כתבות נוספות
לכתבה הקודמתמיומנה של משקיעה - מציאות חדשה לא נבנית ביום לכתבה הבאהמיומנה של משקיעה - ניהול ההון האישי

מיומנה של משקיעה - איך נגיע לעצמאות כלכלית

עד עכשיו "שיחקתי בלהיות משקיעה פוטנציאלית ולבחון פרויקטים מתאימים", פתאום מצאתי את הפרויקט מתאים: דירה חדשה במנהטן

05/06/2014, 12:56
אורלי רובין
אורלי רובין / איור: גיל ג'יבלי

בפרק הקודם סיפרתי על השינוי התודעתי שעברתי ועל המחויבות שלקחתי על עצמי כדי להגיע לעצמאות כלכלית.
פעם חשבתי שהכוונה בעצמאות כלכלית, היא היכולת להרוויח מספיק כסף למחייתי. כשהתחלתי להתעמק בנושא הכלכלי הבנתי שעצמאות כלכלית זה משהו שונה לגמרי. הכוונה בעצמאות כלכלית, היא לנקודת זמן תיאורטית במהלך חיינו שבה הכנסתנו מנכסים שונים מאפשרת לנו לשמור על רמת חיים לה הורגלנו, ללא תלות במשכורת קבועה. אימצתי את המטרה כראויה והתחייבתי, ביני לבין עצמי, להגיע לעצמאות כלכלית תוך 15 שנים.

ההבנה שהדרך לעצמאות כלכלית מאתגרת ודורשת ירידה ברמת החיים, לא גרמה לי לסגת. גם הפחד שלי מהשקעות כבר לא שיתק אותי. מצוידת בהתחייבות אישית, לקבל את ההצלחות לצד הכישלונות, יצאתי ללמוד את הזירה ולמצוא את ההשקעה הראשונה שלי.

שיחה עם יועץ השקעות עזרה לי להבין שאני מעוניינת לא רק בשימור הון אלא בהגדלתו בצורה משמעותית תוך פרק זמן קצוב. בעזרתו גם הגדרתי מהי רמת הסיכון שאני יכולה ומוכנה לקחת.

האלטרנטיבות שבחנתי, כללו פיקדונות וחסכונות בבנק - שאותי באופן אישי לא שכנעו; פיקדונות בחברות ביטוח-כבר יש לי' והיה חשוב לי לפזר את ההשקעות.תיק מנוהל בשוק ההון, גם לא היווה עבורי אלטרנטיבה, כי כבר שנים אני מסתובבת עם תחושה שהתיק שלי אינו ממצה את הפוטנציאל. נדל"ן מניב בארץ- באזורי ביקוש בהם התשואה כדאית, היה יקר מידי עבורי, ונדל"ן מניב בחו"ל נתפס אצלי כהשקעה מסוכנת, הן משום שמדובר בסכומי כסף משמעותיים, והן משום שמדובר בהשקעה שבדרך כלל מישהו אחר שולט בה. כמו כן השקעה בנדל"ן בחו"ל מקשה בהיבט הריחוק הגיאוגרפי.

למרות כל החסרונות שציינתי לגבי השקעה בנדל"ן מניב בחו"ל , אפשרות זו עדיין מהווה יתרון עבורי שכן בהשקעה זו יכולתי להרשות לעצמי לממש הון עצמי קטן יותר מאשר בארץ ולהגיע לתשואות גבוהות יחסית.

מתוך כל המכלול הזה שנקרא חו"ל, החלטתי לבחון השקעות במקומות שאני מכירה. מכיוון שחייתי בניו יורק בעבר ואני חשה שם כ"בבית שני," היה לי קל יותר להתחיל לחפש שם. חיפשתי שכונות מתפתחות בתוך מנהטן בהם מחיר הנדל"ן עדיין נמוך יחסי ויש פוטנציאל צמיחה גבוה. בנוסף, חיפשתי עוגנים כמו אוניברסיטאות או בתי חולים אשר יבטיחו ביקוש לשכירות.

אחרי שנה בה בחנתי פרויקטים שונים בחו"ל, מצאתי פרויקט מתאים בעל פוטנציאל צמיחה אשר יניב לי שכר דירה. לא בחנתי את הנכס דרך עיניים של אוהבת או שונאת, אלא דרך הבנת ערכו הכלכלי של הנכס עבורי. במקום להסתכל על הנכס כעל פוטנציאל מגורים עבורי, בחנתי אותו דרך עיניים של שוכרים פוטנציאלים. שנותיי בניו יורק שירתו אותי נאמנה בתהליך זה ,שכן זכרתי מה היו הקריטריונים שהיו חשובים לי כשוכרת, למשל קרבה לרכבת התחתית.

איתור הפרויקט המתאים גרמה לי להעלות הילוך. אם עד עכשיו "שיחקתי בלהיות משקיעה פוטנציאלית ולבחון פרויקטים מתאימים" פתאום הדבר נעשה מוחשי, מצאתי את הפרויקט מתאים: דירה חדשה במנהטן. שלושה חודשים בדקתי לעומק את העסקה, התייעצתי עם בעלי מקצוע וביניהם עורך דין, רו"ח מומחה למיסוי בינלאומי, מתווכים מקומיים והצלבתי מידע. מכיוון שלא התאפשר לי לנסוע לניו יורק, שלחתי חברים מקומיים וביקשתי מהם לתאר לי את האנשים ברחוב, סוג החנויות, סוג המכוניות האווירה בסביבה. לבסוף, מיפיתי סיכונים ופעלתי למזער אותם במידת האפשר.

במיפוי הסיכונים התייחסתי לשני סוגי סיכונים עיקריים: סיכוני עסקה וסיכוני שוק. סיכוני עסקה שכללו תרמיות ו"עוקצים" למיניהם, עלויות שלא נלקחו בחשבון, תכנון מס כושל, ובעיית הנציג, וסיכוני שוק שכללו ירידת ערך הנדל"ן, חוסר יכולת להשכיר את הנכס, נזקים לנכס ומינוף בנקאי.

שרטטתי ציר זמן על דף נייר וסימנתי את כל שלבי העסקה תוך התייחסות לסיכונים בכל אחד מהשלבים. דבר זה עזר לי בשלב קבלת ההחלטות. מעבר לכך, איני מסתכלת על זה כל שבוע ומסמנת איקס על שלבים מסוכנים שחלפו, כמו למשל קבלת אישור בנייה. מתוך ביטחון ואמונה ב"אין מקריות" אני מתנהלת. זוהי דרכי. משקיע צריך להכיר את עצמו ולדעת לבחור השקעה שמתאימה לאופיו. כאחת שבעבר נשענה בעיקר על המוח בקבלת החלטות, אני שמחה לראות שבשנים האחרונות אני מאוזנת יותר ונותנת קשב גם לבטן.

לפני כחודש ,כשאישור הבנייה לפרויקט שמעבר לים הגיע, אחזה בי התרגשות גדולה. הדפסתי אותו ותליתי מעל שולחן העבודה שלי כדי לחגוג ניצחון קטן. שלב אחד של אי וודאות שהסתיים. אחד מיני רבים.

*** הכותבת עוסקת בייעוץ וליווי כלכלי

*** אין לראות בכתוב לעיל המלצה לביצוע אי-אלו פעולות השקעה. לפני כל השקעה, יש לבצע בדיקה מושכלת והתאמה אישית לצרכיך.

 

 
 
 
מיומנה של משקיעה - למה כדאי להשקיע?

תשואה גבוהה, מאפשרת להכפיל את ההון האישי שלנו תוך מספר ...

אורלי רובין

 
 
 
 
תערוכה מומלצת בניו-יורק: "פס הייצור של האושר" במוזיאון MOMA
התערוכת של כריסטופר ויליאמס ב-MOMA, העוסקת בצילום בעידן הצריכה, היא ...
ניו-יורק - דוכני הרחוב שכל תושב חייב להכיר
ניו-יורק מציע מגוון קולינרי עשיר, וזה לא בהכרח אומר שמדובר ...
 
 
שכונת אינווד במנהטן - תזכרו את השם
הזדמנויות צריך לדעת מתי והיכן לחפש ■ לכן כדאי למשקיעי ...