לפיד: "נתניהו ינצח בבחירות, צריך להיות ריאלי"

יאיר לפיד לגלובס TV: "בכל פעם שמנסים לקחת יותר ויותר כסף ממעמד הביניים הישראלי הוא פשוט מפסיק להוציא ואין לך ממה לקצץ" ■ "ממשלת חרדים-ימין קיצוני תהיה ממשלה אסונית בסיטואציה הכלכלית הנוכחית"

"הבור התקציבי של 39 ומשהו מיליארד שקלים הוא ההוכחה לקריסת הקונספט שאומר שכאשר חסר כסף, זה ללכת לכיס של מעמד הביניים ולקחת אותו. אנחנו רואים ירידה של 6.1% בגביית מסים, דלק, חשמל וכו'. מה קרה? בכל פעם שאתה הולך ומנסה לקחת יותר ויותר כסף ממעמד הביניים הישראלי הוא פשוט מפסיק להוציא ואין לך ממה לקצץ".

כך אומר היום (ב') יאיר לפיד, ראש מפלגת "יש עתיד", בראיון לגלובס TV.

- אז מאיפה תקצץ?

"קודם כל, יש לך הציבור החרדי, צריך להכריח אותו לצאת לעבוד, או לגרום לצאת לו לעבוד דרך קיצוץ של תרבות הקצבאות, מדינת ישראל עשתה את זה ב-2003, לשר האוצר קראו אז בנימין נתניהו, הוכח שזה אפשרי... לא יכול להיות שבתקופה שבה יש כזה בור תקציבי יהיה פה ציבור של עשרות או מאות אלפי אנשים שלא עובדים, אנשים בריאים שיכולים לעבוד והחליטו שהם לא יעבדו ויחיו על חשבוננו.

- אתה לא תיגע במיסים?

"אני אומר שזה לא כלכלי, עזבי אותך מזה שזה לא מוסרי, זה לא כלכלי עוד פעם ללכת לכיס של מעמד הביניים... יהיה כנראה מיסוי על העשירון העליון. אגב, יש ירידה גדולה בגבייה של מסים מרווחי הון, זאת אומרת, אנחנו צריכים להיות זהירים עם העלאות מסים, אתה רוצה שהמשק יצמח ויצמח, הפתרון הוא צמיחה, הפתרון הוא לא להקטין את המשק, הפתרון הוא להגדיל את המשק, הפתרון הוא לעבוד עם עסקים קטנים, ליצור איזו תוכנית מלאה של סיוע לעסקים קטנים, הפתרון הוא ליצור מה שיותר מנועי צמיחה".

- אז בסופו של דבר נדמה לי שהמחאה החברתית, כל הניסיונות לבוא לקראת מעמד הביניים - הם אלה שכרו את הבור הזה?

"אני בפוליטיקה כנציגו של מעמד הביניים, אז לפני שהולכים עוד פעם, לפני שהופכים אותו לכספומט, בואי נראה - יש בורות שומן במערכת הביטחון, צריך ללכת לציבור החרדי, צריך ללכת למתנחלים, צריך ללכת לממשלה עצמה, צריך לעשות הכל כדי למנוע העלאת מסים למעמד הביניים. למה? מפני שזה לא כלכלי".

- האופציה היחידה כרגע חוץ מנתניהו היא שלי יחימוביץ'?

"אין אופציה, לא באמת יש, אני מסתכל, אנחנו שבוע לפני הבחירות. הריאליה אומרת שנתניהו כנראה ינצח את הבחירות האלה. זה לא מוצא חן בעיני והייתי שמח אם זה לא היה ככה, אבל זה המצב. אני לא אוהב שאנשים שמציירים לעצמם בשמים רעיונות ואז מקווים שזה יקרה, זה לא נראה לי מדיניות נכונה. יש פה מדינה שצריך להציל אותה. ממשלת חרדים-ימין קיצוני היא ממשלה אסונית בסיטואציה הכלכלית הנוכחית, אנחנו גם מאבדים שווקים בגלל זה, ונאבד עוד שווקים בגלל זה... ממשלת אחדות לאומית כזאת היא גם טובה לעניין המדיני, לא רק לעניין הכלכלי".

מה אתה אומר על הטענות של "ארץ חדשה" על הקשרים בינך לבין נוני מוזס? אתם חברים? למה עשיתם מסיבת פרידה מ"ידיעות אחרונות"?

"לא הסתתרנו, במקום שבו נעשה היה למטה שלט גדול שהיה כתוב 'המסיבה של', 'הערב פרידה', באו 40 או 40 ומשהו בני אדם, להרים כוסית, להגיד לי שעבדתי יפה בעיתונות, שכתבתי טור שהם אהבו לקרוא, רענן שקד אמר כמה מילים ודנה ספקטור הייתה מצחיקה, ושלמה חיבק אותי, ואת יודעת, זה הדבר, אני מקווה שזה דבר מקובל שבמקומות עבודה אם מישהו אחרי הרבה שנים עוזב, אז עושים לו ערב ואומרים לו שלום".

- אז איך היחסים בינך לבין נוני?

"מה זה יחסים? עבדתי שם, כתבתי טור שבועי. לא, אנחנו לא חברים, אני מקווה שהוא לא ייעלב אם הוא יראה את זה, אנחנו ביחסים טובים, אנחנו לא חברים, פעם בשבוע שלחתי במייל את הטור שלי, אחרי זה היינו מדברים קצת, כשהיה פסח והרמת כוסית הייתי בא, ואחרי שעבדתי שם הרבה שנים עשו לי ערב פרידה, אני חושב שבכל מקום עבודה מסודר, אם אחד הבכירים עוזב אז עושים לו הרמת כוסית לפרידה. זה נראה לי הדבר הכי טבעי בעולם, אגב, היה מקסים, אין לי להסתתר, אין לי מה להתבייש, היה ערב מקסים, אני שמח שעשו אותו. ובאמת קיבלתי מתנה יקרת ערך, הם לקחו את הטור האחרון שלי ומסגרו אותו, זה עלה 60 שקלים המסגור ואני מודה בזה שקבלתי טובת הנאה של 60 שקלים מידיעות אחרונות אחרי שעבדתי שם כל כך הרבה שנים. פעם היו נותנים שעון זהב, לצערי לא קיבלתי שעון זהב".

- "ארץ חדשה" טוענים שמוזס מריץ אותך, כדי שיהיו לו את הקשרים הנכונים בשלטון?

"אם נוני מוזס מריץ אותי, למה לא נותנים לי מספיק כיסוי בידיעות אחרונות? אני פשוט אומר, אולי אני צריך לטלפן אליהם ולהגיד שמעתי יש שמועה שאתם מריצים אותי, אכפת לכם לתת לנו את הכיסוי שמגיע לנו? איזה שטויות. אני לא מאמין באף תיאוריית קונספירציה ישראלית, אגב, תיאוריית קונספירציה מצריכה שני דברים שאין בישראל, יכולת תכנון ושני אנשים לפחות שיודעים לשמור סוד, זה שני אלמנטים שאין במדינת ישראל, לא מקבל אף תיאוריית קונספירציה".

■ הראיון המלא עם לפיד - בגלובס TV.

צרו איתנו קשר *5988