משקיעי נדל"ן, איזה שוק דירות זינק בכ-54% ב-2012?

דוח חדש של חברת הברוקרים אריאל נכסים מניו יורק, קובע: שוק בנייני הדירות להשקעה בניו יורק זינק בשנת 2012 ב-54% - והסתכם במכירות של 7.8 מיליארד דולר

שוק בנייני הדירות להשקעה בניו יורק התעורר בצורה דרמטית במהלך שנת 2012. כך עולה מדוח חדש של חברת הברוקרים אריאל נכסים מניו יורק (Ariel Property Advisors).

(להורדת הדוח המלא - לחצו כאן)

לפי הדוח, מספר העסקאות בשוק בנייני הדירות להשקעה בניו יורק עלה ב-36% בשנת 2012, כאשר מספר הבניינים להשקעה שנמכרו עלה גם הוא ב-54% בהשוואה לשנת 2011.

עוד עולה מהדו"ח כי בשנת 2012 התבצעו 639 עסקאות הכוללות 964 בנייני דירות להשקעה בסכום כולל של 7.8 מיליארד דולר. נתון זה משקף עלייה חדה משנת 2011, בה התבצעו 470 עסקאות שבהן נמכרו 679 נכסים בשווי של כ-5 מיליארד דולר בלבד.

"בשנת 2012 ראינו עלייה דרמטית בהיקף העסקאות בשוק בנייני הדירות להשקעה, כאשר רווחים חדים נרשמו בכל חמשת הרובעים של העיר ניו יורק", אמר שמעון שקורי, נשיא אריאל נכסים. לדבריו, הגורמים העיקריים לעלייה במכירות בנייני דירות להשקעה בניו יורק הינם שכר הדירה אשר עלה בצורה משמעותית, ושיעור הריבית למשכנתאות שנמצא בשפל של כל הזמנים.

לפי הדוח, ניתן להבחין במספר מגמות בולטות בשוק:

■ אחוזי התשואה יורדים, בעיקר במנהטן: חרף תעריפי שכר הדירה הממשיכים לעלות, אחוזי האבטלה הגבוהים וחוסר הוודאות בשווקים בעולם, שוק בנייני הדירות להשקעה המשיך למשוך משקיעים רבים מרחבי העולם. הביקוש עלה על ההיצע, ונכסים רבים יצאו אל השוק מחשש לעלייה במס על רווחי הון. מגמה זאת הייתה בולטת מאד בשוק במנהטן, כאשר עסקאות רבות נמכרו עם אחוזי תשואה מתחת ל 4.5%.

■ ברוקלין מתקרבת למחירי מנהטן: שכר הדירה בחלקים רבים של ברוקלין זינק בשנים האחרונות והביא יזמים רבים לאזור אשר שילמו סכומים המשתווים לאלו של נכסי הליבה במנהטן. סך הכל, התבצעו בברוקלין 173 עסקאות בשנת 2012, במסגרתן נמכרו 259 מבנים בעלות כוללת של 1.55 מיליארד דולר, עליה של יותר מ-40% מנתוני שנת 2011.

■ גם הברונקס מתחזק: ירידה חדה באחוזי התשואה במנהטן ובברוקלין הביאו משקיעים רבים לחפש הזדמנויות ברובע הברונקס, תופעה אשר הובילה לעלייה משמעותית בהיקף העסקאות ברובע אשר זינק ב-43% אחוזים בשנת 2012, וכמו כן לעלייה מרשימה במחיר העסקאות פר מטר מרובע.

■ עלייה בביקוש לצפון מנהטן והארלם: עם עלייה דרמטית של 70% בהיקף העסקאות ו-83% אחוז בכמות הכספים המושקעים באזור, צפון מנהטן ראתה את העליות החדות ביותר מכל חלקי ניו יורק. יזמים רבים באזור מהמרים שהשילוב של מגמת העלייה בשכר הדירה בכל חלקי מנהטן והתרחבות ההשקעה של ארגונים רפואיים ומוסדות חינוכיים כמו אוניברסיטת קולומביה, תביא להתפתחות מהירה של כל אזור צפון מנהטן.

■ שנה יציבה גם בקווינס: הביקוש לנכסים בקווינס המשיך להיות חזק, אך המחסור בהיצע פגע במספר העסקאות שהתבצעו באזור. עלייה חדה במחירים חלה על איזורים אטרקטיביים כמו שכונת אסטוריה ולונג איילנד סיטי, בעוד אזורים אחרים נהנו משנה יציבה של עליות מתונות.

צרו איתנו קשר *5988