הפתעה: פרופ' מואב מציג - התוכנית הכלכלית של עלה ירוק

עומר מואב, לשעבר יועצו הבכיר של שר האוצר יובל שטייניץ התגייס לטובת מפלגת עלה ירוק ■ על הליכוד: "אין קשר בין הליכוד לבין ליברליזם" ■ על העבודה: "ההמלצות של יחימוביץ' בתכנית הכלכלית מטופשות בעניי"

פרופסור עומר מואב, לשעבר יועצו הבכיר של שר האוצר יובל שטייניץ, התגייס לעזרת מפלגת עלה ירוק המקדמת ליגליזציה של קנאביס. במסיבת עיתונאים שקיימה היום המפלגה הציג מואב את התוכנית הכלכלית של עלה ירוק, שאותה גם גיבש. "לנתניהו יש אידיאולוגיה כלכלית טובה, אך כאשר חיים כץ יושב במפלגה יש בעיה".

"אין קשר בין הליכוד לבין ליברליזם", מתח מואב ביקורת על ראש הממשלה ועל הליכוד. "נתניהו בסופו של דבר הולך הפוך לגמרי מתפיסתו, הוא הגדיל את נטל המס במקום להוריד אותו, לא היה שום טיפול בבעיות יסוד של המשק הישראלי. לנתניהו יהיה הרבה יותר נוח אם עלה ירוק ישבו בקואליציה", המשיך.

גם על התכנית הכלכלית של יו"ר העבודה, שלי יחימוביץ' מתח מואב ביקורת חריפה: "ההמלצות של יחימוביץ' בתכנית הכלכלית מטופשות בעיניי, אין ביניהן לבין מדינות סוציאל דמוקרטיות מצליחות שום קשר, מדובר בקשקוש מוחלט.היא מקדשת את הוועדים שחונקים את הכלכלה, רק לשם הדוגמא החוב של חברת חשמל על סך 70 מיליארד שקל, זה חוב של המדינה. המשמעות של הסכום הזה, זה סדר גודל של 35 אלף שקל למשק בית בישראל. מי ישלם את זה? אנחנו, בנינו ונכדינו",סיכם מואב.

באשר להתגייסות שלו לטובת מפלגה הדוגלת בלגליזציה אמר מואב כי "זה מאוד מסתדר עם תפיסתי האישית, שמי שרוצה לעשן קנאביס שיעשה כרצונו, מדובר בסך הכל בסמל לתפיסת החופש שאני מאוד מאמין בו בהיבט האישי והכלכלי".

במרכזה של התכנית הכלכלית שהציג מואב עומדת התנגדות ברורה "לכל חקיקה בזבזנית ודרישה לתמיכה בהקצאת מקורות תקציביים ברורים לכל חוק המוצע מעל בימת הכנסת. המפלגה תומכת בשינוי שיטת המשטר כערובה להפחתת יכולת הסחיטה של קבוצות אינטרסים ובעלי הון כפי שקורה כיום".

בתוכנית גם דגש לעניין הסרת המכסים: "שימורם של חסמי יבוא וחסמי כניסה משרתים שכבה צרה מאוד של המשק, במחיר של פגיעה משמעותית בכלל הציבור. המפלגה תומכת בהמלצותיהן המקוריות של ועדת טרכנטברג, קדמי וזליכה בנושא חסמי הייבוא והכניסה לענפים שונים במשק, בינהם: הסרת חסמי ייבוא על מוצרי חלב, ביטול מסי קנייה על מוצרים שאין להם עלויות חיצוניות שליליות ועוד", נאמר במסיבת העיתונאים.

בנושא הדיור קוראים בעלה ירוק להחזיר את הקרקעות לעם (93% מהקרקעות שייכול למנהל מקרקעי ישראל) ולנקוט מהלכים דחופים שיקטינו משמעותית את הבירוקרטיה בנושא הדיור. בתוכנית מוצגים נתונים המראים כי המיסוי והבירוקרטיה בשוק הדיור הישראלי גבוהים מהמקובל במדינות ה-OECD. על פי ניתוח של הבנק העולמי ישראל ממוקמת במקום ה-139 בעולם( מתוך 181 מדינות) בכל הקשור לאישורי בנייה ובמקום ה-144 בכל הקשור לרישום נכסים.

גם לנושא התקציב הביטחוני מתייחסים בתוכנית, "זה שנים רבות ניטש מאבק בין משרד האוצר, המעוניין לייעל את מערכת הביטחון ולפקח על ניצול התקציב בתוכה, לבין משרד הביטחון ונציגיו בממשלה, הפועלים כלוביסטים של המערכת ואינם מאפשרים פיקוח חיצוני על מהלכיה. המאבק התבטא בין השאר בדוח ועדת ברודט, וכן בתקשורת, בשלל כתבות על סגירת אוגדות טנקים בכל פעם שפוליטיקאי מתבטא בעד קיצוץ תקציב הביטחון. למרות תכניות התייעלות רבות שנוסו בשנים האחרונות המאבק בין המשרדים רחוק מסיום, ובמערכת הביטחון עדיין קיימים בורות שומן עצומים שאינם נתונים לפיקוח."

ירון לרמן, יו"ר עלה ירוק, אמר כי המפלגה תדרוש את ראשות ועדת הכספים. "אנחנו מבקשים להציג אלטרנטיבה אחרת מהמסלול המסוכן בו ישראל צועדת, אנו המפלגה היחידה שמציעה להפחית את התערבות הפוליטיקאים בכלכלה. הממשלה האחרונה העלתה את כל המיסים האפשריים, והכסף הזה לא חוזר אלינו אלא עובר לקבוצות הלחץ, הטייקונים, הועדים והמפלגות החרדיות.הדרך היחידה להקטין את כוחם של קבוצות הלחץ הוא להחליש את כוחם של הפוליטיקאים ואת כמות הכסף שאנו מעבירים אליהם, כלומר צריך להפחית את נטל המס על אזרחי ישראל. השכבות החלשות תהיינה הראשונות להרוויח מהרפורמות שאנחנו מציעים - הן קונות הכי הרבה מזון, פתיחת שוק מוצרי המזון לייבוא ותחרות חופשיים תוריד את עלות סל הצריכה שלהם משמעותית. אם ניכנס לקואליציה נבקש את תפקיד יו"ר ועדת הכספים".

באשר למדיניות קידום הלגליזציה של הקנאביס אמר לרמן כי " אם נצליח לקדם את מדיניות אי ההפללה בישראל אזי מדינת ישראל תוכל לחסוך כסף רב שהיא מוציאה על רדיפת צרכני הקנאביס. יתרה מזאת, חולים שכעת משתמשים בתרופות יקרות ומדינת ישראל מונעת מהם להשתמש בקנאביס, יוכלו סוף סוף להשתמש בתרופת הקנאביס שהיא כמובן הרבה יותר זולה", סיכם לרמן.

צרו איתנו קשר *5988