בחברה

כשמתפרק תא משפחתי שמחזיק בחברה, נטיית בתי המשפט היא לקבוע כי בן הזוג שאיננו רשום כבעלים בחברה, לא יקבל את מחצית המניות, אלא את שווי המניות  ● אלא שהדבר עלול להשית על בן הזוג הנשאר בחברה את הנטל לממן את המס של בן הזוג היוצא

יעקב לוקסנבורג / צילום:תמר מצפי

הרשות לניירות ערך בודקת: מדוע לוקסי לא דיווח על בעלי זיקה משפחתית בהנפקה של סאני אלקטרוניקה

סאני אלקטרוניקה קיבלה כתב טענות מנהלי מצד רשות ני"ע בקשר לנתונים בדוחותיה הכספיים לרבעון השלישי של 2015 ולשנה כולה, ובקשר לתשקיף שפרסמה החברה להנפקה בספטמבר של אותה שנה ● ל"גלובס" נודע כי מדובר באי דיווח על בעלי זיקה לבעל השליטה לוקסי

פרץ גן/ צילום: פרוטי

"למצוא כוח אדם מתאים זו משימה כמעט בלתי אפשרית"

פרץ גן (61), מגדל צמחי מרפא, מוטרד בעיקר מלמצוא את הכוח אדם המתאים והייחודי שמסור לעבודה ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם • צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il

מכונת דפוס של דולרים/ צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

השקל נחלש מול הדולר והאירו על רקע ההסלמה הביטחונית

הדולר קופץ ב-0.5% מול השקל לרמה של 3.516 שקלים, והאירו מוסיף 0.55% לערכו לרמה של 3.881 שקלים ● פריקו: "אי-הוודאות בשווקים על רקע המצב הביטחוני גורמת לביקוש ער לדולר"

דארה קוסררשאהי מנכ"ל אובר / צילום: רויטרס

הסעודים כבר לא מנודים: מייסד אובר קיבל מהם מאות מיליונים, המנכ"ל מתבטא בסלחנות

הירצחו של העיתונאי חאשוקג'י גרמה לחרם על ערב הסעודית בתעשיית ההייטק, אך נראה שהוא היה זמני ● מנכ"ל אובר טען כי ניתן למחול לסעודים על הרצח, וחזר בו

מנכ"ל Curo מאיר אלבוחר ופרופ’ צבי בנטואיץ/ צילום: איתי ברנע

לא רק עישון ובליעה: החברה שמפתחת דרך חדשה לצריכת קנאביס רפואי

חברת Curo מפתחת דפית מסיסה, שמאפשרת לצרוך קנאביס מתחת ללשון ● המוצר מיועד לטיפול בהפרעות שינה ובגלאוקומה

איתן יוחננוף / צילום: תמר מצפי

יוחננוף מקטינה את התגמול לבעלי השליטה: שכרו החודשי של המנכ"ל איתן יוחננוף יקטן בכ-30% ל-180 אלף שקל

הנפקת המניות הראשונית של רשת המזון מתקדמת: תגייס כ-460 מיליון שקל לפי שווי של 1.85 מיליארד שקל "לפני הכסף" ● כ-100 מיליון שקל מתמורת ההנפקה מייעדת יוחננוף לחלוקת דיבידנד, שממנו ייהנו בעיקר בני המשפחה השולטת

בניין בורסת הנאסד"ק במנהטן / צילום אילוסטרציה: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

בזכות בואינג: הדאו ג'ונס הצליח להימנע מהטריטוריה השלילית ורשם שיא נוסף

מניית ענקית התעופה זינקה לאחר שדיווחה כי תחזור לספק את מטוסי 737 מקס שקורקעו ● פורסקאוט קפצה בעקבות דיווחים כי היא עומדת להימכר ● מכירות עליבאבא ביום הרווקים עלו לשיא ● בורסות אירופה ננעלו בנטייה לירידות ● חברת Walgreens קיבלה הצעת רכש מלאה מקרן KKR, לפי דיווח בבלומברג ● התמ"ג בבריטניה ברבעון השלישי צמח ב-0.3%, מתחת לתחזית ● בורסת הונג קונג צנחה ב-2.7% לאחר שהמשטרה פתחה באש במסגרת ההפגנות ההמוניות

תושבים תופסים מחסה בזמן אזעקות באשקלון / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

לא הלכתם לעבודה היום? כדאי שתדעו מה הן הזכויות שלכם

מהן שתי הסיבות בגינן יש לנו את הזכות להיעדר מהעבודה היום? והאם המעסיק יכול לפטר עובד שלא הגיע לעבודה? עו"ד נעמה שבתאי בכר, מומחית בייצוג מעסיקים, מסבירה

סניף WeWork בניו יורק / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הנה מי שעשוי להיות המנכ"ל הבא של WeWork

מנכ"ל טי מובייל, ג'ון לגרה, מנהל שיחות לניהול חברת חללי העבודה המשותפים ● מנייתה של טי מובייל יורדת בכ-3% על רקע הדיווח

ברני סנדרס/  צילום: רויטרס

ברני סנדרס: השמאל חייב להכיר בהישג העצום של הקמת ישראל

במאמר שכותרתו "כיצד להילחם באנטישמיות" מהלך סנדרס על חבל דק – מאשים את טראמפ במתן השראה להתפרצות של אלימות אנטישמית, ובה בעת מודה שביקורות מסוימות על ישראל יכולות לגלוש לאנטישמיות ● הכרה במצוקת הפלסטינים אינה שלילת לגיטימציה מישראל

בניין נובולוג / צילום: נובולוג, יח"צ

נובולוג רוכשת מעופר עמר, מנכ"ל מדיקוויפ, את יתרת מניות החברה תמורת כ-31 מיליון שקל

חברת שירותי הבריאות רוכשת כעת את מניות המיעוט, בשיעור של 30%, לאחר שרכשה לפני כשנתיים את מניות השליטה, בשיעור של 70%, תמורת 45.5 מיליון שקל ● מדיקוויפ מספקת שירותי בריאות וציוד מבוססי טכנולוגיה לשיפור איכות חיי המטופלים בביתם, ומניעת אשפוזים מיותרים בבתי החולים

בנימין נתניהו \ צילום: אמיר מאירי

נתניהו: "ישראל לא מעוניינת בהסלמה, אך נעשה כל שיידרש להגן על אזרחינו"

כך אמר היום ראש הממשלה נתניהו על רקע חיסול הבכיר בג'יהאד האיסלמי והמטחים הבוקר על דרום המדינה ● גם הרמטכ"ל אביב כוכבי הדגיש כי צה"ל לא מעוניין בהסלמה ● ראש השב"כ נדב ארגמן ציין כי העיתוי לחיסול היה מקצועי בלבד

ויצמן שירי  / צילום: תמר מצפי

ההרפתקה הבורסאית החדשה של ויצמן שירי: רוכש שלד בורסאי כדי לצקת לתוכו פעילות קנאביס באפריקה

שירי, שבעבר הוביל את חברת הנדל"ן תשואה 10 שקרסה עם חובות כבדים, מתכוון למכור לשלד נקסט ג'ן פעילות בבעלותו ובמרכזה נכס נדל"ן בבאר שבע וכן "גידול וייצוא קנאביס רפואי בעיקר במדינת לסוטו"