גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ח"כ אורלי לוי-אבקסיס: ניפצתי את הסטריאוטיפ של דוד לוי

תוך קדנציה אחת בלבד, הפכה אורלי לוי-אבקסיס לח"כית החברתית הנמרצת ביותר ■ כפוליטיקאית היא זוכה להערכה מימין ומשמאל, אבל נושאת איתה עד היום את צלקות היחס שקיבל אביה, דוד לוי

הכותרת "על הספה" הייתה מאוד קונקרטית בפגישתי עם חברת הכנסת אורלי לוי-אבקסיס, מאחר שנערכה אצלי בקליניקה - המגרש הביתי שלי. הטעם היה פשוט: לוי סירבה בתוקף לאפשר לי להיכנס לביתה בקיבוץ מסילות, והסבירה שהיא רוצה לשמור על חלקת האלוהים הקטנה שלה, ולהגן על משפחתה מפני חשיפה. רמז ראשון לצלקות החשיפה שלה הייתה נתונה בילדותה מתוקף תפקידיו של אביה, חבר הכנסת לשעבר מטעם הליכוד, דוד לוי.

מטרת ה-Setting בחדר הטיפול לגרום ליושב רוגע ושלווה, וליצור בועה מוגנת מול חייו בעולמו הסוער שבחוץ, מה שמאפשר לו חשיפה נוחה. "אז זוהי הספה המפורסמת?", חייכה לוי במבוכה בהיכנסה לחדרי. מהמפורסמות הוא שלקליניקה אסור לאחר. איחור פירושו התנגדות. ועדיין, קשה היה לי לכעוס על איחורה הלא דיפלומטי, כי ברגע שנכנסה היה ברור קסם אישיותה.

4 חודשים אחרי לידה רביעית לוי משדרת רעננות ויחס בלתי אמצעי, ומציגה יכולת מיידית ליצירת קשר בין-אישי. חזותה העדינה עלולה להטעות: היא נחושה ומלאת אמביציה. יש בה דרייבים אינסופיים, רצון להשיג, להטביע חותם, לרוץ קדימה ולשנות. היא פרלמנטרית דעתנית, חרוצה ועקשנית. בת 39, בעלת תואר ראשון במשפטים מהמרכז הבינתחומי, אך מעולם לא עבדה כעורכת דין. "לא אהבתי את הרעיון, כי אני מתקשה מצפונית להתנתק מתחושות אישיות, ולהיות סכמטית בלי להפעיל רגש ושיפוטיות".

זמן קצר חלף מאז הבחירות לכנסת ה-19. ישראל ביתנו, המפלגה שבה חברה לוי, התאחדה עם הליכוד בראשות נתניהו, אותו אדם שאביה נפגע ממנו אישית בזמנו.

- איך זה משפיע עלייך?

"אם יש משהו שאני שונאת, זה תווית 'הנפגע', כי זה מראה על סטריאוטיפיות או זלזול. הטריף אותי שאמרו על אבי שהוא 'נפגע והולך להסתגר בביתו'. לאן הוא אמור ללכת? זה כל כך חסר הוגנות ונגוע בדברים שאני לא רוצה לייחס להם חשיבות. התבניות הללו צריכות להתפורר. פגיעות זו תכונה אנושית.

"בסטריאוטיפ הזה עשו לאבי עוול. הפוליטיקה זה לא עולם פייר. אבא עבר חוויות לא קלות בראש זקוף. הדברים שהצליח לקדם, בייחוד מהמקום שממנו בא, גורמים לי להעריץ אותו. הוא הגיח לפוליטיקה הישנה. לא היו הוגנים עמו. נהגו בו זלזול, והוא עבר זאת כלוחם.

"החיים שלי יותר קלים. אולי אם הייתי בסיטואציה דומה לאבי, הייתי חושבת שזה לא שווה את המאבק, בייחוד במה שקשור לילדיו שנפגעו. אבי הגיע ממקום שלא הצמיח מנהיגים באופן שוטף. ההנהגה הגיעה אז מחוגים אחרים. אני לא באותה סיטואציה. הפוליטיקה שלי מפצה על חוסר ההוגנות. אני עובדת, עושה, ומעריכים אותי על עבודתי".

- את, כנסיכה פוליטית, ניפצת את הסטריאוטיפ?

"מה שאומר שזה היה רק סטריאוטיפ".

- מה אביך אומר?

"אני חושבת שהוא גאה בי, בגלל שהוא יודע כמה קשה להעביר חוק. אני חושבת שאני לא עושה לו בושות. הפיצוי הוא בכך שאני זוכה להערכה שלא קשורה למוצא שלי, למקום שלי, אלא לדברים אובייקטיביים".

- איך את מסבירה את זה?

"מן הסתם אנחנו יותר בשלים, השתנינו כחברה. אבל עדיין יש תנאים אובייקטיביים שגורמים לשוני. לבחור מהפריפריה אין אותם תנאים שיש לבחור מהמרכז. אני גרתי תשע שנים במרכז, ורק אחרי לידת הבנות חזרתי צפונה. האוכלוסייה בפריפריה נאלצת לוותר על טובי בניה ובנותיה, וזה פספוס ענק. ראו איך בארה"ב תמרצו את פיתוח התעשייה הפריפרית. אני מחקתי את הסטריאוטיפ של דוד לוי, ובכך יש כנראה צדק פואטי".

- לא חזרת לבית שאן, עברת לקיבוץ. למה?

"החיים בקיבוץ מזכירים לי את הילדות שלי, הדלת המסתובבת, ילדים נכנסים ויוצאים. גדלתי בסביבה של חום ואהבה בלתי אמצעית מלווה בסולידריות. באירועים היו סירים ענקיים שמתבשלים. אצל המרוקאים זו חגיגה בפני עצמה. היו הדדיות, אכפתיות, שותפות, תחושת ביטחון עם לינה בדלת פתוחה. הורג אותי שהבת שלי מתכתבת בפייסבוק עם בת השכנים. החזרתי אותה לתקשורת הישירה, לא דרך המקלדת. אני מאוד קנאית למשפחתי ולשפיות שלי. רוצה לתת לילדיי שפיות, נורמליות".

מי מרוויח יותר

את בעלה, ליאור, הכירה בגיל 17. "אחי נשוי לאחותו, והיה לי קראש עליו", היא מספרת. בזמן שירותם הצבאי ליאור נפצע קשה, והוכר על ידי משרד הביטחון כבעל 78% אחוזי נכות. "ליאור נפצע בגיל 19, בהיתקלות עם מחבלים בלבנון. בווידוא הריגה התפוצצו המטענים שנשאו המחבלים, תשעה חיילים נפצעו. ליאור היה המאגיסט ונפצע בעין ובריאות. חצי עכוז הלך. הוא עבר ניתוחים רבים, ושיקום ממושך".

- מה הוא עושה היום? איך הבית מתנהל לאור הקריירה התובענית שלך?

"יש לנו ארבעה ילדים. הקטן היה הצ'אנס האחרון לקרוא על שם אבי, אני חושבת שזו מחווה יפה. ליאור מגדל את ארבעתם ומחזיק את הבית. הוא גם מתופף בהרכב מוזיקלי ועשה קורס מאמני כדורסל לנוער. כיום הוא עסוק בעיקר בהסעות. עם העבודה שלי, מישהו צריך להיות אחר הצהריים כשהילדים מגיעים, לקחת אותם לחוגים, לשמור בבית על שגרה.

"אני יוצאת בבוקר מהקיבוץ, הסמוך לבית שאן, ונוהגת לבד שעתיים לירושלים. אני משתדלת להיות אחר צהריים אחד בשבוע בבית, ומשתדלת לחזור כל יום, אם כי זה קשה כשיש דיוני תקציב. אני מנסה להיות נוכחת כמה שמתאפשר, לפחות ברוחי".

- אנשים לא מרימים גבה על חילופי התפקידים המסורתיים בביתך?

"אנחנו הרבה שנים ביחד. העניין הכספי, מי מרוויח יותר, מעולם לא היה על הפרק. בגיל 19, כשבן הזוג נפצע בצבא, זה יכול לקחת לשני הקצוות. אצלנו זה יצר ברית עולם.

"ליאור לא יעצור אותי, למרות שאני לא בטוחה שהוא מבסוט מזה שאני חברת כנסת. לא בטוחה שזו הייתה משאת נפשו. ברור שהוא מוותר, אבל הוא לא מנפנף לי עם זה. אולי אני צריכה להיות יותר רגישה לצרכים שלו ולוויתורים שלו. זה מצריך ממנו המון. הוא עושה זאת בצורה מעוררת התפעלות. הילדים חווים הרבה שעות אבא, הוא שם יותר ממני.

"הוא מאחוריי, אך בו זמנית הוא המבקר הכי קשה שלי. הוא יכול לפגוע בנקודות בהופעות ציבוריות שלי. ההצפה הזו גורמת לי להתעמת ולהתבונן. לפעמים אני חושבת שהוא מעריך אותי יותר ממה שאני מעריכה את עצמי. להיות שרה לא היה חלק מהשאיפה שלי. אני גם לא חושבת שליאור היה רוצה שאהיה שרה. ברור שחשובה לי דעת הבית".

- את יכולה להיות שרה?

"אני חושבת שאני ראויה להיות שרה, אשמח לתרבות וספורט או רווחה. בטח שאני מתאימה, יש לי את הכישורים. אך השרות בפני עצמה היא לא מטרה".

*** הכתבה המלאה - במגזין "ליידי" הנמכר גם ברשת סטימצקי

עוד כתבות

רן פוליאקין / צילום: איל יצהר

השורטיסט והתמונה: האם חברת המכשור הרפואי ננוקס מטעה את המשקיעים?

בנוסף טוען השורטיסט קרסון בלוק כי מפיצות שאיתן התקשרה ננוקס כדי לשווק את המוצר שלה ברחבי העולם, אינן מסוגלות לספק את התמורה ● רן פוליאקין, מנכ"ל ננוקס: "הדוח מלא שגיאות והטעיות ולא מבוסס על בדיקה ישירה מול החברה"

הדמייה של התוכנית שאושרה להתחדשות עירונית בשכונת קריית נורדאו בנתניה / צילום:

הוועדה המחוזית מרכז אישרה תוספת של 4,900 יחידות דיור לשכונת קריית נורדאו בנתניה

שכונת קריית נורדאו נבנתה בסוף שנות ה-50, כשכונת שיכונים בחלק הדרומי של נתניה, והיא מוקפת כיום בשכונות חדשות ● השכונה הקיימת כוללת 5,655 יח"ד ● התוכנית החדשה כוללת גם שטחי מסחר ותעסוקה, מבני ציבור ושטחים פתוחים

דורון הורנפלד, בעלים של סוכנות הביטוח "פרמיום" / צילום: תמונה פרטית

"העסק נסע ב-200 קמ"ש, ובמכה אחת התנגש אל תוך קיר"

דורון הורנפלד היה על מסלול צמיחה עם החברה שלו שעוסקת במכירת פוליסות לחופשות סקי בחו"ל ● "הייתה עלייה של 50% לעומת 2018, וזה היתרגם לכאלף ביטוחים בחודש" ● ואז בתחילת מרץ הכל נעצר: "לקוחות החזירו את מה שקנו, ואני צריך להחזיר כסף" ● "גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז

אביחי מנדלבליט / צילום: אמיל סלמן-הארץ

פרקליטי רה"מ: מנדלבליט הסתיר מידע מבית המשפט בנוגע למקור ההדלפות בתיק 4000

עוה"ד בעז בן צור ועמית חדד, הגישו בקשה להצטרף לעתירתו של שאול אלוביץ' בעניין ההדלפות של חומרי חקירה בתיק 4000 לתוכנית המקור ● הבקשה הוגשה לאחר שהם מצאו בתיק החקירה מסמך שלא הוגש לבית המשפט, ובו עדות של ניר חפץ כי אילן ישועה הדליף חומרים לברוך קרא

חדר עסקאות בבית השקעות בתל אביב. לקרנות הגמישות יש מה למכור ביחס למדדים  / צילום: Gil Cohen Magen, רויטרס

על קרנות השקעה, אפיקים סחירים ומשבר הקורונה

קרנות ההשקעה הולכות וצוברות פופולריות, והמוסדיים מעבירים אליהן יותר ויותר נכסים, על חשבון האפיקים הסחירים ● משבר הקורונה מבליט את היתרונות והחסרונות של כל אחד משני האפיקים בתקופות של תנודתיות

ההפגנה בבלפור / צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות

מאיפה הגיעה שמועת השווא על מפגינים שהפיצו קורונה בקיבוצים

שמועת שווא על תחלואה בקיבוצים מגויסת להוכיח את נזקי ההפגנות. הנה העובדות ● "המשרוקית של גלובס"

ישראל מאבדת שליטה

ישראל מאבדת שליטה בקורונה: שבועיים של סגר יספיקו? באוסטרליה נדרשו כמעט חודשיים

בישראל תולים תקוות בסגר להורדת התחלואה, אבל הצעדים הנוכחיים לא ימנעו את עליית מספר החולים, שחצה את ה־6,000 ביום, ואת התמודדות בתי החולים עם 800 חולים במצב קשה • אפשר להסתכל על מה שקרה באוסטרליה ולהבין שכדי לראות תוצאות נדרשת תוכנית וסבלנות לחכות הרבה יותר משבועיים

בניין בורסת נאסד”ק, ניו יורק. תנאי האשראי של החברות הגדולות טובים מתמיד   / צילום: Eduardo Munoz, רויטרס

רוכבת על ההייפ: מניית החברה שנסקה ב-3,100% על רקע כניסתה לשוק הרכב החשמלי

מניית הפני סטוק של חברת SPI Energy, המספקת פיתרונות פוטו-וולטאים, מזנקת בחדות על רקע כוונתה לתכנן ולפתח פתרונות חשמליים ופתרונות טעינה לרכבים חשמליים

בורסת טוקיו / צילום: Koji Sasahara, Associated Press

ירידות באירופה: הפוטסי הבריטי יורד ב-0.8%

המדד המרכזי בבורסה בדרום קוריאה מוביל את הירידות בצל המתיחות עם צפון קוריאה ● החוזים העתידיים על המדדים המובילים בניו יורק מאותתים על המשך הירידות

מתוך האתר של חברת כנפי משק / צילום: צילום מסך

"שומרי הסף כשלו ובמשך 15 שנה לא גילו כי דוחותיה של כנפי משק מפוברקים"

כך כתב הנאמן הזמני עו"ד שאול קוטלר בדוח שהגיש לבית המשפט המחוזי בתל אביב ● חברת התיירות הקיבוצית חשודה באי-סדרים בהיקף של עשרות מיליוני שקלים ● הנאמן המליץ לתת צו לפירוק החברה ולמנות נאמן להליכי חדלות הפרעון

מטוס של אל על / צילום: יח"צ

אל על למדינה: אלי רוזנברג איש קש של אביו. יש למנוע את העברת השליטה

במכתב ששיגרה החברה לשר החוץ ולשרת התחבורה נטען כי הרוכש של החברה הישראלית הוא רוזנברג האב והיותו ללא אזרחות ישראלית מנוגדת לתקנות החברה ● עוד נטען במכתב כי נציגי הרוכש היו מודעים לבעיה: "לקני רוזנברג יש בן שכבר כמה שנים לומד בישיבה בישראל ואנחנו נרשום את המניות על שמו"

מתחם היבדק וסע של מד"א ברחובות / צילום: דוברות מד"א

6,808 מאומתים חדשים לקורונה בישראל; 12.9% מהבדיקות חיוביות

מספר המאושפזים במצב קשה ירד מעט - 667, אך מדובר במספר תנודתי המצוי במגמת עלייה ● מספר אנשי הצוות הרפואי הנמצאים בבידוד עקב חשיפה לחולה או בעקבות הידבקות הגיע לשיא חדש - 4,454, מתוכם 1,700 חולים מאומתים

לירן אבישר-בן חורין / צילום: רפי קוץ, גלובס

ישראל תעמוד בראש קבוצת רגולטורים לתקשורת במדינות הים התיכון

ישראל תעמוד בראשות קבוצת EMERG בשנת 2022 ותהיה סגנית יו"ר ב-2021 ● הקבוצה מהווה רשת קשר ופעילות משותפת לכלל רשויות הרגולציה בתחומי התקשורת

רשת מזון /צילום:  Shutterstock  א.ס.א.פ קריאייטיב

תור הזהב של רשתות המזון: הנגיף הקפיץ את הרווחים והדגיש את חשיבות האונליין

בסיכום 2020 צפויות רשתות המזון להציג שנת שיא, עם גידול בהכנסות המצרפיות וברווח, כשרובן מעדכנות כי גם החודשים יולי ואוגוסט לוו בצמיחה משמעותית בצריכה ● הנהנות העיקריות בתקופת הקורונה הן רשתות שמפעילות חנויות שכונתיות ● בעקבות הדוחות הרבעוניים

בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: Baz Ratner , רויטרס

הבורסה ננעלה בירידות על רקע דיווחים על החמרה צפויה בסגר

החשש מהחמרת הסגר לצד חולשת העליות בניו יורק הכבידו על המסחר ● מדד הבנקים צנח ב-2.8%, מדד ת"א 90 איבד 1.7% ● מחזור המסחר בשוק המניות היה חריג יחסית והסתכם ב-1.73 מיליארד שקל

נתב"ג, הבוקר. אלפי ישראלים לא מחכים והם ממהרים לצאת מהארץ / צילום: רש"ת, יח"צ

לא מחכים להנחיות הממשלה: אלפי ישראלים ממריאים לנופש בחו"ל

טרם נתקבלה החלטה בנוגע להתנהלות נתב"ג בזמן הסגר ● במידה ופעילות נמל התעופה תוגבל רק לטיסות נכנסות סביר שהחברות התעופה יצמצמו את קווי נסיעה שלהן

שלט שמזכיר לשמור על ריחוק חברתי בגלל הקורונה בעיר מאלמו בשבדיה, יולי. גל החום בקיץ הביא להתגודדות בחופים ובאתרי הנופש / צילום: רויטרס

האשמים החדשים באחריות לאלפי קורבנות הקורונה בשבדיה: גלי שפעת מתונים מהעבר

דבריו של האפידמיולוג הראשי במדינה, אנדרס טגנל, גררו סערה וביקורות מצד מקביליו במדינות הסקנדינביות ואפילו מצד עיתון שבדי מקומי, שאמר כי "הם נשמעים יותר כמו פיקציה" מאשר מציאות

ישראל כ"ץ / צילום: אוהד צויגנברג-ידיעות אחרונות

זה המתווה שיציג כ"ץ למניעת סגירת מקומות עבודה בזמן הסגר

לדברי האוצר "תוכנית 'הלב הפועם של הכלכלה' נועדה לאפשר למגזר העסקי להמשיך לפעול גם בתקופת הסגר, לצד שמירה קפדנית על הנחיות הבריאות" ● על-פי האוצר התוכנית מתבססת על הגברת אכיפה והסברה, חתימת אמנה מחייבת עם המגזר הפרטי, ותמיכה בהתאמות נדרשות

בנימין נתניהו / צילום: אורן בן חקון, פול

הממשלה אישרה: סגר מלא ברחבי הארץ החל מיום שישי

לאחר דיון לילי אושר המתווה הכולל סגר מלא החל ממחר, כשההפגנות והתפילות יוגבלו במתווה מצומצם ● שר האוצר ישראל כ"ץ הצביע נגד החלטת הממשלה להדק את המגבלות: "ניתן היה לקדם צעדים לבלימת המחלה מבלי לפגוע אנושות בעסקים"

ועדת הכספים בראשות משה גפני, היום / צילום: דוברות ועדת הכספים

ועדת הכספים אישרה את התקציב ההמשכי העומד על 11 מיליארד שקל

התקציב לשנת 2020 יעמוד על 410.8 מיליארד שקל ● חברי הליכוד בוועדת כספים כעסו על כך שכל הכספים הקואליציוניים של המפלגה הוזרמו לטובת מטרות הבית היהודי